2018 ARIZONA 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 18th

2A AGUA FRIA
Scottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ) 49 Heritage Academy (Laveen, AZ) 0   
[projection: Scottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ) 66-6]

CANYON I - CACTUS (8 MAN)
Skyline Prep (Phoenix, AZ) at AZ Compass Prep/Sequoia (Chandler, AZ), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Madison Highland Prep (Phoenix, AZ) at Heritage Academy (Mesa, AZ), 7:00pm



Friday, October 19th

2A AGUA FRIA
Arizona Lutheran Academy (Phoenix, AZ) at Phoenix Christian (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Arizona Lutheran Academy (Phoenix, AZ) 31-24]
ASU Prep (Phoenix, AZ) at Santa Cruz Valley (Eloy, AZ), 7:00pm   
[projection: Santa Cruz Valley (Eloy, AZ) 46-0]

2A BLACK
Morenci (AZ) at Pima (AZ), 7:00pm   
[projection: Morenci (AZ) 28-13]
Thatcher (AZ) at Round Valley (Eagar, AZ), 7:00pm   
[projection: Thatcher (AZ) 22-13]

2A GILA
Chandler Prep (Chandler, AZ) at San Carlos (AZ), 7:00pm   
[projection: Chandler Prep (Chandler, AZ) 31-6]
San Manuel (AZ) at Miami (AZ), 7:00pm   
[projection: San Manuel (AZ) 24-21]
Globe (AZ) at Tempe Prep (Tempe, AZ), 7:00pm   
[projection: Globe (AZ) 31-28]

2A LITTLE COLORADO
Alchesay (Whiteriver, AZ) at Hopi (Keams Canyon, AZ), 7:00pm   
[projection: Alchesay (Whiteriver, AZ) 35-8]
Pinon (AZ) at Greyhills Academy (Tuba City, AZ), 7:00pm   
[projection: Pinon (AZ) 44-22]
Many Farms (AZ) at Red Mesa (Teec Nos Pos, AZ), 7:00pm   
[projection: Red Mesa (Teec Nos Pos, AZ) 66-3]
Valley (Sanders, AZ) at Rock Point (AZ), 7:00pm   
[projection: Rock Point (AZ) 31-21]

2A SALT
Antelope (Wellton, AZ) at North Pointe Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: North Pointe Prep (Phoenix, AZ) 42-28]
Valley Lutheran (Phoenix, AZ) at Red Rock (Sedona, AZ), 7:00pm   
[projection: Red Rock (Sedona, AZ) 35-17]
Veritas Prep (Phoenix, AZ) at Scottsdale Prep (Scottsdale, AZ), 7:00pm   
[projection: Veritas Prep (Phoenix, AZ) 22-21]

2A SAN PEDRO
Bisbee (AZ) at Santa Rita (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Bisbee (AZ) 40-21]
Willcox (AZ) at Tombstone (AZ), 7:00pm   
[projection: Willcox (AZ) 41-26]

2A VERDE
Tonopah Valley (Tonopah, AZ) at Parker (AZ), 7:00pm   
[projection: Tonopah Valley (Tonopah, AZ) 35-31]
Camp Verde (AZ) at Trivium Prep (Goodyear, AZ), 7:00pm   
[projection: Trivium Prep (Goodyear, AZ) 50-0]

3A CENTRAL
Florence (AZ) at American Leadership Academy (Queen Creek, AZ), 7:00pm   
[projection: American Leadership Academy (Queen Creek, AZ) 42-14]
Coolidge (AZ) at San Tan Foothills (Queen Creek, AZ), 7:00pm   
[projection: Coolidge (AZ) 34-7]
Franklin (Queen Creek, AZ) at American Leadership Academy (Ironwood, AZ), 7:00pm   
[projection: Franklin [Ben] (Queen Creek, AZ) 44-3]

3A EAST
Holbrook (AZ) at Blue Ridge (Lakeside, AZ), 7:00pm   
[projection: Blue Ridge (Lakeside, AZ) 50-0]
Winslow (AZ) at Payson (AZ), 7:00pm   
[projection: Payson (AZ) 20-19]
Show Low (AZ) at Snowflake (AZ), 7:00pm   
[projection: Snowflake (AZ) 35-17]

3A METRO
Arizona College Prep (Chandler, AZ) at American Leadership Academy (Gilbert, AZ), 7:00pm   
[projection: American Leadership Academy (Gilbert, AZ) 46-8]
Gilbert Christian (Gilbert, AZ) at Fountain Hills (AZ), 7:00pm   
[projection: Fountain Hills (AZ) 34-7]

3A METRO WEST
Valley Christian (Chandler, AZ) at Bourgade Catholic (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Valley Christian (Chandler, AZ) 34-14]
Yuma Catholic (Yuma, AZ) at Paradise Honors (Surprise, AZ), 7:00pm   
[projection: Yuma Catholic (Yuma, AZ) 52-17]

3A NORTH
Ganado (AZ) at Monument Valley (Kayenta, AZ), 6:00pm   
[projection: Monument Valley (Kayenta, AZ) 28-21]
Chinle (AZ) at Page (AZ), 7:00pm   
[projection: Page (AZ) 44-6]
Tuba City (AZ) at Window Rock (Fort Defiance, AZ), 7:00pm   
[projection: Window Rock (Fort Defiance, AZ) 26-24]

3A SOUTH
Catalina (Tucson, AZ) at Tanque Verde (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Catalina (Tucson, AZ) 28-26]
Sahuarita (AZ) at Sabino (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Sabino (Tucson, AZ) 31-14]
Safford (AZ) at Pusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Safford (AZ) 28-24]

3A WEST
Kingman Academy (Kingman, AZ) at Northwest Christian (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Northwest Christian (Phoenix, AZ) 58-0]
Chino Valley (AZ) at River Valley (Mohave Valley, AZ), 7:00pm   
[projection: River Valley (Mohave Valley, AZ) 24-17]
Wickenburg (AZ) at Kingman (AZ), 7:00pm   
[projection: Wickenburg (AZ) 52-7]

4A BLACK CANYON
Washington (Phoenix, AZ) at Combs (San Tan Valley, AZ), 7:00pm   
[projection: Combs (San Tan Valley, AZ) 34-24]
Dysart (El Mirage, AZ) at Cortez (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Dysart (El Mirage, AZ) 42-21]
Apache Junction (AZ) at Glendale (AZ), 7:00pm   
[projection: Glendale (AZ) 42-21]

4A DESERT SKY
Poston Butte (San Tan Valley, AZ) at Arcadia (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Arcadia (Phoenix, AZ) 35-34]
Mesquite (Gilbert, AZ) at Marcos de Niza (Tempe, AZ), 7:00pm   
[projection: Mesquite (Gilbert, AZ) 31-6]
Saguaro (Scottsdale, AZ) at Seton Catholic (Chandler, AZ), 7:00pm   
[projection: Saguaro (Scottsdale, AZ) 46-24]

4A GILA
Douglas (AZ) at Palo Verde (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Douglas (AZ) 46-14]
Rio Rico (AZ) at Pueblo (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Pueblo (Tucson, AZ) 44-0]
Walden Grove (Sahuarita, AZ) at Amphitheater (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Walden Grove (Sahuarita, AZ) 38-6]

4A GRAND CANYON
Mohave (Bullhead City, AZ) at Bradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ), 7:00pm   
[projection: Bradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ) 46-7]
Mingus (Cottonwood, AZ) at Flagstaff (AZ), 7:30pm   
[projection: Mingus (Cottonwood, AZ) 41-19]
Williams (Kingman, AZ) at Prescott (AZ), 7:00pm   
[projection: Prescott (AZ) 46-12]

4A KINO
Canyon del Oro (Tucson, AZ) at Vista Grande (Casa Grande, AZ), 7:00pm   
[projection: Canyon del Oro (Tucson, AZ) 46-8]
Sahuaro (Tucson, AZ) at Casa Grande (AZ), 7:00pm   
[projection: Sahuaro (Tucson, AZ) 35-21]
Catalina Foothills (Tucson, AZ) at Salpointe Catholic (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Salpointe Catholic (Tucson, AZ) 42-7]

4A SKYLINE
Greenway (Phoenix, AZ) at Tempe (AZ), 7:00pm   
[projection: Greenway (Phoenix, AZ) 28-21]
St. Mary's (Phoenix, AZ) at Moon Valley (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: St. Mary's (Phoenix, AZ) 27-21]
Shadow Mountain (Phoenix, AZ) at Thunderbird (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Thunderbird (Phoenix, AZ) 31-28]

4A SOUTHWEST
Estrella Foothills (Goodyear, AZ) at Gila Ridge (Yuma, AZ), 7:00pm   
[projection: Gila Ridge (Yuma, AZ) 26-17]
Youngker (Buckeye, AZ) at Buckeye (AZ), 7:00pm   
[projection: Youngker (Buckeye, AZ) 34-28]

4A WEST VALLEY
Desert Edge (Goodyear, AZ) at Deer Valley (Glendale, AZ), 7:00pm   
[projection: Desert Edge (Goodyear, AZ) 44-3]
Peoria (AZ) at Lake Havasu (Lake Havasu City, AZ), 7:00pm   
[projection: Peoria (AZ) 35-6]

5A DESERT WEST
Independence (Glendale, AZ) at Agua Fria (Avondale, AZ), 7:00pm   
[projection: Agua Fria (Avondale, AZ) 28-14]
Verrado (Buckeye, AZ) at Goldwater (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Goldwater [Barry] (Phoenix, AZ) 26-21]
Willow Canyon (Surprise, AZ) at Millennium (Goodyear, AZ), 7:00pm   
[projection: Millennium (Goodyear, AZ) 42-3]

5A NORTHEAST VALLEY
Cactus Shadows (Cave Creek, AZ) at Desert Mountain (Scottsdale, AZ), 7:00pm   
[projection: Desert Mountain (Scottsdale, AZ) 31-22]
Paradise Valley (Phoenix, AZ) at Horizon (Scottsdale, AZ), 7:00pm   
[projection: Horizon (Scottsdale, AZ) 46-24]
North Canyon (Phoenix, AZ) at McClintock (Tempe, AZ), 7:00pm   
[projection: McClintock (Tempe, AZ) 28-14]

5A NORTHWEST
Kellis (Glendale, AZ) at Centennial (Peoria, AZ), 7:00pm   
[projection: Centennial (Peoria, AZ) 62-0]
Sunnyslope (Phoenix, AZ) at Ironwood (Glendale, AZ), 7:00pm   
[projection: Ironwood (Glendale, AZ) 31-21]
Apollo (Glendale, AZ) at Sunrise Mountain (Peoria, AZ), 7:00pm   
[projection: Sunrise Mountain (Peoria, AZ) 48-22]

5A SAN TAN
Casteel (Queen Creek, AZ) at Maricopa (AZ), 7:00pm   
[projection: Casteel (Queen Creek, AZ) 48-17]
Higley (Gilbert, AZ) at Gilbert (AZ), 7:00pm   
[projection: Higley (Gilbert, AZ) 38-27]
Williams Field (Gilbert, AZ) at Campo Verde (Gilbert, AZ), 7:00pm   
[projection: Williams Field (Gilbert, AZ) 28-14]

5A SONORAN
Empire (Tucson, AZ) at Rincon (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Empire (Tucson, AZ) 44-21]
Flowing Wells (Tucson, AZ) at Cholla (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Flowing Wells (Tucson, AZ) 48-3]
Mountain View (Tucson, AZ) at Desert View (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Mountain View (Tucson, AZ) 35-14]

5A SOUTHERN
Cienega (Vail, AZ) at Nogales (AZ), 7:00pm   
[projection: Cienega (Vail, AZ) 48-0]
Buena (Sierra Vista, AZ) at Ironwood Ridge (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Ironwood Ridge (Tucson, AZ) 31-26]
Sunnyside (Tucson, AZ) at Marana (Tucson, AZ), 7:00pm   
[projection: Marana (Tucson, AZ) 35-7]

5A UNION
Central (Phoenix, AZ) at Sierra Linda (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Central (Phoenix, AZ) 40-10]
Camelback (Phoenix, AZ) at Fairfax (Laveen, AZ), 7:00pm   
[projection: Fairfax [Betty H.] (Laveen, AZ) 62-8]
South Mountain (Phoenix, AZ) at Hayden (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: South Mountain (Phoenix, AZ) 31-7]

6A CENTRAL
Desert Vista (Phoenix, AZ) at Corona del Sol (Tempe, AZ), 7:00pm   
[projection: Desert Vista (Phoenix, AZ) 48-13]
Mountain Pointe (Phoenix, AZ) at Desert Ridge (Mesa, AZ), 7:00pm   
[projection: Mountain Pointe (Phoenix, AZ) 31-10]
Highland (Gilbert, AZ) at Queen Creek (AZ), 7:00pm   
[projection: Queen Creek (AZ) 35-31]

6A DESERT VALLEY
Boulder Creek (Anthem, AZ) at Mountain Ridge (Glendale, AZ), 7:00pm   
[projection: Boulder Creek (Anthem, AZ) 42-21]
O'Connor (Phoenix, AZ) at Liberty (Peoria, AZ), 7:00pm   
[projection: Liberty (Peoria, AZ) 34-28]
Chaparral (Scottsdale, AZ) at Pinnacle (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Pinnacle (Phoenix, AZ) 49-21]

6A EAST VALLEY
Mountain View (Mesa, AZ) at Skyline (Mesa, AZ), 7:00pm   
[projection: Mountain View (Mesa, AZ) 24-21]
Mesa (AZ) at Red Mountain (Mesa, AZ), 7:00pm   
[projection: Red Mountain (Mesa, AZ) 42-3]

6A METRO
Alhambra (Phoenix, AZ) at Maryvale (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Alhambra (Phoenix, AZ) 42-17]
Chavez (Laveen, AZ) at Browne (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Chavez [Cesar] (Laveen, AZ) 62-8]

6A PREMIER
Basha (Chandler, AZ) at Brophy College Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm   
[projection: Basha (Chandler, AZ) 20-17]
Perry (Gilbert, AZ) at Hamilton (Chandler, AZ), 7:00pm   
[projection: Perry (Gilbert, AZ) 48-21]

6A SOUTHWEST
Copper Canyon (Glendale, AZ) at Tolleson (AZ), 7:00pm   
[projection: Tolleson (AZ) 42-14]
Valley Vista (Surprise, AZ) at Shadow Ridge (Surprise, AZ), 7:00pm   
[projection: Valley Vista (Surprise, AZ) 26-14]
La Joya Community (Avondale, AZ) at Westview (Avondale, AZ), 7:00pm   
[projection: Westview (Avondale, AZ) 31-21]

CANYON OPEN
Imagine Prep at Superstition (Apache Junction, AZ) at San Tan Charter (Gilbert, AZ), 7:00pm   
[projection: San Tan Charter (Gilbert, AZ) 31-13]
Canyon State Academy (Queen Creek, AZ) at Sequoia Pathway Academy (Maricopa, AZ), 7:00pm   
[projection: Sequoia Pathway Academy (Maricopa, AZ) 28-20]

NON-LEAGUE
St. Johns (AZ) at Benson (AZ), 7:00pm   
[projection: Benson (AZ) 31-28]
Coconino (Flagstaff, AZ) at Cactus (Glendale, AZ), 7:00pm   
[projection: Cactus (Glendale, AZ) 35-17]
Tucson (AZ) at Chandler (AZ), 7:00pm   
[projection: Chandler (AZ) 56-0]
Yuma (AZ) at Cibola (Yuma, AZ), 7:00pm   
[projection: Cibola (Yuma, AZ) 44-10]
Kofa (Yuma, AZ) at Dobson (Mesa, AZ), 7:00pm   
[projection: Dobson (Mesa, AZ) 48-21]
Coronado (Scottsdale, AZ) at Odyssey Institute (Buckeye, AZ), 7:00pm   
[projection: Odyssey Institute (Buckeye, AZ) 48-6]
North (Phoenix, AZ) at Westwood (Mesa, AZ), 7:00pm   
[projection: Westwood (Mesa, AZ) 42-13]

CANYON I - CACTUS (8 MAN)
New Way Learning Academy (Scottsdale, AZ) at Salt River (Scottsdale, AZ), 7:00pm

CANYON I - COYOTE (8 MAN)
Imagine Prep at Coolidge (Coolidge, AZ) at Ajo (AZ), 7:00pm

CANYON II - FIESTA (8 MAN)
Harvest Prep Academy (Yuma, AZ) at Desert Heights Prep (Glendale, AZ), 7:00pm
Southwest Leadership Academy (Phoenix, AZ) at Imagine Prep (Surprise, AZ), 7:00pm

CANYON II - SUN (8 MAN)
Southgate Academy (Tucson, AZ) at El Dorado (Chandler, AZ), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Western SciTech (Phoenix, AZ) at Mission Heights Prep (Casa Grande, AZ), 6:30pm

1A PLAYOFFS
Anthem Prep (Anthem, AZ) at Hayden (Winkelman, AZ), 6:00pm
Duncan (AZ) at Arete Prep (Gilbert, AZ), 6:00pm
Joseph City (AZ) at Fort Thomas (AZ), 6:00pm
Ray (Kearny, AZ) at Bagdad (AZ), 6:00pm



Saturday, October 20th

CANYON OPEN
South Pointe (Phoenix, AZ) at St. John Paul II Catholic (Avondale, AZ), 6:00pm   
[projection: South Pointe (Phoenix, AZ) 62-0]