2018 ARIZONA 10/5 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 4th

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Gila Bend (AZ) at Skyline Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm



Friday, October 5th

2A AGUA FRIA
Heritage Academy (Laveen, AZ) at Phoenix Christian (Phoenix, AZ), 7:00pm
Santa Cruz Valley (Eloy, AZ) at Arizona Lutheran Academy (Phoenix, AZ), 7:00pm
Scottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ) at ASU Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm

2A BLACK
Pima (AZ) at St. Johns (AZ), 7:00pm

2A GILA
Chandler Prep (Chandler, AZ) at Globe (AZ), 7:00pm
Miami (AZ) at San Carlos (AZ), 7:00pm
Tempe Prep (Tempe, AZ) at San Manuel (AZ), 7:00pm

2A LITTLE COLORADO
Alchesay (Whiteriver, AZ) at Rock Point (AZ), 7:00pm
Many Farms (AZ) at Greyhills Academy (Tuba City, AZ), 7:00pm
Pinon (AZ) at Red Mesa (Teec Nos Pos, AZ), 7:00pm
Valley (Sanders, AZ) at Hopi (Keams Canyon, AZ), 7:00pm

2A SALT
Antelope (Wellton, AZ) at Valley Lutheran (Phoenix, AZ), 7:00pm
North Pointe Prep (Phoenix, AZ) at Scottsdale Prep (Scottsdale, AZ), 7:00pm
Red Rock (Sedona, AZ) at Veritas Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm

2A SAN PEDRO
Bisbee (AZ) at Tombstone (AZ), 7:00pm
Santa Rita (Tucson, AZ) at Willcox (AZ), 7:00pm

2A VERDE
Glendale Prep Academy (Glendale, AZ) at Tonopah Valley (Tonopah, AZ), 7:00pm
Parker (AZ) at Camp Verde (AZ), 7:00pm

3A CENTRAL
American Leadership Academy (Ironwood, AZ) at Coolidge (AZ), 7:00pm
American Leadership Academy (Queen Creek, AZ) at San Tan Foothills (Queen Creek, AZ), 7:00pm
Florence (AZ) at Franklin (Queen Creek, AZ), 7:00pm

3A EAST
Blue Ridge (Lakeside, AZ) at Show Low (AZ), 7:00pm
Holbrook (AZ) at Winslow (AZ), 7:00pm
Payson (AZ) at Snowflake (AZ), 7:00pm

3A METRO
Fountain Hills (AZ) at Coronado (Scottsdale, AZ), 7:00pm
Gilbert Christian (Gilbert, AZ) at American Leadership Academy (Gilbert, AZ), 7:00pm

3A METRO WEST
Odyssey Institute (Buckeye, AZ) at Valley Christian (Chandler, AZ), 7:00pm
Yuma Catholic (Yuma, AZ) at Bourgade Catholic (Phoenix, AZ), 7:00pm

3A NORTH
Monument Valley (Kayenta, AZ) at Chinle (AZ), 6:00pm
Tuba City (AZ) at Ganado (AZ), 7:00pm
Window Rock (Fort Defiance, AZ) at Page (AZ), 6:00pm

3A SOUTH
Catalina (Tucson, AZ) at Safford (AZ), 7:00pm
Sahuarita (AZ) at Pusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ), 6:00pm
Tanque Verde (Tucson, AZ) at Sabino (Tucson, AZ), 7:00pm

3A WEST
Kingman (AZ) at Chino Valley (AZ), 7:00pm
Kingman Academy (Kingman, AZ) at Wickenburg (AZ), 7:00pm
River Valley (Mohave Valley, AZ) at Northwest Christian (Phoenix, AZ), 7:00pm

4A BLACK CANYON
Apache Junction (AZ) at Dysart (El Mirage, AZ), 7:00pm
Combs (San Tan Valley, AZ) at Cortez (Phoenix, AZ), 7:00pm
Washington (Phoenix, AZ) at Glendale (AZ), 7:00pm

4A DESERT SKY
Marcos de Niza (Tempe, AZ) at Saguaro (Scottsdale, AZ), 7:00pm
Poston Butte (San Tan Valley, AZ) at Mesquite (Gilbert, AZ), 7:00pm
Seton Catholic (Chandler, AZ) at Arcadia (Phoenix, AZ), 7:00pm

4A GILA
Amphitheater (Tucson, AZ) at Rio Rico (AZ), 7:00pm
Pueblo (Tucson, AZ) at Palo Verde (Tucson, AZ), 7:00pm
Walden Grove (Sahuarita, AZ) at Douglas (AZ), 7:00pm

4A GRAND CANYON
Mohave (Bullhead City, AZ) at Coconino (Flagstaff, AZ), 7:00pm
Prescott (AZ) at Bradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ), 7:00pm
Williams (Kingman, AZ) at Flagstaff (AZ), 7:30pm

4A KINO
Canyon del Oro (Tucson, AZ) at Sahuaro (Tucson, AZ), 7:00pm
Salpointe Catholic (Tucson, AZ) at Casa Grande (AZ), 7:00pm
Vista Grande (Casa Grande, AZ) at Catalina Foothills (Tucson, AZ), 7:00pm

4A SKYLINE
Shadow Mountain (Phoenix, AZ) at St. Mary's (Phoenix, AZ), 7:00pm
Tempe (AZ) at Moon Valley (Phoenix, AZ), 7:00pm
Thunderbird (Phoenix, AZ) at Greenway (Phoenix, AZ), 7:00pm

4A SOUTHWEST
Gila Ridge (Yuma, AZ) at Buckeye (AZ), 7:00pm
Youngker (Buckeye, AZ) at Yuma (AZ), 7:00pm

4A WEST VALLEY
Cactus (Glendale, AZ) at Desert Edge (Goodyear, AZ), 7:00pm
Deer Valley (Glendale, AZ) at Lake Havasu (Lake Havasu City, AZ), 7:00pm

5A DESERT WEST
Agua Fria (Avondale, AZ) at Willow Canyon (Surprise, AZ), 7:00pm
Independence (Glendale, AZ) at Goldwater (Phoenix, AZ), 7:00pm
Millennium (Goodyear, AZ) at Verrado (Buckeye, AZ), 7:00pm

5A NORTHEAST VALLEY
North Canyon (Phoenix, AZ) at Desert Mountain (Scottsdale, AZ), 7:00pm
Notre Dame Prep (Scottsdale, AZ) at Horizon (Scottsdale, AZ), 7:00pm
Paradise Valley (Phoenix, AZ) at Cactus Shadows (Cave Creek, AZ), 7:00pm

5A NORTHWEST
Centennial (Peoria, AZ) at Sunnyslope (Phoenix, AZ), 7:00pm
Ironwood (Glendale, AZ) at Apollo (Glendale, AZ), 7:00pm
Sunrise Mountain (Peoria, AZ) at Kellis (Glendale, AZ), 7:00pm

5A SAN TAN
Campo Verde (Gilbert, AZ) at Higley (Gilbert, AZ), 7:00pm
Gilbert (AZ) at Casteel (Queen Creek, AZ), 7:00pm
Maricopa (AZ) at Williams Field (Gilbert, AZ), 7:00pm

5A SONORAN
Cholla (Tucson, AZ) at Desert View (Tucson, AZ), 7:00pm
Empire (Tucson, AZ) at Mountain View (Tucson, AZ), 7:00pm
Flowing Wells (Tucson, AZ) at Rincon (Tucson, AZ), 7:00pm

5A SOUTHERN
Cienega (Vail, AZ) at Buena (Sierra Vista, AZ), 7:00pm
Marana (Tucson, AZ) at Ironwood Ridge (Tucson, AZ), 7:00pm
Nogales (AZ) at Sunnyside (Tucson, AZ), 7:00pm

5A UNION
Central (Phoenix, AZ) at Hayden (Phoenix, AZ), 7:00pm
Fairfax (Laveen, AZ) at South Mountain (Phoenix, AZ), 7:00pm
Sierra Linda (Phoenix, AZ) at Camelback (Phoenix, AZ), 7:00pm

6A CENTRAL
Desert Vista (Phoenix, AZ) at Mountain Pointe (Phoenix, AZ), 7:00pm
Highland (Gilbert, AZ) at Corona del Sol (Tempe, AZ), 7:00pm
Queen Creek (AZ) at Desert Ridge (Mesa, AZ), 7:00pm

6A DESERT VALLEY
Boulder Creek (Anthem, AZ) at Liberty (Peoria, AZ), 7:00pm
Chaparral (Scottsdale, AZ) at O'Connor (Phoenix, AZ), 7:00pm
Pinnacle (Phoenix, AZ) at Mountain Ridge (Glendale, AZ), 7:00pm

6A EAST VALLEY
Dobson (Mesa, AZ) at Skyline (Mesa, AZ), 7:00pm
Red Mountain (Mesa, AZ) at Mountain View (Mesa, AZ), 7:00pm
Westwood (Mesa, AZ) at Mesa (AZ), 7:00pm

6A METRO
Browne (Phoenix, AZ) at Maryvale (Phoenix, AZ), 7:00pm
Chavez (Laveen, AZ) at Tucson (AZ), 7:00pm
North (Phoenix, AZ) at Alhambra (Phoenix, AZ), 7:00pm

6A PREMIER
Brophy College Prep (Phoenix, AZ) at Chandler (AZ), 7:00pm
Hamilton (Chandler, AZ) at Basha (Chandler, AZ), 7:00pm

6A SOUTHWEST
Valley Vista (Surprise, AZ) at Copper Canyon (Glendale, AZ), 7:00pm
Westview (Avondale, AZ) at Shadow Ridge (Surprise, AZ), 7:00pm

CANYON OPEN
Canyon State Academy (Queen Creek, AZ) at South Pointe (Phoenix, AZ), 7:00pm
Sequoia Pathway Academy (Maricopa, AZ) at Imagine Prep at Superstition (Apache Junction, AZ), 7:00pm
St. John Paul II Catholic (Avondale, AZ) at San Tan Charter (Gilbert, AZ), 7:00pm

NON-LEAGUE
Benson (AZ) at Round Valley (Eagar, AZ), 7:00pm
Cibola (Yuma, AZ) at Tolleson (AZ), 7:00pm
Estrella Foothills (Goodyear, AZ) at Peoria (AZ), 7:00pm
La Joya Community (Avondale, AZ) at Kofa (Yuma, AZ), 7:00pm
Paradise Honors (Surprise, AZ) at Arizona College Prep (Chandler, AZ), 7:00pm

1A EAST (8 MAN)
NFL Yet Academy (Phoenix, AZ) at Hayden (Winkelman, AZ), 7:00pm
Phoenix Day School for the Deaf (Phoenix, AZ) at Arete Prep (Gilbert, AZ), 7:00pm
Superior (AZ) at Ray (Kearny, AZ), 7:00pm

1A NORTH (8 MAN)
Fredonia (AZ) at Joseph City (AZ), 7:00pm

1A SOUTH (8 MAN)
Fort Thomas (AZ) at Bowie/San Simon (Bowie, AZ), 7:00pm
Valley Union (Elfrida, AZ) at Duncan (AZ), 7:00pm

1A WEST (8 MAN)
Mohave Accelerated (Bullhead City, AZ) at Bagdad (AZ), 7:00pm

CANYON I - CACTUS (8 MAN)
AZ Compass Prep/Sequoia (Chandler, AZ) at Madison Highland Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm
Salt River (Scottsdale, AZ) at Madison Prep (Tempe, AZ), 7:00pm

CANYON I - COYOTE (8 MAN)
Highland Prep (Surprise, AZ) at Imagine Prep at Coolidge (Coolidge, AZ), 7:00pm

CANYON II - FIESTA (8 MAN)
Imagine Prep (Surprise, AZ) at Western SciTech (Phoenix, AZ), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Desert Heights Prep (Glendale, AZ) at Southgate Academy (Tucson, AZ), 7:00pm
Heritage Academy (Mesa, AZ) at Harvest Prep Academy (Yuma, AZ), 7:00pm
Mogollon (Heber, AZ) at Mayer (AZ), 7:00pm
New Way Learning Academy (Scottsdale, AZ) at Ajo (AZ), 7:00pm
Southwest Leadership Academy (Phoenix, AZ) at El Dorado (Chandler, AZ), 7:00pm
St. David (AZ) at San Pasqual Valley (Winterhaven, CA), 7:00pm



Saturday, October 6th

1A NORTH (8 MAN)
Williams (AZ) at El Capitan (Colorado City, AZ), 3:00pm

1A WEST (8 MAN)
Salome (AZ) at Anthem Prep (Anthem, AZ), 7:00pm