2018 ALABAMA 10/19 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 18th

5A REGION 4
Carroll Catholic (Birmingham, AL) at Wenonah (Birmingham, AL), 7:00pm
Woodlawn (Birmingham, AL) at Parker (Birmingham, AL), 7:00pm

7A REGION 1
Theodore (AL) at Davidson (Mobile, AL), 7:00pm

7A REGION 4
Austin (Decatur, AL) at Jones (Madison, AL), 7:00pm

AISA AA REGION 2
South Choctaw Academy (Toxey, AL) at Patrician Academy (Butler, AL), 7:00pm

INTERSTATE
Alabama School for the Deaf (Talladega, AL) at Arkansas School for the Deaf (Little Rock, AR), 11:00am

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Ezekiel Academy (Montgomery, AL) at Tuscaloosa Christian (Cottondale, AL), 7:00pm



Friday, October 19th

1A REGION 1
McIntosh (AL) at Marengo (Dixons Mills, AL), 7:00pm
Millry (AL) at Fruitdale (AL), 7:00pm
Sweet Water (AL) at Shields (Beatrice, AL), 7:00pm

1A REGION 2
Elba (AL) at Red Level (AL), 7:00pm
Georgiana (AL) at Kinston (AL), 7:00pm
McKenzie (AL) at Brantley (AL), 7:00pm
Pleasant Home (Andalusia, AL) at Florala (AL), 7:00pm

1A REGION 3
Ellwood Christian (Selma, AL) at Isabella (Maplesville, AL), 7:00pm
Holy Spirit Catholic (Tuscaloosa, AL) at Maplesville (AL), 7:00pm
Keith (Orrville, AL) at Marion (Marion, AL), 7:00pm
Linden (AL) at Johnson (Thomaston, AL), 7:00pm

1A REGION 4
Billingsley (AL) at Notasulga (AL), 7:00pm
Verbena (AL) at Lanett (AL), 7:00pm
Wadley (AL) at Autaugaville (AL), 7:00pm

1A REGION 5
Appalachian (Oneonta, AL) at Spring Garden (AL), 7:00pm
Ragland (AL) at Winterboro (Alpine, AL), 7:00pm
Victory Christian (Pell City, AL) at Donoho (Anniston, AL), 7:00pm

1A REGION 6
Brilliant (AL) at Hubbertville (Fayette, AL), 7:00pm
Lynn (AL) at South Lamar (Millport, AL), 7:00pm
Marion County (Guin, AL) at Meek (Arley, AL), 7:00pm
Pickens County (Reform, AL) at Berry (AL), 7:00pm

1A REGION 7
Coosa Christian (Gadsden, AL) at Woodville (AL), 7:00pm
Gaylesville (AL) at Decatur Heritage Christian Academy (Decatur, AL), 7:00pm
Hubbard (Courtland, AL) at Valley Head (AL), 7:00pm

1A REGION 8
Hackleburg (AL) at Cherokee (AL), 7:00pm
Mars Hill Bible (Florence, AL) at Waterloo (AL), 7:00pm
Shoals Christian (Florence, AL) at Vina (AL), 7:00pm

2A REGION 1
Choctaw County (Butler, AL) at Cottage Hill Christian Academy (Mobile, AL), 7:00pm
Hatch (Uniontown, AL) at Washington County (Chatom, AL), 7:00pm
Leroy (AL) at Blacksher (Uriah, AL), 7:00pm
Southern Choctaw (Gilbertown, AL) at Chickasaw (AL), 7:00pm

2A REGION 2
Abbeville (AL) at Barbour County (Clayton, AL), 7:00pm
Cottonwood (AL) at Houston County (Columbia, AL), 7:00pm
Daleville (AL) at Geneva County (Hartford, AL), 7:00pm
Long (Skipperville, AL) at Ariton (AL), 7:00pm

2A REGION 3
Calhoun (Letohatchee, AL) at Luverne (AL), 7:00pm
Central (Hayneville, AL) at Goshen (AL), 7:00pm
New Brockton (AL) at Highland Home (AL), 7:00pm
Samson (AL) at Zion Chapel (Jack, AL), 7:00pm

2A REGION 4
Central of Coosa County (Rockford, AL) at LaFayette (AL), 7:00pm
Horseshoe Bend (New Site, AL) at Fayetteville (Sylacauga, AL), 7:00pm
Reeltown (Notasulga, AL) at Vincent (AL), 7:00pm

2A REGION 5
Cold Springs (Bremen, AL) at Tarrant (Birmingham, AL), 7:00pm
Southeastern (Remlap, AL) at Winston County (Double Springs, AL), 7:00pm
Sumiton Christian (Sumiton, AL) at Aliceville (AL), 7:00pm

2A REGION 6
Gaston (Gadsden, AL) at West End (Walnut Grove, AL), 7:00pm
Ranburne (AL) at Ohatchee (AL), 7:00pm
Woodland (AL) at Westbrook Christian (Rainbow City, AL), 7:00pm

2A REGION 7
Addison (AL) at Tharptown (Russellville, AL), 7:00pm
Red Bay (AL) at Tanner (AL), 7:00pm
Sheffield (AL) at Colbert County (Leighton, AL), 7:00pm

2A REGION 8
Collinsville (AL) at Sand Rock (Leesburg, AL), 7:00pm
Fyffe (AL) at North Sand Mountain (Higdon, AL), 7:00pm
Ider (AL) at Cedar Bluff (AL), 7:00pm
Section (AL) at Asbury (Albertville, AL), 7:00pm

3A REGION 1
Flomaton (AL) at Thomasville (AL), 7:00pm
Mobile Christian (Mobile, AL) at Excel (AL), 7:00pm
St. Michael Catholic (Fairhope, AL) at Bayside Academy (Daphne, AL), 7:00pm

3A REGION 2
Houston Academy (Dothan, AL) at Wicksburg (Newton, AL), 7:00pm
Pike County (Brundidge, AL) at Opp (AL), 7:00pm
Slocomb (AL) at Geneva (AL), 7:00pm
Straughn (Andalusia, AL) at Providence Christian (Dothan, AL), 7:00pm

3A REGION 3
Beulah (Valley, AL) at Dadeville (AL), 7:00pm
Bullock County (Union Springs, AL) at Southside (Selma, AL), 7:00pm
Pike Road (AL) at Montgomery Academy (Montgomery, AL), 7:00pm
St. James (Montgomery, AL) at Prattville Christian Academy (Prattville, AL), 7:00pm

3A REGION 4
Gordo (AL) at Carbon Hill (AL), 7:00pm
Greene County (Eutaw, AL) at Winfield (AL), 7:00pm
Hale County (Moundville, AL) at Oakman (AL), 7:00pm
Holt (AL) at Lamar County (Vernon, AL), 7:00pm

3A REGION 5
Fultondale (Birmingham, AL) at Hanceville (AL), 7:00pm
Locust Fork (AL) at Midfield (AL), 7:00pm
Pennington (Blountsville, AL) at Vinemont (AL), 7:00pm

3A REGION 6
Comer (Sylacauga, AL) at Piedmont (AL), 7:00pm
Pleasant Valley (Jacksonville, AL) at Wellborn (Anniston, AL), 7:00pm
Randolph County (Wedowee, AL) at Saks (Anniston, AL), 7:00pm
Weaver (AL) at Glencoe (AL), 7:00pm

3A REGION 7
Moore (Blountsville, AL) at Geraldine (AL), 7:00pm
Plainview (Rainsville, AL) at New Hope (AL), 7:00pm
Sylvania (AL) at Pisgah (AL), 7:00pm

3A REGION 8
Clements (Athens, AL) at Colbert Heights (Tuscumbia, AL), 7:00pm
Phil Campbell (AL) at East Lawrence (Trinity, AL), 7:00pm
Westminster Christian (Huntsville, AL) at Lauderdale County (Rogersville, AL), 7:00pm

4A REGION 1
Andalusia (AL) at Neal (East Brewton, AL), 7:00pm
Monroe County (Monroeville, AL) at Clarke County (Grove Hill, AL), 7:00pm
UMS-Wright Prep (Mobile, AL) at Escambia County (Atmore, AL), 7:00pm
Williamson (Mobile, AL) at Hillcrest (Evergreen, AL), 7:00pm

4A REGION 2
Alabama Christian Academy (Montgomery, AL) at Washington (Tuskegee, AL), 7:00pm
Headland (AL) at Dale County (Midland City, AL), 7:00pm
Trinity Presbyterian (Montgomery, AL) at Ashford (AL), 7:00pm

4A REGION 3
American Christian Academy (Tuscaloosa, AL) at Greensboro (AL), 7:00pm
Montevallo (AL) at Sipsey Valley (Buhl, AL), 7:00pm
Sumter Central (York, AL) at West Blocton (AL), 7:00pm

4A REGION 4
Leeds (AL) at Handley (Roanoke, AL), 7:00pm
Lincoln (AL) at Childersburg (AL), 7:00pm
Talladega (AL) at Holtville (Deatsville, AL), 7:00pm

4A REGION 5
Cordova (AL) at Oak Grove (Bessemer, AL), 7:00pm
Fayette County (Fayette, AL) at Haleyville (AL), 7:00pm
Good Hope (Cullman, AL) at Curry (Jasper, AL), 7:00pm

4A REGION 6
Ashville (AL) at Cleburne County (Heflin, AL), 7:00pm
Hokes Bluff (AL) at Cherokee County (Centre, AL), 7:00pm
Oneonta (AL) at Anniston (AL), 7:00pm
White Plains (Anniston, AL) at Jacksonville (AL), 7:00pm

4A REGION 7
North Jackson (Stevenson, AL) at West Morgan (Trinity, AL), 7:00pm
Randolph (Huntsville, AL) at Fairview (Cullman, AL), 7:00pm
Smith DAR (Grant, AL) at Priceville (AL), 7:00pm
St. John Paul II (Huntsville, AL) at Danville (AL), 7:00pm

4A REGION 8
Brooks (Killen, AL) at West Limestone (Lester, AL), 7:00pm
Central (Florence, AL) at Wilson (Florence, AL), 7:00pm
Rogers (Florence, AL) at Elkmont (AL), 7:00pm

5A REGION 1
Citronelle (AL) at Vigor (Prichard, AL), 7:00pm
Jackson (AL) at Faith Academy (Mobile, AL), 7:00pm
Satsuma (AL) at LeFlore (Mobile, AL), 7:00pm

5A REGION 2
Beauregard (Opelika, AL) at Carroll (Ozark, AL), 7:00pm
Henderson (Troy, AL) at Tallassee (AL), 7:00pm
Rehobeth (Dothan, AL) at Valley (AL), 7:00pm

5A REGION 3
Central (Tuscaloosa, AL) at Shelby County (Columbiana, AL), 7:00pm
Chilton County (Clanton, AL) at Marbury (AL), 7:00pm
Jemison (AL) at Demopolis (AL), 7:00pm

5A REGION 4
Briarwood Christian (Birmingham, AL) at Ramsay (Birmingham, AL), 7:00pm
Fairfield (AL) at Pleasant Grove (AL), 7:00pm

5A REGION 5
Central of Clay County (Lineville, AL) at Sylacauga (AL), 7:00pm
Moody (AL) at Center Point (Birmingham, AL), 7:00pm
Munford (AL) at St. Clair County (Odenville, AL), 7:00pm
Springville (AL) at Jordan (Kimberly, AL), 7:00pm

5A REGION 6
Etowah (Attalla, AL) at Alexandria (AL), 7:00pm
Sardis (Boaz, AL) at Crossville (AL), 7:00pm
Southside (Gadsden, AL) at Boaz (AL), 7:00pm

5A REGION 7
Hayden (AL) at Dora (AL), 7:00pm
Lawrence County (Moulton, AL) at Hamilton (AL), 7:00pm
Russellville (AL) at Jasper (AL), 7:00pm
West Point (Cullman, AL) at Corner (Warrior, AL), 7:00pm

5A REGION 8
Arab (AL) at Madison County (Gurley, AL), 7:00pm
Ardmore (AL) at Guntersville (AL), 7:00pm
Brewer (Somerville, AL) at East Limestone (Athens, AL), 7:00pm
Madison Academy (Madison, AL) at Scottsboro (AL), 7:00pm

6A REGION 1
Baldwin County (Bay Minette, AL) at Robertsdale (AL), 7:00pm
Blount (Eight Mile, AL) at Spanish Fort (AL), 7:00pm
Gulf Shores (AL) at Daphne (AL), 7:00pm
St. Paul's Episcopal (Mobile, AL) at Rain (Mobile, AL), 7:00pm

6A REGION 2
Carver (Montgomery, AL) at Eufaula (AL), 7:00pm
Lanier (Montgomery, AL) at Dothan (AL), 7:00pm
Russell County (Seale, AL) at Park Crossing (Montgomery, AL), 7:00pm

6A REGION 3
Elmore (Millbrook, AL) at Opelika (AL), 7:00pm
Russell (Alexander City, AL) at Calera (AL), 7:00pm
Wetumpka (AL) at Selma (AL), 7:00pm

6A REGION 4
Brookwood (AL) at Bessemer City (Bessemer, AL), 7:00pm
Hillcrest (Tuscaloosa, AL) at Bryant (Cottondale, AL), 7:00pm
McAdory (McCalla, AL) at Hueytown (AL), 7:00pm

6A REGION 5
Homewood (AL) at Carver (Birmingham, AL), 7:00pm
Jackson-Olin (Birmingham, AL) at Helena (AL), 7:00pm
Minor (Adamsville, AL) at Chelsea (AL), 7:00pm

6A REGION 6
Gardendale (AL) at Shades Valley (Birmingham, AL), 7:00pm
Oxford (AL) at Clay-Chalkville (Pinson, AL), 7:00pm
Pell City (AL) at Pinson Valley (Pinson, AL), 7:00pm

6A REGION 7
Columbia (Huntsville, AL) at Decatur (AL), 7:00pm
Cullman (AL) at Hartselle (AL), 7:00pm
Muscle Shoals (AL) at Athens (AL), 7:00pm

6A REGION 8
Fort Payne (AL) at Hazel Green (AL), 7:00pm
Jemison (Huntsville, AL) at Albertville (AL), 7:00pm
Lee (Huntsville, AL) at Buckhorn (New Market, AL), 7:00pm

7A REGION 1
Baker (Mobile, AL) at Murphy (Mobile, AL), 7:00pm
Bryant (Irvington, AL) at McGill-Toolen (Mobile, AL), 7:00pm
Foley (AL) at Montgomery (Semmes, AL), 7:00pm

7A REGION 2
Central (Phenix City, AL) at Davis (Montgomery, AL), 7:00pm
Lee (Montgomery, AL) at Enterprise (AL), 7:00pm
Prattville (AL) at Auburn (AL), 7:00pm

7A REGION 3
Hoover (AL) at Vestavia Hills (AL), 7:00pm
Spain Park (Hoover, AL) at Oak Mountain (Birmingham, AL), 7:00pm
Thompson (Alabaster, AL) at Mountain Brook (Birmingham, AL), 7:00pm
Tuscaloosa County (Northport, AL) at Hewitt-Trussville (Trussville, AL), 7:00pm

7A REGION 4
Gadsden City (Gadsden, AL) at Huntsville (AL), 7:00pm
Grissom (Huntsville, AL) at Florence (AL), 7:00pm
Sparkman (Harvest, AL) at Clemens (Madison, AL), 7:00pm

AISA A REGION 1
Jackson Academy (Jackson, AL) at Abbeville Christian Academy (Abbeville, AL), 7:00pm
Snook Christian Academy (Foley, AL) at Crenshaw Christian Academy (Luverne, AL), 7:00pm
Wilcox Academy (Camden, AL) at Sparta Academy (Evergreen, AL), 7:00pm

AISA A REGION 2
Marengo Academy (Linden, AL) at Chambers Academy (LaFayette, AL), 7:00pm
Meadowview Christian (Selma, AL) at Cornerstone Christian (Columbiana, AL), 7:00pm
Southern Academy (Greensboro, AL) at Pickens Academy (Carrollton, AL), 7:00pm

AISA AA REGION 1
Edgewood Academy (Elmore, AL) at Autauga Academy (Prattville, AL), 7:00pm
Evangel Christian Academy (Montgomery, AL) at Coosa Valley Academy (Harpersville, AL), 7:00pm
Springwood (Lanett, AL) at Lakeside (Eufaula, AL), 7:00pm

AISA AA REGION 2
Hooper Academy (Hope Hull, AL) at Clarke Prep (Grove Hill, AL), 7:00pm
Lowndes Academy (Lowndesboro, AL) at Escambia Academy (Atmore, AL), 7:00pm

AISA AAA REGION 1
Kingwood Christian (Alabaster, AL) at Bessemer Academy (Bessemer, AL), 7:00pm
Lee-Scott Academy (Auburn, AL) at Glenwood (Phenix City, AL), 7:00pm
Tuscaloosa Academy (Tuscaloosa, AL) at Morgan Academy (Selma, AL), 7:00pm

AISA AAA REGION 2
Monroe Academy (Monroeville, AL) at Fort Dale Academy (Greenville, AL), 7:00pm
Northside Methodist Academy (Dothan, AL) at Macon-East Montgomery Academy (Cecil, AL), 7:00pm
Success Unlimited Academy (Montgomery, AL) at Pike Liberal Arts (Troy, AL), 7:00pm

NON-LEAGUE
Douglas (AL) at Cleveland (AL), 7:00pm
Elberta (AL) at St. Luke's Episcopal (Mobile, AL), 7:00pm
Elmore County (Eclectic, AL) at Dallas County (Plantersville, AL), 7:00pm
Greenville (AL) at Wilcox Central (Camden, AL), 7:00pm
Lexington (AL) at Hatton (Town Creek, AL), 7:00pm
Miller (Brewton, AL) at Montgomery Catholic (Montgomery, AL), 7:00pm
Northridge (Tuscaloosa, AL) at Pelham (AL), 7:00pm
Talladega County Central (Talladega, AL) at Loachapoka (AL), 7:00pm

ALABAMA CHRISTIAN (8 MAN)
Evangel Christian (Alabaster, AL) at Ward Military Academy (Camp Hill, AL), 7:00pm

CHRISTIAN (6 MAN)
Conecuh Springs Christian (Union Springs, AL) at Cornerstone Christian (Rainsville, AL), 7:00pm
Marshall Christian (Albertville, AL) at Clay County Christian Academy (Ashland, AL), 7:00pm

CHRISTIAN (8 MAN)
East Memorial Christian Academy (Prattville, AL) at Tabernacle (Gardendale, AL), 7:00pm
New Life Christian (Millbrook, AL) at Russell Christian Academy (Meridian, MS), 7:00pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
North River Christian (Tuscaloosa, AL) at Lighthouse HomeSchool (Oneonta, AL), 7:00pm

6/8/9 MAN INTERSTATE
Freedom Academy (Huntsville, AL) at Unbreakable Knights (Dallas, GA), 7:30pm