CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Pillager (MN) 26
Staples-Motley (Staples, MN) 6
     
 Game 33
Pillager (MN) 28
Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 7
    
Game 2
Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 11
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 8
     
  Game 49
Pillager (MN) 30
Osakis (MN) 16
   
Game 3
Osakis (MN) 55
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 12
     
 Game 34
Osakis (MN) 21
Breckenridge (MN) 20
    
Game 4
Breckenridge (MN) 47
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 20
     
   Quarterfinals
Game 57
Paynesville (MN) 52
Pillager (MN) 14
  
Game 5
Paynesville (MN) (bye)
     
 Game 35
Paynesville (MN) 46
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 0
    
Game 6
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20
Holdingford (MN) 14
     
  Game 50
Paynesville (MN) 56
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 0
   
Game 7
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 21
Sauk Centre (MN) 14
     
 Game 36
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 21
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 7
    
Game 8
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 45
Benson (MN) 0
     
    Semifinals
Game 61
Caledonia (MN) 40
Paynesville (MN) 6
 
Game 9
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 54
Blue Earth (MN) 28
     
 Game 37
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 35
St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 13
    
Game 10
St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 7
     
  Game 51
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 46
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 6
   
Game 11
Maple River (Mapleton, MN) 50
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 14
     
 Game 38
Maple River (Mapleton, MN)
vs New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN)
Saturday, October 27th, reg
    
Game 12
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 42
Medford (MN) 20
     
   Game 58
Caledonia (MN) 41
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 0
  
Game 13
Caledonia (MN) (bye)
     
 Game 39
Caledonia (MN) 44
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 19
    
Game 14
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 34
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 14
     
  Game 52
Caledonia (MN) 20
Chatfield (MN) 0
   
Game 15
Triton (Dodge Center, MN) 56
St. Charles (MN) 44
     
 Game 40
Chatfield (MN) 42
Triton (Dodge Center, MN) 14
    
Game 16
Chatfield (MN) 44
Cotter (Winona, MN) 6
     
     Finals
Game 63
Caledonia (MN) 21
Barnesville (MN) 0
Game 17
Hawley (MN) 48
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 12
     
 Game 41
Hawley (MN) 50
Warroad (MN) 30
    
Game 18
Warroad (MN) 48
Bagley (MN) 21
     
  Game 53
Barnesville (MN) 34
Hawley (MN) 23
   
Game 19
Roseau (MN) 23
Crookston (MN) 12
     
 Game 42
Barnesville (MN) 53
Roseau (MN) 0
    
Game 20
Barnesville (MN) 74
Frazee (MN) 22
     
   Game 59
Barnesville (MN) 40
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 0
  
Game 21
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) (bye)
     
 Game 43
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 39
Mesabi East (Aurora, MN) 8
    
Game 22
Mesabi East (Aurora, MN) 26
Barnum (MN) 18
     
  Game 54
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 22
Royalton (MN) 6
   
Game 23
Aitkin (MN) 34
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 6
     
 Game 44
Royalton (MN) 13
Aitkin (MN) 0
    
Game 24
Royalton (MN) 56
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 8
     
    Game 62
Barnesville (MN) 34
North (Minneapolis, MN) 20
 
Game 25
North (Minneapolis, MN) (bye)
     
 Game 45
North (Minneapolis, MN) 32
Maple Lake (MN) 8
    
Game 26
Maple Lake (MN) 40
Humboldt (St. Paul, MN) 6
     
  Game 55
North (Minneapolis, MN) 28
St. Agnes (St. Paul, MN) 0
   
Game 27
Concordia Academy (Roseville, MN) 25
Rush City (MN) 8
     
 Game 46
St. Agnes (St. Paul, MN) 34
Concordia Academy (Roseville, MN) 7
    
Game 28
St. Agnes (St. Paul, MN) 48
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 12
     
   Game 60
North (Minneapolis, MN) 20
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 12
  
Game 29
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) (bye)
     
 Game 47
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 35
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 14
    
Game 30
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 46
St. James (MN) 28
     
  Game 56
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 31
Pipestone (MN) 30
   
Game 31
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 32
Martin County West (Sherburn, MN) 6
     
 Game 48
Pipestone (MN) 35
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 0
    
Game 32
Pipestone (MN) 72
Windom (MN) 27
     








Game 1: Pillager (MN) 26 Staples-Motley (Staples, MN) 6
Game 2: Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 11 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 8
Game 3: Osakis (MN) 55 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 12
Game 4: Breckenridge (MN) 47 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 20
Game 5: Paynesville (MN) has a bye
Game 6: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20 Holdingford (MN) 14
Game 7: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 21 Sauk Centre (MN) 14
Game 8: Minnewaska Area (Glenwood, MN) 45 Benson (MN) 0
Game 9: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 54 Blue Earth (MN) 28
Game 10: St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 28 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 7
Game 11: Maple River (Mapleton, MN) 50 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 14
Game 12: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 42 Medford (MN) 20
Game 13: Caledonia (MN) has a bye
Game 14: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 34 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 14
Game 15: Triton (Dodge Center, MN) 56 St. Charles (MN) 44
Game 16: Chatfield (MN) 44 Cotter (Winona, MN) 6
Game 17: Hawley (MN) 48 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 12
Game 18: Warroad (MN) 48 Bagley (MN) 21
Game 19: Roseau (MN) 23 Crookston (MN) 12
Game 20: Barnesville (MN) 74 Frazee (MN) 22
Game 21: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) has a bye
Game 22: Mesabi East (Aurora, MN) 26 Barnum (MN) 18
Game 23: Aitkin (MN) 34 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 6
Game 24: Royalton (MN) 56 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 8
Game 25: North (Minneapolis, MN) has a bye
Game 26: Maple Lake (MN) 40 Humboldt (St. Paul, MN) 6
Game 27: Concordia Academy (Roseville, MN) 25 Rush City (MN) 8
Game 28: St. Agnes (St. Paul, MN) 48 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 12
Game 29: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) has a bye
Game 30: Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 46 St. James (MN) 28
Game 31: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 32 Martin County West (Sherburn, MN) 6
Game 32: Pipestone (MN) 72 Windom (MN) 27




Game 33: Pillager (MN) 28 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 7
Game 34: Osakis (MN) 21 Breckenridge (MN) 20
Game 35: Paynesville (MN) 46 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 0
Game 36: Minnewaska Area (Glenwood, MN) 21 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 7
Game 37: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 35 St. Clair/Loyola (St. Clair, MN) 13
Game 38: Maple River (Mapleton, MN) vs New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) (Saturday, October 27th, reg)
Game 39: Caledonia (MN) 44 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 19
Game 40: Chatfield (MN) 42 Triton (Dodge Center, MN) 14
Game 41: Hawley (MN) 50 Warroad (MN) 30
Game 42: Barnesville (MN) 53 Roseau (MN) 0
Game 43: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 39 Mesabi East (Aurora, MN) 8
Game 44: Royalton (MN) 13 Aitkin (MN) 0
Game 45: North (Minneapolis, MN) 32 Maple Lake (MN) 8
Game 46: St. Agnes (St. Paul, MN) 34 Concordia Academy (Roseville, MN) 7
Game 47: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 35 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 14
Game 48: Pipestone (MN) 35 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 0




Game 49: Pillager (MN) 30 Osakis (MN) 16
Game 50: Paynesville (MN) 56 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 0
Game 51: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 46 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 6
Game 52: Caledonia (MN) 20 Chatfield (MN) 0
Game 53: Barnesville (MN) 34 Hawley (MN) 23
Game 54: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 22 Royalton (MN) 6
Game 55: North (Minneapolis, MN) 28 St. Agnes (St. Paul, MN) 0
Game 56: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 31 Pipestone (MN) 30




Quarterfinals
Game 57: Paynesville (MN) 52 Pillager (MN) 14
Game 58: Caledonia (MN) 41 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 0
Game 59: Barnesville (MN) 40 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 0
Game 60: North (Minneapolis, MN) 20 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 12




Semifinals
Game 61: Caledonia (MN) 40 Paynesville (MN) 6
Game 62: Barnesville (MN) 34 North (Minneapolis, MN) 20




Finals
Game 63: Caledonia (MN) 21 Barnesville (MN) 0