CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) (bye)
     
 Game 33
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 47
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 7
    
Game 2
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 58
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 15
     
  Game 49
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 38
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 28
   
Game 3
Pelican Rapids (MN) 35
New York Mills (MN) 6
     
 Game 34
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 42
Pelican Rapids (MN) 22
    
Game 4
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
B O L D (Olivia, MN) 50
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 6
  
Game 5
B O L D (Olivia, MN) 63
Lakeview (Cottonwood, MN) 7
     
 Game 35
B O L D (Olivia, MN) 68
Ortonville (MN) 7
    
Game 6
Ortonville (MN) 49
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 15
     
  Game 50
B O L D (Olivia, MN) 49
Minneota (MN) 7
   
Game 7
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 48
Canby (MN) 7
     
 Game 36
Minneota (MN) 35
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 14
    
Game 8
Minneota (MN) 55
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 15
     
    Semifinals
Game 61
B O L D (Olivia, MN) 37
Blooming Prairie (MN) 7
 
Game 9
United South Central (Wells, MN) (bye)
     
 Game 37
United South Central (Wells, MN) 36
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 20
    
Game 10
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 34
Southwest Star Concept/Fulda (Okabena, MN) 0
     
  Game 51
United South Central (Wells, MN) 41
Randolph (MN) 20
   
Game 11
Randolph (MN) 68
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 44
     
 Game 38
Randolph (MN) 52
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 12
    
Game 12
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) (bye)
     
   Game 58
Blooming Prairie (MN) 42
United South Central (Wells, MN) 0
  
Game 13
Blooming Prairie (MN) 53
Kingsland (Spring Valley, MN) 20
     
 Game 39
Blooming Prairie (MN) 56
Southland (Adams, MN) 0
    
Game 14
Southland (Adams, MN) 25
Fillmore Central (Harmony, MN) 12
     
  Game 52
Blooming Prairie (MN) 21
Goodhue (MN) 18
   
Game 15
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 54
Hayfield (MN) 13
     
 Game 40
Goodhue (MN) 20
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 7
    
Game 16
Goodhue (MN) 36
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 0
     
     Finals
Game 63
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 22
B O L D (Olivia, MN) 21
Game 17
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) (bye)
     
 Game 41
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 31
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 6
    
Game 18
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 50
Fosston (MN) 0
     
  Game 53
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 35
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 20
   
Game 19
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 46
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 14
     
 Game 42
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 34
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 6
    
Game 20
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 44
Red Lake (MN) 0
     
   Game 59
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 42
Deer River (MN) 0
  
Game 21
Deer River (MN) (bye)
     
 Game 43
Deer River (MN) 27
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6
    
Game 22
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 30
East Central (Sandstone, MN) 20
     
  Game 54
Deer River (MN) 26
Blackduck (MN) 6
   
Game 23
Blackduck (MN) (bye)
     
 Game 44
Blackduck (MN) 36
Braham (MN) 20
    
Game 24
Braham (MN) (bye)
     
    Game 62
Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 38
Springfield (MN) 0
 
Game 25
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 63
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 20
     
 Game 45
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 28
Kimball (MN) 12
    
Game 26
Kimball (MN) 27
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 20
     
  Game 55
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 33
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 6
   
Game 27
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 43
Parkers Prairie (MN) 30
     
 Game 46
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 20
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 15
    
Game 28
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 37
Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 18
     
   Game 60
Springfield (MN) 24
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 22
  
Game 29
Murray County Central (Slayton, MN) 28
Adrian (MN) 0
     
 Game 47
Murray County Central (Slayton, MN) 45
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
    
Game 30
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 38
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 32
     
  Game 56
Springfield (MN) 15
Murray County Central (Slayton, MN) 14
   
Game 31
Springfield (MN) 35
Sleepy Eye (MN) 14
     
 Game 48
Springfield (MN) 29
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 22
    
Game 32
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 20
Wabasso (MN) 7
     








Game 1: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) has a bye
Game 2: Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 58 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 15
Game 3: Pelican Rapids (MN) 35 New York Mills (MN) 6
Game 4: Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) has a bye
Game 5: B O L D (Olivia, MN) 63 Lakeview (Cottonwood, MN) 7
Game 6: Ortonville (MN) 49 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 15
Game 7: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 48 Canby (MN) 7
Game 8: Minneota (MN) 55 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 15
Game 9: United South Central (Wells, MN) has a bye
Game 10: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 34 Southwest Star Concept/Fulda (Okabena, MN) 0
Game 11: Randolph (MN) 68 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 44
Game 12: Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) has a bye
Game 13: Blooming Prairie (MN) 53 Kingsland (Spring Valley, MN) 20
Game 14: Southland (Adams, MN) 25 Fillmore Central (Harmony, MN) 12
Game 15: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 54 Hayfield (MN) 13
Game 16: Goodhue (MN) 36 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 0
Game 17: Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) has a bye
Game 18: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 50 Fosston (MN) 0
Game 19: Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 46 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 14
Game 20: Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 44 Red Lake (MN) 0
Game 21: Deer River (MN) has a bye
Game 22: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 30 East Central (Sandstone, MN) 20
Game 23: Blackduck (MN) has a bye
Game 24: Braham (MN) has a bye
Game 25: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 63 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 20
Game 26: Kimball (MN) 27 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 20
Game 27: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 43 Parkers Prairie (MN) 30
Game 28: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 37 Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 18
Game 29: Murray County Central (Slayton, MN) 28 Adrian (MN) 0
Game 30: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 38 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 32
Game 31: Springfield (MN) 35 Sleepy Eye (MN) 14
Game 32: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 20 Wabasso (MN) 7




Game 33: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 47 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 7
Game 34: Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 42 Pelican Rapids (MN) 22
Game 35: B O L D (Olivia, MN) 68 Ortonville (MN) 7
Game 36: Minneota (MN) 35 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 14
Game 37: United South Central (Wells, MN) 36 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 20
Game 38: Randolph (MN) 52 Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 12
Game 39: Blooming Prairie (MN) 56 Southland (Adams, MN) 0
Game 40: Goodhue (MN) 20 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 7
Game 41: Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 31 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 6
Game 42: Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 34 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 6
Game 43: Deer River (MN) 27 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6
Game 44: Blackduck (MN) 36 Braham (MN) 20
Game 45: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 28 Kimball (MN) 12
Game 46: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 20 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 15
Game 47: Murray County Central (Slayton, MN) 45 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
Game 48: Springfield (MN) 29 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 22




Game 49: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 38 Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 28
Game 50: B O L D (Olivia, MN) 49 Minneota (MN) 7
Game 51: United South Central (Wells, MN) 41 Randolph (MN) 20
Game 52: Blooming Prairie (MN) 21 Goodhue (MN) 18
Game 53: Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 35 Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 20
Game 54: Deer River (MN) 26 Blackduck (MN) 6
Game 55: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 33 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 6
Game 56: Springfield (MN) 15 Murray County Central (Slayton, MN) 14




Quarterfinals
Game 57: B O L D (Olivia, MN) 50 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 6
Game 58: Blooming Prairie (MN) 42 United South Central (Wells, MN) 0
Game 59: Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 42 Deer River (MN) 0
Game 60: Springfield (MN) 24 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 22




Semifinals
Game 61: B O L D (Olivia, MN) 37 Blooming Prairie (MN) 7
Game 62: Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 38 Springfield (MN) 0




Finals
Game 63: Mahnomen/Waubun (Mahnomen, MN) 22 B O L D (Olivia, MN) 21