2017 WASHINGTON 11/3 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Monday, October 30th

2B EASTERN WASHINGTON
Mabton (WA) 18 White Swan (WA) 13



Tuesday, October 31st

3A KINGCO
Lake Washington (Kirkland, WA) 36 Redmond (WA) 34
Mercer Island (WA) 24 Lake Washington (Kirkland, WA) 22

4A GREATER SPOKANE
University (Spokane, WA) 35 Mead (Spokane, WA) 32
Lewis & Clark (Spokane, WA) 16 University (Spokane, WA) 13

1B PLAYOFFS
Crescent (Joyce, WA) 2 Taholah (WA) 0 [forfeit]

3A PLAYOFFS
Shadle Park (Spokane, WA) 20 Kennewick (WA) 7
Meadowdale (Lynnwood, WA) 20 Stanwood (WA) 15



Wednesday, November 1st

NON-LEAGUE
Jefferson (Auburn, WA) 15 Emerald Ridge (South Hill, WA) 12



Thursday, November 2nd

2B NORTHWEST
LaConner (WA) 23 Concrete (WA) 19   
[projection: Concrete (WA) 40-7]
Kentridge (Kent, WA) 24
CONSOLATION PLAYOFFS
Auburn (WA) 23   
[projection: Auburn (WA) 42-22]
Bainbridge (Bainbridge Island, WA) 26 South Kitsap (Port Orchard, WA) 24   
[projection: Bainbridge (Bainbridge Island, WA) 28-21]
Decatur (Federal Way, WA) 17 Kent-Meridian (Kent, WA) 16   
[projection: Decatur (Federal Way, WA) 41-24]
East Valley (Spokane, WA) 23 North Central (Spokane, WA) 21   
[projection: North Central (Spokane, WA) 35-34]
Pasco (WA) 24 Ferris (Spokane, WA) 21   
[projection: Ferris [Joel E.] (Spokane, WA) 27-17]
Foss (Tacoma, WA) 40 Renton (WA) 35   
[projection: Foss [Henry] (Tacoma, WA) 28-14]
Issaquah (WA) 39 Cascade (Everett, WA) 37   
[projection: Cascade (Everett, WA) 35-21]
Granite Falls (WA) 26 Mountlake Terrace (WA) 23   
[projection: Mountlake Terrace (WA) 27-26]
Blaine (WA) 10 Sehome (Bellingham, WA) 8   
[projection: Sehome (Bellingham, WA) 35-34]

NON-LEAGUE
Shorecrest (Seattle, WA) 10 Newport (Bellevue, WA) 6

1B SOUTHEAST (8 MAN)
Sunnyside Christian (Sunnyside, WA) 23 Garfield-Palouse (Palouse, WA) 18



Friday, November 3rd

1A NISQUALLY
Vashon Island (WA) 23 Bellevue Christian (Clyde Hill, WA) 21   
[projection: Bellevue Christian (Clyde Hill, WA) 24-8]
Chimacum (WA) 29 Klahowya (Silverdale, WA) 27   
[projection: Klahowya (Silverdale, WA) 28-12]
Wright Academy (Tacoma, WA) 38 Port Townsend (WA) 35   
[projection: Wright Academy [Charles] (Tacoma, WA) 22-17]

2B NORTHWEST
Darrington (WA) 38 Friday Harbor (WA) 33 [forfeit]   
[projection: Friday Harbor (WA) 38-7]

4A BIG NINE
Sunnyside (WA) 10 Eastmont (East Wenatchee, WA) 9   
[projection: Sunnyside (WA) 27-26]
Eisenhower (Yakima, WA) 19 Davis (Yakima, WA) 14   
[projection: Eisenhower (Yakima, WA) 28-19]
Wenatchee (WA) 14 West Valley (Yakima, WA) 13   
[projection: West Valley (Yakima, WA) 40-12]
Kennedy (Burien, WA) 35
CONSOLATION PLAYOFFS
Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 34   
[projection: Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 35-17]
Capital (Olympia, WA) 18 Wilson (Tacoma, WA) 17   
[projection: Wilson [Woodrow] (Tacoma, WA) 21-20]
Cleveland (Seattle, WA) 19 Chief Sealth (Seattle, WA) 14   
[projection: Chief Sealth (Seattle, WA) 34-7]
Clarkston (WA) 14 Rogers (Spokane, WA) 13   
[projection: Clarkston (WA) 28-13]
Columbia (Burbank, WA) 28 Highland (Cowiche, WA) 23   
[projection: Columbia (Burbank, WA) 46-14]
Curtis (University Place, WA) 19 Federal Way (WA) 17   
[projection: Curtis (University Place, WA) 34-14]
Chelan (WA) 12 Deer Park (WA) 10   
[projection: Deer Park (WA) 46-13]
Ellensburg (WA) 38 Wapato (WA) 37   
[projection: Ellensburg (WA) 46-7]
Evergreen (Seattle, WA) 11 Kingston (WA) 10   
[projection: Kingston (WA) 31-28]
Orting (WA) 10 Foster (Tukwila, WA) 9   
[projection: Foster (Tukwila, WA) 31-21]
Grandview (WA) 14 College Place (WA) 10   
[projection: Grandview (WA) 34-27]
Ingraham (Seattle, WA) 16 Hale (Seattle, WA) 13   
[projection: Ingraham (Seattle, WA) 30-28]
Juanita (Kirkland, WA) 16 North Creek (Bothell, WA) 15   
[projection: Juanita (Kirkland, WA) 27-17]
Omak (WA) 14 Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 13   
[projection: Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 28-21]
Mossyrock (WA) 29 Life Christian Academy (Tacoma, WA) 28   
[projection: Life Christian Academy (Tacoma, WA) 31-30]
Shorewood (Shoreline, WA) 21 Marysville Getchell (Marysville, WA) 18   
[projection: Shorewood (Shoreline, WA) 24-23]
Mount Vernon (WA) 21 Marysville-Pilchuck (Marysville, WA) 18   
[projection: Mount Vernon (WA) 35-28]
Clover Park (Lakewood, WA) 19 North Mason (Belfair, WA) 16   
[projection: North Mason (Belfair, WA) 28-21]
Quincy (WA) 30 Toppenish (WA) 28   
[projection: Toppenish (WA) 31-7]
Goldendale (WA) 17 River View (Kennewick, WA) 15   
[projection: River View (Kennewick, WA) 26-8]
Jenkins (Chewelah, WA) 31 Riverside (Chattaroy, WA) 28   
[projection: Riverside (Chattaroy, WA) 22-13]
Mt. Rainier (Des Moines, WA) 34 Rogers (Puyallup, WA) 30   
[projection: Rogers [Governor John R.] (Puyallup, WA) 35-12]
Highline (Burien, WA) 27 Sammamish (Bellevue, WA) 25   
[projection: Highline (Burien, WA) 28-27]
Tekoa/Rosalia (Tekoa, WA) 29 Curlew (WA) 25
Southridge (Kennewick, WA) 26 University (Spokane, WA) 24   
[projection: University (Spokane, WA) 41-22]
Warden (WA) 28 East Valley (Yakima, WA) 27   
[projection: East Valley (Yakima, WA) 27-26]
White Swan (WA) 38 Liberty Bell (Winthrop, WA) 36 [forfeit]   
[projection: White Swan (WA) 27-20]
Reardan (WA) 16 Wilbur-Creston (Creston, WA) 14   
[projection: Reardan (WA) 26-17]

NON-LEAGUE
Bellingham (WA) 21 Lynnwood (Bothell, WA) 18
Roosevelt (Seattle, WA) 39 Interlake (Bellevue, WA) 36
Spanaway Lake (Spanaway, WA) 17 North Thurston (Lacey, WA) 13
Mount Tahoma (Tacoma, WA) 16 Shelton (WA) 11
Walla Walla (WA) 19 Lewis & Clark (Spokane, WA) 17   
[projection: Lewis & Clark (Spokane, WA) 27-12]

1B SOUTHEAST (8 MAN)
Touchet (WA) 21 Colton (WA) 19

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Inchelium (WA) 32 Wellpinit (WA) 30

1A PLAYOFFS
Connell (WA) 13 Granger (WA) 8   
[projection: Connell (WA) 42-12]
Freeman (Rockford, WA) 35 Cashmere (WA) 33   
[projection: Cashmere (WA) 21-17]
Castle Rock (WA) 13 Hoquiam/Lake Quinault (Hoquiam, WA) 9   
[projection: Hoquiam/Lake Quinault (Hoquiam, WA) 28-14]
Forks (WA) 19 La Center (WA) 15   
[projection: La Center (WA) 42-14]
Meridian (Bellingham, WA) 20 Cedar Park Christian (Bothell, WA) 16   
[projection: Meridian (Bellingham, WA) 48-6]
Montesano (WA) 36 Stevenson (WA) 35   
[projection: Montesano (WA) 42-6]
King's (Seattle, WA) 41 Mt. Baker (Deming, WA) 36
Naches Valley (Naches, WA) 19 Wahluke (Mattawa, WA) 15   
[projection: Naches Valley (Naches, WA) 27-26]
Newport (WA) 18 Cascade (Leavenworth, WA) 13   
[projection: Newport (WA) 28-13]
Nooksack Valley (Everson, WA) 14 Sultan (WA) 12
La Salle (Union Gap, WA) 11 Royal (Royal City, WA) 7   
[projection: Royal (Royal City, WA) 52-3]
Kiona-Benton (Benton City, WA) 38 Zillah (WA) 36   
[projection: Zillah (WA) 26-20]

1B PLAYOFFS
Almira-Coulee-Hartline (Coulee City, WA) 68 Republic (WA) 0
Entiat (WA) 40 Selkirk (Ione, WA) 37
Neah Bay (WA) 10 Crescent (Joyce, WA) 9
Cusick (WA) 27 Odessa (WA) 25
Columbia (Hunters, WA) 30 Pateros (WA) 25
Oakville (WA) 27 Rainier Christian (Covington, WA) 23

2A PLAYOFFS
Archbishop Murphy (Everett, WA) 43 Lakewood (Arlington, WA) 7   
[projection: Archbishop Murphy [Thomas J.] (Everett, WA) 31-19]
Fife (Tacoma, WA) 17 Sequim (WA) 15   
[projection: Fife (Tacoma, WA) 42-7]
Aberdeen (WA) 30 Hockinson (Brush Prairie, WA) 28   
[projection: Hockinson (Brush Prairie, WA) 48-8]
Burlington-Edison (Burlington, WA) 12 Liberty (Renton, WA) 7   
[projection: Liberty (Renton, WA) 28-27]
Sedro-Woolley (WA) 29 Lynden (WA) 24   
[projection: Sedro-Woolley (WA) 35-21]
Eatonville (WA) 34 North Kitsap (Poulsbo, WA) 30   
[projection: North Kitsap (Poulsbo, WA) 38-13]
Pierce (Tacoma, WA) 34 Bremerton (WA) 32   
[projection: Bremerton (WA) 28-24]
Prosser (WA) 25 Pullman (WA) 24   
[projection: Prosser (WA) 24-21]
White River (Buckley, WA) 29 River Ridge (Lacey, WA) 27   
[projection: White River (Buckley, WA) 19-14]
Washington (Tacoma, WA) 35 Steilacoom (WA) 32   
[projection: Steilacoom (WA) 28-19]
West (Chehalis, WA) 25 Woodland (WA) 22
Ephrata (WA) 40 West Valley (Spokane, WA) 37   
[projection: West Valley (Spokane, WA) 40-14]

2B PLAYOFFS
Adna (WA) 45 Raymond (WA) 0   
[projection: Adna (WA) 38-6]
Colfax (WA) 33 Asotin (WA) 30   
[projection: Asotin (WA) 21-14]
Davenport (WA) 14 Northwest Christian (Colbert, WA) 11   
[projection: Davenport (WA) 35-21]
Tonasket (WA) 34 DeSales (Walla Walla, WA) 33   
[projection: DeSales (Walla Walla, WA) 21-20]
Onalaska (WA) 11 Kalama (WA) 10   
[projection: Kalama (WA) 42-7]
Lake Roosevelt (Coulee Dam, WA) 42 Kittitas/Thorp (Kittitas, WA) 40   
[projection: Lake Roosevelt (Coulee Dam, WA) 21-17]
Lind-Ritzville/Sprague/Washtucna (Ritzville, WA) 24 Liberty (Spangle, WA) 21   
[projection: Liberty (Spangle, WA) 28-7]
Lyle/Wishram (Lyle, WA) 41 Oroville (WA) 39   
[projection: Lyle/Wishram (Lyle, WA) 41-26]
Manson (WA) 25 Liberty Christian (Richland, WA) 20
South Bend (WA) 38 Napavine (WA) 37   
[projection: Napavine (WA) 31-14]
Rainier (WA) 35 Wahkiakum (Cathlamet, WA) 31   
[projection: Rainier (WA) 27-20]
Toledo (WA) 16 Ilwaco (WA) 15   
[projection: Toledo (WA) 31-14]
Brewster (WA) 29 Tri-Cities Prep (Pasco, WA) 26
Willapa Valley/Pe Ell (Menlo, WA) 22 Toutle Lake (Toutle, WA) 17   
[projection: Willapa Valley/Pe Ell (Menlo, WA) 35-7]

3A PLAYOFFS
Bethel (Spanaway, WA) 32 Yelm (WA) 22   
[projection: Bethel (Spanaway, WA) 35-26]
Edmonds-Woodway (Edmonds, WA) 16 Gig Harbor (WA) 15   
[projection: Edmonds-Woodway (Edmonds, WA) 31-13]
Ballard (Seattle, WA) 34 Ferndale (WA) 31   
[projection: Ferndale (WA) 52-3]
Lakeside (Seattle, WA) 12 Lincoln (Tacoma, WA) 9   
[projection: Lincoln (Tacoma, WA) 48-14]
Snohomish (WA) 13 Peninsula (Gig Harbor, WA) 12   
[projection: Peninsula (Gig Harbor, WA) 22-21]
Arlington (WA) 27 Rainier Beach (Seattle, WA) 22   
[projection: Rainier Beach (Seattle, WA) 35-26]
Timberline (Lacey, WA) 34 Stadium (Tacoma, WA) 31   
[projection: Timberline (Lacey, WA) 38-21]

4A PLAYOFFS
Bothell (WA) 56 Glacier Peak (Snohomish, WA) 6   
[projection: Bothell (WA) 41-21]
Auburn Riverside (Auburn, WA) 19 Camas (WA) 18   
[projection: Camas (WA) 34-21]
Hanford (Richland, WA) 16 Central Valley (Spokane Valley, WA) 14   
[projection: Central Valley (Spokane Valley, WA) 35-13]
Gonzaga Prep (Spokane, WA) 30 Chiawana (Pasco, WA) 28   
[projection: Gonzaga Prep (Spokane, WA) 35-26]
Kentwood (Covington, WA) 25 Jackson (Mill Creek, WA) 22   
[projection: Kentwood (Covington, WA) 35-28]
Lake Stevens (WA) 26 Kentlake (Kent, WA) 21   
[projection: Lake Stevens (WA) 56-3]
Mount Si (Snoqualmie, WA) 22 Monroe (WA) 18   
[projection: Monroe (WA) 38-21]
Puyallup (WA) 40 Auburn Mountainview (Auburn, WA) 35   
[projection: Puyallup (WA) 48-6]
Mead (Spokane, WA) 16 Richland (WA) 13   
[projection: Richland (WA) 46-21]
Enumclaw (WA) 23 Skyline (Sammamish, WA) 22   
[projection: Skyline (Sammamish, WA) 28-24]
Hazen (Renton, WA) 31 Sumner (WA) 27   
[projection: Sumner (WA) 48-24]
Tahoma (Kent, WA) 11 Union (Vancouver, WA) 10   
[projection: Union (Vancouver, WA) 42-6]



Saturday, November 4th

1A NISQUALLY
Cascade Christian (Puyallup, WA) 37 Coupeville (WA) 34   
[projection: Cascade Christian (Puyallup, WA) 58-7]

CONSOLATION PLAYOFFS
Squalicum (Bellingham, WA) 33 Inglemoor (Kenmore, WA) 31   
[projection: Squalicum (Bellingham, WA) 35-14]
Northport (WA) 16 Yakama Tribal (Toppenish, WA) 14

1B PLAYOFFS
Tacoma Baptist (Tacoma, WA) 60 Knight (Elma, WA) 6

2A PLAYOFFS
Black Hills (Tumwater, WA) 14 Columbia River (Vancouver, WA) 10
Tumwater (WA) 42 Washougal (WA) 39   
[projection: Tumwater (WA) 42-7]

3A PLAYOFFS
Bellevue (WA) 51 Hudson's Bay (Vancouver, WA) 20   
[projection: Bellevue (WA) 42-3]
Eastside Catholic (Sammamish, WA) 11 Stanwood (WA) 7   
[projection: Eastside Catholic (Sammamish, WA) 44-3]
Everett (WA) 15 Garfield (Seattle, WA) 10   
[projection: Garfield [James A.] (Seattle, WA) 34-27]
Lakes (Lakewood, WA) 39 Kamiakin (Kennewick, WA) 37   
[projection: Kamiakin (Kennewick, WA) 34-14]
Mercer Island (WA) 42 Kelso (WA) 41   
[projection: Kelso (WA) 28-21]
Lake Washington (Kirkland, WA) 22 Mountain View (Vancouver, WA) 17   
[projection: Mountain View (Vancouver, WA) 31-30]
Bishop Blanchet (Seattle, WA) 24 Mt. Spokane (Mead, WA) 23   
[projection: Mt. Spokane (Mead, WA) 34-6]
O'Dea (Seattle, WA) 33 Shadle Park (Spokane, WA) 28   
[projection: O'Dea (Seattle, WA) 44-3]
Oak Harbor (WA) 38 Seattle Prep (Seattle, WA) 33   
[projection: Oak Harbor (WA) 35-13]

4A PLAYOFFS
Graham-Kapowsin (Graham, WA) 31 Beamer (Federal Way, WA) 0   
[projection: Graham-Kapowsin (Graham, WA) 48-14]
Olympia (WA) 28 Woodinville (WA) 26   
[projection: Woodinville (WA) 35-6]