2017 VIRGINIA 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 26th

PENINSULA
Gloucester (VA) at Hampton (VA), 7:00pm



Friday, October 27th

BATTLEFIELD
Chancellor (Fredericksburg, VA) at Spotsylvania (VA), 7:00pm
Courtland (Spotsylvania, VA) at Caroline (Milford, VA), 7:00pm
Eastern View (Culpeper, VA) at Monroe (Fredericksburg, VA), 7:00pm

BAY RIVERS
Grafton (Yorktown, VA) at Smithfield (VA), 7:00pm
Lafayette (Williamsburg, VA) at Poquoson (VA), 7:00pm
New Kent (VA) at York (Yorktown, VA), 7:00pm
Warhill (Williamsburg, VA) at Jamestown (Williamsburg, VA), 7:00pm

BEACH
First Colonial (Virginia Beach, VA) at Green Run (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Kellam (Virginia Beach, VA) at Bayside (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Ocean Lakes (Virginia Beach, VA) at Princess Anne (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Salem (Virginia Beach, VA) at Cox (Virginia Beach, VA), 7:00pm
Tallwood (Virginia Beach, VA) at Landstown (Virginia Beach, VA), 7:00pm

BLUE RIDGE
Lord Botetourt (Daleville, VA) at Byrd (Vinton, VA), 7:00pm
Staunton River (Moneta, VA) at Fleming (Roanoke, VA), 7:00pm

BULL RUN
Mason (Falls Church, VA) at Clarke County (Berryville, VA)
Strasburg (VA) at Madison County (Madison, VA), 7:30pm

CAPITAL
Hanover (Mechanicsville, VA) at Armstrong/Kennedy (Richmond, VA), 7:00pm
Highland Springs (VA) at Henry (Ashland, VA), 7:00pm
Lee-Davis (Mechanicsville, VA) at Henrico (Richmond, VA), 7:00pm
Varina (Richmond, VA) at Atlee (Mechanicsville, VA), 7:00pm

CENTRAL
Dinwiddie (VA) at Hopewell (VA), 7:00pm
Matoaca (Chesterfield, VA) at Prince George (VA), 7:00pm
Meadowbrook (Richmond, VA) at Petersburg (VA), 7:30pm

COLONIAL
Glen Allen (VA) at Deep Run (Glen Allen, VA), 7:00pm
Godwin (Richmond, VA) at Freeman (Richmond, VA), 7:00pm
Marshall (Richmond, VA) at Tucker (Henrico, VA), 7:00pm

COMMONWEALTH
Colonial Forge (Stafford, VA) at Mountain View (Stafford, VA), 7:00pm
Riverbend (Fredericksburg, VA) at North Stafford (Stafford, VA), 7:00pm
Stafford (Falmouth, VA) at Brooke Point (Stafford, VA), 7:00pm

CUMBERLAND
Burton (Norton, VA) at Rye Cove (Clinchport, VA), 7:00pm
Twin Springs (Nickelsville, VA) at Walker (Ewing, VA), 7:00pm

DISTRICT 1
Centreville (Clifton, VA) at Chantilly (VA), 7:00pm
Oakton (Vienna, VA) at Madison (Vienna, VA), 7:00pm

DISTRICT 2
Langley (McLean, VA) at Herndon (VA), 7:00pm
South Lakes (Reston, VA) at Yorktown (Arlington, VA), 7:00pm
Washington-Lee (Arlington, VA) at McLean (VA), 7:00pm

DISTRICT 3
Hayfield (Alexandria, VA) at Annandale (VA), 7:00pm
Williams (Alexandria, VA) at Mount Vernon (Alexandria, VA), 7:00pm

DISTRICT 4
Fairfax (VA) at South County (Lorton, VA), 7:00pm
West Springfield (Springfield, VA) at Lake Braddock (Burke, VA), 7:00pm
Woodson (Fairfax, VA) at Robinson (Fairfax, VA), 7:00pm

DISTRICT 5
Edison (Alexandria, VA) at Marshall (Falls Church, VA), 7:00pm
Wakefield (Arlington, VA) at Stuart (Falls Church, VA), 7:00pm

DOGWOOD
Altavista Combined School (Altavista, VA) at Chatham (VA), 7:00pm

DOMINION
Clover Hill (Midlothian, VA) at Huguenot (Richmond, VA), 7:00pm
Cosby (Midlothian, VA) at James River (Midlothian, VA), 7:00pm
Monacan (Richmond, VA) at Midlothian (VA), 7:30pm
Wythe (Richmond, VA) at Bird (Chesterfield, VA), 7:00pm

DULLES
Loudoun Valley (Purcellville, VA) at Dominion (Sterling, VA), 7:00pm
Park View (Sterling, VA) at Riverside (Ashburn, VA), 7:00pm
Woodgrove (Purcellville, VA) at Loudoun County (Leesburg, VA), 7:00pm

EASTERN
Churchland (Portsmouth, VA) at Lake Taylor (Norfolk, VA), 7:00pm
Gar-Field (Woodbridge, VA) at Freedom (Woodbridge, VA), 7:00pm
Hylton (Woodbridge, VA) at Woodbridge (VA), 7:00pm
Norview (Norfolk, VA) at Wilson (Portsmouth, VA), 7:00pm
Potomac (Dumfries, VA) at Forest Park (Woodbridge, VA), 7:00pm

EASTERN SHORE
Nandua (Onley, VA) at Northampton (Eastville, VA), 7:00pm

HOGOHEEGEE
Chilhowie (VA) at Henry (Glade Spring, VA), 7:00pm

JAMES RIVER
Buckingham (VA) at Randolph-Henry (Charlotte Court House, VA), 7:00pm
Cumberland (VA) at Bluestone (Skipwith, VA), 7:00pm
Goochland (VA) at Prince Edward County (Farmville, VA), 7:00pm
Nottoway (VA) at Amelia County (Amelia Court House, VA), 7:00pm

JEFFERSON
Albemarle (Charlottesville, VA) at Powhatan (VA), 7:30pm
Charlottesville (VA) at Louisa County (Mineral, VA), 7:30pm
Fluvanna County (Palmyra, VA) at Western Albemarle (Crozet, VA), 7:00pm
Orange County (Orange, VA) at Monticello (Charlottesville, VA), 7:30pm

MID-ATLANTIC [MAC]
Maret (Washington, DC) vs. St. James (Hagerstown, MD) at Wilson (Washington, DC), 7:00pm

MOUNTAIN
Battle (Bristol, VA) at Lee (Jonesville, VA), 7:00pm
Central (Norton, VA) at Gate City (VA), 7:00pm
Union (Appalachia, VA) at Abingdon (VA), 7:30pm

MOUNTAIN EMPIRE
Galax (VA) at Bland-Rocky Gap (Bland, VA), 7:00pm
Rural Retreat (VA) at Auburn (Riner, VA), 7:00pm
Wythe (Wytheville, VA) at Grayson County (Independence, VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Colonial Beach (VA) at Lancaster (VA), 7:00pm
Washington & Lee (Montross, VA) at Essex (Tappahannock, VA), 7:00pm

NORTHWESTERN
Manassas Park (VA) at Culpeper County (Culpeper, VA), 7:00pm
Millbrook (Winchester, VA) at Liberty (Bealeton, VA), 7:00pm
Monroe (Stanardsville, VA) at Warren County (Front Royal, VA), 7:00pm
Sherando (Stephens City, VA) at Fauquier (Warrenton, VA), 7:00pm
Skyline (Front Royal, VA) at Brentsville District (Nokesville, VA), 7:00pm

PENINSULA
Phoebus (Hampton, VA) at Kecoughtan (Hampton, VA), 7:00pm
Warwick (Newport News, VA) at Denbigh (Newport News, VA), 7:00pm

PIEDMONT
Halifax County (South Boston, VA) at Magna Vista (Ridgeway, VA), 7:00pm
Tunstall (Dry Fork, VA) at Patrick County (Stuart, VA), 7:00pm
Washington (Danville, VA) at Bassett (VA), 7:00pm

PIONEER
Craig County (New Castle, VA) at Covington (VA), 7:00pm
McCluer (Buena Vista, VA) at Eastern Montgomery (Elliston, VA), 7:00pm
Narrows (VA) at Bath County (Hot Springs, VA), 7:00pm

POTOMAC
Briar Woods (Ashburn, VA) at Broad Run (Ashburn, VA), 7:00pm
Rock Ridge (Ashburn, VA) at Potomac Falls (Sterling, VA), 7:00pm
Stone Bridge (Ashburn, VA) at Freedom (South Riding, VA), 7:00pm
Tuscarora (Leesburg, VA) at Champe (Aldie, VA), 7:00pm

RIVER RIDGE
Christiansburg (VA) at Cave Spring (Roanoke, VA), 7:00pm
Hidden Valley (Roanoke, VA) at Salem (VA), 7:00pm
Pulaski County (Dublin, VA) at Henry (Roanoke, VA), 7:00pm

SEMINOLE
Amherst County (Amherst, VA) at Heritage (Lynchburg, VA), 7:00pm
Brookville (Lynchburg, VA) at Liberty (Bedford, VA), 7:00pm
Liberty Christian (Lynchburg, VA) vs. Glass (Lynchburg, VA) at Liberty U. (Lynchburg, VA), 7:30pm
Rustburg (VA) at Jefferson Forest (Forest, VA), 7:00pm

SHENANDOAH
Jackson (Quicksburg, VA) at Buffalo Gap (Swoope, VA), 7:00pm
Lee (Staunton, VA) at Page County (Shenandoah, VA), 7:00pm
Luray (VA) at Stuarts Draft (VA), 7:00pm
Wilson Memorial (Fishersville, VA) at East Rockingham (Elkton, VA), 7:00pm

SOUTHEASTERN
Hickory (Chesapeake, VA) at Lakeland (Suffolk, VA), 7:00pm
Indian River (Chesapeake, VA) at Grassfield (Chesapeake, VA), 7:00pm
King's Fork (Suffolk, VA) at Deep Creek (Chesapeake, VA), 7:00pm
Nansemond River (Suffolk, VA) at Great Bridge (Chesapeake, VA), 7:00pm
Western Branch (Chesapeake, VA) at Smith (Chesapeake, VA), 7:00pm

SOUTHWEST
Richlands (VA) at Lebanon (VA), 7:00pm
Virginia (Bristol, VA) vs. Marion (VA) at TBA, 7:00pm

THREE RIVERS
Alleghany (Covington, VA) at Giles (Pearisburg, VA), 7:00pm
Carroll County (Hillsville, VA) at Radford (VA), 7:00pm
James River (Buchanan, VA) at Floyd County (Floyd, VA), 7:00pm

TIDEWATER
Charles City (VA) at Mathews (VA), 7:00pm
King & Queen Central (King & Queen Court House, VA) at Middlesex (Saluda, VA), 7:00pm
King William (VA) at West Point (VA), 7:00pm

TRI-RIVERS
Franklin (VA) at Windsor (VA), 7:00pm
Park View (South Hill, VA) at Southampton (Courtland, VA), 7:00pm
Surry County (Dendron, VA) at Brunswick (Lawrenceville, VA), 7:00pm
Sussex Central (Sussex, VA) at Greensville County (Emporia, VA), 7:00pm

VISAA TIDEWATER
Atlantic Shores Christian (Chesapeake, VA) at Nansemond-Suffolk Academy (Suffolk, VA), 7:00pm
St. Anne's-Belfield (Charlottesville, VA) at Hampton Roads Academy (Newport News, VA), 7:00pm

VISAA VIRGINIA COMMONWEALTH
Isle of Wight Academy (Isle of Wight, VA) at Fuqua (Farmville, VA), 7:00pm

VALLEY
Ashby (Bridgewater, VA) at Broadway (VA), 7:30pm
Harrisonburg (VA) at Spotswood (Penn Laird, VA), 7:00pm
Waynesboro (VA) at Fort Defiance (VA), 7:00pm

WESTERN
Battlefield (Haymarket, VA) at Jackson (Manassas, VA), 7:00pm
Osbourn Park (Manassas, VA) at Patriot (Nokesville, VA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Appomattox County (Appomattox, VA) at Colonial Heights (VA), 7:00pm
Blessed Sacrament-Huguenot (Powhatan, VA) at Roanoke Catholic (Roanoke, VA), 7:00pm
Colgan (Manassas, VA) at Osbourn (Manassas, VA), 7:00pm
Dan River (Ringgold, VA) at Martinsville (VA), 7:00pm
Graham (Bluefield, VA) at Fort Chiswell (Max Meadows, VA), 7:30pm
Granby (Norfolk, VA) at Dale (Chester, VA), 7:00pm
Grundy (VA) at Tazewell (VA), 7:00pm
Hermitage (Richmond, VA) at Manchester (Midlothian, VA), 7:00pm
Holston (Damascus, VA) at Eastside (Coeburn, VA), 7:00pm
Jefferson (Richmond, VA) at Campbell (Naruna, VA), 7:00pm
Massanutten Military Academy (Woodstock, VA) at Brunswick Academy (Lawrenceville, VA), 6:00pm
Northwood (Saltville, VA) at Honaker (VA), 7:30pm
Quantico (VA) at Portsmouth Christian (Portsmouth, VA), 7:00pm
Riverheads (Staunton, VA) at Central (Woodstock, VA), 7:00pm
Sidwell Friends (Washington, DC) at St. John Paul the Great (Dumfries, VA), 7:00pm
Westfield (Chantilly, VA) at West Potomac (Alexandria, VA), 7:00pm

INTERSTATE
Benedictine (Richmond, VA) at Avalon (Gaithersburg, MD), 7:00pm
Model School for the Deaf (Washington, DC) at Jefferson (Alexandria, VA), 7:00pm
Pike County Central (Pikeville, KY) at Ridgeview (Clintwood, VA)



Saturday, October 28th

BAY RIVERS
Bruton (Williamsburg, VA) at Tabb (Yorktown, VA), 7:00pm

NORTHERN NECK
Rappahannock (Warsaw, VA) at Northumberland (Heathsville, VA), 1:00pm

NORTHWESTERN
Wood (Winchester, VA) at Handley (Winchester, VA), 7:00pm

PENINSULA
Heritage (Newport News, VA) at Bethel (Hampton, VA), 2:00pm
Woodside (Newport News, VA) at Menchville (Newport News, VA), 1:00pm

VISAA FREELANCE
Paul VI (Fairfax, VA) at Bishop Ireton (Alexandria, VA), 1:00pm
Potomac School (McLean, VA) at Flint Hill (Oakton, VA), 2:30pm

VISAA VIRGINIA INDEPENDENT
Covenant (Charlottesville, VA) at North Cross (Roanoke, VA), 2:00pm
Fishburne Military (Waynesboro, VA) at Blue Ridge (St. George, VA), 1:30pm
Hargrave Military Academy (Chatham, VA) at Christchurch School (Christchurch, VA), 1:00pm

VISAA VIRGINIA PREP
Trinity Episcopal (Richmond, VA) at Woodberry Forest (VA), 2:00pm

NON-LEAGUE
Fork Union Military Academy (Fork Union, VA) at Bishop O'Connell (Arlington, VA), 1:00pm
Grace Christian (Staunton, VA) vs. Rappahannock County (Washington, VA) at Western Albemarle (Crozet, VA), 3:30pm
Greenbrier Christian Academy (Chesapeake, VA) at Broadwater Academy (Exmore, VA), 2:00pm
Norfolk Academy (Norfolk, VA) at Collegiate (Richmond, VA), 1:00pm
Norfolk Christian (Norfolk, VA) at Randolph-Macon Academy (Front Royal, VA), 1:00pm
Richmond Christian (Chesterfield, VA) at Kenston Forest (Blackstone, VA), 7:00pm

INTERSTATE
Cheshire Academy (Cheshire, CT) at Bishop Sullivan Catholic (Virginia Beach, VA), 12:00pm
Landon (Bethesda, MD) at St. Stephen's & St. Agnes (Alexandria, VA), 1:00pm