2017 TENNESSEE 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 26th

1A REGION 8
Freedom Prep Academy (Memphis, TN) at KIPP Collegiate (Memphis, TN), 7:00pm
Oakhaven (Memphis, TN) at Middle College (Memphis, TN), 7:00pm

2A REGION 8
Manassas (Memphis, TN) at Memphis Academy of Health Sciences (Memphis, TN), 7:00pm

3A REGION 8
King Prep (Memphis, TN) at Sheffield (Memphis, TN), 7:00pm

4A REGION 8
Millington Central (Millington, TN) at Memphis East (Memphis, TN), 7:00pm

6A REGION 1
Farragut (Knoxville, TN) at Hardin Valley Academy (Knoxville, TN), 7:00pm

NON-LEAGUE
Lake County (Tiptonville, TN) at Trinity Christian Academy (Jackson, TN), 7:00pm



Friday, October 27th

1A REGION 2
Greenback (TN) at Oakdale (TN), 7:30pm
Midway (Kingston, TN) at Oliver Springs (TN), 7:30pm

1A REGION 3
Lookout Valley (Chattanooga, TN) at South Pittsburg (TN), 7:00pm
Sale Creek (TN) at Whitwell (TN), 7:00pm

1A REGION 4
Gordonsville (TN) at Clay County (Celina, TN), 7:00pm
Monterey (TN) at Red Boiling Springs (TN), 7:00pm
Pickett County (Byrdstown, TN) at Byrns (Cedar Hill, TN), 7:00pm

1A REGION 5
Fayetteville (TN) at Grace Christian Academy (Franklin, TN), 7:00pm
Moore County (Lynchburg, TN) at Mt. Pleasant (TN), 7:00pm
Richland (Lynnville, TN) at Huntland (TN), 7:00pm

1A REGION 6
Collinwood (TN) vs. Wayne County (Waynesboro, TN) at TBA, 7:00pm
McEwen (TN) at Hollow Rock-Bruceton Central (Bruceton, TN), 7:00pm
Middleton (TN) vs. Perry County (Linden, TN) at TBA, 7:00pm

1A REGION 7
Dresden (TN) at Humboldt (TN), 7:00pm
South Fulton (TN) at Gleason (TN), 7:00pm
West Carroll (Atwood, TN) at Greenfield (TN)

1A REGION 8
Memphis Academy of Science and Engineering (Memphis, TN) at Washington (Memphis, TN), 7:00pm
Westwood (Memphis, TN) at Hillcrest (Memphis, TN), 7:00pm

2A REGION 1
Cosby (TN) at Hampton (TN), 7:30pm
Happy Valley (Elizabethton, TN) at South Greene (Greeneville, TN), 7:30pm

2A REGION 2
Cumberland Gap (TN) at Rockwood (TN), 7:30pm
Wartburg Central (Wartburg, TN) vs. Meigs County (Decatur, TN) at TBA, 7:30pm

2A REGION 3
Polk County (Benton, TN) vs. Marion County (Jasper, TN) at TBA, 8:00pm
Tellico Plains (TN) vs. Bledsoe County (Pikeville, TN) at TBA, 7:00pm

2A REGION 4
East Robertson (Cross Plains, TN) at Watertown (TN), 7:00pm
Jackson County (Gainesboro, TN) vs. Trousdale County (Hartsville, TN) at TBA, 7:00pm
Westmoreland (TN) at Cascade (Wartrace, TN), 7:00pm

2A REGION 5
Forrest (Chapel Hill, TN) at Community (Unionville, TN), 7:00pm
Summertown (TN) at Eagleville (TN), 7:00pm

2A REGION 6
East Hickman County (Lyles, TN) at Riverside (Decaturville, TN), 7:00pm
Hickman County (Centerville, TN) at Waverly Central (Waverly, TN), 7:00pm
Scotts Hill (Reagan, TN) vs. Houston County (Erin, TN) at TBA, 7:00pm

2A REGION 7
Adamsville (TN) at Peabody (Trenton, TN), 7:00pm
McKenzie (TN) at Gibson County (Dyer, TN), 7:00pm

2A REGION 8
Douglass (Memphis, TN) at Fairley (Memphis, TN)
Hamilton (Memphis, TN) at Mitchell (Memphis, TN), 7:00pm

3A REGION 1
Chuckey-Doak (Afton, TN) at West Greene (Mosheim, TN), 7:30pm
North Greene (Greeneville, TN) at Claiborne (New Tazewell, TN), 7:30pm
Unicoi County (Erwin, TN) at Johnson County (Mountain City, TN), 7:30pm

3A REGION 2
Austin-East (Knoxville, TN) at Alcoa (TN), 7:30pm
Roane County (Kingston, TN) at Gatlinburg-Pittman (Gatlinburg, TN), 7:30pm
Scott (Huntsville, TN) at Pigeon Forge (TN), 7:30pm

3A REGION 3
Brainerd (Chattanooga, TN) at McMinn Central (Englewood, TN), 7:30pm
Loudon (TN) at Red Bank (Chattanooga, TN), 7:30pm
Signal Mountain (TN) at Sweetwater (TN), 7:30pm

3A REGION 4
Cannon County (Woodbury, TN) vs. York Institute (Jamestown, TN) at TBA, 7:00pm
Grundy County (Coalmont, TN) vs. Smith County (Carthage, TN) at TBA, 7:00pm
Upperman (Baxter, TN) at Sequatchie County (Dunlap, TN), 7:00pm

3A REGION 5
Stratford (Nashville, TN) vs. Giles County (Pulaski, TN) at TBA, 7:00pm
Whites Creek (TN) at Pearl-Cohn (Nashville, TN), 7:00pm

3A REGION 6
Cheatham County Central (Ashland City, TN) at Fairview (TN), 7:30pm
Harpeth (Kingston Springs, TN) at Sycamore (Pleasant View, TN), 7:30pm
Stewart County (Dover, TN) at Camden Central (Camden, TN), 7:30pm

3A REGION 7
Covington (TN) at Bolivar Central (Bolivar, TN)
McNairy Central (Selmer, TN) at Westview (Martin, TN), 7:30pm
South Gibson (Medina, TN) at Milan (TN), 7:00pm

3A REGION 8
Trezevant (Memphis, TN) at Raleigh-Egypt (Memphis, TN), 7:00pm
Wooddale (Memphis, TN) at Melrose (Memphis, TN), 7:00pm

4A REGION 1
Elizabethton (TN) at Sullivan Central (Blountville, TN), 7:30pm
Greeneville (TN) at Sullivan East (Bluff City, TN), 7:30pm
Union County (Maynardville, TN) at Grainger (Rutledge, TN), 7:30pm

4A REGION 2
East Hamilton (Ooltewah, TN) at Howard Tech (Chattanooga, TN), 7:30pm
East Ridge (Chattanooga, TN) at Hixson (TN), 7:30pm
Sequoyah (Madisonville, TN) at Anderson County (Clinton, TN), 7:30pm

4A REGION 3
DeKalb County (Smithville, TN) at Cumberland County (Crossville, TN), 7:00pm
Livingston Academy (Livingston, TN) at Macon County (Lafayette, TN), 7:00pm

4A REGION 4
Lawrence County (Lawrenceburg, TN) vs. Spring Hill (Columbia, TN) at TBA, 7:00pm
Maplewood (Nashville, TN) at Tullahoma (TN), 7:00pm
Nolensville (TN) at Marshall County (Lewisburg, TN), 7:00pm

4A REGION 5
Springfield (TN) at Creek Wood (Charlotte, TN), 7:00pm
White House (TN) at Greenbrier (TN), 7:00pm
White House-Heritage (White House, TN) at Montgomery Central (Cunningham, TN), 7:00pm

4A REGION 6
Chester County (Henderson, TN) at Lexington (TN), 7:00pm
Hardin County (Savannah, TN) at Liberty Tech Magnet (Jackson, TN)
Jackson South Side (Jackson, TN) at Jackson North Side (Jackson, TN), 7:00pm

4A REGION 7
Crockett County (Alamo, TN) at Dyersburg (TN), 7:00pm
Haywood (Brownsville, TN) at Obion County (Troy, TN), 7:00pm

4A REGION 8
Fayette Ware (Somerville, TN) at Craigmont (Memphis, TN), 7:00pm

5A REGION 1
Boone (Gray, TN) at Cherokee (Rogersville, TN), 7:30pm
Morristown-Hamblen East (Morristown, TN) at Crockett (Jonesborough, TN), 7:30pm
Volunteer (Church Hill, TN) at Cocke County (Newport, TN), 7:30pm

5A REGION 2
Knoxville Central (Knoxville, TN) at Gibbs (Corryton, TN), 7:30pm
Sevier County (Sevierville, TN) at Carter (Strawberry Plains, TN), 7:30pm
Seymour (TN) at Halls (Knoxville, TN), 7:30pm

5A REGION 3
Campbell County (Jacksboro, TN) at West (Knoxville, TN), 7:30pm
Karns (Knoxville, TN) at Clinton (TN)
Oak Ridge (TN) at Fulton (Knoxville, TN), 7:30pm

5A REGION 4
Lenoir City (TN) at Knoxville Catholic (Knoxville, TN), 7:30pm
Walker Valley (Cleveland, TN) at Soddy Daisy (TN), 7:30pm

5A REGION 5
Columbia Central (Columbia, TN) at Page (Franklin, TN), 7:00pm
Franklin County (Winchester, TN) vs. Shelbyville Central (Shelbyville, TN) at TBA, 7:00pm
Lincoln County (Fayetteville, TN) at Summit (Spring Hill, TN), 7:00pm

5A REGION 6
Beech (Hendersonville, TN) at Hillwood (Nashville, TN), 7:00pm
Glencliff (Nashville, TN) at Gallatin (TN), 7:00pm
Hillsboro (Nashville, TN) at Hunters Lane (Nashville, TN), 7:00pm

5A REGION 7
Dyer County (Newbern, TN) at Kenwood (Clarksville, TN), 7:00pm
Henry County (Paris, TN) at Northwest (Clarksville, TN), 7:00pm
West Creek (Clarksville, TN) at Clarksville (TN), 7:00pm

5A REGION 8
Kingsbury (Memphis, TN) at Bolton (Arlington, TN), 7:00pm
Munford (TN) at Brighton (TN), 7:00pm
Southwind (Memphis, TN) at Ridgeway (Memphis, TN), 7:00pm

6A REGION 1
Bearden (Knoxville, TN) at Morristown-Hamblen West (Morristown, TN), 7:30pm
Dobyns-Bennett (Kingsport, TN) at Jefferson County (Dandridge, TN), 7:30pm

6A REGION 2
Bradley Central (Cleveland, TN) at Maryville (TN), 7:30pm
Cleveland (TN) at McMinn County (Athens, TN), 7:30pm
Ooltewah (TN) at Heritage (Maryville, TN), 7:30pm

6A REGION 3
Blackman (Murfreesboro, TN) at Riverdale (Murfreesboro, TN), 7:00pm
Cookeville (TN) at Siegel (Murfreesboro, TN), 7:00pm
Warren County (McMinnville, TN) at Oakland (Murfreesboro, TN), 7:00pm

6A REGION 4
Lebanon (TN) at Rossview (Clarksville, TN), 7:00pm
Mount Juliet (Mt. Juliet, TN) at Hendersonville (TN), 7:00pm
Wilson Central (Lebanon, TN) at Station Camp (Gallatin, TN), 7:00pm

6A REGION 5
Overton (Nashville, TN) at Antioch (TN), 7:00pm
Smyrna (TN) at McGavock (Nashville, TN), 7:00pm
Stewarts Creek (Smyrna, TN) at LaVergne (TN), 7:00pm

6A REGION 6
Brentwood (TN) at Centennial (Franklin, TN), 7:00pm
Dickson County (Dickson, TN) at Franklin (TN), 7:00pm
Independence (Thompson's Station, TN) at Ravenwood (Brentwood, TN), 7:00pm

6A REGION 7
Arlington (TN) at Collierville (TN), 7:00pm
Cordova (TN) at Bartlett (TN), 7:00pm

6A REGION 8
Germantown (TN) at Whitehaven (Memphis, TN), 7:00pm
White Station (Memphis, TN) at Memphis Central (Memphis, TN), 7:00pm

DIVISION II-A EAST
Donelson Christian Academy (Nashville, TN) at Mount Juliet Christian Academy (Mt. Juliet, TN), 7:00pm
Ezell-Harding Christian (Antioch, TN) at King's Academy (Seymour, TN), 7:30pm
Friendship Christian (Lebanon, TN) at Concord Christian (Knoxville, TN), 7:00pm
Grace Baptist Academy (Chattanooga, TN) at Middle Tennessee Christian (Murfreesboro, TN), 8:00pm

DIVISION II-A WEST
Davidson Academy (Nashville, TN) at Clarksville Academy (Clarksville, TN), 7:00pm
Jackson Christian (Jackson, TN) at Fayette Academy (Somerville, TN), 7:00pm
Nashville Christian (Nashville, TN) at Tipton-Rosemark Academy (Millington, TN), 7:00pm
Rossville Christian Academy (Rossville, TN) at Zion Christian Academy (Columbia, TN), 7:00pm

DIVISION II-AA EAST
Boyd-Buchanan (Chattanooga, TN) at Christian Academy of Knoxville (Knoxville, TN), 7:30pm
Grace Christian Academy (Knoxville, TN) at Chattanooga Christian (Chattanooga, TN), 7:00pm
Silverdale Academy (Chattanooga, TN) at Webb (Knoxville, TN), 7:00pm

DIVISION II-AA MIDDLE
Battle Ground Academy (Franklin, TN) at Lipscomb Academy (Nashville, TN), 7:00pm
Christ Presbyterian Academy (Nashville, TN) at Franklin Road Academy (Nashville, TN), 7:00pm

DIVISION II-AA WEST
Evangelical Christian (Cordova, TN) vs. Northpoint Christian (Southaven, MS) at TBA, 7:00pm
Harding Academy (Memphis, TN) at University School of Jackson (Jackson, TN), 7:00pm
Lausanne Collegiate (Memphis, TN) at First Assembly Christian (Cordova, TN), 7:00pm

DIVISION II-AAA EAST/MIDDLE
Bell Academy (Nashville, TN) at Baylor (Chattanooga, TN), 7:00pm
Ensworth (Nashville, TN) at Brentwood Academy (Brentwood, TN), 7:00pm
Father Ryan (Nashville, TN) at Baylor (Chattanooga, TN), 7:00pm

DIVISION II-AAA WEST
Briarcrest Christian (Eads, TN) at St. Benedict at Auburndale (Cordova, TN), 7:00pm
Christian Brothers (Memphis, TN) at Memphis University (Memphis, TN), 7:00pm

NON-LEAGUE
Chattanooga Central (Harrison, TN) at Tyner Academy (Chattanooga, TN), 7:30pm
Coffee County Central (Manchester, TN) at White County (Sparta, TN), 7:00pm
Copper Basin (Copperhill, TN) at Cloudland (Roan Mountain, TN), 7:30pm
Goodpasture Christian (Madison, TN) at Pope John Paul II (Hendersonville, TN), 7:00pm
Northeast (Clarksville, TN) at East Nashville (Nashville, TN), 7:00pm
Oneida (TN) at Coalfield (TN), 7:30pm
Rhea County (Evensville, TN) at Cane Ridge (Nashville, TN), 8:00pm
South-Doyle (Knoxville, TN) at Powell (TN), 7:30pm
St. George's (Collierville, TN) at Houston (Germantown, TN), 7:00pm
Stone Memorial (Crossville, TN) at Blount (Maryville, TN), 6:30pm
Sullivan South (Kingsport, TN) at Sullivan North (Kingsport, TN), 7:30pm
Sunbright (TN) at Unaka (Elizabethton, TN), 7:30pm

INTERSTATE
Berea (KY) vs. Jellico (TN) at TBA, 7:30pm

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cornersville (TN) at Lancaster Christian Academy (Smyrna, TN), 7:00pm