IMPORTANT NOTE: Scores listed on this page may or not be accurate.  You have recently viewed a high volume of our weekly score pages.  Unfortunately, due to other parties grabbing our information and selling it for profit, we've had to institute safeguards to protect our data.  We apologize for any inconvenience this causes the fans of our site.  Please refrain from using the weekly score pages for several hours in order to ensure you'll go back to seeing only correct information.  Thank you in advance for your understanding.




2017 SOUTH DAKOTA 10/20 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 19th

ALL NATIONS
Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 20 Standing Rock/Selfridge (Fort Yates, ND) 17   
[projection: Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 46-6]

BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Pine Ridge (SD) 12 Little Wound (Kyle, SD) 7   
[projection: Pine Ridge (SD) 34-7]

BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Belle Fourche (SD) 31 Douglas (Box Elder, SD) 26   
[projection: Douglas (Box Elder, SD) 42-21]
Sturgis Brown (Sturgis, SD) 34 Hot Springs (SD) 29   
[projection: Hot Springs (SD) 28-21]

DAKOTA 12
Tea (SD) 20 Dakota Valley (North Sioux City, SD) 16   
[projection: Dakota Valley (North Sioux City, SD) 31-21]
Dell Rapids (SD) 24 Madison (SD) 21   
[projection: Madison (SD) 35-12]
West Central (Hartford, SD) 34 Lennox (SD) 31   
[projection: West Central (Hartford, SD) 31-21]

EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Huron (SD) 40 Brookings (SD) 37   
[projection: Brookings (SD) 28-20]
Yankton (SD) 36 Harrisburg (SD) 35   
[projection: Harrisburg (SD) 26-14]

EASTERN SOUTH DAKOTA - AAA
Watertown (SD) 27 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 25   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 35-7]
Stevens (Rapid City, SD) 24 Rapid City Central (Rapid City, SD) 22   
[projection: Stevens (Rapid City, SD) 27-21]

GREATER DAKOTA
Washington (Sioux Falls, SD) 13 Lincoln (Sioux Falls, SD) 8   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 44-0]

NON-LEAGUE
Riggs (Pierre, SD) 19 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 16   
[projection: Riggs [T. F.] (Pierre, SD) 28-14]
O'Gorman (Sioux Falls, SD) 13 Brandon Valley (Brandon, SD) 11   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 34-27]
Milbank (SD) 11 Tri-Valley (Colton, SD) 7   
[projection: Tri-Valley (Colton, SD) 26-22]
Mitchell (SD) 17 Spearfish (SD) 16   
[projection: Mitchell (SD) 34-3]
Todd County (Mission, SD) 33 More (Rapid City, SD) 28   
[projection: More [St. Thomas] (Rapid City, SD) 40-19]
Vermillion (SD) 34 St. Francis Indian (St. Francis, SD) 32   
[projection: Vermillion (SD) 62-0]

11B PLAYOFFS
Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 42 McCook Central/Montrose (Salem, SD) 0   
[projection: Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 31-7]
Bennett County (Martin, SD) 39 Groton (SD) 38   
[projection: Groton (SD) 31-3]
Red Cloud (Pine Ridge, SD) 26 Lead-Deadwood (Lead, SD) 25   
[projection: Red Cloud (Pine Ridge, SD) 35-24]
Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 22 Roncalli (Aberdeen, SD) 17   
[projection: Roncalli (Aberdeen, SD) 22-14]
Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 26 Canton (SD) 22   
[projection: Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 35-14]
Sioux Valley (Volga, SD) 11 Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 10   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 44-10]
Winner (SD) 31 Stanley County (Fort Pierre, SD) 28   
[projection: Winner (SD) 38-6]
Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 11 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 6   
[projection: Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 31-14]

9A PLAYOFFS
Avon (SD) 56 Alcester-Hudson (Alcester, SD) 6
Britton-Hecla (Britton, SD) 27 Clark/Willow Lake (Clark, SD) 22
Canistota/Freeman (Canistota, SD) 27 DeSmet (SD) 23
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 32 Herreid/Selby (Herreid, SD) 31
Chester (SD) 32 Howard (SD) 29
Philip (SD) 41 Lyman (Presho, SD) 38
New Underwood (SD) 38 Timber Lake (SD) 36
Potter County co-op (Gettysburg, SD) 24 Warner (SD) 22

9AA PLAYOFFS
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 18 Baltic (SD) 0
Deuel (Clear Lake, SD) 22 Bon Homme (Tyndall, SD) 21
Garretson (SD) 15 Hamlin (Hayti, SD) 11
Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 36 Gregory (SD) 31
Parkston (SD) 37 Irene/Wakonda (Irene, SD) 33
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 31 Kimball/White Lake (Kimball, SD) 29
Miller/Highmore/Harrold (Miller, SD) 21 Webster (SD) 16
North Border (Eureka, SD) 23 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 22

9B PLAYOFFS
Castlewood (SD) 48 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 3
Northwestern Area (Mellette, SD) 16 Colman-Egan (Colman, SD) 13
Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 23 Colome (SD) 18
Langford (SD) 21 Faulkton (SD) 16
Kadoka (SD) 11 Harding County (Buffalo, SD) 9
South Central co-op (Bonesteel, SD) 36 Scotland (SD) 32
Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 30 Sully Buttes (Onida, SD) 28
Bison (SD) 27 Wall (SD) 25