2017 SOUTH DAKOTA 10/6 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 6th

ALL NATIONS
McLaughlin (SD) 11 Todd County (Mission, SD) 7   
[projection: Todd County (Mission, SD) 42-8]

BIG EAST
Beresford (SD) 10 Flandreau (SD) 5   
[projection: Beresford (SD) 28-17]
McCook Central/Montrose (Salem, SD) 42 Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 41   
[projection: Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 27-10]
Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 20 Sioux Valley (Volga, SD) 15   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 42-7]

BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Red Cloud (Pine Ridge, SD) 41 Custer (SD) 38   
[projection: Red Cloud (Pine Ridge, SD) 35-21]

BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Douglas (Box Elder, SD) 39 Spearfish (SD) 36   
[projection: Douglas (Box Elder, SD) 19-14]
Hot Springs (SD) 35 More (Rapid City, SD) 34   
[projection: More [St. Thomas] (Rapid City, SD) 31-10]

DAKOTA 12
Dakota Valley (North Sioux City, SD) 14 West Central (Hartford, SD) 12   
[projection: Dakota Valley (North Sioux City, SD) 38-19]
Tea (SD) 31 Madison (SD) 28   
[projection: Madison (SD) 31-21]

EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Harrisburg (SD) 10 Brookings (SD) 5   
[projection: Harrisburg (SD) 21-14]
Riggs (Pierre, SD) 15 Mitchell (SD) 14   
[projection: Riggs [T. F.] (Pierre, SD) 31-24]

EASTERN SOUTH DAKOTA - AAA
Brandon Valley (Brandon, SD) 33 Watertown (SD) 31   
[projection: Brandon Valley (Brandon, SD) 38-14]
Rapid City Central (Rapid City, SD) 14 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 9   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 42-14]

NORTHEAST
Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 20 Sisseton (SD) 19   
[projection: Sisseton (SD) 21-20]

SOUTHEASTERN SOUTH DAKOTA
Wagner (SD) 31 Winner (SD) 29   
[projection: Winner (SD) 61-0]

NON-LEAGUE
Pine Ridge (SD) 37 Belle Fourche (SD) 34   
[projection: Belle Fourche (SD) 28-24]
St. Francis Indian (St. Francis, SD) 12 Bennett County (Martin, SD) 8   
[projection: Bennett County (Martin, SD) 44-3]
Milbank (SD) 35 Dell Rapids (SD) 32   
[projection: Dell Rapids (SD) 21-12]
Lennox (SD) 42 Canton (SD) 38   
[projection: Canton (SD) 35-26]
Crow Creek (Stephan, SD) 14 Little Wound (Kyle, SD) 11   
[projection: Little Wound (Kyle, SD) 26-21]
Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 42 Chamberlain (SD) 39   
[projection: Chamberlain (SD) 24-22]
O'Gorman (Sioux Falls, SD) 27 Huron (SD) 24   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 49-6]
Stevens (Rapid City, SD) 28 Lincoln (Sioux Falls, SD) 23   
[projection: Stevens (Rapid City, SD) 26-17]
Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 11 Vermillion (SD) 8   
[projection: Vermillion (SD) 48-3]
Washington (Sioux Falls, SD) 15 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 13   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 50-0]
Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 36 Roncalli (Aberdeen, SD) 31   
[projection: Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 17-16]

BIG EAST (9 MAN)
Baltic (SD) 36 Parker (SD) 31
Chester (SD) 20 Howard (SD) 18

DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 16 Estelline (SD) 12
Colman-Egan (Colman, SD) 26 Castlewood (SD) 22
Deubrook (White, SD) 40 DeSmet (SD) 37

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Britton-Hecla (Britton, SD) 15 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 14
Tri-State co-op (Rosholt, SD) 40 Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 36
Hamlin (Hayti, SD) 36 Deuel (Clear Lake, SD) 31
Webster (SD) 22 Florence/Henry (Florence, SD) 20

GREAT PLAINS (9 MAN)
Alcester-Hudson (Alcester, SD) 17 Centerville (SD) 15
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 25 Colome (SD) 22
Gayville-Volin (Gayville, SD) 24 Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian (Tripp, SD) 23

GREAT WESTERN (9 MAN)
Jones County/White River (Murdo, SD) 34 Kadoka (SD) 30
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 24 Lyman (Presho, SD) 21
Wall (SD) 15 Philip (SD) 12

LAKE REGION (9 MAN)
Northwestern Area (Mellette, SD) 19 Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 15
Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 39 North Border (Eureka, SD) 38

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Faith (SD) 17 Dupree (SD) 14
Newell (SD) 11 Harding County (Buffalo, SD) 8
Bison (SD) 40 Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 38

TRI-VALLEY (9 MAN)
Garretson (SD) 15 Viborg/Hurley (Viborg, SD) 11

YELLOWSTONE TRAIL (9 MAN)
Potter County co-op (Gettysburg, SD) 12 Herreid/Selby (Herreid, SD) 9

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Hanson (Alexandria, SD) 30 Canistota/Freeman (Canistota, SD) 26
Gregory (SD) 12 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 10
Irene/Wakonda (Irene, SD) 24 Menno/Marion (Menno, SD) 20
Iroquois (SD) 17 Tiospa Zina (Agency Village, SD) 16
Platte/Geddes (Platte, SD) 11 Kimball/White Lake (Kimball, SD) 8
Lower Brule (SD) 33 Hill City (SD) 29
Miller/Highmore/Harrold (Miller, SD) 11 Parkston (SD) 7
New Underwood (SD) 27 Edgemont (SD) 22
Sully Buttes (Onida, SD) 23 Langford (SD) 21
Crazy Horse (Wanblee, SD) 35 Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 34



Saturday, October 7th

NON-LEAGUE
Sturgis Brown (Sturgis, SD) 13 Yankton (SD) 10   
[projection: Yankton (SD) 35-12]

DAKOTA VALLEY (9 MAN)
St. Mary (Dell Rapids, SD) 36 Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 31

GREAT PLAINS (9 MAN)
Scotland (SD) 20 Avon (SD) 15