2017 SOUTH DAKOTA 9/15 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Friday, September 15th

BIG EAST
Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 34 Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 31   

Canton (SD) 35 Beresford (SD) 34   

Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 32 Sioux Valley (Volga, SD) 27   


BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Sturgis Brown (Sturgis, SD) 24 More (Rapid City, SD) 23   

Spearfish (SD) 10 Belle Fourche (SD) 9   


DAKOTA 12
Tri-Valley (Colton, SD) 34 Dakota Valley (North Sioux City, SD) 33   

West Central (Hartford, SD) 21 Dell Rapids (SD) 20   

Madison (SD) 37 Vermillion (SD) 32   

Tea (SD) 20 Lennox (SD) 19   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Riggs (Pierre, SD) 24 Huron (SD) 22   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AAA
Brandon Valley (Brandon, SD) 15 Rapid City Central (Rapid City, SD) 10   

Stevens (Rapid City, SD) 39 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 37   


GREATER DAKOTA
Lincoln (Sioux Falls, SD) 29 O'Gorman (Sioux Falls, SD) 25   


NORTHEAST
Milbank (SD) 38 Roncalli (Aberdeen, SD) 34   


NON-LEAGUE
Douglas (Box Elder, SD) 23 Harrisburg (SD) 21   

Chamberlain (SD) 11 Groton (SD) 10   

Custer (SD) 24 Hot Springs (SD) 20   

McCook Central/Montrose (Salem, SD) 20 Wagner (SD) 18   

Flandreau (SD) 36 Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 32   

McLaughlin (SD) 21 Pine Ridge (SD) 19   

Red Cloud (Pine Ridge, SD) 14 St. Francis Indian (St. Francis, SD) 9   

Yankton (SD) 22 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 19   

Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 40 Sisseton (SD) 38   

Stanley County (Fort Pierre, SD) 11 Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 7   

Washington (Sioux Falls, SD) 10 Mitchell (SD) 6   

Brookings (SD) 35 Watertown (SD) 33   

Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 15 Redfield/Doland (Redfield, SD) 14   


INTERSTATE
Bennett County (Martin, SD) 19 Gordon-Rushville (Gordon, NE) 18   

Winner (SD) 34 Valentine (NE) 30   


DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 34 Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 29
Estelline (SD) 15 Colman-Egan (Colman, SD) 12
DeSmet (SD) 11 St. Mary (Dell Rapids, SD) 10
Deubrook (White, SD) 10 Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 7

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Clark/Willow Lake (Clark, SD) 12 Wilmot/Waubay/Summit (Wilmot, SD) 8
Florence/Henry (Florence, SD) 17 Deuel (Clear Lake, SD) 16
Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 21 Hamlin (Hayti, SD) 16
Waverly/South Shore (Waverly, SD) 15 Tri-State co-op (Rosholt, SD) 14

GREAT PLAINS (9 MAN)
Centerville (SD) 22 Avon (SD) 19
Gayville-Volin (Gayville, SD) 34 Colome (SD) 30
Scotland (SD) 40 Corsica/Stickney (Corsica, SD) 37
South Central co-op (Bonesteel, SD) 21 Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian (Tripp, SD) 16

GREAT WESTERN (9 MAN)
Hill City (SD) 21 Lyman (Presho, SD) 19

LAKE REGION (9 MAN)
Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 12 Faulkton (SD) 10
North Border (Eureka, SD) 22 Langford (SD) 21

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Timber Lake (SD) 28 Bison (SD) 27

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Lower Brule (SD) 36 Bon Homme (Tyndall, SD) 33
Viborg/Hurley (Viborg, SD) 17 Canistota/Freeman (Canistota, SD) 12
Standing Rock/Selfridge (Fort Yates, ND) 24 Dupree (SD) 22
Edgemont (SD) 39 Faith (SD) 37
Garretson (SD) 32 Hanson (Alexandria, SD) 29
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 11 Gregory (SD) 9
Harding County (Buffalo, SD) 31 Herreid/Selby (Herreid, SD) 28
Irene/Wakonda (Irene, SD) 30 Howard (SD) 25
Jones County/White River (Murdo, SD) 41 Crazy Horse (Wanblee, SD) 37
Miller/Highmore/Harrold (Miller, SD) 32 Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 28
Newell (SD) 25 New Underwood (SD) 24 [forfeit]
Menno/Marion (Menno, SD) 26 Parker (SD) 25
Platte/Geddes (Platte, SD) 30 Parkston (SD) 25
Warner (SD) 13 Sully Buttes (Onida, SD) 10
Iroquois (SD) 35 Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 31
Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 41 Tiospa Zina (Agency Village, SD) 40



Saturday, September 16th

NON-LEAGUE
Lead-Deadwood (Lead, SD) 42 Crow Creek (Stephan, SD) 40   

Little Wound (Kyle, SD) 20 Todd County (Mission, SD) 16