2017 SOUTH DAKOTA 9/8 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, September 7th

ALL NATIONS
Crow Creek (Stephan, SD) 37 Standing Rock/Selfridge (Fort Yates, ND) 33



Friday, September 8th

ALL NATIONS
McLaughlin (SD) 41 St. Francis Indian (St. Francis, SD) 36   

Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 15 Todd County (Mission, SD) 12   


BIG EAST
Canton (SD) 15 Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 14   

Sioux Valley (Volga, SD) 40 Flandreau (SD) 36   


BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Bennett County (Martin, SD) 28 Pine Ridge (SD) 26   

Lead-Deadwood (Lead, SD) 15 Little Wound (Kyle, SD) 14   


DAKOTA 12
Tri-Valley (Colton, SD) 26 Vermillion (SD) 22   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Yankton (SD) 18 Mitchell (SD) 13   


EASTERN SOUTH DAKOTA - AAA
Brandon Valley (Brandon, SD) 31 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 27   

Watertown (SD) 14 Stevens (Rapid City, SD) 9   


NORTHEAST
Roncalli (Aberdeen, SD) 28 Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 25   


NON-LEAGUE
Spearfish (SD) 19 Brookings (SD) 14   

Wagner (SD) 22 Chamberlain (SD) 21   

Sisseton (SD) 35 Dakota Valley (North Sioux City, SD) 33   

Dell Rapids (SD) 33 Belle Fourche (SD) 29   

Groton (SD) 31 Beresford (SD) 30   

Madison (SD) 34 Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 32   

Milbank (SD) 29 Lennox (SD) 27   

Redfield/Doland (Redfield, SD) 13 Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 10   

Sturgis Brown (Sturgis, SD) 16 Rapid City Central (Rapid City, SD) 13   

Douglas (Box Elder, SD) 34 Riggs (Pierre, SD) 29   

Custer (SD) 39 Stanley County (Fort Pierre, SD) 36   

Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 25 Tea (SD) 23   


INTERSTATE
Douglas (WY) 37 Hot Springs (SD) 35   


DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 41 Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 38
Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 26 Castlewood (SD) 22
Colman-Egan (Colman, SD) 35 Deubrook (White, SD) 33
DeSmet (SD) 23 Estelline (SD) 18

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Britton-Hecla (Britton, SD) 23 Deuel (Clear Lake, SD) 21
Clark/Willow Lake (Clark, SD) 23 Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 21
Webster (SD) 14 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 12
Tri-State co-op (Rosholt, SD) 40 Wilmot/Waubay/Summit (Wilmot, SD) 39

GREAT PLAINS (9 MAN)
Alcester-Hudson (Alcester, SD) 19 Scotland (SD) 16
Gayville-Volin (Gayville, SD) 17 Avon (SD) 16
South Central co-op (Bonesteel, SD) 34 Corsica/Stickney (Corsica, SD) 29
Centerville (SD) 39 Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian (Tripp, SD) 37

GREAT WESTERN (9 MAN)
New Underwood (SD) 14 Kadoka (SD) 9
Jones County/White River (Murdo, SD) 41 Lyman (Presho, SD) 37
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 17 Philip (SD) 13
Hill City (SD) 37 Wall (SD) 35

LAKE REGION (9 MAN)
Faulkton (SD) 24 Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 23
Northwestern Area (Mellette, SD) 41 North Border (Eureka, SD) 40
Warner (SD) 37 Langford (SD) 32

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Faith (SD) 18 Newell (SD) 13
Harding County (Buffalo, SD) 30 Timber Lake (SD) 29
Dupree (SD) 33 Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 31

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Viborg/Hurley (Viborg, SD) 13 Baltic (SD) 12
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 10 Bon Homme (Tyndall, SD) 7
Chester (SD) 12 Canistota/Freeman (Canistota, SD) 7
Garretson (SD) 42 Menno/Marion (Menno, SD) 37
Hanson (Alexandria, SD) 19 Howard (SD) 16
Irene/Wakonda (Irene, SD) 37 Parker (SD) 32
Parkston (SD) 41 Potter County co-op (Gettysburg, SD) 39
Herreid/Selby (Herreid, SD) 30 Platte/Geddes (Platte, SD) 25
Sully Buttes (Onida, SD) 21 Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 17
Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 20 Lower Brule (SD) 16
Iroquois (SD) 28 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 23



Saturday, September 9th

EASTERN SOUTH DAKOTA - AA
Harrisburg (SD) 28 Huron (SD) 24   


GREATER DAKOTA
O'Gorman (Sioux Falls, SD) 11 Washington (Sioux Falls, SD) 7   


NON-LEAGUE
Lincoln (Sioux Falls, SD) 25 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 23   

West Central (Hartford, SD) 23 More (Rapid City, SD) 22