2017 SOUTH DAKOTA 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 26th

11A PLAYOFFS
Dakota Valley (North Sioux City, SD) 58 Pine Ridge (SD) 0   
[projection: Dakota Valley (North Sioux City, SD) 56-0]
Madison (SD) 22 Tea (SD) 20   
[projection: Madison (SD) 38-14]
Todd County (Mission, SD) 25 Milbank (SD) 20   
[projection: Milbank (SD) 48-14]
More (Rapid City, SD) 11 Dell Rapids (SD) 6   
[projection: Dell Rapids (SD) 34-14]

11AA PLAYOFFS
Harrisburg (SD) 27 Huron (SD) 8   
[projection: Harrisburg (SD) 34-8]
Sturgis Brown (Sturgis, SD) 36 Mitchell (SD) 35   
[projection: Mitchell (SD) 41-6]
Brookings (SD) 28 Riggs (Pierre, SD) 23   
[projection: Riggs [T. F.] (Pierre, SD) 35-7]

11AAA PLAYOFFS
Brandon Valley (Brandon, SD) 35 Stevens (Rapid City, SD) 17   
[projection: Brandon Valley (Brandon, SD) 35-17]
O'Gorman (Sioux Falls, SD) 19 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 14   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 35-10]
Watertown (SD) 35 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 33   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 42-8]
Washington (Sioux Falls, SD) 42 Rapid City Central (Rapid City, SD) 37   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 52-6]

11B PLAYOFFS
Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 18 Winner (SD) 8   
[projection: Bridgewater/Emery/Ethan (Emery, SD) 28-17]
Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 22 Groton (SD) 21   
[projection: Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 35-3]
Sioux Valley (Volga, SD) 24 Roncalli (Aberdeen, SD) 22   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 35-3]
Red Cloud (Pine Ridge, SD) 39 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 38   
[projection: Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 40-8]

9A PLAYOFFS
Britton-Hecla (Britton, SD) 32 Canistota/Freeman (Canistota, SD) 20
Timber Lake (SD) 22 Corsica/Stickney (Corsica, SD) 18
Avon (SD) 13 Howard (SD) 9
Lyman (Presho, SD) 40 Warner (SD) 37

9AA PLAYOFFS
Gregory (SD) 24 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 8
Garretson (SD) 22 Irene/Wakonda (Irene, SD) 17
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 15 Bon Homme (Tyndall, SD) 13
Miller/Highmore/Harrold (Miller, SD) 28 Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 26

9B PLAYOFFS
Castlewood (SD) 54 Wall (SD) 0
Faulkton (SD) 25 Colman-Egan (Colman, SD) 24
Colome (SD) 32 Harding County (Buffalo, SD) 28
Sully Buttes (Onida, SD) 31 South Central co-op (Bonesteel, SD) 30



Friday, October 27th

11AA PLAYOFFS
Yankton (SD) 37 Douglas (Box Elder, SD) 13   
[projection: Yankton (SD) 28-21]