2017 PREP SCHOOLS 10/20 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Friday, October 20th

INTERSTATE
Football North (Mississauga, Ontario) at Cheshire Academy (Cheshire, CT), 7:00pm



Saturday, October 21st

CENTRAL NEW ENGLAND
Phillips Exeter Academy (Exeter, NH) at Deerfield Academy (Deerfield, MA), 2:30pm
Suffield Academy (Suffield, CT) at Phillips Academy (Andover, MA), 3:00pm
Worcester Academy (Worcester, MA) at Choate Rosemary Hall (Wallingford, CT), 3:30pm

COLONIAL
Berkshire (Sheffield, MA) at Canterbury (New Milford, CT), 2:00pm
Westminster (Simsbury, CT) at Albany Academy for Boys (Albany, NY), 3:00pm

ERICKSON
Brunswick (Greenwich, CT) at Salisbury School (Salisbury, CT), 4:00pm
Hotchkiss (Lakeville, CT) at Trinity-Pawling (Pawling, NY), 3:00pm
Taft (Watertown, CT) at Avon Old Farms (Avon, CT), 3:15pm

EVERGREEN - BONNEFOND
Dexter (Brookline, MA) at Kents Hill School (Kents Hill, ME), 2:00pm

EVERGREEN - CLEMENTS
St. Paul's (Concord, NH) at Cushing Academy (Ashburnham, MA), 6:00pm

FAIRCHESTER
Capital Prep Harbor (Bridgeport, CT) at King (Stamford, CT), 2:00pm
Hamden Hall Country Day (Hamden, CT) at Kingswood Oxford (West Hartford, CT), 3:00pm
Hopkins (New Haven, CT) at Rye Country Day (Rye, NY), 3:30pm

HUDSON VALLEY
Dwight-Englewood (Englewood, NJ) vs. Dalton (New York, NY) at Riverside County Park (North Arlington, NJ), 4:30pm
Mann (Riverdale, NY) at Harvey (Katonah, NY), 11:00am

INDEPENDENT SCHOOL
Governor's Academy (Byfield, MA) at Tabor Academy (Marion, MA), 2:00pm
Groton School (Groton, MA) at Rivers (Weston, MA), 2:00pm
Lawrence Academy (Groton, MA) at St. Sebastian's (Needham, MA), 2:00pm
Middlesex (Concord, MA) at Brooks (North Andover, MA), 5:00pm
Milton Academy (Milton, MA) vs. Buckingham Browne & Nichols (Cambridge, MA) at Russell Field (Cambridge, MA), 2:00pm
Noble & Greenough (Dedham, MA) at Belmont Hill (Belmont, MA), 2:00pm
Roxbury Latin (West Roxbury, MA) at Thayer Academy (Braintree, MA), 2:30pm
St. Mark's (Southborough, MA) at St. George's (Middletown, RI), 3:00pm

MIFL [METROPOLITAN INDEPENDENT FOOTBALL]
Montclair Kimberley Academy (Montclair, NJ) at Fieldston (Bronx, NY), 3:00pm
Morristown-Beard (Morristown, NJ) at Pingry (Martinsville, NJ)
Riverdale Country (Bronx, NY) at Hackley (Tarrytown, NY), 3:00pm

MID-ATLANTIC PREP
Blair Academy (Blairstown, NJ) at Hill (Pottstown, PA), 3:00pm
Hun (Princeton, NJ) at Lawrenceville School (Lawrenceville, NJ), 2:00pm
Peddie (Hightstown, NJ) at Mercersburg Academy (Mercersburg, PA), 2:00pm

NON-LEAGUE
Holderness (Plymouth, NH) at Portsmouth Abbey (Portsmouth, RI), 2:00pm
Long Island Lutheran (Brookville, NY) at St. Luke's (New Canaan, CT), 3:15pm
New Hampton School (New Hampton, NH) at Hebron Academy (Hebron, ME), 3:00pm
Pingree (South Hamilton, MA) at Tilton School (Tilton, NH), 3:30pm
Proctor Academy (Andover, NH) at Hyde (Bath, ME), 2:00pm
Wilbraham & Monson Academy (Wilbraham, MA) at Williston Northampton (Easthampton, MA), 1:30pm

INTERSTATE
Kiski (Saltsburg, PA) at Academy of the New Church (Bryn Athyn, PA), 1:00pm
More (Oakdale, CT) at Wyoming Seminary College Prep (Kingston, PA), 1:30pm
Newark Academy (Livingston, NJ) at George (Newtown, PA), 3:00pm
St. John (Ashtabula, OH) at Western Reserve Academy (Hudson, OH), 2:00pm
St. Mary (Rutherford, NJ) at Poly Prep Country Day (Brooklyn, NY), 2:00pm
Warren (Vincent, OH) at Linsly (Wheeling, WV), 1:30pm

NEPSAC 8-MAN (8 MAN)
Millbrook School (Millbrook, NY) at Forman (Litchfield, CT), 2:30pm
Pomfret School (Pomfret, CT) at Gunnery (Washington, CT), 1:30pm