2017 NEW YORK 10/6 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Tuesday, October 3rd

INTERSTATE
Nichols (Buffalo, NY) 23 Trinity Collegiate (Port Hope, Ontario) 18



Thursday, October 5th

SECTION 6 A - SOUTH
West Seneca West (West Seneca, NY) 16 Lake Shore (Angola, NY) 15   
[projection: West Seneca West (West Seneca, NY) 48-0]



Friday, October 6th

CATHOLIC A
Cardinal Spellman (Bronx, NY) 11 Kennedy Catholic (Somers, NY) 9   
[projection: Cardinal Spellman (Bronx, NY) 31-14]
Xaverian (Brooklyn, NY) 27 Nazareth (Brooklyn, NY) 24   
[projection: Xaverian (Brooklyn, NY) 35-0]

CATHOLIC AA
Kellenberg Memorial (Uniondale, NY) 12 Fordham Prep (Bronx, NY) 8   
[projection: Fordham Prep (Bronx, NY) 28-26]
Holy Cross (Flushing, NY) 20 St. Francis Prep (Fresh Meadows, NY) 19   
[projection: Holy Cross (Flushing, NY) 24-7]
St. John the Baptist (West Islip, NY) 41 St. Joseph-by-the-Sea (Staten Island, NY) 38   
[projection: St. Joseph-by-the-Sea (Staten Island, NY) 28-21]
Xavier (New York, NY) 39 Moore Catholic (Staten Island, NY) 37   
[projection: Moore Catholic (Staten Island, NY) 19-14]

CATHOLIC AAA
Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 39 Monsignor Farrell (Staten Island, NY) 38   
[projection: Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 34-14]
Cardinal Hayes (Bronx, NY) 29 St. Anthony's (Melville, NY) 27   
[projection: Cardinal Hayes (Bronx, NY) 35-34]
Christ the King (Middle Village, NY) 28 St. Peter's (Staten Island, NY) 27   
[projection: Christ the King (Middle Village, NY) 24-21]

HUDSON RIVER
Riverside (Yonkers, NY) 17 Schreiber (Port Washington, NY) 15   
[projection: Schreiber [Paul D.] (Port Washington, NY) 34-17]

MONSIGNOR MARTIN
Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 10 Cardinal O'Hara (Tonawanda, NY) 8   
[projection: Cardinal O'Hara (Tonawanda, NY) 38-13]

PSAL BOWL
Bayside (NY) 25 Springfield Gardens (NY) 24   
[projection: Bayside (NY) 24-8]
Petrides (Staten Island, NY) 30 Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 27   
[projection: Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 35-6]
Jefferson (Brooklyn, NY) 15 Lehman (Bronx, NY) 13   
[projection: Lehman [Herbert H.] (Bronx, NY) 34-6]

PSAL CITY
Clinton (Bronx, NY) 18 Erasmus Hall (Brooklyn, NY) 13   
[projection: Erasmus Hall (Brooklyn, NY) 62-0]
Lincoln (Brooklyn, NY) 34 Kennedy (Bronx, NY) 33   
[projection: Lincoln [Abraham] (Brooklyn, NY) 42-13]
Fort Hamilton (Brooklyn, NY) 41 Tottenville (Staten Island, NY) 40   
[projection: Tottenville (Staten Island, NY) 34-10]

PSAL CUP
Far Rockaway (NY) 13 Automotive (Brooklyn, NY) 11   
[projection: Far Rockaway (NY) 34-3]
Long Island City (NY) 41 Mott Haven (Bronx, NY) 39   
[projection: Long Island City (NY) 31-19]

SECTION 1 A
Poughkeepsie (NY) 19 Brewster (NY) 18   
[projection: Brewster (NY) 31-21]
Lakeland (Shrub Oak, NY) 23 Byram Hills (Armonk, NY) 21   
[projection: Byram Hills (Armonk, NY) 20-14]
Eastchester (NY) 33 Harrison (NY) 29   
[projection: Harrison (NY) 26-17]
Rye (NY) 34 Lincoln (Yonkers, NY) 32   
[projection: Rye (NY) 62-0]
Nyack (Upper Nyack, NY) 38 Tappan Zee (Orangeburg, NY) 33   
[projection: Tappan Zee (Orangeburg, NY) 21-19]
Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 33 Yorktown (Yorktown Heights, NY) 31   
[projection: Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 26-22]

SECTION 1 AA - CENTRAL
Greeley (Chappaqua, NY) 24 Ossining (NY) 20   
[projection: Ossining (NY) 35-27]

SECTION 1 AA - NORTH
Ketcham (Wappingers Falls, NY) 21 Mahopac (NY) 17   
[projection: Mahopac (NY) 26-14]

SECTION 1 AA - SOUTH
Mamaroneck (NY) 20 White Plains (NY) 19   
[projection: Mamaroneck (NY) 28-13]

SECTION 1 AA - WEST
Clarkstown South (West Nyack, NY) 29 Clarkstown North (New City, NY) 24   
[projection: Clarkstown South (West Nyack, NY) 21-20]

SECTION 10
Williams (Canton, NY) 12 Tupper Lake (NY) 8   
[projection: Williams [Hugh C.] (Canton, NY) 42-21]

SECTION 11 DIVISION I
Brentwood (NY) 29 Connetquot (Bohemia, NY) 24   
[projection: Connetquot (Bohemia, NY) 46-8]
Whitman (Huntington Station, NY) 26 Longwood (Middle Island, NY) 22   
[projection: Longwood (Middle Island, NY) 31-7]
Central Islip (NY) 29 Sachem North (Lake Ronkonkoma, NY) 27   
[projection: Sachem North (Lake Ronkonkoma, NY) 27-14]

SECTION 11 DIVISION III
Hauppauge (NY) 16 Eastport-South Manor (Manorville, NY) 11   
[projection: Eastport-South Manor (Manorville, NY) 42-6]
Rocky Point (NY) 12 Westhampton Beach (NY) 8   
[projection: Westhampton Beach (NY) 41-21]

SECTION 11 DIVISION IV
Babylon (NY) 14 Elwood-Glenn (Elwood, NY) 12   
[projection: Babylon (NY) 27-14]
Mount Sinai (NY) 10 Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 9   
[projection: Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 34-14]
Hampton Bays (NY) 37 Vandermeulen (Port Jefferson, NY) 32   
[projection: Vandermeulen [Earl L.] (Port Jefferson, NY) 28-21]

SECTION 2 A
Gloversville (NY) 17 Mohonasen (Schenectady, NY) 13   
[projection: Mohonasen (Schenectady, NY) 26-24]
South Glens Falls (NY) 21 Scotia-Glenville (Scotia, NY) 18   
[projection: South Glens Falls (NY) 38-17]

SECTION 2 AA - EMPIRE
Christian Brothers Academy (Albany, NY) 34 Guilderland (Guilderland Center, NY) 31   
[projection: Guilderland (Guilderland Center, NY) 27-26]
Saratoga Springs (NY) 10 Albany (NY) 9   
[projection: Saratoga Springs (NY) 44-0]
Ballston Spa (NY) 27 Shenendehowa (Clifton Park, NY) 26   
[projection: Shenendehowa (Clifton Park, NY) 44-6]

SECTION 2 AA - LIBERTY
Columbia (East Greenbush, NY) 12 Bethlehem Central (Delmar, NY) 7   
[projection: Bethlehem Central (Delmar, NY) 19-14]
La Salle Institute (Troy, NY) 42 Colonie Central (Albany, NY) 38   
[projection: Colonie Central (Albany, NY) 31-12]
Troy (NY) 23 Shaker (Latham, NY) 18   
[projection: Troy (NY) 35-28]

SECTION 2 B - NORTH
Glens Falls (NY) 11 Schuylerville (NY) 6   
[projection: Glens Falls (NY) 27-21]
Hudson Falls (NY) 40 Broadalbin-Perth (Broadalbin, NY) 39   
[projection: Hudson Falls (NY) 24-21]

SECTION 2 B - REINFURT
Crane (Valatie, NY) 19 Cobleskill-Richmondville (Cobleskill, NY) 17   
[projection: Cobleskill-Richmondville (Cobleskill, NY) 35-6]
Lansingburgh (Troy, NY) 22 Hudson (NY) 21   
[projection: Hudson (NY) 42-7]
Schalmont (Schenectady, NY) 35 Ravena-Coeymans-Selkirk (Ravena, NY) 33   
[projection: Schalmont (Schenectady, NY) 28-21]

SECTION 2 C - NORTH
Holy Trinity (Troy, NY) 24 Hoosick Falls (NY) 22   
[projection: Holy Trinity [Catholic Central/Notre Dame Bishop Gibbons/Saratoga Central Catholic] (Troy, NY) 28-14]
Corinth (NY) 31 Lake George/Hadley Luzerne (Lake George, NY) 29   
[projection: Lake George/Hadley Luzerne (Lake George, NY) 31-21]
Stillwater (NY) 40 Mechanicville (NY) 35   
[projection: Mechanicville (NY) 27-26]

SECTION 2 C - SOUTH
Tamarac (Troy, NY) 32 Watervliet (NY) 28   
[projection: Watervliet (NY) 35-12]
D - 11
SECTION 6
Whitehall (NY) 42 Greenwich (NY) 39   
[projection: Greenwich (NY) 38-7]

SECTION 3 A
Oswego (NY) 41 Carthage (NY) 39 [forfeit]   
[projection: Carthage (NY) 48-6]
East Syracuse-Minoa (East Syracuse, NY) 32 Whitesboro (Marcy, NY) 30   
[projection: Whitesboro (Marcy, NY) 27-21]
Indian River (Philadelphia, NY) 37 Fowler (Syracuse, NY) 35   
[projection: Indian River (Philadelphia, NY) 56-6]
Jamesville-DeWitt (DeWitt, NY) 33 Bodley (Fulton, NY) 28   
[projection: Bodley [G. Ray] (Fulton, NY) 28-24]

SECTION 36 AA - 32
Central Square (NY) 14 Fayetteville-Manlius (Manlius, NY) 10   
[projection: Central Square (NY) 38-28]
Christian Brothers Academy (Syracuse, NY) 40 Rome Free Academy (Rome, NY) 37   
[projection: Christian Brothers Academy (Syracuse, NY) 46-10]
Corcoran (Syracuse, NY) 31 West Genesee (Camillus, NY) 28   
[projection: Corcoran (Syracuse, NY) 31-6]

SECTION 34 AA - 33
Cicero-North Syracuse (Cicero, NY) 29 Baker (Baldwinsville, NY) 28   
[projection: Cicero-North Syracuse (Cicero, NY) 28-14]
Liverpool (NY) 10 Nottingham (Syracuse, NY) 7   
[projection: Liverpool (NY) 21-14]

SECTION 3 B - EAST
New Hartford (NY) 11 Camden (NY) 6   
[projection: New Hartford (NY) 31-27]
Vernon-Verona-Sherrill (Verona, NY) 10 Oneida (NY) 7   
[projection: Vernon-Verona-Sherrill (Verona, NY) 28-7]

SECTION 3 B - WEST
Chittenango (NY) 23 Marcellus (NY) 18   
[projection: Chittenango (NY) 21-20]
Westhill (Syracuse, NY) 33 Solvay (NY) 28   
[projection: Solvay (NY) 22-21]

SECTION 3 C - EAST
Adirondack (Boonville, NY) 38 Canastota (NY) 36   
[projection: Canastota (NY) 62-0]

SECTION 3 C - NORTH
General Brown (Dexter, NY) 17 Lowville (NY) 13   
[projection: General Brown (Dexter, NY) 38-7]
Altmar-Parish-Williamstown (Parish, NY) 12 Thousand Islands (Clayton, NY) 9   
[projection: Thousand Islands (Clayton, NY) 27-10]

SECTION 3 C - WEST
Jordan-Elbridge (Jordan, NY) 37 Southern Hills (Tully, NY) 33   
[projection: Jordan-Elbridge (Jordan, NY) 31-21]
Skaneateles (NY) 32 Birdlebough (Phoenix, NY) 27   
[projection: Skaneateles (NY) 62-0]

SECTION 3 D - CENTRAL
Morrisville-Eaton/Hamilton (Morrisville, NY) 39 Waterville (NY) 34   
[projection: Waterville (NY) 35-17]

SECTION 3 D - EAST
Frankfort-Schuyler (Frankfort, NY) 17 Dolgeville (NY) 13   
[projection: Dolgeville (NY) 50-21]

SECTION 3 D - WEST
Cato-Meridian (Cato, NY) 17 Onondaga (Nedrow, NY) 12   
[projection: Onondaga (Nedrow, NY) 38-20]
Immaculate Heart Central/Sackets Harbor Central (Watertown, NY) 20 Weedsport (NY) 19   
[projection: Immaculate Heart Central/Sackets Harbor Central (Watertown, NY) 28-26]
AA DIVISION 34
SECTION 32
Horseheads (NY) 24 Corning-Painted Post (Corning, NY) 22   
[projection: Corning-Painted Post (Corning, NY) 34-21]
Elmira/Southside (Elmira, NY) 18 Ithaca (NY) 16   
[projection: Elmira/Southside (Elmira, NY) 55-17]

SECTION 29 AA/A DIVISION 28
Johnson City (NY) 39 Binghamton (NY) 35   
[projection: Binghamton (NY) 34-14]
Vestal (NY) 14 Union-Endicott (Endicott, NY) 13   
[projection: Union-Endicott (Endicott, NY) 22-10]
B DIVISION 27
SECTION 22
Norwich (NY) 35 Chenango Forks (Binghamton, NY) 33   
[projection: Chenango Forks (Binghamton, NY) 28-8]
Waverly (NY) 23 Owego Free Academy (Owego, NY) 19   
[projection: Owego Free Academy (Owego, NY) 28-14]
C DIVISION 25
SECTION 21
Dryden (NY) 15 Spencer-Van Etten/Candor (Spencer, NY) 14   
[projection: Spencer-Van Etten/Candor (Spencer, NY) 26-14]
Oneonta (NY) 27 Newark Valley (NY) 25   
[projection: Newark Valley (NY) 40-19]
Whitney Point (NY) 24 Watkins Glen/Odessa-Montour (Watkins Glen, NY) 19   
[projection: Watkins Glen/Odessa-Montour (Watkins Glen, NY) 38-28]
D DIVISION 23
SECTION 22
Walton (NY) 22 Bainbridge-Guilford (Bainbridge, NY) 21   
[projection: Bainbridge-Guilford (Bainbridge, NY) 22-21]
Unadilla Valley (New Berlin, NY) 31 Delaware Academy/Charlotte Valley (Delhi, NY) 26   
[projection: Delaware Academy/Charlotte Valley (Delhi, NY) 38-26]
Deposit/Hancock (Deposit, NY) 32 Unatego/Franklin (Otego, NY) 27   
[projection: Unatego/Franklin (Otego, NY) 22-20]

SECTION 42 D DIVISION 38
Oxford Academy/Gilbertsville-Mt. Upton (Oxford, NY) 34 Greene (NY) 30   
[projection: Greene (NY) 50-0]

SECTION 27 D DIVISION 25
Edison (Elmira Heights, NY) 39 Groton (NY) 36   
[projection: Groton (NY) 22-12]
Tioga (Tioga Center, NY) 18 Notre Dame (Elmira, NY) 13   
[projection: Tioga (Tioga Center, NY) 28-20]

SECTION 5 FINGER LAKES - EAST
Waterloo (NY) 31 East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 29   
[projection: East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 38-17]
Newark (NY) 35 Palmyra-Macedon (Palmyra, NY) 31   
[projection: Newark (NY) 31-21]
Midlakes (Clifton Springs, NY) 18 Wayne (Ontario Center, NY) 17   
[projection: Wayne (Ontario Center, NY) 28-6]

SECTION 5 FINGER LAKES - WEST
Sodus/Lyons (Sodus, NY) 24 South Seneca/Romulus/Dickerson (Ovid, NY) 19   
[projection: South Seneca/Romulus/Dickerson (Ovid, NY) 24-17]

SECTION 5 GENESEE REGION
Notre Dame (Batavia, NY) 32 Alexander (NY) 31   
[projection: Alexander (NY) 61-0]
Attica (NY) 34 Pembroke (Corfu, NY) 33   
[projection: Attica (NY) 28-24]

SECTION 5 LIVINGSTON I
Wayland-Cohocton (Wayland, NY) 20 Caledonia-Mumford/Byron-Bergen (Caledonia, NY) 18   
[projection: Caledonia-Mumford/Byron-Bergen (Caledonia, NY) 28-17]
Dansville (NY) 34 Hornell (NY) 30   
[projection: Hornell (NY) 52-0]

SECTION 5 LIVINGSTON II
Canisteo-Greenwood (Canisteo, NY) 29 Perry/Mount Morris (Perry, NY) 28   
[projection: Canisteo-Greenwood (Canisteo, NY) 41-13]
Cuba-Rushford (Cuba, NY) 32 Bolivar-Richburg (Bolivar, NY) 27   
[projection: Cuba-Rushford (Cuba, NY) 28-7]
Avon (NY) 41 Warsaw/Letchworth (Warsaw, NY) 39   
[projection: Warsaw/Letchworth (Warsaw, NY) 28-17]
Geneseo (NY) 40 York/Pavilion (Retsof, NY) 35   
[projection: Geneseo (NY) 31-14]

SECTION 5 MONROE I
Hilton (NY) 14 Penfield (NY) 10   
[projection: Hilton (NY) 35-28]
Rush-Henrietta (Henrietta, NY) 11 Webster Schroeder (Webster, NY) 10   
[projection: Webster Schroeder (Webster, NY) 35-6]

SECTION 5 MONROE II
Victor (NY) 34 Churchville-Chili (Churchville, NY) 33   
[projection: Victor (NY) 28-6]
Webster Thomas (Webster, NY) 32 Gates Chili (Rochester, NY) 30   
[projection: Webster Thomas (Webster, NY) 28-17]

SECTION 5 MONROE III
Brighton (Rochester, NY) 41 Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 38   
[projection: Brighton (Rochester, NY) 28-21]

SECTION 6 A - NORTH
Grand Island (NY) 19 Sweet Home (Amherst, NY) 16   
[projection: Grand Island (NY) 34-20]
North Tonawanda (NY) 15 Kenmore East (Tonawanda, NY) 12   
[projection: North Tonawanda (NY) 41-28]
Williamsville South (Williamsville, NY) 40 Starpoint (Lockport, NY) 35   
[projection: Starpoint (Lockport, NY) 35-26]

SECTION 6 A - SOUTH
Amherst Central (Amherst, NY) 42 Hamburg (NY) 40   
[projection: Hamburg (NY) 34-21]
Iroquois (Elma, NY) 37 McKinley (Buffalo, NY) 36   
[projection: McKinley (Buffalo, NY) 24-20]
South Park (Buffalo, NY) 15 West Seneca East (West Seneca, NY) 14   
[projection: South Park (Buffalo, NY) 22-17]

SECTION 6 AA
Clarence (NY) 23 Niagara-Wheatfield (Sanborn, NY) 19   
[projection: Clarence (NY) 31-28]
Lancaster (NY) 14 Jamestown (NY) 9   
[projection: Lancaster (NY) 42-21]
Hutchinson-Central Tech/Emerson Vo-Tech/City Honors/School of the Arts (Buffalo, NY) 21 Orchard Park (NY) 19   
[projection: Orchard Park (NY) 21-13]
Frontier (Hamburg, NY) 35 Williamsville North (Williamsville, NY) 30   
[projection: Williamsville North (Williamsville, NY) 46-6]
B - 21
SECTION 19
Cheektowaga (NY) 30 East Aurora/Holland (East Aurora, NY) 29   
[projection: Cheektowaga (NY) 44-10]
Maryvale (Cheektowaga, NY) 12 Lewiston-Porter (Youngstown, NY) 11   
[projection: Maryvale (Cheektowaga, NY) 48-3]

SECTION 25 B - 22
Olean (NY) 30 Depew (NY) 28   
[projection: Olean (NY) 21-17]
Albion (NY) 40 Dunkirk (NY) 36   
[projection: Dunkirk (NY) 31-19]
B - 42
SECTION 39
Lackawanna (NY) 32 Tonawanda (NY) 28   
[projection: Lackawanna (NY) 42-0]
Alden (NY) 18 Medina/Webber (Medina, NY) 15   
[projection: Medina/Webber (Medina, NY) 31-28]

SECTION 6 C - NORTH
Cleveland Hill (Cheektowaga, NY) 36 Eden/North Collins (Eden, NY) 31   
[projection: Cleveland Hill (Cheektowaga, NY) 56-0]
Wilson (NY) 42 Kennedy (Cheektowaga, NY) 38   
[projection: Kennedy [John F.] (Cheektowaga, NY) 24-21]

SECTION 6 C - SOUTH
Southwestern (Jamestown, NY) 11 Gowanda/Pine Valley Central (Gowanda, NY) 8   
[projection: Southwestern (Jamestown, NY) 40-8]

SECTION 6 D
Clymer Central/Sherman/Panama (Clymer, NY) 24 Salamanca (NY) 19   
[projection: Clymer Central/Sherman/Panama (Clymer, NY) 35-20]
Franklinville/Ellicottville (Franklinville, NY) 12 Chautauqua Lake (Mayville, NY) 9   
[projection: Franklinville/Ellicottville (Franklinville, NY) 42-7]
Maple Grove (Bemus Point, NY) 34 Randolph/Frewsburg (Randolph, NY) 29   
[projection: Maple Grove (Bemus Point, NY) 38-6]

SECTION 7
Saranac Lake (NY) 23 Moriah (Port Henry, NY) 22   
[projection: Moriah (Port Henry, NY) 35-13]
Plattsburgh (NY) 18 Ticonderoga (NY) 14   
[projection: Ticonderoga (NY) 31-14]

SECTION 8 CONFERENCE I
Hicksville (NY) 21 Westbury (Old Westbury, NY) 17   
[projection: Hicksville (NY) 17-16]

SECTION 8 CONFERENCE II
MacArthur (Levittown, NY) 35 Valley Stream Central (Valley Stream, NY) 32   
[projection: MacArthur [Douglas] (Levittown, NY) 31-12]
Mepham (North Bellmore, NY) 13 New Hyde Park Memorial (New Hyde Park, NY) 12   
[projection: Mepham [Wellington C.] (North Bellmore, NY) 42-14]

SECTION 8 CONFERENCE IV
Cold Spring Harbor (NY) 11 Carle Place (NY) 9   
[projection: Cold Spring Harbor (NY) 26-7]
Malverne (NY) 34 East Rockaway (NY) 29   
[projection: Malverne (NY) 31-12]

SECTION 9 A
Wallkill (NY) 18 Goshen Central (Goshen, NY) 16   
[projection: Goshen Central (Goshen, NY) 34-7]

SECTION 9 AA-I
Monroe-Woodbury (Central Valley, NY) 39 Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 37   
[projection: Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 21-14]

SECTION 9 AA-II
Minisink Valley (Slate Hill, NY) 23 Warwick (NY) 18   
[projection: Warwick (NY) 21-12]

SECTION 9 B-I
Marlboro Central (Marlboro, NY) 40 Red Hook (NY) 35   
[projection: Marlboro Central (Marlboro, NY) 55-10]

SECTION 9 B-II
Highland (NY) 11 Spackenkill (Poughkeepsie, NY) 9   
[projection: Spackenkill (Poughkeepsie, NY) 44-12]

SECTION 9 C
Tri-Valley (Grahamsville, NY) 38 Chester (NY) 33   
[projection: Chester (NY) 35-6]
Ellenville (NY) 34 Dover/Webutuck (Dover Plains, NY) 31   
[projection: Ellenville (NY) 24-14]
Stissing Mountain (Pine Plains, NY) 40 Onteora (Boiceville, NY) 36   
[projection: Stissing Mountain (Pine Plains, NY) 31-24]

NON-LEAGUE
Akron (NY) 24 Fredonia/Westfield/Brocton (Fredonia, NY) 23   
[projection: Fredonia/Westfield/Brocton (Fredonia, NY) 26-13]
Fox Lane (Bedford, NY) 14 Arlington (LaGrangeville, NY) 12   
[projection: Arlington (LaGrangeville, NY) 34-17]
South Jefferson (Adams, NY) 32 Cortland (NY) 31   
[projection: Cortland (NY) 28-24]
Green Tech (Albany, NY) 39 Johnstown (NY) 35   
[projection: Johnstown (NY) 28-14]
Eldred (NY) 20 Haldane (Cold Spring, NY) 15   
[projection: Haldane (Cold Spring, NY) 38-6]
Lansing (NY) 29 Harpursville/Afton (Harpursville, NY) 24   
[projection: Harpursville/Afton (Harpursville, NY) 20-19]
Helderberg Valley (Berne, NY) 30 Granville (NY) 29   
[projection: Granville (NY) 27-22]
Henninger (Syracuse, NY) 36 Watertown (NY) 32   
[projection: Watertown (NY) 35-34]
Irondequoit (Rochester, NY) 19 Greece Athena (Rochester, NY) 15   
[projection: Irondequoit (Rochester, NY) 31-14]
Mendon/Sutherland (Pittsford, NY) 30 Fairport (NY) 27   
[projection: Mendon/Sutherland (Pittsford, NY) 28-10]
Millbrook (NY) 23 Tuckahoe (Eastchester, NY) 18   
[projection: Tuckahoe (Eastchester, NY) 28-22]
Mt. Vernon (NY) 22 Ramapo (Spring Valley, NY) 19   
[projection: Mt. Vernon (NY) 21-14]
Niskayuna (NY) 40 Schenectady (NY) 39   
[projection: Schenectady (NY) 31-21]
Griffith Institute (Springville, NY) 37 Pioneer (Yorkshire, NY) 32   
[projection: Pioneer (Yorkshire, NY) 24-13]
Sherburne-Earlville (Sherburne, NY) 22 West Canada Valley (Newport, NY) 17   
[projection: West Canada Valley (Newport, NY) 31-26]
Cattaraugus-Little Valley (Cattaraugus, NY) 29 Silver Creek/Forestville Central (Silver Creek, NY) 26   
[projection: Silver Creek/Forestville Central (Silver Creek, NY) 21-13]

INTERSTATE
Canisius (Buffalo, NY) 26 Washington (Massillon, OH) 25   
[projection: Washington (Massillon, OH) 38-28]



Saturday, October 7th

CATHOLIC AA
Holy Trinity (Hicksville, NY) 29 Mt. St. Michael Academy (Bronx, NY) 28

HUDSON RIVER
Palisade Prep (Yonkers, NY) 10 Gorton (Yonkers, NY) 8 [forfeit]   
[projection: Gorton (Yonkers, NY) 44-13]
Roosevelt (Yonkers, NY) 33 Saunders Trades & Tech (Yonkers, NY) 28   
[projection: Saunders Trades & Tech (Yonkers, NY) 26-7]

MONSIGNOR MARTIN
St. Francis (Athol Springs, NY) 10 St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 5   
[projection: St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 31-19]

PSAL BOWL
Adams (Ozone Park, NY) 29 Roosevelt (Brooklyn, NY) 25   
[projection: Roosevelt [Franklin D.] (Brooklyn, NY) 26-13]
Columbus (Bronx, NY) 17 Tilden (Brooklyn, NY) 16   
[projection: Tilden [Samuel J.] (Brooklyn, NY) 31-7]

PSAL CUP
Childs (Bronx, NY) 26 KIPP NYC College Prep (New York, NY) 22   
[projection: KIPP NYC College Prep (New York, NY) 34-14]

SECTION 1 A
Jay (Cross River, NY) 13 Sleepy Hollow (NY) 11   
[projection: Jay [John] (Cross River, NY) 44-7]
Hudson (Montrose, NY) 11 Panas (Cortlandt Manor, NY) 6   
[projection: Hudson [Hendrick] (Montrose, NY) 21-20]
Peekskill (NY) 21 Pearl River (NY) 18   
[projection: Pearl River (NY) 42-10]
Beacon (NY) 27 Somers (Lincolndale, NY) 25   
[projection: Somers (Lincolndale, NY) 42-0]

SECTION 1 AA - SOUTH
New Rochelle (NY) 42 Scarsdale (NY) 40   
[projection: New Rochelle (NY) 35-7]

SECTION 1 AA - WEST
Suffern (NY) 31 North Rockland (Thiells, NY) 28   
[projection: North Rockland (Thiells, NY) 28-21]

SECTION 1 B
Ardsley (NY) 37 Blind Brook (Rye Brook, NY) 36   
[projection: Ardsley (NY) 28-6]
Croton-Harmon (Croton on Hudson, NY) 25 Briarcliff (Briarcliff Manor, NY) 24   
[projection: Briarcliff (Briarcliff Manor, NY) 26-14]
Hastings (Hastings on Hudson, NY) 38 Irvington (NY) 35   
[projection: Irvington (NY) 31-17]
Nanuet (NY) 24 Yonkers Montessori Academy (Yonkers, NY) 21   
[projection: Nanuet (NY) 38-8]
Pleasantville (NY) 10 Putnam Valley (NY) 5   
[projection: Pleasantville (NY) 31-7]
Bronxville (NY) 36 Valhalla (NY) 34   
[projection: Valhalla (NY) 35-7]
Westlake (Thornwood, NY) 21 Edgemont (Scarsdale, NY) 16   
[projection: Westlake (Thornwood, NY) 38-10]

SECTION 1 C/D
Woodlands (Hartsdale, NY) 16 Dobbs Ferry (NY) 15   
[projection: Dobbs Ferry (NY) 28-22]
Rye Neck (Mamaroneck, NY) 22 Magnus (Bardonia, NY) 19   
[projection: Magnus [Albertus] (Bardonia, NY) 38-6]

SECTION 10
Potsdam (NY) 26 Gouverneur (NY) 22   
[projection: Gouverneur (NY) 27-7]
Franklin Academy (Malone, NY) 18 Ogdensburg Free Academy (Ogdensburg, NY) 13   
[projection: Ogdensburg Free Academy (Ogdensburg, NY) 34-10]
Massena (NY) 24 St. Lawrence Central (Brasher Falls, NY) 23   
[projection: St. Lawrence Central (Brasher Falls, NY) 26-17]

SECTION 11 DIVISION I
Floyd (Mastic Beach, NY) 12 Commack (NY) 8   
[projection: Floyd [William] (Mastic Beach, NY) 41-6]
Patchogue-Medford (Medford, NY) 42 Lindenhurst (NY) 37   
[projection: Lindenhurst (NY) 42-8]
Sachem East (Farmingville, NY) 13 Melville (East Setauket, NY) 10   
[projection: Melville [Ward] (East Setauket, NY) 28-21]

SECTION 11 DIVISION II
Bay Shore (NY) 40 Smithtown East (Smithtown, NY) 35   
[projection: Smithtown East (Smithtown, NY) 19-17]
Centereach (NY) 17 Half Hollow Hills East (Dix Hills, NY) 12   
[projection: Centereach (NY) 21-13]
Huntington (NY) 17 Smithtown West (Smithtown, NY) 13   
[projection: Huntington (NY) 27-21]
Newfield (Selden, NY) 21 Riverhead (NY) 17   
[projection: Newfield (Selden, NY) 26-14]
Copiague (Copiague, NY) 11 North Babylon (NY) 10   
[projection: North Babylon (NY) 52-0]
Deer Park (NY) 19 West Islip (NY) 18   
[projection: West Islip (NY) 42-0]

SECTION 11 DIVISION III
Bellport (Brookhaven, NY) 17 East Islip (Islip Terrace, NY) 14   
[projection: Bellport (Brookhaven, NY) 28-21]
Harborfields (Greenlawn, NY) 21 Comsewogue (Port Jefferson Station, NY) 19   
[projection: Harborfields (Greenlawn, NY) 28-6]
Sayville (NY) 36 Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 34   
[projection: Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 28-21]
Kings Park (NY) 17 West Babylon (NY) 15   
[projection: West Babylon (NY) 31-14]

SECTION 11 DIVISION IV
Greenport-Southold-Mattituck (Greenport, NY) 32 Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 30   
[projection: Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 35-7]
Center Moriches (NY) 25 Southampton/Pierson/Bridgehampton (Southampton, NY) 21   
[projection: Center Moriches (NY) 35-12]
Wyandanch (NY) 22 McGann-Mercy (Riverhead, NY) 18   
[projection: Wyandanch (NY) 21-19]
Amityville Memorial (Amityville, NY) 22 Miller Place (NY) 19   
[projection: Miller Place (NY) 42-14]

SECTION 2 A
Averill Park (NY) 18 Queensbury (NY) 15   
[projection: Queensbury (NY) 26-14]
Amsterdam (NY) 34 Burnt Hills-Ballston Lake (Burnt Hills, NY) 32   
[projection: Burnt Hills-Ballston Lake (Burnt Hills, NY) 38-14]

SECTION 2 C - SOUTH
Coxsackie-Athens (Coxsackie, NY) 27 Chatham (NY) 22   
[projection: Chatham (NY) 35-17]
Cairo-Durham (Cairo, NY) 39 Taconic Hills (Craryville, NY) 38   
[projection: Taconic Hills (Craryville, NY) 35-20]
D - 17
SECTION 13
Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 34 Fort Edward (NY) 31   
[projection: Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 41-7]
Warrensburg (NY) 28 Canajoharie (NY) 27   
[projection: Canajoharie (NY) 24-21]

SECTION 17 AA - 15
Proctor (Utica, NY) 12 Auburn (NY) 8   
[projection: Proctor [Thomas R.] (Utica, NY) 38-28]

SECTION 3 B - EAST
Cazenovia (NY) 27 Central Valley Academy (Ilion, NY) 23   
[projection: Cazenovia (NY) 42-3]
Mexico (NY) 35 Notre Dame (Utica, NY) 31   
[projection: Mexico (NY) 24-23]

SECTION 3 B - WEST
Homer (NY) 15 Institute of Tech (Syracuse, NY) 12   
[projection: Homer (NY) 31-7]

SECTION 3 C - EAST
Holland Patent (NY) 24 Little Falls (NY) 21   
[projection: Little Falls (NY) 22-17]

SECTION 3 C - WEST
Hannibal (NY) 14 Port Byron/Union Springs (Port Byron, NY) 11   
[projection: Port Byron/Union Springs (Port Byron, NY) 26-21]

SECTION 3 D - CENTRAL
Westmoreland (NY) 39 Sauquoit Valley (Sauquoit, NY) 38   
[projection: Sauquoit Valley (Sauquoit, NY) 28-27]

SECTION 3 D - EAST
Mt. Markham (West Winfield, NY) 29 Herkimer (NY) 26   
[projection: Mt. Markham (West Winfield, NY) 35-8]
B DIVISION 13
SECTION 8
Chenango Valley (Binghamton, NY) 27 Maine-Endwell (Endwell, NY) 22   
[projection: Maine-Endwell (Endwell, NY) 38-12]
Windsor Central (Windsor, NY) 33 Susquehanna Valley (Conklin, NY) 30   
[projection: Susquehanna Valley (Conklin, NY) 31-10]
D DIVISION 32
SECTION 30
Moravia (NY) 33 Newfield (NY) 31   
[projection: Moravia (NY) 35-13]

SECTION 5 FINGER LAKES - EAST
Geneva (NY) 26 Penn Yan Academy (Penn Yan, NY) 25   
[projection: Penn Yan Academy (Penn Yan, NY) 28-24]

SECTION 5 FINGER LAKES - WEST
Dundee (NY) 27 Mynderse Academy (Seneca Falls, NY) 22   
[projection: Mynderse Academy (Seneca Falls, NY) 28-20]
Red Jacket (Shortsville, NY) 19 Whitman (Rushville, NY) 17   
[projection: Whitman [Marcus] (Rushville, NY) 31-28]

SECTION 5 GENESEE REGION
Holley (NY) 30 Oakfield-Alabama/Elba (Oakfield, NY) 28   
[projection: Holley (NY) 34-21]

SECTION 5 LIVINGSTON I
Wellsville (NY) 36 Haverling (Bath, NY) 31   
[projection: Haverling (Bath, NY) 42-10]
Livonia (NY) 25 Le Roy (NY) 21   
[projection: Livonia (NY) 35-14]

SECTION 5 MONROE III
Spencerport (NY) 20 Greece Arcadia (Rochester, NY) 19   
[projection: Spencerport (NY) 28-13]

SECTION 5 MONROE IV
Honeoye Falls-Lima (Honeoye Falls, NY) 42 Brockport (NY) 38   
[projection: Brockport (NY) 28-7]
Greece Olympia/Greece Odyssey (Rochester, NY) 31 Eastridge (Rochester, NY) 27   
[projection: Eastridge (Rochester, NY) 48-13]

SECTION 5 ROCHESTER CITY
East (Rochester, NY) 11 Monroe/School Without Walls (Rochester, NY) 8   
[projection: Monroe/School Without Walls (Rochester, NY) 28-22]

SECTION 6 A - NORTH
Williamsville East (East Amherst, NY) 19 Kenmore West (Buffalo, NY) 18   
[projection: Williamsville East (East Amherst, NY) 27-17]

SECTION 6 AA
Lockport (NY) 15 Niagara Falls (NY) 10   
[projection: Niagara Falls (NY) 35-17]
B - 41
SECTION 38
Barker/Royalton-Hartland (Barker, NY) 23 Newfane (NY) 20   
[projection: Newfane (NY) 38-7]

SECTION 6 C - SOUTH
Allegany-Limestone (Allegany, NY) 30 Falconer/Cassadaga Valley (Falconer, NY) 27   
[projection: Allegany-Limestone (Allegany, NY) 26-22]

SECTION 7
Beekmantown (Plattsburgh, NY) 17 AuSable Valley (Clintonville, NY) 12   
[projection: Beekmantown (Plattsburgh, NY) 38-17]
Peru (NY) 16 Saranac (NY) 12   
[projection: Saranac (NY) 30-28]

SECTION 8 CONFERENCE I
Baldwin (NY) 26 Kennedy (Plainview, NY) 23   
[projection: Baldwin (NY) 28-7]
East Meadow (NY) 18 Farmingdale (NY) 14   
[projection: Farmingdale (NY) 31-12]
Long Beach (NY) 13 Massapequa (NY) 8   
[projection: Massapequa (NY) 35-14]
Freeport (NY) 14 Oceanside (NY) 9   
[projection: Oceanside (NY) 28-27]
Herricks (New Hyde Park, NY) 30 Syosset (NY) 28   
[projection: Herricks (New Hyde Park, NY) 24-20]
Uniondale (NY) 31 Hempstead (NY) 30   
[projection: Hempstead (NY) 21-20]

SECTION 8 CONFERENCE II
Carey (Franklin Square, NY) 15 Kennedy (Bellmore, NY) 12   
[projection: Carey (Franklin Square, NY) 35-17]
Rockville Centre South Side (Rockville Centre, NY) 36 Elmont Memorial (Elmont, NY) 32   
[projection: Rockville Centre South Side (Rockville Centre, NY) 31-28]
Garden City (NY) 12 Calhoun (Merrick, NY) 8   
[projection: Garden City (NY) 42-6]
Jericho (NY) 25 Manhasset (NY) 20   
[projection: Manhasset (NY) 38-6]
Great Neck North/Great Neck South (Great Neck, NY) 25 Sewanhaka (Floral Park, NY) 22   
[projection: Sewanhaka (Floral Park, NY) 31-14]

SECTION 8 CONFERENCE III
Division (Levittown, NY) 21 Glen Cove (NY) 20   
[projection: Division (Levittown, NY) 28-10]
Floral Park Memorial (Floral Park, NY) 13 Roslyn (Roslyn Heights, NY) 8   
[projection: Floral Park Memorial (Floral Park, NY) 31-20]
Bethpage (NY) 16 Lawrence (Cedarhurst, NY) 14   
[projection: Lawrence (Cedarhurst, NY) 27-21]
Roosevelt (NY) 16 Plainedge (Massapequa, NY) 15   
[projection: Roosevelt (NY) 31-28]
Valley Stream North (Franklin Square, NY) 18 Hewlett (Hewlett, NY) 15   
[projection: Valley Stream North (Franklin Square, NY) 28-27]
Wantagh (NY) 39 Lynbrook (NY) 37   
[projection: Wantagh (NY) 38-0]

SECTION 8 CONFERENCE IV
South (Valley Stream, NY) 28 Locust Valley (NY) 27   
[projection: Locust Valley (NY) 34-14]
Island Trees (Levittown, NY) 35 Mineola (New Hyde Park, NY) 30   
[projection: Island Trees (Levittown, NY) 21-19]
North Shore (Glen Head, NY) 41 Clarke (Westbury, NY) 38   
[projection: Clarke [W. Tresper] (Westbury, NY) 27-21]
Friends Academy (Locust Valley, NY) 39 Oyster Bay (NY) 35   
[projection: Oyster Bay (NY) 17-15]
Seaford (NY) 39 West Hempstead (NY) 35   
[projection: Seaford (NY) 41-3]

SECTION 9 A
Monticello (NY) 33 Cornwall Central (New Windsor, NY) 30   
[projection: Cornwall Central (New Windsor, NY) 48-8]
Saugerties (NY) 22 Roosevelt (Hyde Park, NY) 20   
[projection: Roosevelt [Franklin D.] (Hyde Park, NY) 31-24]

SECTION 9 AA-I
Pine Bush (NY) 30 Kingston (NY) 25   
[projection: Pine Bush (NY) 35-14]

SECTION 9 AA-II
Valley Central (Montgomery, NY) 41 Washingtonville (NY) 40   
[projection: Washingtonville (NY) 40-28]

SECTION 9 B-I
New Paltz (NY) 28 Rondout Valley (Accord, NY) 26   
[projection: New Paltz (NY) 44-7]

SECTION 9 B-II
Liberty (NY) 39 O'Neill (Highland Falls, NY) 36   
[projection: O'Neill [James I.] (Highland Falls, NY) 21-17]

SECTION 9 C
Burke Catholic (Goshen, NY) 26 Downsville Central/Roscoe Central (Downsville, NY) 21   
[projection: Burke Catholic [John S.] (Goshen, NY) 50-14]

NON-LEAGUE
McQuaid Jesuit (Rochester, NY) 31 Aquinas Institute (Rochester, NY) 29   
[projection: Aquinas Institute (Rochester, NY) 41-27]
Bennett/Olmsted/Middle Early College/East (Buffalo, NY) 37 Burgard/Math Science Tech Prep at Seneca (Buffalo, NY) 34   
[projection: Bennett/Olmsted/Middle Early College/East (Buffalo, NY) 21-17]
Clinton (NY) 26 Bishop Ludden (Syracuse, NY) 21   
[projection: Bishop Ludden (Syracuse, NY) 52-14]
Cohoes (NY) 31 Cambridge (NY) 27
Spring Valley (NY) 30 Carmel (NY) 28   
[projection: Carmel (NY) 31-6]
Finney/Northstar Christian Academy (Penfield, NY) 19 Clyde-Savannah (Clyde, NY) 14   
[projection: Clyde-Savannah (Clyde, NY) 38-14]
University Prep (Rochester, NY) 31 Edison Tech (Rochester, NY) 26   
[projection: University Prep (Rochester, NY) 21-14]
Jay (Hopewell Junction, NY) 22 Port Chester (NY) 21   
[projection: Jay [John] (Hopewell Junction, NY) 24-14]
Leadership Academy/Northeast/Northwest College Prep/Vanguard (Rochester, NY) 29 Bishop Kearney (Rochester, NY) 27   
[projection: Bishop Kearney (Rochester, NY) 35-7]
Port Jervis (NY) 33 Middletown (NY) 30 (ot)   
[projection: Port Jervis (NY) 26-24]
Pawling (NY) 31 Rensselaer (NY) 28   
[projection: Rensselaer (NY) 21-14]
Portville (NY) 21 Nichols (Buffalo, NY) 19   
[projection: Nichols (Buffalo, NY) 38-20]
Sandy Creek (NY) 22 Beaver River (Beaver Falls, NY) 21   
[projection: Sandy Creek (NY) 21-19]
Fonda-Fultonville (Fonda, NY) 38 Voorheesville (NY) 37   
[projection: Voorheesville (NY) 35-17]
Batavia (NY) 24 Wilson Magnet (Rochester, NY) 19   
[projection: Batavia (NY) 31-12]

INTERSTATE
St. Mary's (Lancaster, NY) 41 Catholic Central (Steubenville, OH) 37   
[projection: Catholic Central (Steubenville, OH) 31-28]

SECTION 3 8-MAN (8 MAN)
Seton Catholic Central (Binghamton, NY) 12 Bishop Grimes (East Syracuse, NY) 10
Cooperstown (NY) 37 South Lewis (Turin, NY) 34

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
New York Mills (NY) 11 Pulaski (NY) 6



Sunday, October 8th

CATHOLIC AAA
Iona Prep (New Rochelle, NY) 22 Chaminade (Mineola, NY) 18   
[projection: Iona Prep (New Rochelle, NY) 34-14]

PSAL BOWL
Stuyvesant (New York, NY) 29 Beach Channel (Rockaway Park, NY) 26   
[projection: Beach Channel (Rockaway Park, NY) 35-14]
Eagle Academy III (Queens, NY) 39 Lafayette (Brooklyn, NY) 34   
[projection: Eagle Academy III (Queens, NY) 28-12]
Douglass Academy (New York, NY) 21 Macchiarola (Brooklyn, NY) 18   
[projection: Douglass Academy [Frederick] (New York, NY) 21-12]
Madison (Brooklyn, NY) 29 Washington (New York, NY) 28   
[projection: Madison [James] (Brooklyn, NY) 44-3]
McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 22 Jamaica (NY) 17   
[projection: McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 42-6]

PSAL CITY
Campus Magnet (Cambria Heights, NY) 14 Canarsie (Brooklyn, NY) 13   
[projection: Canarsie (Brooklyn, NY) 22-21]
New Dorp (Staten Island, NY) 26 Curtis (Staten Island, NY) 24   
[projection: Curtis (Staten Island, NY) 38-17]
Grand Street Campus (Brooklyn, NY) 42 Midwood (Brooklyn, NY) 37   
[projection: Midwood (Brooklyn, NY) 34-13]
New Utrecht (Brooklyn, NY) 40 Port Richmond (Staten Island, NY) 39   
[projection: New Utrecht (Brooklyn, NY) 28-17]
South Shore (Brooklyn, NY) 39 Boys & Girls (Brooklyn, NY) 37   
[projection: South Shore (Brooklyn, NY) 24-8]
Brooklyn Tech (Brooklyn, NY) 22 Truman (Bronx, NY) 21   
[projection: Truman [Harry S] (Bronx, NY) 31-30]
Flushing (NY) 34 Wagner (Staten Island, NY) 33   
[projection: Flushing (NY) 26-21]

PSAL CUP
Bryant (Queens, NY) 28 Cardozo (Bayside, NY) 25   
[projection: Cardozo [Benjamin N.] (Bayside, NY) 26-17]
East Harlem (New York, NY) 24 Grady (Brooklyn, NY) 19   
[projection: East Harlem (New York, NY) 28-14]
Stevenson (Bronx, NY) 28 Information Tech (Long Island City, NY) 26   
[projection: Stevenson [Adlai E.] (Bronx, NY) 27-17]
Smith (Bronx, NY) 39 Lane (Brooklyn, NY) 34   
[projection: Lane [Franklin K.] (Brooklyn, NY) 28-14]