2017 NEW YORK 9/1 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, August 31st

NON-LEAGUE
Baker (Baldwinsville, NY) 18 Corning-Painted Post (Corning, NY) 14   




Friday, September 1st

SECTION 1 A
Harrison (NY) 26 Hudson (Montrose, NY) 22   

Nyack (Upper Nyack, NY) 40 Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 37   

Byram Hills (Armonk, NY) 11 Rye (NY) 9   

Poughkeepsie (NY) 17 Somers (Lincolndale, NY) 13   

Tappan Zee (Orangeburg, NY) 37 Brewster (NY) 34   

Yorktown (Yorktown Heights, NY) 32 Lakeland (Shrub Oak, NY) 30   


SECTION 1 AA - NORTH
Carmel (NY) 19 Ketcham (Wappingers Falls, NY) 15   


SECTION 1 AA - SOUTH
White Plains (NY) 18 Scarsdale (NY) 13   


SECTION 1 AA - WEST
North Rockland (Thiells, NY) 38 Clarkstown North (New City, NY) 34   

Ramapo (Spring Valley, NY) 31 Clarkstown South (West Nyack, NY) 26   


SECTION 10
Franklin Academy (Malone, NY) 37 Tupper Lake (NY) 36
Gouverneur (NY) 15 Massena (NY) 13
Ogdensburg Free Academy (Ogdensburg, NY) 32 Potsdam (NY) 30
Williams (Canton, NY) 31 St. Lawrence Central (Brasher Falls, NY) 28

SECTION 11 DIVISION I
Commack (NY) 35 Whitman (Huntington Station, NY) 30   

Central Islip (NY) 29 Melville (East Setauket, NY) 25   


SECTION 2 A
Amsterdam (NY) 10 Scotia-Glenville (Scotia, NY) 8   

Mohonasen (Schenectady, NY) 14 Green Tech (Albany, NY) 11
Gloversville (NY) 32 South Glens Falls (NY) 29   


SECTION 2 AA - EMPIRE
Niskayuna (NY) 37 Saratoga Springs (NY) 35
Guilderland (Guilderland Center, NY) 15 Shenendehowa (Clifton Park, NY) 13   


SECTION 2 AA - LIBERTY
Bethlehem Central (Delmar, NY) 31 Colonie Central (Albany, NY) 27   

La Salle Institute (Troy, NY) 22 Schenectady (NY) 18   

Troy (NY) 25 Columbia (East Greenbush, NY) 23

SECTION 2 C - NORTH
Lake George/Hadley Luzerne (Lake George, NY) 41 Hoosick Falls (NY) 38
Mechanicville (NY) 32 Fonda-Fultonville (Fonda, NY) 27   

Corinth (NY) 22 Stillwater (NY) 20   


SECTION 2 C - SOUTH
Tamarac (Troy, NY) 41 Coxsackie-Athens (Coxsackie, NY) 39   

Watervliet (NY) 13 Taconic Hills (Craryville, NY) 10

SECTION 3 A
Oswego (NY) 39 Fowler (Syracuse, NY) 36   

Bodley (Fulton, NY) 14 Indian River (Philadelphia, NY) 9
Jamesville-DeWitt (DeWitt, NY) 15 Carthage (NY) 10   

Watertown (NY) 42 Whitesboro (Marcy, NY) 38

SECTION 41 AA - 36
Central Square (NY) 31 Rome Free Academy (Rome, NY) 26   

Corcoran (Syracuse, NY) 36 Fayetteville-Manlius (Manlius, NY) 33   


SECTION 3 B - EAST
Camden (NY) 12 Oneida (NY) 9
Central Valley Academy (Ilion, NY) 20 New Hartford (NY) 15   


SECTION 3 B - WEST
Chittenango (NY) 38 Institute of Tech (Syracuse, NY) 33   

Marcellus (NY) 42 Homer (NY) 38
Cortland (NY) 34 Westhill (Syracuse, NY) 31   


SECTION 3 C - EAST
Canastota (NY) 31 Holland Patent (NY) 29   


SECTION 3 C - NORTH
Altmar-Parish-Williamstown (Parish, NY) 37 South Jefferson (Adams, NY) 36

SECTION 3 C - WEST
Jordan-Elbridge (Jordan, NY) 19 Skaneateles (NY) 18   


SECTION 3 D - CENTRAL
Sauquoit Valley (Sauquoit, NY) 12 Beaver River (Beaver Falls, NY) 7

SECTION 3 D - WEST
Bishop Ludden (Syracuse, NY) 33 Weedsport (NY) 29
Sandy Creek (NY) 23 Cato-Meridian (Cato, NY) 21
B DIVISION 20
SECTION 18
Maine-Endwell (Endwell, NY) 38 Chenango Forks (Binghamton, NY) 33   

Owego Free Academy (Owego, NY) 21 Norwich (NY) 18   

Waverly (NY) 27 Windsor Central (Windsor, NY) 24   


SECTION 5 FINGER LAKES - EAST
Newark (NY) 17 East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 13   

Penn Yan Academy (Penn Yan, NY) 12 Palmyra-Macedon (Palmyra, NY) 8   


SECTION 5 FINGER LAKES - WEST
Clyde-Savannah (Clyde, NY) 10 Mynderse Academy (Seneca Falls, NY) 7
Whitman (Rushville, NY) 10 South Seneca/Romulus/Dickerson (Ovid, NY) 9

SECTION 5 LIVINGSTON I
Haverling (Bath, NY) 20 Caledonia-Mumford/Byron-Bergen (Caledonia, NY) 16
Le Roy (NY) 19 Dansville (NY) 17   

Wayland-Cohocton (Wayland, NY) 41 Livonia (NY) 37   


SECTION 5 LIVINGSTON II
Avon (NY) 23 Cuba-Rushford (Cuba, NY) 19   


SECTION 6 A - NORTH
Grand Island (NY) 36 Kenmore East (Tonawanda, NY) 32
Williamsville East (East Amherst, NY) 27 Starpoint (Lockport, NY) 26   

Sweet Home (Amherst, NY) 15 North Tonawanda (NY) 12   


SECTION 6 A - SOUTH
West Seneca East (West Seneca, NY) 21 Iroquois (Elma, NY) 16   

South Park (Buffalo, NY) 28 Hamburg (NY) 25   

Amherst Central (Amherst, NY) 11 West Seneca West (West Seneca, NY) 7   


SECTION 6 AA
Jamestown (NY) 26 Frontier (Hamburg, NY) 23   

Lancaster (NY) 41 Bennett/Olmsted/Middle Early College/East (Buffalo, NY) 40   

Williamsville North (Williamsville, NY) 14 Hutchinson-Central Tech/Emerson Vo-Tech/City Honors/School of the Arts (Buffalo, NY) 9
B - 40
SECTION 37
Albion (NY) 34 Griffith Institute (Springville, NY) 31   

Depew (NY) 13 Dunkirk (NY) 10   


SECTION 10 B - 8
Tonawanda (NY) 29 Alden (NY) 26   


SECTION 6 D
Randolph/Frewsburg (Randolph, NY) 38 Franklinville/Ellicottville (Franklinville, NY) 33
Portville (NY) 11 Salamanca (NY) 7

SECTION 7
Saranac Lake (NY) 41 AuSable Valley (Clintonville, NY) 40   

Peru (NY) 19 Moriah (Port Henry, NY) 18   

Saranac (NY) 15 Plattsburgh (NY) 13
Ticonderoga (NY) 33 Beekmantown (Plattsburgh, NY) 28   


SECTION 9 A
Goshen Central (Goshen, NY) 42 Cornwall Central (New Windsor, NY) 39   

Port Jervis (NY) 29 Saugerties (NY) 27   


SECTION 9 AA-I
Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 15 Kingston (NY) 11   


NON-LEAGUE
Akron (NY) 23 Barker/Royalton-Hartland (Barker, NY) 18
Bolivar-Richburg (Bolivar, NY) 34 Alexander (NY) 33   

Arlington (LaGrangeville, NY) 34 Port Chester (NY) 33   

Lansingburgh (Troy, NY) 16 Averill Park (NY) 13   

Bainbridge-Guilford (Bainbridge, NY) 10 Whitney Point (NY) 9
Rensselaer (NY) 26 Cambridge (NY) 23
Canisius (Buffalo, NY) 30 Mendon/Sutherland (Pittsford, NY) 28   

Canisteo-Greenwood (Canisteo, NY) 22 Notre Dame (Batavia, NY) 17   

Bishop Kearney (Rochester, NY) 37 Cattaraugus-Little Valley (Cattaraugus, NY) 33
Chester (NY) 18 Highland (NY) 14
Cicero-North Syracuse (Cicero, NY) 36 Fairport (NY) 34   

Cobleskill-Richmondville (Cobleskill, NY) 42 Broadalbin-Perth (Broadalbin, NY) 37   

Dobbs Ferry (NY) 12 Millbrook (NY) 11   

Dolgeville (NY) 11 Sherburne-Earlville (Sherburne, NY) 9
Dryden (NY) 13 Edison (Elmira Heights, NY) 8
Gates Chili (Rochester, NY) 11 Edison Tech (Rochester, NY) 8   

Fredonia/Westfield/Brocton (Fredonia, NY) 26 East Aurora/Holland (East Aurora, NY) 22
Immaculate Heart Central/Sackets Harbor Central (Watertown, NY) 16 General Brown (Dexter, NY) 12   

Glens Falls (NY) 40 Hudson (NY) 37   

Greece Athena (Rochester, NY) 41 University Prep (Rochester, NY) 40   

Hannibal (NY) 41 Morrisville-Eaton/Hamilton (Morrisville, NY) 36
Little Falls (NY) 27 Herkimer (NY) 26
Chatham (NY) 41 Holy Trinity (Troy, NY) 36   

Honeoye Falls-Lima (Honeoye Falls, NY) 35 Monroe/School Without Walls (Rochester, NY) 34   

Attica (NY) 38 Hornell (NY) 37   

Irondequoit (Rochester, NY) 17 Eastridge (Rochester, NY) 12   

Eden/North Collins (Eden, NY) 11 Lake Shore (Angola, NY) 9   

Liverpool (NY) 40 Binghamton (NY) 36   

Ossining (NY) 18 Mahopac (NY) 17   

Maple Grove (Bemus Point, NY) 11 Gowanda/Pine Valley Central (Gowanda, NY) 6
Marlboro Central (Marlboro, NY) 40 O'Neill (Highland Falls, NY) 36   

McKinley (Buffalo, NY) 31 Orchard Park (NY) 30   

Burgard/Math Science Tech Prep at Seneca (Buffalo, NY) 19 Medina/Webber (Medina, NY) 18   

Minisink Valley (Slate Hill, NY) 35 Middletown (NY) 32   

New Paltz (NY) 32 Burke Catholic (Goshen, NY) 30   

Tioga (Tioga Center, NY) 36 Newark Valley (NY) 35   

Perry/Mount Morris (Perry, NY) 42 Oakfield-Alabama/Elba (Oakfield, NY) 41
Walton (NY) 11 Oneonta (NY) 8
Onondaga (Nedrow, NY) 16 Southern Hills (Tully, NY) 15
York/Pavilion (Retsof, NY) 40 Pembroke (Corfu, NY) 36   

Washingtonville (NY) 30 Pine Bush (NY) 28
Ravena-Coeymans-Selkirk (Ravena, NY) 18 Johnstown (NY) 15   

Schalmont (Schenectady, NY) 10 Schuylerville (NY) 9   

Christian Brothers Academy (Albany, NY) 18 Shaker (Latham, NY) 14   

Sidney (NY) 17 Unatego/Franklin (Otego, NY) 16
Lowville (NY) 39 Solvay (NY) 38   

Southwestern (Jamestown, NY) 29 Chautauqua Lake (Mayville, NY) 25
Rondout Valley (Accord, NY) 38 Spackenkill (Poughkeepsie, NY) 37   

Spencer-Van Etten/Candor (Spencer, NY) 17 Groton (NY) 14
Penfield (NY) 30 Spencerport (NY) 28   

Pawling (NY) 29 Stissing Mountain (Pine Plains, NY) 27
Thousand Islands (Clayton, NY) 38 Waterville (NY) 34
Eldred (NY) 34 Tri-Valley (Grahamsville, NY) 29
Tuckahoe (Eastchester, NY) 32 Ellenville (NY) 31
Wallkill (NY) 37 Valley Central (Montgomery, NY) 32   

Aquinas Institute (Rochester, NY) 39 Victor (NY) 35   

Wellsville (NY) 18 Warsaw/Letchworth (Warsaw, NY) 15
Warwick (NY) 37 Monroe-Woodbury (Central Valley, NY) 32   

Watkins Glen/Odessa-Montour (Watkins Glen, NY) 23 Greene (NY) 22
Webster Schroeder (Webster, NY) 25 Brockport (NY) 20   

Williamsville South (Williamsville, NY) 34 Clarence (NY) 32   

Wilson (NY) 26 Silver Creek/Forestville Central (Silver Creek, NY) 24



Saturday, September 2nd

HUDSON RIVER
Pelham Memorial (Pelham, NY) 28 Gorton (Yonkers, NY) 27   

Palisade Prep (Yonkers, NY) 34 Yonkers (NY) 33   

Saunders Trades & Tech (Yonkers, NY) 19 Riverside (Yonkers, NY) 14   

Schreiber (Port Washington, NY) 29 Roosevelt (Yonkers, NY) 25

MONSIGNOR MARTIN
St. Mary's (Lancaster, NY) 17 Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 14   


SECTION 1 A
Jay (Cross River, NY) 25 Beacon (NY) 23   

Panas (Cortlandt Manor, NY) 26 Eastchester (NY) 25   

Lincoln (Yonkers, NY) 10 Peekskill (NY) 6
Pearl River (NY) 32 Sleepy Hollow (NY) 31   


SECTION 1 AA - CENTRAL
Spring Valley (NY) 18 Greeley (Chappaqua, NY) 15   


SECTION 1 AA - SOUTH
Mamaroneck (NY) 29 New Rochelle (NY) 26   


SECTION 1 B
Edgemont (Scarsdale, NY) 37 Irvington (NY) 36   

Hastings (Hastings on Hudson, NY) 25 Croton-Harmon (Croton on Hudson, NY) 22   

Ardsley (NY) 30 Pleasantville (NY) 28   

Bronxville (NY) 30 Putnam Valley (NY) 26   

Nanuet (NY) 32 Valhalla (NY) 31   

Westlake (Thornwood, NY) 27 Blind Brook (Rye Brook, NY) 24   

Yonkers Montessori Academy (Yonkers, NY) 13 Briarcliff (Briarcliff Manor, NY) 12   


SECTION 1 C/D
Rye Neck (Mamaroneck, NY) 29 Haldane (Cold Spring, NY) 28   


SECTION 11 DIVISION I
Connetquot (Bohemia, NY) 36 Sachem North (Lake Ronkonkoma, NY) 35
Floyd (Mastic Beach, NY) 35 Longwood (Middle Island, NY) 33
Northport (NY) 14 Lindenhurst (NY) 13
Patchogue-Medford (Medford, NY) 15 Brentwood (NY) 13

SECTION 2 A
Burnt Hills-Ballston Lake (Burnt Hills, NY) 22 Queensbury (NY) 18   


SECTION 2 AA - EMPIRE
Ballston Spa (NY) 26 Albany (NY) 22   


SECTION 2 C - SOUTH
Cairo-Durham (Cairo, NY) 14 Voorheesville (NY) 9

SECTION 3 B - EAST
Cazenovia (NY) 25 Mexico (NY) 20   

Notre Dame (Utica, NY) 15 Vernon-Verona-Sherrill (Verona, NY) 14   


SECTION 3 C - EAST
Adirondack (Boonville, NY) 17 Clinton (NY) 16

SECTION 3 D - EAST
West Canada Valley (Newport, NY) 41 Mt. Markham (West Winfield, NY) 40   


SECTION 15 B DIVISION 12
Susquehanna Valley (Conklin, NY) 17 Chenango Valley (Binghamton, NY) 13   


SECTION 5 FINGER LAKES - EAST
Geneva (NY) 13 Wayne (Ontario Center, NY) 9   

Midlakes (Clifton Springs, NY) 16 Waterloo (NY) 13

SECTION 5 FINGER LAKES - WEST
Dundee (NY) 23 Sodus/Lyons (Sodus, NY) 20

SECTION 6 AA
Lockport (NY) 42 Niagara-Wheatfield (Sanborn, NY) 39   


SECTION 41 B - 37
Cheektowaga (NY) 39 Lewiston-Porter (Youngstown, NY) 35   


SECTION 13 B - 10
Lackawanna (NY) 21 Newfane (NY) 20   


SECTION 8 CONFERENCE I
Long Beach (NY) 22 Hempstead (NY) 21

SECTION 9 A
Roosevelt (Hyde Park, NY) 31 Monticello (NY) 30   


SECTION 9 C
Downsville Central/Roscoe Central (Downsville, NY) 13 Onteora (Boiceville, NY) 9

NON-LEAGUE
Ithaca (NY) 42 Auburn (NY) 40   

East Syracuse-Minoa (East Syracuse, NY) 16 Brighton (Rochester, NY) 11   

Granville (NY) 40 Canajoharie (NY) 36   

Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 40 Webster Thomas (Webster, NY) 39   

East (Rochester, NY) 34 Churchville-Chili (Churchville, NY) 31
Falconer/Cassadaga Valley (Falconer, NY) 21 Clymer Central/Sherman/Panama (Clymer, NY) 19
Oxford Academy/Gilbertsville-Mt. Upton (Oxford, NY) 11 Deposit/Hancock (Deposit, NY) 8
Frankfort-Schuyler (Frankfort, NY) 38 Westmoreland (NY) 35
Geneseo (NY) 34 Holley (NY) 30   

Greenwich (NY) 31 Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 26   

Harpursville/Afton (Harpursville, NY) 15 Delaware Academy/Charlotte Valley (Delhi, NY) 13
Helderberg Valley (Berne, NY) 35 Fort Edward (NY) 30
Crane (Valatie, NY) 34 Hudson Falls (NY) 30   

Jay (Hopewell Junction, NY) 33 Fox Lane (Bedford, NY) 30   

Niagara Falls (NY) 19 Kenmore West (Buffalo, NY) 16   

Moravia (NY) 11 Lansing (NY) 7   

Greece Olympia/Greece Odyssey (Rochester, NY) 32 Leadership Academy/Northeast/Northwest College Prep/Vanguard (Rochester, NY) 30
Liberty (NY) 13 Red Hook (NY) 11   

Cleveland Hill (Cheektowaga, NY) 23 Maryvale (Cheektowaga, NY) 18   

Rush-Henrietta (Henrietta, NY) 12 McQuaid Jesuit (Rochester, NY) 8   

Allegany-Limestone (Allegany, NY) 35 Olean (NY) 30   

Kennedy (Cheektowaga, NY) 33 Pioneer (Yorkshire, NY) 28
Finney/Northstar Christian Academy (Penfield, NY) 12 Red Jacket (Shortsville, NY) 7
Mt. Vernon (NY) 28 Suffern (NY) 24   

Unadilla Valley (New Berlin, NY) 11 Newfield (NY) 8
Union-Endicott (Endicott, NY) 17 Elmira/Southside (Elmira, NY) 13
Proctor (Utica, NY) 20 Vestal (NY) 18   

West Genesee (Camillus, NY) 38 Nottingham (Syracuse, NY) 37   

Whitehall (NY) 22 Cohoes (NY) 18
Greece Arcadia (Rochester, NY) 26 Wilson Magnet (Rochester, NY) 25
Dover/Webutuck (Dover Plains, NY) 33 Woodlands (Hartsdale, NY) 32

INTERSTATE
Magnus (Bardonia, NY) 10 Long Island Lutheran (Brookville, NY) 9 [forfeit]
McDowell (Erie, PA) 16 St. Francis (Athol Springs, NY) 15   

Mount St. Joseph (Baltimore, MD) 32 Cardinal O'Hara (Tonawanda, NY) 29   

Archbishop Ryan (Philadelphia, PA) 20 St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 15   

Warrensburg (NY) 15 Woodstock (VT) 10



Sunday, September 3rd

SECTION 3 AA - 1
Henninger (Syracuse, NY) 17 Christian Brothers Academy (Syracuse, NY) 16   


SECTION 3 C - WEST
Port Byron/Union Springs (Port Byron, NY) 19 Birdlebough (Phoenix, NY) 14

NON-LEAGUE
Johnson City (NY) 13 Batavia (NY) 9   

Horseheads (NY) 39 Hilton (NY) 38