2017 NEBRASKA 10/20 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 19th

A DISTRICT 4
Grand Island (NE) at Lincoln Southeast (Lincoln, NE)   


C1 DISTRICT 3
Milford/Dorchester (Milford, NE) at Fairbury (NE)   


C1 DISTRICT 5
Wayne (NE) at O'Neill (NE)   


C1 DISTRICT 7
Minden (NE) at Gothenburg (NE)   


C2 DISTRICT 1
Palmyra (NE) at Humboldt-Table Rock-Steinauer (Humboldt, NE)   


C2 DISTRICT 2
Brownell Talbot (Omaha, NE) at Elmwood-Murdock (Murdock, NE)   


C2 DISTRICT 4
Lutheran-Northeast (Norfolk, NE) at Crofton (NE)   


6-MAN DISTRICT 2 (6 MAN)
Deshler (NE) at Wilcox-Hildreth (Wilcox, NE)

6-MAN DISTRICT 3 (6 MAN)
Spalding Academy (Spalding, NE) at Riverside (Cedar Rapids, NE)

D1 DISTRICT 1 (8 MAN)
Diller-Odell (Odell, NE) at Tri County (DeWitt, NE)
Omaha Christian Academy (Omaha, NE) at Johnson-Brock (Johnson, NE)

D1 DISTRICT 3 (8 MAN)
Creighton (NE) at Laurel-Concord-Coleridge (Laurel, NE)
Hartington-Newcastle (Hartington, NE) at Plainview (NE)
Wakefield (NE) at Niobrara/Verdigre (Niobrara, NE)

D1 DISTRICT 5 (8 MAN)
East Butler (Brainard, NE) at Nebraska Christian (Central City, NE)

D1 DISTRICT 6 (8 MAN)
Franklin (NE) at McCool Junction (NE)

D1 DISTRICT 7 (8 MAN)
Ainsworth (NE) at West Holt (Atkinson, NE)
Boyd County (Spencer, NE) at Burwell (NE)
Clearwater/Orchard (Clearwater, NE) at Chambers/Wheeler Central/Ewing (Chambers, NE)

D1 DISTRICT 9 (8 MAN)
Alma (NE) at Southwest (Bartley, NE)
Bertrand (NE) at Medicine Valley (Curtis, NE)

D2 DISTRICT 1 (8 MAN)
Sterling (NE) at Sacred Heart (Falls City, NE)

D2 DISTRICT 2 (8 MAN)
Parkview Christian (Lincoln, NE) at Friend (NE)

D2 DISTRICT 4 (8 MAN)
Wausa (NE) at Allen (NE)

D2 DISTRICT 5 (8 MAN)
Bloomfield (NE) at Stuart (NE)
North Central (Bassett, NE) at Elkhorn Valley (Tilden, NE)
St. Mary's (O'Neill, NE) at Osmond (NE)

D2 DISTRICT 6 (8 MAN)
Ansley/Litchfield (Ansley, NE) at Pleasanton (NE)

D2 DISTRICT 7 (8 MAN)
Blue Hill (NE) at Shelton (NE)

D2 DISTRICT 8 (8 MAN)
Arapahoe (NE) at Eustis-Farnam (Eustis, NE)
Wallace (NE) at Loomis (NE)
Wauneta-Palisade (Wauneta, NE) at Hitchcock County (Trenton, NE)

D2 DISTRICT 9 (8 MAN)
Anselmo-Merna (Merna, NE) at Maxwell (NE)
Stapleton (NE) at Sandhills/Thedford (Dunning, NE)

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Cambridge (NE) at Amherst (NE)



Friday, October 20th

A DISTRICT 1
Burke (Omaha, NE) at Bellevue West (Bellevue, NE)   

Omaha South (Omaha, NE) at Omaha Northwest (Omaha, NE)   

Omaha Westside (Omaha, NE) at Norfolk (NE)   


A DISTRICT 2
Millard West (Omaha, NE) at Lincoln (NE)   

North Platte (NE) at Bryan (Omaha, NE)   

Papillion-LaVista South (Papillion, NE) at Omaha Central (Omaha, NE)   


A DISTRICT 3
Lincoln Northeast (Lincoln, NE) at Creighton Prep (Omaha, NE)   

Fremont (NE) at Papillion-LaVista (Papillion, NE)   

Kearney (NE) at Benson (Omaha, NE)   


A DISTRICT 4
Lincoln East (Lincoln, NE) at Bellevue East (Bellevue, NE)   

Omaha North (Omaha, NE) at Pius X (Lincoln, NE)   


B DISTRICT 1
Gross Catholic (Omaha, NE) at Nebraska City (NE)   

Platteview (Springfield, NE) at Plattsmouth (NE)   


B DISTRICT 2
Roncalli Catholic (Omaha, NE) at Ralston (NE)   

Skutt Catholic (Omaha, NE) at Bennington (NE)   


B DISTRICT 3
Mount Michael Benedictine (Elkhorn, NE) at Elkhorn (NE)   

Elkhorn South (Omaha, NE) at Gretna (NE)   


B DISTRICT 4
Beatrice (NE) at Norris (Firth, NE)   

Waverly (NE) at Crete (NE)   


B DISTRICT 5
Columbus (NE) at Blair (NE)   

South Sioux City (NE) at Schuyler (NE)   


B DISTRICT 6
Seward (NE) at Aurora (NE)   

Grand Island Northwest (Grand Island, NE) at York (NE)   


B DISTRICT 7
Hastings (NE) at Holdrege (NE)   

McCook (NE) at Lexington (NE)   


B DISTRICT 8
Scottsbluff (NE) at Alliance (NE)   

Gering (NE) at Sidney (NE)   


C1 DISTRICT 1
Concordia (Omaha, NE) at Arlington (NE)   

Boys Town (NE) at Douglas County West (Valley, NE)   


C1 DISTRICT 2
Louisville (NE) at Conestoga (Murray, NE)   

Falls City (NE) at Syracuse (NE)   


C1 DISTRICT 3
Raymond Central (Raymond, NE) at Ashland-Greenwood (Ashland, NE)   

Southern (Wymore, NE) at Lincoln Christian (Lincoln, NE)   


C1 DISTRICT 4
North Bend Central (North Bend, NE) at David City (NE)   

Wahoo (NE) at Bishop Neumann (Wahoo, NE)   


C1 DISTRICT 5
Norfolk Catholic (Norfolk, NE) at West Point-Beemer (West Point, NE)   

Madison (NE) at Pierce (NE)   


C1 DISTRICT 6
Boone Central/Newman Grove (Albion, NE) at Grand Island Central Catholic (Grand Island, NE)   

Ord (NE) at Lakeview (Columbus, NE)   

Adams Central (Hastings, NE) at Scotus (Columbus, NE)   


C1 DISTRICT 7
Kearney Catholic (Kearney, NE) at Broken Bow (NE)   


C2 DISTRICT 1
Freeman (Adams, NE) at Wilber-Clatonia (Wilber, NE)   


C2 DISTRICT 2
Yutan (NE) at Lincoln Lutheran (Lincoln, NE)   


C2 DISTRICT 3
Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur Northeast (Bancroft, NE) at Logan View (Hooper, NE)   

Oakland-Craig (Oakland, NE) at Archbishop Bergan (Fremont, NE)   

Wisner-Pilger (Wisner, NE) at Tekamah-Herman (Tekamah, NE)   


C2 DISTRICT 4
Stanton (NE) at Battle Creek (NE)   

Cedar Catholic (Hartington, NE) at Ponca (NE)   


C2 DISTRICT 5
Sutton (NE) at Centennial (Utica, NE)   

Cross County (Stromsburg, NE) at Shelby-Rising City (Shelby, NE)   


C2 DISTRICT 6
St. Paul (NE) at Central City (NE)   

Twin River (Genoa, NE) at Centura (Cairo, NE)   


C2 DISTRICT 7
Wood River (NE) at Doniphan-Trumbull (Doniphan, NE)   

Gibbon (NE) at St. Cecilia (Hastings, NE)   

Southern Valley (Oxford, NE) at Sandy Creek (Fairfield, NE)   


C2 DISTRICT 8
Bayard (NE) at Hershey (NE)   

Bridgeport (NE) at St. Patrick's (North Platte, NE)   

Kimball (NE) at Valentine (NE)   


NON-LEAGUE
Arcadia/Loup City (Arcadia, NE) at Fillmore Central (Geneva, NE)   

Auburn (NE) at Fort Calhoun (NE)   

Chadron (NE) at Chase County (Imperial, NE)   

Cozad (NE) at Gordon-Rushville (Gordon, NE)   

Lincoln Southwest (Lincoln, NE) at North Star (Lincoln, NE)   

Johnson County Central (Tecumseh, NE) at Malcolm (NE)   

Millard South (Omaha, NE) at Millard North (Omaha, NE)   

Ogallala (NE) at Mitchell (NE)   


6-MAN DISTRICT 1 (6 MAN)
Arthur County (Arthur, NE) at Cody-Kilgore (Cody, NE)
Banner County (Harrisburg, NE) at South Platte (Big Springs, NE)
Hay Springs (NE) at Hyannis (NE)
Minatare (NE) at Sioux County (Harrison, NE)

6-MAN DISTRICT 2 (6 MAN)
Maywood/Hayes Center (Maywood, NE) at Red Cloud (NE)
McPherson County (Tryon, NE) at Harvard (NE)
Silver Lake (Roseland, NE) at Elwood (NE)

6-MAN DISTRICT 3 (6 MAN)
Elba (NE) at Walthill (NE)
Santee (NE) at Heartland Lutheran (Grand Island, NE)
St. Edward (NE) at Hampton (NE)

D1 DISTRICT 2 (8 MAN)
Guardian Angels Central Catholic (West Point, NE) at Pender (NE)
Homer (NE) at Winnebago (NE)

D1 DISTRICT 4 (8 MAN)
Howells-Dodge (Howells, NE) at Clarkson/Leigh (Clarkson, NE)
Humphrey/Holy Family (Humphrey, NE) at Neligh-Oakdale (Neligh, NE)

D1 DISTRICT 5 (8 MAN)
High Plains (Polk, NE) at Nebraska Lutheran (Waco, NE)

D1 DISTRICT 6 (8 MAN)
Kenesaw (NE) at Heartland (Henderson, NE)
Superior (NE) at Thayer Central (Hebron, NE)

D1 DISTRICT 8 (8 MAN)
Ravenna (NE) at Overton (NE)
South Loup co-op (Arnold, NE) at Elm Creek (NE)

D1 DISTRICT 10 (8 MAN)
Dundy County-Stratton (Benkelman, NE) at Hemingford (NE)
Perkins County (Grant, NE) at Morrill (NE)

D2 DISTRICT 1 (8 MAN)
Pawnee City (NE) at Meridian (Daykin, NE)

D2 DISTRICT 2 (8 MAN)
Exeter-Milligan (Exeter, NE) at Mead (NE)

D2 DISTRICT 3 (8 MAN)
Cedar Bluffs (NE) at Scribner-Snyder (Scribner, NE)
Fullerton (NE) at St. Francis (Humphrey, NE)

D2 DISTRICT 4 (8 MAN)
Emerson-Hubbard (Emerson, NE) at Randolph (NE)
Wynot (NE) at Winside (NE)

D2 DISTRICT 6 (8 MAN)
Greeley-Wolbach/North Loup-Scotia (Greeley, NE) at Sumner-Eddyville-Miller (Sumner, NE)

D2 DISTRICT 7 (8 MAN)
Giltner (NE) at Axtell (NE)

D2 DISTRICT 10 (8 MAN)
Crawford (NE) at Garden County (Oshkosh, NE)
Mullen (NE) at Leyton (Dalton, NE)
Paxton (NE) at Creek Valley (Chappell, NE)

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Lawrence-Nelson (Nelson, NE) at Bruning-Davenport/Shickley (Bruning, NE)