2017 MISSISSIPPI 10/20 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 19th

3A REGION 8
West Marion (Foxworth, MS) at Columbia (MS), 7:00pm   




Friday, October 20th

1A REGION 1
Ashland (MS) vs. Potts Camp (MS) at TBA, 7:00pm   

Biggersville (Corinth, MS) at Okolona (MS), 7:00pm   

Thrasher (Booneville, MS) vs. Byers (Holly Springs, MS) at TBA, 7:00pm   

Smithville (MS) at Tupelo Christian Prep (Belden, MS), 7:00pm   


1A REGION 2
Kennedy (Mound Bayou, MS) at Broad Street (Shelby, MS), 7:00pm   

Brooks (Benoit, MS) vs. Durant (MS) at TBA, 7:00pm   

McAdams (MS) at Coffeeville (MS)   

Montgomery County (Kilmichael, MS) at Shaw (MS), 7:00pm   


1A REGION 3
French Camp Academy (French Camp, MS) at Hamilton (MS), 7:00pm   

Nanih Waiya (Louisville, MS) vs. Ethel (MS) at TBA, 7:00pm   

Noxapater (MS) vs. West Lowndes (Columbus, MS) at TBA, 7:00pm   

Vardaman (MS) vs. Sebastopol (MS) at TBA, 7:00pm   


1A REGION 4
Resurrection Catholic (Pascagoula, MS) at Lumberton (MS), 7:00pm   

Sacred Heart (Hattiesburg, MS) at Mount Olive (MS), 7:00pm   

East Marion (Columbia, MS) at Stringer (MS), 7:00pm   


2A REGION 1
Baldwyn (MS) vs. East Union (Blue Springs, MS) at TBA, 7:00pm   

Strayhorn (Sarah, MS) at Walnut (MS), 7:00pm   


2A REGION 2
Calhoun City (MS) at Leflore County (Itta Bena, MS), 7:00pm   

East Webster (Maben, MS) at Winona (MS), 7:00pm   


2A REGION 3
Riverside (Avon, MS) at Leland (MS)   

West Tallahatchie (Webb, MS) at O'Bannon (Greenville, MS), 7:00pm   

West Bolivar (Rosedale, MS) at Coahoma County (Clarksdale, MS), 7:00pm   


2A REGION 4
Union (MS) at Newton (MS), 7:00pm   

Lake (MS) at Philadelphia (MS), 7:00pm   


2A REGION 5
Enterprise (MS) at Bay Springs (MS), 7:00pm   

Taylorsville (MS) vs. Heidelberg (MS) at TBA, 7:00pm   


2A REGION 6
Mize (MS) at Pisgah (Sandhill, MS), 7:00pm   

St. Joseph Catholic (Madison, MS) at Puckett (MS), 7:00pm   


2A REGION 7
Amite County (Liberty, MS) vs. Enterprise (Brookhaven, MS) at TBA, 7:00pm   

West Lincoln (Brookhaven, MS) vs. Bogue Chitto (MS) at TBA, 7:00pm   


2A REGION 8
Collins (MS) vs. Perry Central (New Augusta, MS) at TBA, 7:00pm   

Richton (MS) at North Forrest (Hattiesburg, MS), 7:00pm   


3A REGION 1
Mantachie (MS) at Booneville (MS), 7:00pm   

Kossuth (MS) vs. Belmont (MS) at TBA, 7:00pm   

North Pontotoc (Ecru, MS) vs. Alcorn Central (Glen, MS) at TBA, 7:00pm   


3A REGION 2
Holly Springs (MS) at Coahoma Agricultural (Clarksdale, MS), 7:00pm   

North Panola (Sardis, MS) vs. Palmer (Marks, MS) at TBA, 7:00pm   

Water Valley (MS) vs. Independence (MS) at TBA, 7:00pm   


3A REGION 3
Charleston (MS) vs. Humphreys County (Belzoni, MS) at TBA, 7:00pm   

Ruleville Central (Ruleville, MS) at Elzy (Greenwood, MS), 7:00pm   

Yazoo County (Yazoo City, MS) at George (North Carrollton, MS), 7:00pm   


3A REGION 4
Choctaw County (Ackerman, MS) vs. South Pontotoc (Pontotoc, MS) at TBA, 7:00pm   

Nettleton (MS) at Hatley (Amory, MS), 7:00pm   

Houston (MS) vs. Aberdeen (MS) at TBA, 7:00pm   


3A REGION 5
Forest (MS) vs. Morton (MS) at TBA, 7:00pm   

Southeast Lauderdale (Meridian, MS) vs. Kemper County (DeKalb, MS) at TBA, 7:00pm   


3A REGION 6
Jackson (Camden, MS) vs. McLaurin (Florence, MS) at TBA, 7:00pm   

Magee (MS) at Crystal Springs (MS), 7:00pm   

Raleigh (MS) at St. Andrews Episcopal (Ridgeland, MS), 7:00pm   


3A REGION 7
Jefferson County (Fayette, MS) at Hazlehurst (MS), 7:00pm   

Port Gibson (MS) at Hazlehurst (MS), 7:00pm   

Port Gibson (MS) vs. Wilkinson County (Woodville, MS) at TBA, 7:00pm   


3A REGION 8
Davis County (Bassfield, MS) at Seminary (MS), 7:00pm   

Tylertown (MS) vs. Wesson (MS) at TBA, 7:00pm   


4A REGION 1
Corinth (MS) at New Albany (MS), 7:00pm   

Ripley (MS) vs. Byhalia (MS) at TBA, 7:00pm   

Senatobia (MS) vs. Tishomingo County (Iuka, MS) at TBA, 7:00pm   


4A REGION 2
Amory (MS) vs. Caledonia (MS) at TBA, 7:00pm   

Pontotoc (MS) at Itawamba Agricultural (Fulton, MS), 7:00pm   

Shannon (MS) vs. Mooreville (MS) at TBA, 7:00pm   


4A REGION 3
Clarksdale (MS) at Rosa Fort (Tunica, MS), 7:00pm   

Gentry (Indianola, MS) at Yazoo City (MS), 7:00pm   


4A REGION 4
Kosciusko (MS) at Louisville (MS), 7:00pm   

Leake Central (Carthage, MS) at Noxubee County (Macon, MS), 7:00pm   

New Hope (Columbus, MS) at Noxubee County (Macon, MS), 7:00pm   


4A REGION 5
Mendenhall (MS) vs. Northeast Jones (Laurel, MS) at TBA, 7:00pm   

Quitman (MS) vs. Northeast Lauderdale (Meridian, MS) at TBA, 7:00pm   

West Lauderdale (Collinsville, MS) at Newton County (Decatur, MS)   


4A REGION 6
South Pike (Magnolia, MS) at Florence (MS), 7:00pm   

Lanier (Jackson, MS) at Richland (MS), 7:00pm   

McComb (MS) at Raymond (MS)   


4A REGION 7
Forrest County Agricultural (Brooklyn, MS) vs. Sumrall (MS) at TBA, 7:00pm   

Greene County (Leakesville, MS) vs. Lawrence County (Monticello, MS) at TBA, 7:00pm   

Poplarville (MS) vs. Purvis (MS) at TBA, 7:00pm   


4A REGION 8
East Central (Moss Point, MS) at Bay (Bay St. Louis, MS), 7:00pm   

Pass Christian (MS) at Vancleave (MS), 7:00pm   

Moss Point (MS) at St. Stanislaus (Bay St. Louis, MS), 7:00pm   


5A REGION 1
Lafayette (Oxford, MS) vs. Center Hill (Olive Branch, MS) at TBA, 7:00pm   

Saltillo (MS) at Lewisburg (Olive Branch, MS), 7:00pm   

Olive Branch (MS) vs. Lake Cormorant (MS) at TBA, 7:00pm   

West Point (MS) at Grenada (MS), 7:00pm   


5A REGION 2
Callaway (Jackson, MS) at Holmes County Central (Lexington, MS), 7:00pm   

Cleveland Central (Cleveland, MS) vs. Germantown (Madison, MS) at TBA, 7:00pm   

Neshoba Central (Philadelphia, MS) at Ridgeland (MS), 7:00pm   

Vicksburg (MS) vs. Canton (MS) at TBA, 7:00pm   


5A REGION 3
Brookhaven (MS) at Wingfield (Jackson, MS), 7:00pm   

Forest Hill (Jackson, MS) at Laurel (MS), 7:00pm   

North Pike (Summit, MS) at Natchez (MS), 7:00pm   

West Jones (Laurel, MS) vs. South Jones (Ellisville, MS) at TBA, 7:00pm   


5A REGION 4
Gautier (MS) at Pearl River Central (Carriere, MS), 7:00pm   

Hattiesburg (MS) at Picayune (MS), 7:00pm   

West Harrison (Gulfport, MS) at Long Beach (MS), 7:00pm   

Stone (Wiggins, MS) vs. Wayne County (Waynesboro, MS) at TBA, 7:00pm   


6A REGION 1
Horn Lake (MS) at Hernando (MS), 7:00pm   

Oxford (MS) vs. Columbus (MS) at TBA   

South Panola (Batesville, MS) vs. Southaven (MS) at TBA, 7:00pm   

DeSoto Central (Southaven, MS) at Tupelo (MS), 7:00pm   


6A REGION 2
Madison Central (Madison, MS) vs. Provine (Jackson, MS) at TBA, 7:00pm   

Northwest Rankin (Brandon, MS) vs. Greenville (MS) at TBA, 7:00pm   

Murrah (Jackson, MS) at Starkville (MS), 7:00pm   

Warren Central (Vicksburg, MS) at Clinton (MS), 7:00pm   


6A REGION 3
Oak Grove (Hattiesburg, MS) at Brandon (MS), 7:00pm   

Pearl (MS) vs. Hill (Jackson, MS) at TBA, 7:00pm   

Petal (MS) vs. Meridian (MS) at TBA, 7:00pm   

Terry (MS) vs. George County (Lucedale, MS) at TBA, 7:00pm   


6A REGION 4
Biloxi (MS) vs. Pascagoula (MS) at TBA, 7:00pm   

Gulfport (MS) vs. D'Iberville (MS) at TBA, 7:00pm   

Hancock (Kiln, MS) at Harrison Central (Gulfport, MS), 7:00pm   

St. Martin (Ocean Springs, MS) vs. Ocean Springs (MS) at TBA, 7:00pm   


MAIS A DISTRICT 1
DeSoto (West Helena, AR) at Lee Academy (Marianna, AR)   


MAIS A DISTRICT 2
Columbus Christian Academy (Steens, MS) at Deer Creek (Arcola, MS)   

Strider Academy (Charleston, MS) at Delta Streets Academy (Greenwood, MS)   


MAIS A DISTRICT 3
Trinity Episcopal Day (Natchez, MS) at Wilkinson County Christian (Woodville, MS)   


MAIS AA DISTRICT 1
Carroll Academy (Carrollton, MS) at Central Holmes Christian (Lexington, MS)   

Oak Hill Academy (West Point, MS) at Marshall Academy (Holly Springs, MS)   


MAIS AA DISTRICT 2
St. Joseph (Greenville, MS) at Manchester Academy (Yazoo City, MS)   


MAIS AA DISTRICT 3
Sylva Bay Academy (Bay Springs, MS) at Benton Academy (Benton, MS)   


MAIS AA DISTRICT 4
Amite (Liberty, MS) at Brookhaven Academy (Brookhaven, MS)   

Centreville Academy (Centreville, MS) at Clinton Christian Academy (Clinton, MS)   


MAIS AA DISTRICT 5
Glenbrook (Minden, LA) at River Oaks (Monroe, LA)   


MAIS AAA DISTRICT 1
Bayou Academy (Cleveland, MS) at North Delta (Batesville, MS)   

Indianola Academy (Indianola, MS) at Lee Academy (Clarksdale, MS)   


MAIS AAA DISTRICT 2
Heritage Academy (Columbus, MS) at Canton Academy (Canton, MS)   

Leake Academy (Madden, MS) at Starkville Academy (Starkville, MS)   


MAIS AAA DISTRICT 3
Park Place Christian Academy (Pearl, MS) at Porter's Chapel Academy (Vicksburg, MS)   

St. Aloysius (Vicksburg, MS) at Riverfield Academy (Rayville, LA)   


MAIS AAA DISTRICT 4
Columbia Academy (Columbia, MS) at Bowling Green (Franklinton, LA)   


MAIS AAA DISTRICT 5
Adams County Christian (Natchez, MS) at Central Private (Baker, LA)   

Silliman Institute (Clinton, LA) at Cathedral (Natchez, MS)   


MAIS AAAA DISTRICT 1
Jackson Academy (Jackson, MS) at Parklane Academy (McComb, MS)   

Oak Forest Academy (Amite, LA) at Madison-Ridgeland Academy (Madison, MS)   


MAIS AAAA DISTRICT 2
Magnolia Heights (Senatobia, MS) at Pillow Academy (Greenwood, MS)   


MAIS AAAA DISTRICT 3
Lamar (Meridian, MS) at Simpson Academy (Mendenhall, MS)   


NON-LEAGUE
Canton (MS) at Heritage Academy (Columbus, MS), 7:00pm   

Copiah Academy (Gallman, MS) at Hillcrest Christian (Jackson, MS)   

Falkner (MS) vs. Bruce (MS) at TBA, 7:00pm   

Jackson Prep (Jackson, MS) vs. New Hope (Columbus, MS) at TBA, 7:00pm   

Wayne Academy (Waynesboro, MS) at Newton County Academy (Decatur, MS)   

Prairie View Academy (Bastrop, LA) at Claiborne Academy (Haynesville, LA)   

East Rankin Academy (Pelahatchie, MS) at Presbyterian Christian (Hattiesburg, MS)   

Scott Central (Forest, MS) vs. Pelahatchie (MS) at TBA, 7:00pm   

Simmons (Hollandale, MS) vs. South Delta (Rolling Fork, MS) at TBA, 7:00pm   

St. Patrick (Biloxi, MS) at Clarkdale (Meridian, MS), 7:00pm   

Tri-County Academy (Flora, MS) at Hartfield Academy (Flowood, MS)   

Washington (Greenville, MS) at Central Hinds Academy (Raymond, MS)   

Greenville Christian (Greenville, MS) at West Memphis Christian (West Memphis, AR)   

Winona Christian (Winona, MS) at Winston Academy (Louisville, MS)   


INTERSTATE
Kirk Academy (Grenada, MS) at Macon Road Baptist (Memphis, TN)   

West Memphis (AR) at Greenville Christian (Greenville, MS)   


MAIS 8-MAN DISTRICT 1 (8 MAN)
Calhoun Academy (Calhoun City, MS) at Delta Academy (Marks, MS)
Hebron Christian (Pheba, MS) at Marvell Academy (Marvell, AR)
Kemper Academy (DeKalb, MS) at Sharkey Issaquena Academy (Rolling Fork, MS)
North Sunflower Academy (Drew, MS) at Humphreys Academy (Belzoni, MS)

MAIS 8-MAN DISTRICT 2 (8 MAN)
Christian Collegiate Academy (Gulfport, MS) at Briarfield Academy (Lake Providence, LA)
Franklin Academy (Winnsboro, LA) at Rebul Academy (Learned, MS)
Riverdale Academy (Coushatta, LA) at Prentiss Christian (Prentiss, MS)
Tallulah Academy (Tallulah, LA) at Tensas Academy (St. Joseph, LA)

6/8/9 MAN INTERSTATE
Franklin (LA) at King's Court Christian Academy (Greenville, MS)