2017 MINNESOTA 10/6 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 5th

SOUTH CENTRAL - WHITE
Martin County West (Sherburn, MN) 36 Pipestone (MN) 32   




Friday, October 6th

BIG SOUTHEAST - BLUE
Faribault (MN) 28 Red Wing (MN) 23   

Austin (MN) 22 Mankato West (Mankato, MN) 19   

Winona (MN) 27 Mankato East (Mankato, MN) 22   


BIG SOUTHEAST - RED
Marshall (Rochester, MN) 24 New Prague (MN) 20   

Mayo (Rochester, MN) 23 Northfield (MN) 18   

Owatonna (MN) 14 Century (Rochester, MN) 13   


EAST CENTRAL - NORTH
Foley (MN) 15 Little Falls (MN) 13   

Milaca (MN) 38 New London-Spicer (New London, MN) 37   

Zimmerman (MN) 22 Albany (MN) 19   


EAST CENTRAL - SOUTH
Delano (MN) 23 Annandale (MN) 21   

Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 42 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 41   

Litchfield (MN) 42 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 37   


METRO - EAST
Stillwater (MN) 41 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 40   

Mounds View (Arden Hills, MN) 19 East Ridge (Woodbury, MN) 15   

White Bear Lake (MN) 29 Woodbury (MN) 25   


METRO - NORTH
Centennial (Circle Pines, MN) 21 Blaine (MN) 19   

Anoka (MN) 24 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 23   

Osseo (MN) 23 Totino-Grace (Fridley, MN) 20   


METRO - SOUTH
Farmington (MN) 22 Burnsville (MN) 20   

Prior Lake (MN) 18 Eagan (MN) 15   

Lakeville South (Lakeville, MN) 36 Rosemount (MN) 34   


METRO - WEST
Minnetonka (MN) 35 Edina (MN) 34   


MID SOUTHEAST - EAST
Hayfield (MN) 19 Blooming Prairie (MN) 14 [forfeit]   

Cotter (Winona, MN) 40 Kingsland (Spring Valley, MN) 36   

Goodhue (MN) 14 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 9   

Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 12 Southland (Adams, MN) 7   


MID SOUTHEAST - WEST
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 39 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 38   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 33 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 32   

Mayer Lutheran (Mayer, MN) 32 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 30   

Medford (MN) 32 St. Clair (MN) 28   


MID STATE - SUB 1
Holdingford (MN) 37 Rockford (MN) 33   

Melrose (MN) 19 Maple Lake (MN) 17   

Paynesville (MN) 19 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 18   

Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 29 Pierz (MN) 26   


MID STATE - SUB 2
Benson (MN) 41 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 36   

B O L D (Olivia, MN) 36 Montevideo (MN) 34   

Osakis (MN) 40 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 39   

Sauk Centre (MN) 31 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 27   


MID STATE - SUB 3
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 26 New York Mills (MN) 23   

Kimball (MN) 15 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 14   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 20 Parkers Prairie (MN) 17   

Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 20 Royalton (MN) 19   


MIDWEST - BLUE
Pillager (MN) 26 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 21   

United North Central co-op (Menahga, MN) 15 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 12   

West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 22 Staples-Motley (Staples, MN) 20   


MIDWEST - RED
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 25 Detroit Lakes (MN) 20   

Thief River Falls (MN) 38 Fergus Falls (MN) 37   

Park Rapids (MN) 30 Pequot Lakes (MN) 26   

East Grand Forks (MN) 20 Perham (MN) 15   


MIDWEST - WHITE
Crookston (MN) 37 Barnesville (MN) 36   

Frazee (MN) 35 Hawley (MN) 33   

Pelican Rapids (MN) 34 Roseau (MN) 32   


NORTH CENTRAL - BLUE
Monticello (MN) 10 Andover (MN) 5   

Buffalo (MN) 25 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 21   

Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 30 St. Francis (MN) 28   

Elk River (MN) 42 Rogers (MN) 40   


NORTH CENTRAL - RED
Bemidji (MN) 40 Alexandria (MN) 35   

Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 20 Moorhead (MN) 15   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 34 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 30   


NORTH CENTRAL - WHITE
Apollo (St. Cloud, MN) 13 Willmar (MN) 11   

Princeton (MN) 21 Hutchinson (MN) 16   

Big Lake (MN) 29 Rocori (Cold Spring, MN) 27   


NORTHEAST - BLUE
Aitkin (MN) 41 Esko (MN) 39   

Mora (MN) 16 Pine City (MN) 15   


NORTHEAST - RED
Proctor (MN) 31 Cloquet (MN) 28   

Grand Rapids (MN) 22 Duluth East (Duluth, MN) 18   

Hibbing (MN) 15 Hermantown (MN) 12   

North Branch (MN) 25 Denfeld (Duluth, MN) 21   


NORTHEAST - SILVER
Deer River (MN) 39 Barnum (MN) 35   

East Central (Sandstone, MN) 25 Braham (MN) 23   

Chisholm (MN) 20 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 19   

Mesabi East (Aurora, MN) 26 Rush City (MN) 21   


NORTHEAST - WHITE
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 33 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 28   

International Falls (MN) 16 Two Harbors (MN) 12   


NORTHWEST - EAST
Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 24 Blackduck (MN) 21   

Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 11 Pine River-Backus (Pine River, MN) 7   

Warroad (MN) 35 Red Lake (MN) 30   


NORTHWEST - WEST
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 23 Polk County West (Climax, MN) 22   

Mahnomen (MN) 30 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 25   

Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 13 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 11   


SOUTH CENTRAL - BLUE
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 39 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 38   

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 26 Maple River (Mapleton, MN) 22   

Norwood-Young America (MN) 15 Sibley East (Arlington, MN) 10   

Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 24 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 20   


SOUTH CENTRAL - RED
New Ulm (MN) 40 Belle Plaine (MN) 39   

Fairmont (MN) 18 Worthington (MN) 14   

Marshall (MN) 15 St. Peter (MN) 13   

Tri-City United (Montgomery, MN) 12 Albert Lea (MN) 8   

Waseca (MN) 16 Jordan (MN) 12   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Jackson County Central (Jackson, MN) 27 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 22   

Blue Earth (MN) 27 Luverne (MN) 24   


SOUTHEAST - RED
Lake City (MN) 39 Byron (MN) 35   

Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 24 Lourdes (Rochester, MN) 22   

Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 25 Pine Island (MN) 20   

Stewartville (MN) 25 La Crescent (MN) 20   


SOUTHEAST - WHITE
Caledonia (MN) 32 Dover-Eyota (Eyota, MN) 30   

Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 19 Chatfield (MN) 16   

St. Charles (MN) 18 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 13   


SOUTHWEST - EAST
Murray County Central (Slayton, MN) 23 Adrian (MN) 22   

Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 17 Sleepy Eye (MN) 12   

Wabasso (MN) 37 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 35   


SOUTHWEST - WEST
Canby (MN) 41 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 38   

Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 30 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 27   

Ortonville (MN) 17 Lakeview (Cottonwood, MN) 15   


SUBURBAN - GOLD
Spring Lake Park (MN) 40 North (North St. Paul, MN) 36   


SUBURBAN - GREY
Hill-Murray (Maplewood, MN) 42 Simley (Inver Grove Heights, MN) 39   


SUBURBAN - RED
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 35 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 33   

Orono (Long Lake, MN) 36 St. Louis Park (MN) 35   


SUBURBAN - WHITE
Chaska (MN) 31 Waconia (MN) 27   


TWIN CITY - BLUE
Concordia Academy (Roseville, MN) 20 Humboldt (St. Paul, MN) 18   

Roosevelt (Minneapolis, MN) 38 Edison (Minneapolis, MN) 34   

Spectrum (Elk River, MN) 19 St. Agnes (St. Paul, MN) 14   


TWIN CITY - GOLD
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 31 Mound-Westonka (Mound, MN) 28   

Henry (Minneapolis, MN) 33 New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 31   


TWIN CITY - MAROON
Fridley (MN) 42 Washburn (Minneapolis, MN) 41   

St. Paul Central (St. Paul, MN) 28 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 24   


TWIN CITY - RED
Columbia Heights (MN) 22 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 21   


NON-LEAGUE
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 39 Bagley (MN) 37   

Apple Valley (MN) 11 Kennedy (Bloomington, MN) 10   

Brainerd (MN) 29 Becker (MN) 26   

Chanhassen (MN) 26 Coon Rapids (MN) 25   

DeLaSalle (Minneapolis, MN) 26 Park Center (Brooklyn Park, MN) 23   

Eastview (Apple Valley, MN) 12 Wayzata (Plymouth, MN) 11   

Eden Prairie (MN) 15 Shakopee (MN) 13   

Fillmore Central (Harmony, MN) 35 United South Central (Wells, MN) 31   

Hastings (MN) 10 Tartan (Oakdale, MN) 7   

St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 22 Hopkins (Minnetonka, MN) 19   

Mahtomedi (MN) 30 Forest Lake (MN) 29   

Maple Grove (MN) 30 Lakeville North (Lakeville, MN) 27   

Minneota (MN) 26 Springfield (MN) 23   

Breckenridge (MN) 28 Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 25   

South St. Paul (MN) 12 Park (Cottage Grove, MN) 7   

Jefferson (Bloomington, MN) 10 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 6   

Champlin Park (Champlin, MN) 32 Roseville (MN) 28   

Sibley (Mendota Heights, MN) 41 Irondale (New Brighton, MN) 39   

Holy Family Catholic (Victoria, MN) 40 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 35   


DISTRICT 9 NORTH - BLUE (9 MAN)
Cook County (Grand Marais, MN) 32 Ely (MN) 28
Northeast Range (Babbitt, MN) 16 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 15
South Ridge (Culver, MN) 38 North Woods (Cook, MN) 35

DISTRICT 9 NORTH - RED (9 MAN)
Bigfork (MN) 26 Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 25
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 18 Floodwood (MN) 15

DISTRICT 9 NORTH - WHITE (9 MAN)
Isle (MN) 38 Cromwell (MN) 33
Ogilvie (MN) 33 Onamia (MN) 31
McGregor (MN) 39 Wrenshall (MN) 34

DISTRICT 9 SOUTH - CENTRAL (9 MAN)
Madelia (MN) 32 Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 29
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 42 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 41
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 27 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 23
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 35 Nicollet (MN) 32
Loyola (Mankato, MN) 27 West Lutheran (Plymouth, MN) 23

DISTRICT 9 SOUTH - EAST (9 MAN)
Grand Meadow (MN) 17 Mabel-Canton (Mabel, MN) 12
Lanesboro (MN) 33 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 31
LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 11 Randolph (MN) 10
Spring Grove (MN) 27 Houston (MN) 25

DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 23 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 18
Southwest Star Concept (Okabena, MN) 42 MACCRAY (Clara City, MN) 38
Red Rock Central (Lamberton, MN) 39 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 34
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 22 Renville County West (Renville, MN) 17
Fulda (MN) 16 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Kittson Central (Hallock, MN) 14 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 10
Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 39 Nevis (MN) 35
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 26 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 24
Waubun (MN) 30 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 25
Win-E-Mac (Erskine, MN) 36 Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 34

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 34 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 32
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 38 Underwood (MN) 37
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 39 Rothsay (MN) 34
Verndale (MN) 12 Hancock (MN) 8
Laporte (MN) 42 Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 39

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Kelley (Silver Bay, MN) 36 Hill City/Northland (Hill City, MN) 32
Kelliher/Northome (Northome, MN) 37 Carlton (MN) 33



Saturday, October 7th

NORTHEAST - BLUE
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 39 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 34   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Windom (MN) 14 St. James (MN) 12   


SOUTHEAST - WHITE
Triton (Dodge Center, MN) 14 Cannon Falls (MN) 11   


TWIN CITY - GOLD
Providence Academy (Plymouth, MN) 35 Johnson (St. Paul, MN) 33   


TWIN CITY - MAROON
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 42 Highland Park (St. Paul, MN) 38   


TWIN CITY - RED
Como Park (St. Paul, MN) 32 Breck (Minneapolis, MN) 29   

Harding (St. Paul, MN) 34 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 31   


NON-LEAGUE
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 14 Brooklyn Center (MN) 10   

Richfield (MN) 18 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 14