2017 MINNESOTA 9/15 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Monday, September 11th

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Laporte (MN) 33 Verndale (MN) 31



Friday, September 15th

EAST CENTRAL - NORTH
Albany (MN) 12 Little Falls (MN) 11   

Milaca (MN) 42 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 39   

New London-Spicer (New London, MN) 12 Zimmerman (MN) 10   


EAST CENTRAL - SOUTH
Litchfield (MN) 27 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 23   

Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 29 Delano (MN) 25   

Holy Family Catholic (Victoria, MN) 41 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 36   


METRO - EAST
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 42 Woodbury (MN) 37   

White Bear Lake (MN) 17 East Ridge (Woodbury, MN) 15   

Stillwater (MN) 36 Roseville (MN) 32   


METRO - NORTH
Anoka (MN) 19 Centennial (Circle Pines, MN) 15   

Blaine (MN) 18 Osseo (MN) 15   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 27 Champlin Park (Champlin, MN) 22   


METRO - SOUTH
Lakeville North (Lakeville, MN) 30 Farmington (MN) 27   

Lakeville South (Lakeville, MN) 18 Burnsville (MN) 13   

Rosemount (MN) 28 Eagan (MN) 23   

Eastview (Apple Valley, MN) 31 Shakopee (MN) 28   


METRO - WEST
Wayzata (Plymouth, MN) 14 Edina (MN) 11   

Maple Grove (MN) 13 Minnetonka (MN) 9   


MID SOUTHEAST - EAST
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 20 Blooming Prairie (MN) 18   

Hayfield (MN) 34 Cotter (Winona, MN) 29   

Fillmore Central (Harmony, MN) 16 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 13   

Southland (Adams, MN) 33 Kingsland (Spring Valley, MN) 28   


MID SOUTHEAST - WEST
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 26 Medford (MN) 24   

Mayer Lutheran (Mayer, MN) 39 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 36   

Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 29 St. Clair (MN) 26   

United South Central (Wells, MN) 39 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 34   


MID STATE - SUB 1
Holdingford (MN) 30 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 29   

Melrose (MN) 31 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 29   

Paynesville (MN) 41 Rockford (MN) 40   

Pierz (MN) 22 Maple Lake (MN) 18   


MID STATE - SUB 2
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 23 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 19   

B O L D (Olivia, MN) 32 Sauk Centre (MN) 27   

Minnewaska Area (Glenwood, MN) 34 Montevideo (MN) 30   

Osakis (MN) 39 Benson (MN) 37   


MID STATE - SUB 3
Royalton (MN) 28 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 24   

New York Mills (MN) 20 Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 19   

Kimball (MN) 23 Parkers Prairie (MN) 18   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 18 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 17   


MIDWEST - BLUE
Pillager (MN) 17 Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 15   

Staples-Motley (Staples, MN) 34 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 32   

Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 23 United North Central co-op (Menahga, MN) 21   


MIDWEST - RED
Thief River Falls (MN) 17 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 14   

East Grand Forks (MN) 25 Park Rapids (MN) 23   

Detroit Lakes (MN) 12 Fergus Falls (MN) 8   


MIDWEST - WHITE
Roseau (MN) 42 Breckenridge (MN) 41   

Crookston (MN) 21 Hawley (MN) 16   

Frazee (MN) 12 Pelican Rapids (MN) 10 [forfeit]   


NORTH CENTRAL - BLUE
Andover (MN) 11 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 7   

Elk River (MN) 21 Buffalo (MN) 17   

Rogers (MN) 25 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 21   

St. Francis (MN) 22 Monticello (MN) 17   


NORTH CENTRAL - RED
Bemidji (MN) 34 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 32   

St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 17 Moorhead (MN) 15   


NORTH CENTRAL - WHITE
Hutchinson (MN) 31 Big Lake (MN) 30   

Becker (MN) 32 Rocori (Cold Spring, MN) 27   

Princeton (MN) 19 Willmar (MN) 14   


NORTHEAST - RED
Cloquet (MN) 16 Hibbing (MN) 15   

Hermantown (MN) 13 Denfeld (Duluth, MN) 12   

North Branch (MN) 23 Duluth East (Duluth, MN) 20   

Proctor (MN) 24 Grand Rapids (MN) 19   


NORTHEAST - SILVER
East Central (Sandstone, MN) 26 Barnum (MN) 21   

Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 32 Braham (MN) 30   

Deer River (MN) 36 Mesabi East (Aurora, MN) 35   

Rush City (MN) 15 Chisholm (MN) 10   


NORTHWEST - EAST
Bagley (MN) 33 Pine River-Backus (Pine River, MN) 29 [forfeit]   

Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 14 Red Lake (MN) 11   

Blackduck (MN) 39 Warroad (MN) 35   


NORTHWEST - WEST
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 33 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 28   

Fosston (MN) 21 Mahnomen (MN) 17   

Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 34 Polk County West (Climax, MN) 29   


SOUTH CENTRAL - BLUE
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 29 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 28   

Norwood-Young America (MN) 37 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 36   

Maple River (Mapleton, MN) 11 Sibley East (Arlington, MN) 8   

Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 36 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 33   


SOUTH CENTRAL - RED
St. Peter (MN) 28 Belle Plaine (MN) 23   

Jordan (MN) 10 Albert Lea (MN) 7   

Marshall (MN) 23 Worthington (MN) 19   

New Ulm (MN) 21 Tri-City United (Montgomery, MN) 16   

Waseca (MN) 34 Fairmont (MN) 29   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Blue Earth (MN) 40 Jackson County Central (Jackson, MN) 38   

Luverne (MN) 28 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 27   

Martin County West (Sherburn, MN) 32 Windom (MN) 27   


SOUTHEAST - RED
Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 37 Byron (MN) 34   

Lourdes (Rochester, MN) 24 La Crescent (MN) 22   

Lake City (MN) 16 Pine Island (MN) 11   

Stewartville (MN) 30 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 25   


SOUTHEAST - WHITE
Caledonia (MN) 23 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 18   

St. Charles (MN) 26 Cannon Falls (MN) 23   

Dover-Eyota (Eyota, MN) 36 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 32   

Triton (Dodge Center, MN) 41 Chatfield (MN) 39   


SOUTHWEST - EAST
Sleepy Eye (MN) 17 Murray County Central (Slayton, MN) 13   

Springfield (MN) 18 Adrian (MN) 14   

Wabasso (MN) 38 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 33   


SOUTHWEST - WEST
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 33 Lakeview (Cottonwood, MN) 30   

Minneota (MN) 31 Canby (MN) 27   

Ortonville (MN) 17 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 12   


SUBURBAN - BLUE
Hopkins (Minnetonka, MN) 26 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 25   


SUBURBAN - GOLD
Spring Lake Park (MN) 29 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 27   


SUBURBAN - GREY
Mahtomedi (MN) 29 Hill-Murray (Maplewood, MN) 25   

Simley (Inver Grove Heights, MN) 36 South St. Paul (MN) 32   


SUBURBAN - MAROON
Park (Cottage Grove, MN) 21 Hastings (MN) 16   

Sibley (Mendota Heights, MN) 41 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 38   


SUBURBAN - RED
St. Louis Park (MN) 10 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 7   

Orono (Long Lake, MN) 15 Richfield (MN) 11   


SUBURBAN - WHITE
Chanhassen (MN) 28 Chaska (MN) 23   

Waconia (MN) 27 Kennedy (Bloomington, MN) 23   


TWIN CITY - BLUE
Roosevelt (Minneapolis, MN) 10 Humboldt (St. Paul, MN) 6   

Spectrum (Elk River, MN) 19 Brooklyn Center (MN) 14   

Edison (Minneapolis, MN) 27 St. Agnes (St. Paul, MN) 26   


TWIN CITY - GOLD
New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 22 Johnson (St. Paul, MN) 17   

Mound-Westonka (Mound, MN) 39 Henry (Minneapolis, MN) 37
Providence Academy (Plymouth, MN) 41 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 36   


TWIN CITY - MAROON
Washburn (Minneapolis, MN) 26 Highland Park (St. Paul, MN) 23   

St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 42 St. Paul Central (St. Paul, MN) 38   

Fridley (MN) 29 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 24   


TWIN CITY - RED
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 24 Harding (St. Paul, MN) 20   

St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 10 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 9   


NON-LEAGUE
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 28 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 23   

Foley (MN) 24 Annandale (MN) 23   

Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 32 Apollo (St. Cloud, MN) 28   

Jefferson (Bloomington, MN) 12 Apple Valley (MN) 9   

West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 32 Barnesville (MN) 27   

Concordia Academy (Roseville, MN) 32 Breck (Minneapolis, MN) 28   

Century (Rochester, MN) 30 Red Wing (MN) 27   

Coon Rapids (MN) 10 Park Center (Brooklyn Park, MN) 5   

Prior Lake (MN) 12 Eden Prairie (MN) 8   

Esko (MN) 30 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 28   

Mora (MN) 20 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 15   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 28 Goodhue (MN) 23   

Irondale (New Brighton, MN) 38 Forest Lake (MN) 33   

New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 12 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 7   

Mankato East (Mankato, MN) 11 Mayo (Rochester, MN) 6   

Marshall (Rochester, MN) 10 Mankato West (Mankato, MN) 8   

International Falls (MN) 33 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 31   

Faribault (MN) 32 Northfield (MN) 29   

Owatonna (MN) 12 Austin (MN) 7   

North (North St. Paul, MN) 32 Tartan (Oakdale, MN) 27   

Totino-Grace (Fridley, MN) 28 Mounds View (Arden Hills, MN) 26   

Pine City (MN) 36 Two Harbors (MN) 35   

Aitkin (MN) 36 Virginia (MN) 32   

New Prague (MN) 29 Winona (MN) 28   


DISTRICT 9 NORTH - BLUE (9 MAN)
Cook County (Grand Marais, MN) 42 Northeast Range (Babbitt, MN) 38
Kelley (Silver Bay, MN) 35 North Woods (Cook, MN) 34

DISTRICT 9 NORTH - RED (9 MAN)
Bigfork (MN) 21 Hill City/Northland (Hill City, MN) 17
Kelliher/Northome (Northome, MN) 23 Floodwood (MN) 21

DISTRICT 9 NORTH - WHITE (9 MAN)
Ogilvie (MN) 36 Cromwell (MN) 33
Isle (MN) 15 Carlton (MN) 11
Onamia (MN) 23 Wrenshall (MN) 19

DISTRICT 9 SOUTH - CENTRAL (9 MAN)
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 19 Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 15
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 34 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 30
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 38 Madelia (MN) 35
Nicollet (MN) 40 West Lutheran (Plymouth, MN) 37
Loyola (Mankato, MN) 16 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 12

DISTRICT 9 SOUTH - EAST (9 MAN)
Lanesboro (MN) 39 Grand Meadow (MN) 38
Houston (MN) 16 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 14
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 27 Randolph (MN) 23
Spring Grove (MN) 38 Mabel-Canton (Mabel, MN) 33

DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 24 Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 19
Fulda (MN) 35 Southwest Star Concept (Okabena, MN) 31
Red Rock Central (Lamberton, MN) 11 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 9
Renville County West (Renville, MN) 41 MACCRAY (Clara City, MN) 36
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 27 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 26

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 25 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 23
Nevis (MN) 14 Waubun (MN) 12
Win-E-Mac (Erskine, MN) 30 Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 26
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 28 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 26
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 16 Kittson Central (Hallock, MN) 14

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 17 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 16
Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 18 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 17
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 10 Hancock (MN) 5
Rothsay (MN) 24 Laporte (MN) 23
Verndale (MN) 41 Underwood (MN) 39

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 38 Ely (MN) 36
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 40 McGregor (MN) 39



Saturday, September 16th

NORTH CENTRAL - RED
Alexandria (MN) 29 Brainerd (MN) 28   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Pipestone (MN) 25 St. James (MN) 24   


SUBURBAN - RED
DeLaSalle (Minneapolis, MN) 37 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 32   


TWIN CITY - RED
Columbia Heights (MN) 42 Como Park (St. Paul, MN) 38   


DISTRICT 9 NORTH - BLUE (9 MAN)
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 41 South Ridge (Culver, MN) 39