2017 MINNESOTA 9/8 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Friday, September 8th

BIG SOUTHEAST - BLUE
Austin (MN) 22 Red Wing (MN) 19   

Mankato East (Mankato, MN) 41 Mankato West (Mankato, MN) 38   

Faribault (MN) 10 Winona (MN) 7   


BIG SOUTHEAST - RED
New Prague (MN) 28 Century (Rochester, MN) 25   

Northfield (MN) 20 Marshall (Rochester, MN) 15   

Mayo (Rochester, MN) 14 Owatonna (MN) 13   


EAST CENTRAL - NORTH
Albany (MN) 16 Milaca (MN) 15   

New London-Spicer (New London, MN) 17 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 14   

Foley (MN) 20 Zimmerman (MN) 17   


EAST CENTRAL - SOUTH
Annandale (MN) 12 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 8   

Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 30 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 26   

Litchfield (MN) 13 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 11   


METRO - EAST
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 20 Mounds View (Arden Hills, MN) 16   

East Ridge (Woodbury, MN) 13 Stillwater (MN) 9   

Woodbury (MN) 29 Roseville (MN) 24   


METRO - NORTH
Centennial (Circle Pines, MN) 22 Totino-Grace (Fridley, MN) 19   

Champlin Park (Champlin, MN) 37 Anoka (MN) 32   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 28 Blaine (MN) 24   


METRO - SOUTH
Eastview (Apple Valley, MN) 15 Burnsville (MN) 10   

Lakeville South (Lakeville, MN) 38 Eagan (MN) 37   

Shakopee (MN) 17 Farmington (MN) 13   


METRO - WEST
Wayzata (Plymouth, MN) 42 Minnetonka (MN) 39   


MID SOUTHEAST - EAST
Fillmore Central (Harmony, MN) 36 Blooming Prairie (MN) 31   

Goodhue (MN) 31 Cotter (Winona, MN) 27   

Rushford-Peterson (Rushford, MN) 13 Southland (Adams, MN) 8   

Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 26 Hayfield (MN) 22   


MID SOUTHEAST - WEST
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 31 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 28   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 20 Medford (MN) 16
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 37 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 34
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 39 United South Central (Wells, MN) 37   


MID STATE - SUB 1
Rockford (MN) 22 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 19   

Maple Lake (MN) 35 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 32   

Melrose (MN) 23 Paynesville (MN) 18   

Holdingford (MN) 37 Pierz (MN) 36

MID STATE - SUB 2
B O L D (Olivia, MN) 21 Osakis (MN) 20   

Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 11 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 8   

Montevideo (MN) 10 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 5
Benson (MN) 14 Sauk Centre (MN) 11   


MID STATE - SUB 3
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 13 Kimball (MN) 11   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 13 Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 8
Parkers Prairie (MN) 38 Royalton (MN) 34   

Upsala/Swanville (Upsala, MN) 16 New York Mills (MN) 12

MIDWEST - BLUE
Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 32 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 30   

Pillager (MN) 33 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 31   

West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 27 United North Central co-op (Menahga, MN) 24   


MIDWEST - RED
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 40 East Grand Forks (MN) 36   

Pequot Lakes (MN) 23 Fergus Falls (MN) 19   

Perham (MN) 14 Detroit Lakes (MN) 12   

Thief River Falls (MN) 30 Park Rapids (MN) 29   


MIDWEST - WHITE
Barnesville (MN) 10 Frazee (MN) 9 [forfeit]   

Pelican Rapids (MN) 12 Breckenridge (MN) 11   

Roseau (MN) 31 Hawley (MN) 26   


NORTH CENTRAL - BLUE
Rogers (MN) 21 Andover (MN) 19   

St. Francis (MN) 20 Buffalo (MN) 18   

Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 26 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 21
Monticello (MN) 20 Elk River (MN) 17   


NORTH CENTRAL - RED
Alexandria (MN) 22 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 19   

Moorhead (MN) 26 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 24   

Brainerd (MN) 42 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 40   


NORTH CENTRAL - WHITE
Becker (MN) 29 Princeton (MN) 25   

Hutchinson (MN) 40 Willmar (MN) 35   

Rocori (Cold Spring, MN) 42 Apollo (St. Cloud, MN) 41   


NORTHEAST - RED
Cloquet (MN) 39 Denfeld (Duluth, MN) 38
Duluth East (Duluth, MN) 42 Proctor (MN) 37   

Grand Rapids (MN) 42 Hibbing (MN) 41   

North Branch (MN) 17 Hermantown (MN) 13   


NORTHEAST - SILVER
East Central (Sandstone, MN) 26 Deer River (MN) 22   

Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 10 Mesabi East (Aurora, MN) 7   

Barnum (MN) 37 Rush City (MN) 36   


NORTHWEST - EAST
Blackduck (MN) 36 Bagley (MN) 31
Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 35 Red Lake (MN) 33
Pine River-Backus (Pine River, MN) 35 Warroad (MN) 33

NORTHWEST - WEST
Fosston (MN) 24 Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 20   

Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 11 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 9   

Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 25 Polk County West (Climax, MN) 23

SOUTH CENTRAL - BLUE
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 37 Maple River (Mapleton, MN) 34   

Norwood-Young America (MN) 40 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 37
Sibley East (Arlington, MN) 10 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 9   

Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 39 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 38   


SOUTH CENTRAL - RED
Fairmont (MN) 28 Jordan (MN) 26   

Belle Plaine (MN) 24 Marshall (MN) 23   

Worthington (MN) 22 New Ulm (MN) 19   

Albert Lea (MN) 39 St. Peter (MN) 36   

Tri-City United (Montgomery, MN) 13 Waseca (MN) 9   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Luverne (MN) 15 Jackson County Central (Jackson, MN) 13   

Windom (MN) 13 Pipestone (MN) 11   

Blue Earth (MN) 23 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 20   


SOUTHEAST - RED
Byron (MN) 40 Pine Island (MN) 35   

Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 35 La Crescent (MN) 32   

Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 32 Lourdes (Rochester, MN) 30   

Lake City (MN) 24 Stewartville (MN) 19   


SOUTHEAST - WHITE
Caledonia (MN) 33 Triton (Dodge Center, MN) 29   

Chatfield (MN) 28 Cannon Falls (MN) 24   

Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 33 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 32   

Dover-Eyota (Eyota, MN) 24 St. Charles (MN) 21   


SOUTHWEST - EAST
Murray County Central (Slayton, MN) 22 Springfield (MN) 21   

New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 23 Sleepy Eye (MN) 22   

Adrian (MN) 28 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 25

SOUTHWEST - WEST
Ortonville (MN) 26 Canby (MN) 24   

Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 18 Lakeview (Cottonwood, MN) 16   

Dawson-Boyd (Dawson, MN) 25 Minneota (MN) 21   


SUBURBAN - BLUE
Coon Rapids (MN) 36 Forest Lake (MN) 32   


SUBURBAN - GOLD
North (North St. Paul, MN) 31 Irondale (New Brighton, MN) 30   


SUBURBAN - MAROON
Apple Valley (MN) 15 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 11   


SUBURBAN - RED
Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 14 Orono (Long Lake, MN) 10   


SUBURBAN - WHITE
Chanhassen (MN) 29 Jefferson (Bloomington, MN) 25   

Kennedy (Bloomington, MN) 18 Chaska (MN) 17   


TWIN CITY - BLUE
Brooklyn Center (MN) 40 St. Agnes (St. Paul, MN) 39
Edison (Minneapolis, MN) 38 Concordia Academy (Roseville, MN) 34
Roosevelt (Minneapolis, MN) 17 Spectrum (Elk River, MN) 13   


TWIN CITY - GOLD
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 33 Henry (Minneapolis, MN) 30   

Mound-Westonka (Mound, MN) 33 Johnson (St. Paul, MN) 32   

New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 32 Providence Academy (Plymouth, MN) 29   


TWIN CITY - MAROON
Fridley (MN) 16 Highland Park (St. Paul, MN) 11   

St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 29 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 25
Washburn (Minneapolis, MN) 39 St. Paul Central (St. Paul, MN) 37   


TWIN CITY - RED
Minneapolis South (Minneapolis, MN) 12 Breck (Minneapolis, MN) 9   

Columbia Heights (MN) 30 Harding (St. Paul, MN) 29   

St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 31 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 26   


NON-LEAGUE
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 40 South St. Paul (MN) 39   

International Falls (MN) 19 Aitkin (MN) 16   

Bemidji (MN) 25 Big Lake (MN) 22   

Braham (MN) 23 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 21   

Humboldt (St. Paul, MN) 40 Como Park (St. Paul, MN) 39
Staples-Motley (Staples, MN) 13 Crookston (MN) 11   

Simley (Inver Grove Heights, MN) 27 DeLaSalle (Minneapolis, MN) 26   

Little Falls (MN) 39 Delano (MN) 38   

Eden Prairie (MN) 21 Lakeville North (Lakeville, MN) 19   

Edina (MN) 26 Rosemount (MN) 25   

Two Harbors (MN) 29 Esko (MN) 24   

Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 33 Chisholm (MN) 29   

Pine City (MN) 24 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 23   

Hastings (MN) 26 Hill-Murray (Maplewood, MN) 25   

Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 14 Mahnomen (MN) 10   

Mahtomedi (MN) 42 Park (Cottage Grove, MN) 40   

Maple Grove (MN) 41 Prior Lake (MN) 38   

Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 30 Virginia (MN) 29
White Bear Lake (MN) 18 Osseo (MN) 16   

Richfield (MN) 19 Park Center (Brooklyn Park, MN) 15   

Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 36 Spring Lake Park (MN) 34   

St. Louis Park (MN) 16 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 12   

Sibley (Mendota Heights, MN) 33 Tartan (Oakdale, MN) 32   

St. Clair (MN) 26 Kingsland (Spring Valley, MN) 23   

Wabasso (MN) 19 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 18   

Waconia (MN) 39 Hopkins (Minnetonka, MN) 36   


DISTRICT 9 NORTH - BLUE (9 MAN)
Kelley (Silver Bay, MN) 13 Cook County (Grand Marais, MN) 12
Northeast Range (Babbitt, MN) 12 Ely (MN) 8
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 42 North Woods (Cook, MN) 39

DISTRICT 9 NORTH - RED (9 MAN)
Hill City/Northland (Hill City, MN) 24 Floodwood (MN) 19
Kelliher/Northome (Northome, MN) 28 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 23

DISTRICT 9 NORTH - WHITE (9 MAN)
Onamia (MN) 27 McGregor (MN) 22
Isle (MN) 27 Ogilvie (MN) 25
Carlton (MN) 38 Wrenshall (MN) 34

DISTRICT 9 SOUTH - CENTRAL (9 MAN)
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 12 Nicollet (MN) 10
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 14 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 12
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 33 West Lutheran (Plymouth, MN) 30
Madelia (MN) 37 Loyola (Mankato, MN) 35
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 28 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 27

DISTRICT 9 SOUTH - EAST (9 MAN)
Houston (MN) 29 Grand Meadow (MN) 26
Mabel-Canton (Mabel, MN) 24 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 21
Lanesboro (MN) 41 Randolph (MN) 40
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 19 Spring Grove (MN) 14

DISTRICT 9 SOUTH - WEST (9 MAN)
Renville County West (Renville, MN) 23 Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 21
Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 13 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 10
Fulda (MN) 10 Red Rock Central (Lamberton, MN) 9
Southwest Star Concept (Okabena, MN) 18 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 13
MACCRAY (Clara City, MN) 12 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 7

DISTRICT 9 WEST - NORTH (9 MAN)
Kittson Central (Hallock, MN) 32 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 27
Win-E-Mac (Erskine, MN) 26 Nevis (MN) 21
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 21 Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 18
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 21 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 18
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 24 Waubun (MN) 23

DISTRICT 9 WEST - SOUTH (9 MAN)
Underwood (MN) 30 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 29
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 11 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 10
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 41 Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 38
Rothsay (MN) 13 Hancock (MN) 9

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Bigfork (MN) 40 Cromwell (MN) 37
Lake of the Woods/Indus/Rainy River (Baudette, MN) 11 South Ridge (Culver, MN) 10



Saturday, September 9th

SOUTH CENTRAL - WHITE
Martin County West (Sherburn, MN) 41 St. James (MN) 38