2017 MINNESOTA 11/3 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, November 2nd

9 MAN PLAYOFFS
Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 58 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 14
Nevis (MN) 20 Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 17
Red Rock Central (Lamberton, MN) 23 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 19
Kittson Central (Hallock, MN) 24 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 19

A PLAYOFFS
Braham (MN) 32 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6   
[projection: Braham (MN) 35-13]
Mahnomen (MN) 38 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 37   
[projection: Mahnomen (MN) 35-19]

AA PLAYOFFS
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 29 Royalton (MN) 15   
[projection: Royalton (MN) 31-12]

AAA PLAYOFFS
Pequot Lakes (MN) 56 Perham (MN) 22   
[projection: Pequot Lakes (MN) 28-26]
Esko (MN) 14 Proctor (MN) 11   
[projection: Proctor (MN) 21-20]



Friday, November 3rd

9 MAN PLAYOFFS
Cromwell (MN) 50 Wrenshall (MN) 12
North Woods (Cook, MN) 29 Cook County (Grand Marais, MN) 25
Spring Grove (MN) 37 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 32
Verndale (MN) 15 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 13

A PLAYOFFS
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 31 Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 13   
[projection: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 31-20]
St. Clair (MN) 24 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 20   
[projection: St. Clair (MN) 17-15]
B O L D (Olivia, MN) 19 Minneota (MN) 17   
[projection: Minneota (MN) 35-34]
Wabasso (MN) 20 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 18   
[projection: Wabasso (MN) 40-14]

AA PLAYOFFS
Barnesville (MN) 29 Hawley (MN) 22   
[projection: Hawley (MN) 38-27]
Blue Earth (MN) 40 Maple River (Mapleton, MN) 37   
[projection: Blue Earth (MN) 17-16]
Caledonia (MN) 31 Triton (Dodge Center, MN) 26   
[projection: Triton (Dodge Center, MN) 31-30]
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 41 Maple Lake (MN) 37   
[projection: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 31-14]
Holdingford (MN) 20 Paynesville (MN) 16   
[projection: Paynesville (MN) 35-27]
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 38 Pipestone (MN) 35   
[projection: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 27-21]
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 12 Pillager (MN) 7   
[projection: Pillager (MN) 34-17]

AAA PLAYOFFS
Fairmont (MN) 29 Jackson County Central (Jackson, MN) 21   
[projection: Fairmont (MN) 31-19]
Jordan (MN) 41 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 36   
[projection: Jordan (MN) 31-28]
Pine City (MN) 41 Mora (MN) 37   
[projection: Mora (MN) 28-8]
New London-Spicer (New London, MN) 37 Pierz (MN) 35   
[projection: Pierz (MN) 42-17]
Cannon Falls (MN) 13 St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 9   
[projection: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 44-24]

AAAA PLAYOFFS
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 35 Orono (Long Lake, MN) 14   
[projection: Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 34-12]
North Branch (MN) 36 Cloquet (MN) 34   
[projection: Cloquet (MN) 42-31]
Fridley (MN) 34 DeLaSalle (Minneapolis, MN) 33   
[projection: DeLaSalle (Minneapolis, MN) 31-28]
Waseca (MN) 26 Marshall (MN) 22   
[projection: Marshall (MN) 35-21]
Fergus Falls (MN) 14 Rocori (Cold Spring, MN) 12   
[projection: Rocori (Cold Spring, MN) 21-13]
Simley (Inver Grove Heights, MN) 34 South St. Paul (MN) 32   
[projection: South St. Paul (MN) 35-6]
Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 23 Winona (MN) 22   
[projection: Winona (MN) 35-27]

AAAAA PLAYOFFS
Andover (MN) 30 St. Francis (MN) 13   
[projection: Andover (MN) 46-21]
Apple Valley (MN) 41 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 36   
[projection: Apple Valley (MN) 28-7]
Brainerd (MN) 26 Alexandria (MN) 23   
[projection: Brainerd (MN) 38-31]
Elk River (MN) 21 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 16   
[projection: Elk River (MN) 35-34]
Mahtomedi (MN) 12 Tartan (Oakdale, MN) 7   
[projection: Mahtomedi (MN) 31-14]
Waconia (MN) 42 Mankato West (Mankato, MN) 41   
[projection: Mankato West (Mankato, MN) 38-20]
Century (Rochester, MN) 30 Owatonna (MN) 27   
[projection: Owatonna (MN) 44-8]
St. Louis Park (MN) 25 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 21   
[projection: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 28-14]

AAAAAA PLAYOFFS
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 12 Shakopee (MN) 0   
[projection: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 28-19]
Champlin Park (Champlin, MN) 29 Eden Prairie (MN) 24   
[projection: Eden Prairie (MN) 42-8]
Centennial (Circle Pines, MN) 28 Edina (MN) 26   
[projection: Edina (MN) 24-20]
Lakeville North (Lakeville, MN) 26 Totino-Grace (Fridley, MN) 25   
[projection: Lakeville North (Lakeville, MN) 21-14]
Roseville (MN) 19 Maple Grove (MN) 15   
[projection: Maple Grove (MN) 24-14]
Rosemount (MN) 38 Minnetonka (MN) 35   
[projection: Minnetonka (MN) 31-13]
Prior Lake (MN) 38 Blaine (MN) 36   
[projection: Prior Lake (MN) 26-22]
Lakeville South (Lakeville, MN) 19 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 17   
[projection: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 34-6]



Saturday, November 4th

A PLAYOFFS
Goodhue (MN) 19 Blooming Prairie (MN) 14   
[projection: Goodhue (MN) 31-21]
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 29 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 25   
[projection: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 31-12]

AAA PLAYOFFS
Lourdes (Rochester, MN) 35 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 14   
[projection: Lourdes (Rochester, MN) 26-13]

AAAA PLAYOFFS
Becker (MN) 37 Big Lake (MN) 14   
[projection: Becker (MN) 28-20]