2017 MASSACHUSETTS 10/20 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Monday, October 16th

VOCATIONAL
Blackstone Valley RVT (Upton, MA) 41 Bay Path RVT (Charlton, MA) 6   




Thursday, October 19th

MAYFLOWER - LARGE
Southeastern RVT (South Easton, MA) at Bristol-Plymouth RVT (Taunton, MA), 7:00pm   




Friday, October 20th

AA
Longmeadow (MA) at Central (Springfield, MA), 7:00pm   

Agawam (MA) at Chicopee Comp (Chicopee, MA), 7:00pm   

Westfield (MA) at Holyoke (MA), 7:00pm   


ATLANTIC COAST
Dennis-Yarmouth Regional (South Yarmouth, MA) at Sandwich (East Sandwich, MA), 6:00pm   

Nauset Regional (North Eastham, MA) at Falmouth (MA), 7:00pm   


BAY STATE - CAREY
Braintree (MA) at Weymouth (South Weymouth, MA), 7:00pm   

Wellesley (MA) at Natick (MA), 7:00pm   


BIG THREE
Brockton (MA) at New Bedford (MA), 7:00pm   


BOSTON - NORTH
Boston Latin Academy (Dorchester, MA) vs. East Boston (MA) at East Boston Stadium (East Boston, MA), 6:00pm   

Brighton/Green Academy/Lyon Pilot (Brighton, MA) vs. O'Bryant (Roxbury, MA) at Madison Park RVT/McKinley RVT/Fenway (Roxbury, MA), 4:00pm   

Tech Boston Academy/Boston International/Henderson Inclusion (Dorchester, MA) vs. West Roxbury/Urban Science Academy (West Roxbury, MA) at Roberts Field (Dorchester, MA), 4:00pm   


BOSTON - SOUTH
Charlestown (MA) at Boston English/Muniz Academy/Community Academy (Boston, MA), 6:00pm   

South Boston (South Boston, MA) vs. Madison Park RVT/McKinley RVT/Fenway (Roxbury, MA) at Saunders Stadium (South Boston, MA), 6:00pm   


CAPE ANN - LARGE
Triton Regional (Byfield, MA) at Masconomet Regional (Topsfield, MA), 7:00pm   

North Reading (MA) at Newburyport (MA), 7:00pm   


CAPE ANN - SMALL
Lynnfield (MA) vs. Hamilton-Wenham Regional (South Hamilton, MA) at Lynnfield MS (Lynnfield, MA), 7:00pm   

Amesbury (MA) at Manchester Essex/Rockport (Manchester, MA), 7:00pm   


CATHOLIC
Xaverian Brothers (Westwood, MA) at Boston College (Boston, MA), 7:00pm   

Catholic Memorial (West Roxbury, MA) at Malden Catholic (Malden, MA), 7:00pm   


CATHOLIC CENTRAL - SMALL
Cathedral/Cristo Rey (Boston, MA) vs. Marian/Keefe Tech (Framingham, MA) at Framingham State College (Framingham, MA), 7:00pm   

Lowell Catholic (Lowell, MA) vs. Matignon/St. Joseph Prep (Cambridge, MA) at Russell Field (Cambridge, MA), 7:00pm   


COMMONWEALTH - LARGE
Shawsheen Valley Tech (Billerica, MA) at Essex Tech (Danvers, MA), 7:00pm   


COMMONWEALTH - SMALL
Minuteman Regional (Lexington, MA) at Nashoba Valley Tech (Westford, MA), 7:00pm   


DUAL COUNTY - LARGE
Cambridge Rindge & Latin (Cambridge, MA) at Lincoln-Sudbury (Sudbury, MA), 7:00pm   

Waltham (MA) at Acton-Boxborough (Acton, MA), 7:00pm   


DUAL COUNTY - SMALL
Boston Latin (Boston, MA) at Concord-Carlisle (Concord, MA), 7:00pm   

Wayland (MA) at Bedford (MA), 7:00pm   


EASTERN
Coyle-Cassidy (Taunton, MA) at Martha's Vineyard Regional (Oak Bluffs, MA), 6:30pm   


HOCKOMOCK - DAVENPORT
Foxborough (MA) vs. Sharon (MA) at Ahern MS (Foxborough, MA), 7:00pm   

North Attleborough (MA) vs. Canton (MA) at Community ES (North Attleborough, MA), 7:00pm   

Stoughton (MA) at Milford (MA), 7:00pm   


HOCKOMOCK - KELLEY/REX
Franklin (MA) at Attleboro (MA), 7:00pm   

King Philip Regional (Wrentham, MA) at Taunton (MA), 7:00pm   

Ames (North Easton, MA) at Mansfield (MA), 7:00pm   


INTER-HIGH
Doherty Memorial (Worcester, MA) vs. North (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 6:00pm   


INTERCOUNTY - NORTH
Easthampton/Hampshire (Easthampton, MA) at Frontier Regional (South Deerfield, MA), 7:00pm   

Greenfield (MA) at Athol (MA), 7:00pm   


INTERCOUNTY - SOUTH
Amherst-Pelham Regional (Amherst, MA) at Lee (MA), 7:00pm   

Belchertown (MA) at Ludlow (MA), 7:00pm   


MERRIMACK VALLEY - DIVISION 1
Central Catholic (Lawrence, MA) at Andover (MA), 7:00pm   

Lawrence (MA) vs. Haverhill (MA) at Lawrence Veterans Memorial Stadium (Lawrence, MA), 7:00pm   

Lowell (MA) at Methuen (MA), 7:00pm   


MERRIMACK VALLEY - DIVISION 2
North Andover (MA) at Chelmsford (North Chelmsford, MA), 7:00pm   

Tewksbury Memorial (Tewksbury, MA) vs. Billerica Memorial (Billerica, MA) at Marshall MS (Billerica, MA), 7:00pm   


MIDDLESEX - FREEDOM
Burlington (MA) at Melrose (MA), 7:00pm   

Wilmington (MA) at Stoneham (MA), 6:30pm   

Watertown (MA) at Wakefield Memorial (Wakefield, MA), 7:00pm   


MIDDLESEX - LIBERTY
Belmont (MA) at Arlington (MA), 7:00pm   

Lexington (MA) at Woburn Memorial (Woburn, MA), 7:00pm   


MIDLAND WACHUSETT - A
Leominster (MA) at Shepherd Hill Regional (Dudley, MA), 7:00pm   


MIDLAND WACHUSETT - B
Fitchburg (MA) at Groton-Dunstable (Groton, MA), 7:00pm   


MIDLAND WACHUSETT - C
Littleton (MA) vs. Maynard (MA) at Littleton MS (Littleton, MA), 7:00pm   

Quabbin Regional (Barre, MA) at Hudson (MA), 7:00pm   


MIDLAND WACHUSETT - D
Gardner (MA) at Ayer Shirley/Bromfield (Ayer, MA), 7:00pm   

Lunenburg (MA) at Murdock (Winchendon, MA), 7:00pm   

West Boylston/Tahanto (West Boylston, MA) at Narragansett Regional (Baldwinville, MA), 7:00pm   


NORTHEASTERN - CENTRAL
Medford (MA) at Gloucester (MA), 7:00pm   

Somerville (MA) vs. Revere (MA) at Della Russo Stadium (Revere, MA), 7:00pm   


NORTHEASTERN - NORTH
Danvers (MA) at Marblehead (MA), 7:00pm   

Beverly (MA) at Peabody Veterans Memorial (Peabody, MA), 7:00pm   


NORTHEASTERN - SOUTH
Swampscott (MA) vs. Saugus (MA) at Blocksidge Field (Swampscott, MA), 7:00pm   


OLD COLONY
Dartmouth (South Dartmouth, MA) at Barnstable (Hyannis, MA), 6:00pm   


PATRIOT - FISHER
Plymouth South (Plymouth, MA) at Pembroke (MA), 7:00pm   

Scituate (MA) at North Quincy (MA), 7:00pm   


PATRIOT - KEENAN
Plymouth North (Plymouth, MA) vs. Quincy (MA) at Veterans Stadium (Quincy, MA), 7:00pm   

Silver Lake Regional (Kingston, MA) at Whitman-Hanson Regional (Whitman, MA), 7:00pm   


SOUTH SHORE - LARGE
Middleborough (MA) at Rockland (MA), 7:00pm   

Norwell (MA) at East Bridgewater (MA), 7:00pm   


SOUTH SHORE - SMALL
Cohasset (MA) at Carver (MA), 7:00pm   

Abington (MA) at Mashpee (MA), 7:00pm   


SOUTHERN WORCESTER COUNTY - A
Grafton Memorial (Grafton, MA) at Auburn (MA), 7:00pm   

Tantasqua Regional (Fiskdale, MA) at Northbridge (Whitinsville, MA), 7:00pm   


SOUTHERN WORCESTER COUNTY - B
Millbury (MA) at Bartlett (Webster, MA), 7:00pm   


SOUTHERN WORCESTER COUNTY - C
Leicester (MA) vs. Quaboag Regional (Warren, MA) at Community Field (Leicester, MA), 7:00pm   


SUBURBAN - NORTH
Chicopee (MA) vs. Commerce/Springfield Renaissance (Springfield, MA) at Szot Park (Chicopee, MA), 7:00pm   

Hoosac Valley (Cheshire, MA) vs. Pittsfield (MA) at Wahconah Park (Pittsfield, MA), 7:00pm   

Taconic (Pittsfield, MA) at South Hadley (MA), 7:00pm   


SUBURBAN - SOUTH
East Longmeadow (MA) at Northampton/Hopkins Academy (Northampton, MA), 7:00pm   

Minnechaug Regional (Wilbraham, MA) at Wahconah Regional (Dalton, MA), 7:00pm   

Putnam Vo-Tech/Sci-Tech (Springfield, MA) at West Springfield (MA), 7:00pm   


TRI-COUNTY
Ware (MA) at Mohawk Trail Regional (Buckland, MA), 7:00pm   


TRI-VALLEY - LARGE
Holliston (MA) at Hopkinton (MA), 7:00pm   

Norton (MA) at Westwood (MA), 7:00pm   


TRI-VALLEY - SMALL
Dedham (MA) at Medway (MA), 7:00pm   

Bellingham (MA) at Dover-Sherborn (Dover, MA), 7:00pm   

Ashland (MA) at Millis (MA), 7:00pm   


VOCATIONAL
Assabet Valley RVT (Marlborough, MA) vs. Foster (Worcester, MA) at Kendrick Field (Worcester, MA), 7:00pm   


NON-LEAGUE
Tri-County RVT (Franklin, MA) at Blue Hills RVT (Canton, MA), 6:00pm   

Bourne (MA) at Greater New Bedford RVT (New Bedford, MA), 7:00pm   

Case (Swansea, MA) at Dighton-Rehoboth Regional (North Dighton, MA), 7:00pm   

Everett (MA) vs. Malden (MA) at MacDonald Stadium (Malden, MA), 7:00pm   

Fairhaven (MA) at Apponequet Regional (Lakeville, MA), 7:00pm   

Ipswich (MA) at Georgetown (MA), 7:00pm   

Lynn Classical (Lynn, MA) vs. Salem (MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 7:00pm   

Walpole (MA) at Medfield (MA), 7:00pm   

Atlantis (Fall River, MA) at Monomoy (Harwich, MA), 6:00pm   

Mt. Greylock Regional (Williamstown, MA) at Mahar Regional (Orange, MA), 7:00pm   

Wachusett Regional (Holden, MA) at Nashoba Regional (Bolton, MA), 7:00pm   

Newton South (Newton, MA) at Westford Academy (Westford, MA), 7:00pm   

Seekonk (MA) at Old Rochester Regional (Mattapoisett, MA), 7:00pm   

Oxford (MA) at Southbridge (MA), 7:00pm   

Burke/Community Academy of Science & Health/Dorchester Academy (Dorchester, MA) at Randolph (MA), 7:00pm   

Shrewsbury (MA) at Westborough (MA), 7:00pm   

Wareham (MA) at Somerset Berkley Regional (Somerset, MA), 7:00pm   

St. John Paul II (Hyannis, MA) vs. Hull (MA) at Massachusetts Maritime Academy (Buzzards Bay, MA), 7:00pm   

Bridgewater-Raynham (Bridgewater, MA) at St. John's Prep (Danvers, MA), 7:00pm   

New Mission/Boston Community Leadership Academy/Another Course to College (Boston, MA) at Weston (MA), 7:00pm   




Saturday, October 21st

BAY STATE - CAREY
Milton (MA) at Norwood (MA), 1:00pm   

Needham (MA) vs. Brookline (MA) at Parsons Field (Brookline, MA), 5:00pm   

Framingham (MA) at Newton North (Newtonville, MA), 1:00pm   


CATHOLIC CENTRAL - LARGE
Archbishop Williams (Braintree, MA) vs. Arlington Catholic (Arlington, MA) at Hormel Stadium (Medford, MA), 1:00pm   

Bishop Fenwick (Peabody, MA) at Cardinal Spellman (Brockton, MA), 1:00pm   

St. Mary's (Lynn, MA) vs. Austin Prep (Reading, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 7:00pm   


COMMONWEALTH - LARGE
Northeast Metro RVT (Wakefield, MA) at Whittier RVT (Haverhill, MA), 10:30am   


COMMONWEALTH - SMALL
KIPP Academy (Lynn, MA) at Chelsea (MA), 7:00pm   

Lynn Vo-Tech (Lynn, MA) vs. Greater Lowell Tech (Tyngsborough, MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 10:15am   


EASTERN
Bishop Stang (North Dartmouth, MA) at Bishop Feehan (Attleboro, MA), 1:00pm   


FREELANCE
St. Bernard's Central Catholic (Fitchburg, MA) at Blackstone-Millville/Hopedale (Blackstone, MA), 12:00pm   


INTER-HIGH
Burncoat (Worcester, MA) vs. South Community/University Park/Claremont Academy (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 12:00pm   


INTERCOUNTY - NORTH
Turners Falls (Montague, MA) at Franklin County Tech (Turners Falls, MA), 1:00pm   


INTERCOUNTY - SOUTH
Monument Mountain/Mt. Everett (Great Barrington, MA) at Drury (North Adams, MA), 1:00pm   


MAYFLOWER - COMPREHENSIVE
Holbrook/Avon (Holbrook, MA) at Nantucket (MA), 2:00pm   

West Bridgewater (MA) at Sacred Heart/Rising Tide (Kingston, MA), 3:00pm   


MAYFLOWER - LARGE
Diman RVT (Fall River, MA) at Bishop Connolly/Westport (Fall River, MA), 1:00pm   


MAYFLOWER - VOCATIONAL SMALL
Old Colony RVT (Rochester, MA) at Cape Cod RVT (Harwich, MA), 1:00pm   

South Shore Vo-Tech (Hanover, MA) at Upper Cape Cod RVT (Bourne, MA), 11:00am   


MIDDLESEX - LIBERTY
Reading Memorial (Reading, MA) at Winchester (MA), 10:00am   


MIDLAND WACHUSETT - A
Algonquin Regional (Northborough, MA) at St. John's (Shrewsbury, MA), 1:00pm   


MIDLAND WACHUSETT - B
Marlborough (MA) vs. North Middlesex Regional (Townsend, MA) at Ayer Shirley (Ayer, MA), 10:30am   


MIDLAND WACHUSETT - C
Oakmont Regional (Ashburnham, MA) at Tyngsborough (MA), 6:00pm   


NORTHEASTERN - SOUTH
Lynn English (Lynn, MA) vs. Winthrop (MA) at Manning Bowl (Lynn, MA), 12:00pm   


PATRIOT - KEENAN
Duxbury (MA) at Hingham (MA), 3:00pm   


TRI-COUNTY
Palmer (MA) at Pioneer Valley Regional (Northfield, MA), 1:00pm   

Smith Academy/Smith Vo-Tech (Hatfield, MA) at McCann Tech (North Adams, MA), 1:00pm   


VOCATIONAL
Bay Path RVT (Charlton, MA) vs. Worcester Tech (Worcester, MA) at Foley Field (Worcester, MA), 3:00pm   

Montachusett RVT (Fitchburg, MA) at Blackstone Valley RVT (Upton, MA), 2:00pm   


NON-LEAGUE
Greater Lawrence Tech (Andover, MA) vs. Mystic Valley Regional (Malden, MA) at Malden Catholic (Malden, MA), 6:00pm   

Nipmuc Regional (Upton, MA) at Holy Name Central Catholic (Worcester, MA), 12:00pm   

Clinton (MA) at St. Peter-Marian (Worcester, MA), 1:00pm   

Prouty (Spencer, MA) at Uxbridge (MA), 1:00pm