2017 LOUISIANA 11/3 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, November 2nd

1A DISTRICT 2
Cedar Creek (Ruston, LA) at Oak Grove (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
Montgomery (LA) at University Academy of Central Louisiana (Alexandria, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Hamilton Christian (Lake Charles, LA) at Basile (LA), 7:00pm
Oberlin (LA) at Elton (LA), 7:00pm
St. Edmund (Eunice, LA) at Merryville (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 6
St. John (Plaquemine, LA) at Ascension Catholic (Donaldsonville, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 1
Lakeside (Sibley, LA) at Mansfield (LA), 7:00pm
North Caddo (Vivian, LA) at Calvary Baptist Academy (Shreveport, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 2
Sterlington (LA) at Richwood (Monroe, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Pine Prairie (LA) at Crowley (LA), 7:00pm
Port Barre (LA) at Church Point (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 1
Minden (LA) at North DeSoto (Stonewall, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 9
Belle Chasse (LA) at Cox (Harvey, LA), 6:30pm
Karr (New Orleans, LA) at Easton (New Orleans, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 2
Alexandria (LA) at Ouachita Parish (Monroe, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
King (Metairie, LA) at Bonnabel (Kenner, LA), 6:30pm

NON-LEAGUE
McMain (New Orleans, LA) at Wright (New Orleans, LA), 3:30pm



Friday, November 3rd

1A DISTRICT 1
Haynesville (LA) at Ringgold (LA), 7:00pm
Homer (LA) at Plain Dealing (LA), 7:00pm
Lincoln Prep (Grambling, LA) at Arcadia (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 2
Delhi (LA) at St. Frederick (Monroe, LA), 7:00pm
Ouachita Christian (Monroe, LA) at Delta Charter (Ferriday, LA), 7:00pm
Sicily Island (LA) at Tensas (St. Joseph, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 3
Block (Jonesville, LA) at LaSalle (Olla, LA), 7:00pm
St. Mary (Natchitoches, LA) at Logansport (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 4
Grand Lake (Lake Charles, LA) at South Cameron (Creole, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 5
North Central (Lebeau, LA) at False River (New Roads, LA), 7:00pm
Opelousas Catholic (Opelousas, LA) at Catholic of Pointe Coupee (New Roads, LA), 7:00pm
Sacred Heart (Ville Platte, LA) at Westminster Academy (Opelousas, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 6
East Iberville (St. Gabriel, LA) at White Castle (LA), 7:00pm
Southern Lab (Baton Rouge, LA) at Kentwood (LA), 7:00pm

1A DISTRICT 7
Highland Baptist Christian (New Iberia, LA) at Gueydan (LA), 7:00pm
Vermilion Catholic (Abbeville, LA) at Central Catholic (Morgan City, LA), 7:00pm

1A DISTRICT 8
Houma Christian (Houma, LA) at Covenant Christian Academy (Houma, LA), 7:00pm
Ridgewood (Metairie, LA) at Ecole Classique (Metairie, LA), 7:00pm
West St. John (Edgard, LA) at St. Martin's Episcopal (Metairie, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 2
Ferriday (LA) at Beekman (Bastrop, LA), 7:00pm
General Trass (Lake Providence, LA) at Rayville (LA), 7:00pm
Vidalia (LA) at Delhi Charter (Delhi, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 3
Holy Savior Menard (Alexandria, LA) at Red River (Coushatta, LA), 7:00pm
Lakeview (Campti, LA) at Bunkie (LA), 7:00pm
Winnfield (LA) at Many (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 4
DeQuincy (LA) at Oakdale (LA), 7:00pm
East Beauregard (DeRidder, LA) at Rosepine (LA), 7:00pm
Pickering (Leesville, LA) at Vinton (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 5
Lake Arthur (LA) at Notre Dame (Crowley, LA), 7:00pm
Welsh (LA) at Ville Platte (LA), 7:00pm

2A DISTRICT 6
Catholic (New Iberia, LA) at Franklin (LA), 7:00pm
Loreauville (LA) at Delcambre (LA), 7:00pm
West St. Mary (Baldwin, LA) at Ascension Episcopal (Lafayette, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 7
East Feliciana (Jackson, LA) at Episcopal (Baton Rouge, LA), 7:00pm
East Feliciana (Jackson, LA) at Northeast (Pride, LA), 7:00pm
Episcopal (Baton Rouge, LA) at Dunham (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Port Allen (LA) at Church Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 8
Aquinas (Hammond, LA) at Amite (LA), 7:00pm
Independence (LA) at Springfield (LA), 7:00pm
Pope John Paul II (Slidell, LA) at Pine (Franklinton, LA)
St. Helena College & Career Academy (Greensburg, LA) at Northlake Christian (Covington, LA), 7:00pm

2A DISTRICT 9
Metairie Park Country Day (Metairie, LA) at South Plaquemines (Buras, LA), 7:00pm
Newman (New Orleans, LA) at Fisher (Lafitte, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 1
Loyola College Prep (Shreveport, LA) at North Webster (Springhill, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 2
Madison (Tallulah, LA) at Carroll (Monroe, LA), 7:00pm
Wossman (Monroe, LA) at Union Parish (Farmerville, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 3
Avoyelles (Moreauville, LA) at Peabody (Alexandria, LA), 7:00pm
Jena (LA) at Bolton (Alexandria, LA), 7:00pm
Marksville (LA) at Caldwell Parish (Columbia, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 4
Iowa (LA) at Washington-Marion (Lake Charles, LA), 7:00pm
Lake Charles College Prep (Lake Charles, LA) at Jennings (LA), 7:00pm
South Beauregard (Longville, LA) at Westlake (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 5
Eunice (LA) at Iota (LA), 7:00pm
Northwest (Opelousas, LA) at Mamou (LA)

3A DISTRICT 6
Brusly (LA) at Madison Prep Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Glen Oaks (Baton Rouge, LA) at Mentorship Academy (Baton Rouge, LA), 7:00pm
University Lab (Baton Rouge, LA) at Baker (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 7
Albany (LA) at Loranger (LA), 7:00pm
Archbishop Hannan (Covington, LA) at Bogalusa (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 8
Abbeville (LA) at Erath (LA), 7:00pm
Kaplan (LA) at Patterson (LA), 7:00pm
North Vermilion (Maurice, LA) at Berwick (LA), 7:00pm

3A DISTRICT 9
Sci Academy (New Orleans, LA) at KIPP Renaissance (New Orleans, LA)

3A DISTRICT 10
De La Salle (New Orleans, LA) at Donaldsonville (LA), 7:00pm
Haynes Academy (Metairie, LA) at Lusher (New Orleans, LA), 7:00pm
St. James (LA) at St. Charles Catholic (LaPlace, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 1
Northwood (Shreveport, LA) at Bossier (Bossier City, LA), 7:00pm
Woodlawn (Shreveport, LA) at Huntington (Shreveport, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 2
Neville (Monroe, LA) at Bastrop (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 3
Buckeye (LA) at Tioga (LA), 7:00pm
Grant (Dry Prong, LA) at DeRidder (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 4
Carencro (Lafayette, LA) at Teurlings Catholic (Lafayette, LA), 7:00pm
Rayne (LA) at More (Lafayette, LA), 7:00pm
Westgate (New Iberia, LA) at Northside (Lafayette, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 5
Breaux Bridge (LA) at St. Martinville (LA), 7:00pm
Cecilia (LA) at Beau Chene (Arnaudville, LA), 7:00pm
Opelousas (LA) at Livonia (LA), 7:00pm

4A DISTRICT 6
Lutcher (LA) at Plaquemine (LA), 7:00pm
Parkview Baptist (Baton Rouge, LA) at Woodlawn (Baton Rouge, LA), 7:00pm
St. Michael (Baton Rouge, LA) at Tara (Baton Rouge, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 7
Morgan City (LA) at Assumption (Napoleonville, LA), 7:00pm
South Terrebonne (Bourg, LA) at Ellender (Houma, LA), 7:00pm
White (Thibodaux, LA) at Vandebilt Catholic (Houma, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 8
Franklinton (LA) at Pearl River (LA)
Lakeshore (Mandeville, LA) at Salmen (Slidell, LA), 7:00pm

4A DISTRICT 10
Carver (New Orleans, LA) at Riverdale (Jefferson, LA), 12:00pm
McDonogh #35 (New Orleans, LA) at Lake Area New Tech (New Orleans, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 1
Airline (Bossier City, LA) at Haughton (LA), 7:00pm
Evangel Christian Academy (Shreveport, LA) at Captain Shreve (Shreveport, LA), 7:00pm
Southwood (Shreveport, LA) at Parkway (Bossier City, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 2
Pineville (LA) at Ruston (LA), 7:00pm
West Monroe (LA) at Natchitoches Central (Natchitoches, LA), 10:00pm

5A DISTRICT 3
Acadiana (Lafayette, LA) at Lafayette (LA), 7:00pm
Barbe (Lake Charles, LA) at LaGrange (Lake Charles, LA), 7:00pm
Comeaux (Lafayette, LA) at Sulphur (LA), 7:00pm
Houston (Lake Charles, LA) at New Iberia (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 4
Belaire (Baton Rouge, LA) at Zachary (LA), 7:00pm
Central (Baton Rouge, LA) at Walker (LA), 7:00pm
Denham Springs (LA) at Scotlandville (Baton Rouge, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 5
Broadmoor (Baton Rouge, LA) at Catholic (Baton Rouge, LA), 7:00pm
Dutchtown (Geismar, LA) at McKinley (Baton Rouge, LA), 7:00pm
East Ascension (Gonzales, LA) at St. Amant (LA), 7:00pm

5A DISTRICT 6
Mandeville (LA) at Covington (LA), 7:00pm
Ponchatoula (LA) at Hammond (LA), 7:00pm
Slidell (LA) at Northshore (Slidell, LA), 7:00pm
St. Paul's (Covington, LA) at Fontainebleau (Mandeville, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 7
Bourgeois (Gray, LA) at Hahnville (Boutte, LA), 7:00pm
Destrehan (LA) at Terrebonne (Houma, LA), 7:00pm
Thibodaux (LA) at Central Lafourche (Raceland, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 8
Higgins (Marrero, LA) at Ehret (Marrero, LA), 7:00pm
Landry-Walker (New Orleans, LA) at Chalmette (LA), 7:00pm
West Jefferson (Harvey, LA) at East Jefferson (Metairie, LA), 7:00pm

5A DISTRICT 9
Brother Martin (New Orleans, LA) at Jesuit (New Orleans, LA), 7:00pm
St. Augustine (New Orleans, LA) at Archbishop Rummel (Metairie, LA), 7:00pm

NON-LEAGUE
Ascension Christian (Gonzales, LA) at Slaughter Community Charter (Slaughter, LA), 7:00pm
Benton (LA) at Washington (Shreveport, LA), 7:00pm
Capitol (Baton Rouge, LA) at Sumner (Kentwood, LA), 7:00pm
Catholic (Baton Rouge, LA) at Walker (LA), 7:00pm
Holy Cross (New Orleans, LA) at Live Oak (Watson, LA), 7:00pm
Jonesboro-Hodge (Jonesboro, LA) at Green Oaks (Shreveport, LA), 7:00pm
Kinder (LA) at West Feliciana (St. Francisville, LA), 7:00pm
Lafayette Christian Academy (Lafayette, LA) at Jeanerette (LA), 7:00pm
South Lafourche (Galliano, LA) at East St. John (Reserve, LA), 7:00pm
St. Louis Catholic (Lake Charles, LA) at Leesville (LA), 7:00pm



Saturday, November 4th

1A DISTRICT 7
Centerville (LA) at Hanson Memorial (Franklin, LA), 7:00pm

3A DISTRICT 9
Cohen (New Orleans, LA) at Jefferson Academy (Gretna, LA), 3:30pm

5A DISTRICT 9
Curtis (River Ridge, LA) at Archbishop Shaw (Marrero, LA), 11:00am