2017 CONNECTICUT 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 26th

NAUGATUCK VALLEY - COPPER
Ansonia (CT) at Seymour (CT), 6:00pm

NON-LEAGUE
East Haven (CT) at Cross (New Haven, CT), 7:00pm



Friday, October 27th

CENTRAL CONNECTICUT - III EAST
Tolland (CT) at Berlin (CT), 6:30pm

CENTRAL CONNECTICUT - III WEST
East Catholic (Manchester, CT) at Plainville (CT), 6:30pm
Northwest Catholic (West Hartford, CT) at Bloomfield (CT), 7:00pm

CONNECTICUT TECH
Prince RVT (Hartford, CT) at Cheney RVT (Manchester, CT), 6:00pm

EASTERN CONNECTICUT I
New London (CT) at Fitch (Groton, CT), 6:30pm
Norwich Free Academy (Norwich, CT) at East Lyme (CT), 6:30pm

EASTERN CONNECTICUT II
Stonington (CT) at Waterford (CT), 6:30pm

FAIRFIELD COUNTY I
Greenwich (CT) at Ludlowe (Fairfield, CT), 7:00pm

FAIRFIELD COUNTY II
Warde (Fairfield, CT) at Staples (Westport, CT), 7:00pm

FREELANCE
Woodstock Academy (Woodstock, CT) at Quinebaug Valley co-op (Putnam, CT), 6:30pm

PEQUOT - SASSACUS
North Branford (CT) at Haddam-Killingworth (Higganum, CT), 6:30pm
Valley Regional/Old Lyme (Deep River, CT) at Cromwell/Portland (Cromwell, CT), 6:00pm

PEQUOT - UNCAS
Coventry/Windham RVT/Bolton/Lyman Memorial (Coventry, CT) at Stafford/Somers/East Windsor (Stafford Springs, CT), 6:30pm
Rockville (Vernon, CT) at Granby Memorial (Granby, CT), 7:00pm

SOUTH-WEST - COLONIAL
Masuk (Monroe, CT) at Pomperaug (Southbury, CT), 6:00pm
New Milford (CT) at Bunnell (Stratford, CT), 7:00pm
Stratford (CT) at Newtown (CT), 7:00pm

SOUTH-WEST - PATRIOT
Brookfield (CT) at Barlow (Redding, CT), 7:00pm
New Fairfield (CT) at Bethel (CT), 7:00pm

SOUTHERN CONNECTICUT - TIER 1
Cheshire (CT) at Notre Dame (West Haven, CT), 7:00pm
Shelton (CT) at West Haven (CT), 7:00pm

NON-LEAGUE
Amity Regional (Woodbridge, CT) at Branford (CT), 7:00pm
CREC (Enfield, CT) at Lyman Hall (Wallingford, CT), 7:00pm
Capital Prep/Achievement First (Hartford, CT) at Bristol Central (Bristol, CT), 6:00pm
Darien (CT) at Trumbull (CT), 7:00pm
East Hartford (CT) at Southington (CT), 7:00pm
Enfield (CT) at Simsbury (CT), 7:00pm
Glastonbury (CT) at New Britain (CT), 6:30pm
Guilford (CT) at Foran (Milford, CT), 7:00pm
Hamden (CT) at Fairfield College Prep (Fairfield, CT), 6:00pm
Hand (Madison, CT) at Law (Milford, CT), 7:00pm
Hillhouse (New Haven, CT) at Creed/Hill Regional Career Magnet/Whitney RVT (North Haven, CT), 7:00pm
Kennedy (Waterbury, CT) at Torrington (CT), 7:00pm
Ledyard (CT) at Montville (Oakdale, CT), 6:30pm
Maloney (Meriden, CT) at Farmington (CT), 6:30pm
Manchester (CT) at Hall (West Hartford, CT), 7:00pm
Middletown (CT) at Newington (CT), 6:30pm
Naugatuck (CT) at Crosby (Waterbury, CT), 7:00pm
Norwalk (CT) at Danbury (CT), 7:00pm
Oxford (CT) at Wolcott (CT), 6:30pm
Ridgefield (CT) at McMahon (Norwalk, CT), 7:00pm
Sheehan (Wallingford, CT) at Plainfield (Central Village, CT), 6:30pm
Smith (Storrs, CT) at Platt (Meriden, CT), 6:30pm
South Windsor (CT) at Conard (West Hartford, CT), 7:00pm
Waterbury Career Academy (Waterbury, CT) at Derby (CT), 7:00pm
Watertown (CT) at Wilby (Waterbury, CT), 7:00pm
Windsor (CT) at Wethersfield (CT), 7:00pm



Saturday, October 28th

CENTRAL CONNECTICUT - III EAST
Bulkeley/Hartford Magnet Trinity College Academy/Weaver (Hartford, CT) at Avon (CT), 6:30pm

CONNECTICUT TECH
Bullard-Havens RVT (Bridgeport, CT) at O'Brien RVT (Ansonia, CT), 12:00pm
Platt RVT (Milford, CT) at Abbott RVT/Immaculate (Danbury, CT), 1:00pm
Vinal RVT/East Hampton/Goodwin RVT (Middletown, CT) at Wolcott RVT/Housatonic/Wamogo (Torrington, CT), 12:00pm

FAIRFIELD COUNTY I
Westhill (Stamford, CT) at Trinity Catholic (Stamford, CT), 1:30pm

FAIRFIELD COUNTY II
Stamford (CT) at Wilton (CT), 1:30pm

NAUGATUCK VALLEY - BRASS
Sacred Heart/Kaynor RVT (Waterbury, CT) at Holy Cross (Waterbury, CT), 1:00pm

PEQUOT - SASSACUS
Coginchaug Regional/Hale Ray (Durham, CT) at Old Saybrook-Westbrook (Old Saybrook, CT), 12:00pm
Mills (Burlington, CT) at Morgan (Clinton, CT), 1:30pm

PEQUOT - UNCAS
Gilbert-Northwestern Regional (Winsted, CT) at Ellington (CT), 1:00pm
Windsor Locks/Suffield/East Granby (Windsor Locks, CT) at Sports & Medical Sciences Academy/University Science & Engineering/Classical Magnet (Hartford, CT), 12:00pm

SOUTH-WEST - PATRIOT
Weston (CT) at Notre Dame Catholic (Fairfield, CT), 1:00pm

SOUTHERN CONNECTICUT - TIER 1
North Haven (CT) at Xavier (Middletown, CT), 1:00pm

NON-LEAGUE
Bridgeport Central (Bridgeport, CT) at St. Joseph (Trumbull, CT), 1:30pm
Bristol Eastern (Bristol, CT) at Hartford Public (Hartford, CT), 1:00pm
Griswold (CT) at Bacon Academy (Colchester, CT), 2:00pm
Harding (Bridgeport, CT) at Bassick (Bridgeport, CT), 1:00pm
Nonnewaug (Woodbury, CT) at Canton (CT), 12:00pm
Rocky Hill (CT) at RHAM (Hebron, CT), 1:00pm
Woodland Regional (Beacon Falls, CT) at St. Paul Catholic (Bristol, CT), 1:00pm

INTERSTATE
Pascack Valley (Hillsdale, NJ) at New Canaan (CT)
Passaic Valley (Little Falls, NJ) at New Canaan (CT), 2:00pm