2017 COLORADO 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 26th

2A FLATIRONS
D'Evelyn (Denver, CO) at Denver West (Denver, CO), 6:00pm

2A PATRIOT WEST
Academy (Westminster, CO) at Prospect Ridge Academy (Broomfield, CO), 7:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Sierra (Colorado Springs, CO) at Pueblo Central (Pueblo, CO), 7:00pm

3A WESTERN SLOPE
Summit (Frisco, CO) at Palisade (CO), 7:00pm

4A LONGS PEAK
Brighton (CO) at Loveland (CO), 6:30pm

4A MOUNTAIN
Thornton (CO) at Wheat Ridge (CO), 7:00pm

4A NORTHERN
Monarch (Louisville, CO) at Fort Collins (CO), 6:00pm

5A MT. ANTERO
Legacy (Broomfield, CO) at Douglas County (Castle Rock, CO), 7:00pm

5A MT. CAMERON
Mountain Range (Westminster, CO) at Columbine (Littleton, CO), 6:00pm

5A MT. EVANS
Chaparral (Parker, CO) at Pomona (Arvada, CO), 7:00pm
Hinkley (Aurora, CO) at Rock Canyon (Highlands Ranch, CO), 7:00pm

5A MT. MASSIVE
Boulder (CO) at Smoky Hill (Aurora, CO), 7:00pm

5A MT. WILSON
Ralston Valley (Arvada, CO) at Eaglecrest (Centennial, CO), 7:00pm



Friday, October 27th

1A FOOTHILLS
Platte Canyon (Bailey, CO) at Bennett (CO), 7:00pm
Vail Christian (Edwards, CO) at Manual (Denver, CO), 6:00pm

1A NORTH CENTRAL
Holyoke (CO) at Wiggins (CO), 7:00pm
Limon (CO) at Burlington (CO), 7:00pm
Yuma (CO) at Wray (CO), 7:00pm

1A NORTHERN
Byers (CO) at Highland (Ault, CO), 7:00pm
Strasburg (CO) at Lyons (CO), 7:00pm

1A SANTA FE
Ellicott (Calhan, CO) at Rocky Ford (CO), 7:00pm
Trinidad (CO) at Crowley County (Ordway, CO), 7:00pm

1A SOUTHERN PEAKS
Dolores (CO) at Monte Vista (CO), 7:00pm
Mall (Walsenburg, CO) at Centauri (La Jara, CO), 7:00pm

1A TRI-PEAKS
Buena Vista (CO) at Rye (CO), 7:00pm
Lake County (Leadville, CO) at St. Mary's (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Peyton (CO) at Colorado Springs Christian (Colorado Springs, CO), 7:00pm

1A WESTERN SLOPE
Hotchkiss (CO) at Cedaredge (CO), 7:00pm
Olathe (CO) at Meeker (CO), 7:00pm
Paonia (CO) at Grand Valley (Parachute, CO), 7:00pm

2A COLORADO
Bishop Machebeuf (Denver, CO) at Elizabeth (CO), 7:00pm
Ridge View Academy (Watkins, CO) at Englewood (CO), 7:00pm
Sheridan (Denver, CO) at Kent Denver (Englewood, CO), 4:00pm

2A FLATIRONS
Faith Christian (Arvada, CO) at Middle Park (Granby, CO), 7:00pm
Jefferson (Edgewater, CO) at Arvada (CO), 4:00pm

2A INTERMOUNTAIN
Bayfield (CO) at Alamosa (CO), 7:00pm
Gunnison (CO) at Delta (CO), 7:00pm
Montezuma-Cortez (Cortez, CO) at Pagosa Springs (CO), 7:00pm

2A PATRIOT EAST
Fort Lupton (CO) at Brush (CO), 7:00pm
Valley (Gilcrest, CO) at Sterling (CO), 7:00pm
Weld Central (Keenesburg, CO) at Platte Valley (Kersey, CO), 7:00pm

2A PATRIOT WEST
Resurrection Christian (Loveland, CO) at Eaton (CO), 7:00pm
University (Greeley, CO) at Pinnacle Charter (Federal Heights, CO), 7:00pm

2A TRI-PEAKS
Classical Academy (Colorado Springs, CO) at Manitou Springs (CO), 7:00pm
Florence (CO) at La Junta (CO), 7:00pm
Lamar (CO) at Salida (CO), 7:00pm

2A WESTERN SLOPE
Moffat County (Craig, CO) at Aspen (CO), 7:00pm
Roaring Fork (Carbondale, CO) at Basalt (CO), 7:00pm
Steamboat Springs (CO) at Coal Ridge (New Castle, CO), 7:00pm

3A EAST METRO
Kennedy (Denver, CO) at Palmer Ridge (Monument, CO), 7:00pm
Vista PEAK Prep (Aurora, CO) at Jefferson (Denver, CO), 12:00pm

3A NORTHERN
Northridge (Greeley, CO) at Fort Morgan (CO), 7:00pm
Silver Creek (Longmont, CO) at Longmont (CO), 7:00pm
Thompson Valley (Loveland, CO) at Centaurus (Lafayette, CO), 7:00pm

3A SOUTH CENTRAL
Durango (CO) at Pueblo County (Pueblo, CO), 7:00pm
Pueblo East (Pueblo, CO) at Harrison (Colorado Springs, CO), 7:00pm

3A SOUTHERN
Discovery Canyon (Colorado Springs, CO) at Mitchell (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Lewis-Palmer (Monument, CO) at Falcon (CO), 7:00pm
Woodland Park (CO) at Canon City (CO), 7:00pm

3A TRI-VALLEY
Berthoud (CO) at Holy Family (Broomfield, CO), 7:00pm
Mead (Longmont, CO) at Erie (CO), 7:00pm
Roosevelt (Johnstown, CO) at Frederick (CO), 7:00pm

3A WEST METRO
Alameda (Lakewood, CO) at Skyview (Thornton, CO), 7:00pm
Conifer (CO) at Lutheran (Parker, CO), 7:00pm
Evergreen (CO) at Green Mountain (Lakewood, CO), 7:30pm

3A WESTERN SLOPE
Eagle Valley (Gypsum, CO) at Battle Mountain (Edwards, CO), 7:00pm
Rifle (CO) at Glenwood Springs (CO), 7:00pm

4A FOOTHILLS
Grand Junction Central (Grand Junction, CO) at Liberty (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Sand Creek (Colorado Springs, CO) at Pueblo South (Pueblo, CO), 7:00pm

4A LONGS PEAK
Grand Junction (CO) at Broomfield (CO), 7:00pm

4A MOUNTAIN
Standley Lake (Westminster, CO) at Denver South (Denver, CO), 4:00pm
Washington (Denver, CO) at Fruita Monument (Fruita, CO), 6:00pm

4A NORTHERN
Greeley Central (Greeley, CO) at Mountain View (Loveland, CO), 7:00pm
Skyline (Longmont, CO) at Windsor (CO), 7:00pm

4A PIKES PEAK
Montrose (CO) at Littleton (CO), 6:00pm
Palmer (Colorado Springs, CO) at Vista Ridge (Colorado Springs, CO), 7:00pm
Rampart (Colorado Springs, CO) at Coronado (Colorado Springs, CO), 7:00pm

4A PLAINS
Adams City (Commerce City, CO) at Gateway (Aurora, CO), 6:30pm
Dakota Ridge (Littleton, CO) at Chatfield (Littleton, CO), 7:00pm
Heritage (Littleton, CO) at Golden (CO), 7:00pm

4A SOUTHERN
Centennial (Pueblo, CO) at Pueblo West (CO), 7:00pm
Mesa Ridge (Colorado Springs, CO) at Air Academy (US Air Force Academy, CO), 7:00pm
Widefield (Colorado Springs, CO) at Pine Creek (Colorado Springs, CO), 7:00pm

5A MT. ANTERO
Regis Jesuit (Aurora, CO) at Westminster (CO), 7:00pm

5A MT. CAMERON
Mullen (Denver, CO) at ThunderRidge (Highlands Ranch, CO), 7:00pm
Northglenn (CO) at Fairview (Boulder, CO), 7:00pm

5A MT. ELBERT
Prairie View (Henderson, CO) at Cherry Creek (Greenwood Village, CO), 7:00pm

5A MT. EVANS
Mountain Vista (Highlands Ranch, CO) at Cherokee Trail (Aurora, CO), 4:00pm

5A MT. LINCOLN
Highlands Ranch (CO) at Legend (Parker, CO), 7:00pm
Lakewood (CO) at Fountain-Fort Carson (Fountain, CO), 7:00pm
Poudre (Fort Collins, CO) at Valor Christian (Highlands Ranch, CO), 7:00pm

5A MT. MASSIVE
Arapahoe (Centennial, CO) at Grandview (Aurora, CO), 7:00pm

5A MT. WILSON
Arvada West (Arvada, CO) at Castle View (Castle Rock, CO), 7:00pm
Rangeview (Aurora, CO) at Rocky Mountain (Fort Collins, CO), 4:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Gilpin County (Black Hawk, CO) at West Grand (Kremmling, CO), 7:00pm
Soroco (Oak Creek, CO) at Hayden (CO), 7:00pm

A-8 PLAINS (8 MAN)
Akron (CO) at Caliche (Iliff, CO), 7:00pm
Dayspring Christian Academy (Greeley, CO) at Sedgwick County (Julesburg, CO), 7:00pm
Merino (CO) at Haxtun (CO), 7:30pm

A-8 SOUTHEAST (8 MAN)
Granada (CO) at Wiley (CO), 7:00pm
Holly (CO) at Las Animas (CO), 7:00pm
McClave (CO) at Springfield (CO), 7:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Fowler (CO) at Kiowa (CO), 7:00pm
Hoehne (CO) at Swink (CO), 7:00pm

A-8 SOUTHWEST (8 MAN)
Dove Creek (CO) at Norwood (CO), 7:00pm
Mancos (CO) at Sargent (Monte Vista, CO), 6:00pm

A-6 MAN PLAYOFFS
Briggsdale (CO) at Liberty/Stratton (Joes, CO), 7:00pm



Saturday, October 28th

1A FOOTHILLS
Clear Creek (Evergreen, CO) at Front Range Christian (Littleton, CO), 1:00pm

1A NORTHERN
Estes Park (CO) at Cornerstone Christian Academy (Westminster, CO), 11:00am

3A EAST METRO
Denver North (Denver, CO) at Lincoln (Denver, CO), 11:00am

4A FOOTHILLS
Cheyenne Mountain (Colorado Springs, CO) at Ponderosa (Parker, CO), 1:00pm

4A LONGS PEAK
Greeley West (Greeley, CO) at Niwot (CO), 11:00am

5A MT. ANTERO
Bear Creek (Lakewood, CO) at Aurora Central (Aurora, CO), 12:00pm

5A MT. ELBERT
Fossil Ridge (Fort Collins, CO) at Far Northeast Warriors (Denver, CO), 1:00pm
Horizon (Thornton, CO) at Denver East (Denver, CO), 2:00pm

5A MT. MASSIVE
Overland (Aurora, CO) at Doherty (Colorado Springs, CO), 6:00pm

A-8 CENTRAL (8 MAN)
Belleview Christian (Westminster, CO) at Pikes Peak Christian (Colorado Springs, CO), 1:00pm
Justice (Lafayette, CO) at Rocky Mountain Lutheran (Denver, CO), 1:00pm
Miami-Yoder (Rush, CO) at South Park (Fairplay, CO), 1:00pm

A-8 NORTHWEST (8 MAN)
Rangely (CO) at Plateau Valley (Collbran, CO), 1:00pm

A-8 SOUTHERN (8 MAN)
Simla (CO) at Custer County (Westcliffe, CO), 1:00pm

A-8 SOUTHWEST (8 MAN)
Sanford (CO) at Sangre de Cristo (Mosca, CO), 1:00pm

A-6 MAN PLAYOFFS
Cotopaxi (CO) at Kit Carson (CO)
Eads (CO) at Peetz (CO)
Edison (Yoder, CO) at Prairie (New Raymer, CO), 4:00pm
Fleming (CO) at La Veta (CO)
Hanover (Colorado Springs, CO) at Cheyenne Wells (CO)
Otis (CO) at Genoa-Hugo (Hugo, CO), 2:00pm
Sierra Grande (Blanca, CO) at North Park (Walden, CO)