2017 ARIZONA 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 26th

CANYON III - SUN
Imagine Prep at Superstition (Apache Junction, AZ) at AZ Compass Prep/Sequoia (Chandler, AZ)



Friday, October 27th

2A CENTRAL
Camp Verde (AZ) at Red Rock (Sedona, AZ), 7:00pm
Paradise Honors (Surprise, AZ) at Tonopah Valley (Tonopah, AZ), 7:00pm

2A EAST
Pima (AZ) at Morenci (AZ), 7:00pm
Round Valley (Eagar, AZ) at St. Johns (AZ), 7:00pm
Thatcher (AZ) at Miami (AZ), 7:00pm

2A METRO EAST
Antelope (Wellton, AZ) at Veritas Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm
Chandler Prep (Chandler, AZ) at Scottsdale Prep (Scottsdale, AZ), 7:00pm
San Tan Foothills (Queen Creek, AZ) at Glendale Prep Academy (Glendale, AZ), 7:00pm

2A METRO WEST
Gilbert Christian (Gilbert, AZ) at Arizona Lutheran Academy (Phoenix, AZ), 7:00pm
Joy Christian (Glendale, AZ) at Scottsdale Christian Academy (Phoenix, AZ), 7:00pm
Phoenix Christian (Phoenix, AZ) at Bourgade Catholic (Phoenix, AZ), 7:00pm

2A NORTH
Many Farms (AZ) at Rock Point (AZ), 7:00pm
Pinon (AZ) at Hopi (Keams Canyon, AZ), 7:00pm
Valley (Sanders, AZ) at Red Mesa (Teec Nos Pos, AZ), 7:00pm

2A SOUTH
Bisbee (AZ) at Tombstone (AZ), 7:00pm
Santa Cruz Valley (Eloy, AZ) at San Manuel (AZ), 7:00pm
Willcox (AZ) at Benson (AZ), 7:00pm

3A CENTRAL
American Leadership Academy (Queen Creek, AZ) at Safford (AZ), 7:00pm
Florence (AZ) at Coolidge (AZ), 7:00pm
Franklin (Queen Creek, AZ) at Globe (AZ), 7:00pm

3A EAST
Blue Ridge (Lakeside, AZ) at Snowflake (AZ), 7:00pm
Holbrook (AZ) at Payson (AZ), 7:00pm
Show Low (AZ) at Winslow (AZ), 7:00pm

3A METRO
Fountain Hills (AZ) at Yuma Catholic (Yuma, AZ), 7:00pm
North Pointe Prep (Phoenix, AZ) at ASU Prep (Phoenix, AZ), 7:00pm
Valley Christian (Chandler, AZ) at Casteel (Queen Creek, AZ), 7:00pm

3A NORTH
Monument Valley (Kayenta, AZ) at Chinle (AZ), 7:00pm
Window Rock (Fort Defiance, AZ) at Ganado (AZ), 7:00pm

3A SOUTH
Catalina (Tucson, AZ) at Sahuarita (AZ), 7:00pm
Empire (Tucson, AZ) at Sabino (Tucson, AZ), 7:00pm
Pusch Ridge Christian Academy (Tucson, AZ) at Santa Rita (Tucson, AZ), 7:00pm

3A WEST
Chino Valley (AZ) at Odyssey Institute (Buckeye, AZ), 7:00pm
Northwest Christian (Phoenix, AZ) at Kingman (AZ), 7:00pm
Wickenburg (AZ) at River Valley (Mohave Valley, AZ), 7:00pm

4A BLACK CANYON
Apache Junction (AZ) at Combs (San Tan Valley, AZ), 7:00pm
Dysart (El Mirage, AZ) at Coronado (Scottsdale, AZ), 7:00pm
Washington (Phoenix, AZ) at Cortez (Phoenix, AZ), 7:00pm

4A DESERT SKY
Marcos de Niza (Tempe, AZ) at Tempe (AZ), 7:00pm
Seton Catholic (Chandler, AZ) at Higley (Gilbert, AZ), 7:00pm

4A GILA
Amphitheater (Tucson, AZ) at Pueblo (Tucson, AZ), 7:00pm
Rio Rico (AZ) at Douglas (AZ), 7:00pm

4A GRAND CANYON
Bradshaw Mountain (Prescott Valley, AZ) at Prescott (AZ), 7:00pm
Coconino (Flagstaff, AZ) at Flagstaff (AZ), 7:30pm
Mohave (Bullhead City, AZ) at Williams (Kingman, AZ), 7:00pm

4A KINO
Catalina Foothills (Tucson, AZ) at Walden Grove (Sahuarita, AZ), 7:00pm
Salpointe Catholic (Tucson, AZ) at Canyon del Oro (Tucson, AZ), 7:00pm

4A SKYLINE
Cactus Shadows (Cave Creek, AZ) at Saguaro (Scottsdale, AZ), 7:00pm
St. Mary's (Phoenix, AZ) at Thunderbird (Phoenix, AZ), 7:00pm

4A SOUTHWEST
Estrella Foothills (Goodyear, AZ) at Buckeye (AZ), 7:00pm
Yuma (AZ) at Gila Ridge (Yuma, AZ), 7:00pm

4A WEST VALLEY
Greenway (Phoenix, AZ) at Cactus (Glendale, AZ), 7:00pm
Peoria (AZ) at Moon Valley (Phoenix, AZ), 7:00pm

5A DESERT WEST
Deer Valley (Glendale, AZ) at Goldwater (Phoenix, AZ), 7:00pm
Desert Edge (Goodyear, AZ) at Verrado (Buckeye, AZ), 7:00pm
Lake Havasu (Lake Havasu City, AZ) at Agua Fria (Avondale, AZ), 7:00pm

5A METRO
Ironwood (Glendale, AZ) at Kellis (Glendale, AZ), 7:00pm
McClintock (Tempe, AZ) at Maricopa (AZ), 7:00pm
Sunnyslope (Phoenix, AZ) at Apollo (Glendale, AZ), 7:00pm

5A NORTHEAST VALLEY
Chaparral (Scottsdale, AZ) at Arcadia (Phoenix, AZ), 7:00pm
Paradise Valley (Phoenix, AZ) at North Canyon (Phoenix, AZ), 7:00pm

5A NORTHWEST
Liberty (Peoria, AZ) at Centennial (Peoria, AZ), 7:00pm
Shadow Ridge (Surprise, AZ) at Sierra Linda (Phoenix, AZ), 7:00pm

5A SAN TAN
Campo Verde (Gilbert, AZ) at Mesquite (Gilbert, AZ), 7:00pm
Williams Field (Gilbert, AZ) at Queen Creek (AZ), 7:00pm

5A SONORAN
Cholla (Tucson, AZ) at Flowing Wells (Tucson, AZ), 7:00pm
Poston Butte (San Tan Valley, AZ) at Desert View (Tucson, AZ), 7:00pm

5A SOUTHERN
Mountain View (Tucson, AZ) at Cienega (Vail, AZ), 7:00pm
Sahuaro (Tucson, AZ) at Ironwood Ridge (Tucson, AZ), 7:00pm

5A UNION
Camelback (Phoenix, AZ) at Hayden (Phoenix, AZ), 7:00pm
Fairfax (Laveen, AZ) at South Mountain (Phoenix, AZ), 7:00pm
Glendale (AZ) at Independence (Glendale, AZ), 7:00pm

6A CENTRAL
Corona del Sol (Tempe, AZ) at Desert Vista (Phoenix, AZ), 7:00pm
Desert Ridge (Mesa, AZ) at Highland (Gilbert, AZ), 7:00pm
Gilbert (AZ) at Mountain Pointe (Phoenix, AZ), 7:00pm

6A DESERT VALLEY
Desert Mountain (Scottsdale, AZ) at Boulder Creek (Anthem, AZ), 7:00pm
Horizon (Scottsdale, AZ) at Pinnacle (Phoenix, AZ), 7:00pm
Mountain Ridge (Glendale, AZ) at O'Connor (Phoenix, AZ), 7:00pm

6A EAST VALLEY
Mesa (AZ) at Mountain View (Mesa, AZ), 7:00pm
Red Mountain (Mesa, AZ) at Westwood (Mesa, AZ), 7:00pm
Skyline (Mesa, AZ) at Dobson (Mesa, AZ), 7:00pm

6A METRO
Central (Phoenix, AZ) at Browne (Phoenix, AZ), 7:00pm
Chavez (Laveen, AZ) at Alhambra (Phoenix, AZ), 7:00pm
North (Phoenix, AZ) at Maryvale (Phoenix, AZ), 7:00pm

6A PREMIER
Basha (Chandler, AZ) at Perry (Gilbert, AZ), 7:00pm
Hamilton (Chandler, AZ) at Chandler (AZ), 7:00pm

6A SOUTHERN
Cibola (Yuma, AZ) at Tucson (AZ), 7:00pm
Kofa (Yuma, AZ) at Sunnyside (Tucson, AZ), 7:00pm

6A SOUTHWEST
Copper Canyon (Glendale, AZ) at Westview (Avondale, AZ), 7:00pm
La Joya Community (Avondale, AZ) at Tolleson (AZ), 7:00pm
Millennium (Goodyear, AZ) at Valley Vista (Surprise, AZ), 7:00pm

CANYON III - FIESTA
Imagine Prep (Surprise, AZ) at Heritage Academy (Laveen, AZ)
Sequoia Pathway Academy (Maricopa, AZ) at Harvest Prep Academy (Yuma, AZ)

CANYON III - SUN
American Leadership Academy (Ironwood, AZ) at Canyon State Academy (Queen Creek, AZ)
Heritage Academy (Mesa, AZ) at American Leadership Academy (Gilbert, AZ)

NON-LEAGUE
Arizona College Prep (Chandler, AZ) at San Carlos (AZ), 7:00pm
Buena (Sierra Vista, AZ) at Nogales (AZ), 7:00pm
Marana (Tucson, AZ) at Rincon (Tucson, AZ), 7:00pm
Notre Dame Prep (Scottsdale, AZ) at Vista Grande (Casa Grande, AZ), 7:00pm
Parker (AZ) at Tempe Prep (Tempe, AZ), 7:00pm
Sunrise Mountain (Peoria, AZ) at Mingus (Cottonwood, AZ), 7:00pm
Youngker (Buckeye, AZ) at Shadow Mountain (Phoenix, AZ), 7:00pm



Saturday, October 28th

CANYON III - FIESTA
Southwest Leadership Academy (Phoenix, AZ) at South Pointe (Phoenix, AZ)