2017 ALABAMA DECEMBER SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Monday, November 13th

6/8/9 MAN INTERSTATE
Christian Community (White House, TN) 52 Russell Christian Academy (Meridian, MS) 15



Friday, November 17th

1A PLAYOFFS
Addison (AL) 41 Hackleburg (AL) 16   

Cherokee (AL) 35 Lynn (AL) 14   

Maplesville (AL) 36 Talladega County Central (Talladega, AL) 0   

Marengo (Dixons Mills, AL) 18 Georgiana (AL) 0   

Pickens County (Reform, AL) 51 Spring Garden (AL) 9   

South Lamar (Millport, AL) 21 Cedar Bluff (AL) 14   

Sweet Water (AL) 41 Brantley (AL) 13   

Wadley (AL) 55 Isabella (Maplesville, AL) 19   


2A PLAYOFFS
Fyffe (AL) 56 LaFayette (AL) 6   

Goshen (AL) 42 Thorsby (AL) 8   

Lamar County (Vernon, AL) 17 Ranburne (AL) 7   

Lanett (AL) 41 Sand Rock (Leesburg, AL) 16   

Leroy (AL) 35 Ariton (AL) 21   

Luverne (AL) 34 Aliceville (AL) 30   

St. Luke's Episcopal (Mobile, AL) 69 Abbeville (AL) 34   

Sulligent (AL) 35 Reeltown (Notasulga, AL) 25   


3A PLAYOFFS
American Christian Academy (Tuscaloosa, AL) 35 Montgomery Academy (Montgomery, AL) 21   

Clarke County (Grove Hill, AL) 41 Wicksburg (Newton, AL) 14   

Colbert Heights (Tuscumbia, AL) 36 Weaver (AL) 35   

Hillcrest (Evergreen, AL) 42 Oakman (AL) 14   

Mobile Christian (Mobile, AL) 24 Gordo (AL) 0   

Piedmont (AL) 28 Pennington (Blountsville, AL) 13   

Randolph County (Wedowee, AL) 35 Fultondale (Birmingham, AL) 28   

Sylvania (AL) 48 West Morgan (Trinity, AL) 21   


4A PLAYOFFS
Alabama Christian Academy (Montgomery, AL) 38 Neal (East Brewton, AL) 7   

Andalusia (AL) 30 St. James (Montgomery, AL) 8   

Bibb County (Centreville, AL) 41 Tallassee (AL) 16   

Cherokee County (Centre, AL) 28 Wilson (Florence, AL) 24   

Fayette County (Fayette, AL) 32 Jacksonville (AL) 16   

Hokes Bluff (AL) 12 Rogers (Florence, AL) 0   

Saks (Anniston, AL) 31 Dora (AL) 24   

UMS-Wright Prep (Mobile, AL) 28 Montgomery Catholic (Montgomery, AL) 14   


5A PLAYOFFS
Beauregard (Opelika, AL) 30 Calera (AL) 14   

Briarwood Christian (Birmingham, AL) 35 Lee (Huntsville, AL) 14   

Demopolis (AL) 17 Central of Clay County (Lineville, AL) 6   

Etowah (Attalla, AL) 42 Brooks (Killen, AL) 21   

St. Clair County (Odenville, AL) 48 Jemison (Huntsville, AL) 21   

St. Paul's Episcopal (Mobile, AL) 37 Carroll (Ozark, AL) 13   

Vigor (Prichard, AL) 19 Eufaula (AL) 13   

Wenonah (Birmingham, AL) 21 Jordan (Kimberly, AL) 14   


6A PLAYOFFS
Austin (Decatur, AL) 42 Shades Valley (Birmingham, AL) 35   

Clay-Chalkville (Pinson, AL) 30 Homewood (AL) 0   

Hillcrest (Tuscaloosa, AL) 34 Saraland (AL) 27   

Opelika (AL) 27 Park Crossing (Montgomery, AL) 21   

Oxford (AL) 34 Muscle Shoals (AL) 7   

Pinson Valley (Pinson, AL) 41 Ramsay (Birmingham, AL) 13   

Spanish Fort (AL) 48 Lanier (Montgomery, AL) 26   

Wetumpka (AL) 27 Carver (Montgomery, AL) 7   


7A PLAYOFFS
Central (Phenix City, AL) 42 Lee (Montgomery, AL) 14   

Hoover (AL) 56 Hewitt-Trussville (Trussville, AL) 21   

McGill-Toolen (Mobile, AL) 31 Auburn (AL) 13   

Thompson (Alabaster, AL) 34 Mountain Brook (Birmingham, AL) 10   


AISA A CHAMPIONSHIP
Patrician Academy (Butler, AL) 22 Chambers Academy (LaFayette, AL) 20   


AISA AA CHAMPIONSHIP
Escambia Academy (Atmore, AL) 30 Autauga Academy (Prattville, AL) 20   


AISA AAA CHAMPIONSHIP
Monroe Academy (Monroeville, AL) 34 Bessemer Academy (Bessemer, AL) 14   




Friday, November 24th

1A PLAYOFFS
Maplesville (AL) at Sweet Water (AL), 7:00pm   

Pickens County (Reform, AL) at Cherokee (AL), 6:00pm   

Addison (AL) at South Lamar (Millport, AL), 7:00pm   

Wadley (AL) at Marengo (Dixons Mills, AL), 7:00pm   


2A PLAYOFFS
Fyffe (AL) at Sulligent (AL), 7:00pm   

Lanett (AL) at Lamar County (Vernon, AL), 7:00pm   

Luverne (AL) at Leroy (AL), 7:00pm   

Goshen (AL) at St. Luke's Episcopal (Mobile, AL), 7:00pm   


3A PLAYOFFS
Mobile Christian (Mobile, AL) at Clarke County (Grove Hill, AL), 7:00pm   

American Christian Academy (Tuscaloosa, AL) at Hillcrest (Evergreen, AL), 7:00pm   

Piedmont (AL) at Colbert Heights (Tuscumbia, AL), 7:00pm   

Sylvania (AL) at Randolph County (Wedowee, AL), 7:00pm   


4A PLAYOFFS
Andalusia (AL) at Alabama Christian Academy (Montgomery, AL), 7:00pm   

Fayette County (Fayette, AL) at Hokes Bluff (AL), 7:00pm   

Cherokee County (Centre, AL) at Saks (Anniston, AL), 7:00pm   

Bibb County (Centreville, AL) at UMS-Wright Prep (Mobile, AL), 7:00pm   


5A PLAYOFFS
Beauregard (Opelika, AL) at St. Paul's Episcopal (Mobile, AL), 7:00pm   

Etowah (Attalla, AL) at Briarwood Christian (Birmingham, AL), 7:00pm   

Demopolis (AL) vs. Vigor (Prichard, AL) at Prichard Municipal Stadium (Prichard, AL), 7:00pm   

St. Clair County (Odenville, AL) at Wenonah (Birmingham, AL), 7:00pm   


6A PLAYOFFS
Pinson Valley (Pinson, AL) at Austin (Decatur, AL), 7:00pm   

Oxford (AL) at Clay-Chalkville (Pinson, AL), 7:00pm   

Opelika (AL) at Hillcrest (Tuscaloosa, AL), 7:00pm   

Spanish Fort (AL) at Wetumpka (AL), 7:00pm   


7A PLAYOFFS
McGill-Toolen (Mobile, AL) at Central (Phenix City, AL), 7:00pm   

Hoover (AL) at Thompson (Alabaster, AL), 7:00pm