2017 ALABAMA 10/27 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, October 26th

1A REGION 7
Lynn (AL) at Decatur Heritage Christian Academy (Decatur, AL), 7:00pm

2A REGION 4
Marion (Marion, AL) vs. Hatch (Uniontown, AL) at TBA, 7:00pm

3A REGION 3
Central of Coosa County (Rockford, AL) at Southside (Selma, AL), 7:00pm

5A REGION 4
Central of Clay County (Lineville, AL) at Talladega (AL), 7:00pm
Lincoln (AL) at Beauregard (Opelika, AL), 7:00pm

6A REGION 2
Elmore (Millbrook, AL) at Lanier (Montgomery, AL), 7:00pm

6A REGION 5
Parker (Birmingham, AL) at Jackson-Olin (Birmingham, AL), 7:00pm

6A REGION 6
Pinson Valley (Pinson, AL) at Carver (Birmingham, AL), 7:00pm
Walker (Jasper, AL) at Minor (Adamsville, AL), 7:00pm

7A REGION 2
Auburn (AL) at Davis (Montgomery, AL), 7:00pm

NON-LEAGUE
Chambers Academy (LaFayette, AL) at Springwood (Lanett, AL), 7:00pm
Southern Academy (Greensboro, AL) at Lowndes Academy (Lowndesboro, AL), 7:00pm

INTERSTATE
Edgewood Academy (Elmore, AL) at Fullington Academy (Pinehurst, GA), 7:00pm



Friday, October 27th

1A REGION 1
Johnson (Thomaston, AL) at Millry (AL), 7:00pm
Marengo (Dixons Mills, AL) at McIntosh (AL), 7:00pm
Shields (Beatrice, AL) at Linden (AL), 7:00pm
Sweet Water (AL) at Fruitdale (AL), 7:00pm

1A REGION 2
Brantley (AL) at McKenzie (AL), 7:00pm
Florala (AL) at Kinston (AL), 7:00pm
Houston County (Columbia, AL) at Georgiana (AL), 7:00pm
Red Level (AL) at Pleasant Home (Andalusia, AL), 7:00pm

1A REGION 3
Ellwood Christian (Selma, AL) at Isabella (Maplesville, AL), 7:00pm
Maplesville (AL) at Loachapoka (AL), 7:00pm
Notasulga (AL) at Highland Home (AL), 7:00pm

1A REGION 4
Appalachian (Oneonta, AL) at Ragland (AL), 7:00pm
Donoho (Anniston, AL) at Wadley (AL), 7:00pm
Winterboro (Alpine, AL) at Victory Christian (Pell City, AL), 7:00pm

1A REGION 5
Berry (AL) at Pickens County (Reform, AL), 7:00pm
Holy Spirit Catholic (Tuscaloosa, AL) at Marion County (Guin, AL), 7:00pm
Hubbertville (Fayette, AL) at Brilliant (AL), 7:00pm

1A REGION 6
Cedar Bluff (AL) at Spring Garden (AL), 7:00pm
Gaylesville (AL) at Jacksonville Christian Academy (Jacksonville, AL), 7:00pm
Woodville (AL) at Coosa Christian (Gadsden, AL), 7:00pm

1A REGION 7
Southeastern (Remlap, AL) at Hubbard (Courtland, AL), 7:00pm
Sumiton Christian (Sumiton, AL) at Meek (Arley, AL), 7:00pm

1A REGION 8
Shoals Christian (Florence, AL) at Hackleburg (AL), 7:00pm
Vina (AL) at Tharptown (Russellville, AL), 7:00pm
Waterloo (AL) at Cherokee (AL), 7:00pm

2A REGION 1
Blacksher (Uriah, AL) at Leroy (AL), 7:00pm
Southern Choctaw (Gilbertown, AL) at Chickasaw (AL), 7:00pm
St. Luke's Episcopal (Mobile, AL) at Choctaw County (Butler, AL), 7:00pm

2A REGION 2
Ariton (AL) at Samson (AL), 7:00pm
Barbour County (Clayton, AL) at Geneva County (Hartford, AL), 7:00pm
Long (Skipperville, AL) at Cottonwood (AL), 7:00pm

2A REGION 3
Calhoun (Letohatchee, AL) at New Brockton (AL), 7:00pm
Central (Hayneville, AL) at Luverne (AL), 7:00pm
Zion Chapel (Jack, AL) at Elba (AL), 7:00pm

2A REGION 4
Aliceville (AL) at Billingsley (AL), 7:00pm
Thorsby (AL) at Keith (Orrville, AL), 7:00pm

2A REGION 5
Fayetteville (Sylacauga, AL) at Reeltown (Notasulga, AL), 7:00pm
LaFayette (AL) at Lanett (AL), 7:00pm
Ranburne (AL) at Vincent (AL), 7:00pm
Woodland (AL) at Horseshoe Bend (New Site, AL), 7:00pm

2A REGION 6
Asbury (Albertville, AL) at Sand Rock (Leesburg, AL), 7:00pm
Gaston (Gadsden, AL) at Fyffe (AL), 7:00pm
Section (AL) at Collinsville (AL), 7:00pm
Westbrook Christian (Rainbow City, AL) at Ider (AL), 7:00pm

2A REGION 7
Cleveland (AL) at Cold Springs (Bremen, AL), 7:00pm
Falkville (AL) at Tanner (AL), 7:00pm
West End (Walnut Grove, AL) at Winston County (Double Springs, AL), 7:00pm

2A REGION 8
Mars Hill Bible (Florence, AL) at Hatton (Town Creek, AL), 7:00pm
Phil Campbell (AL) at Red Bay (AL), 7:00pm
Sulligent (AL) at Lamar County (Vernon, AL), 7:00pm

3A REGION 1
Clarke County (Grove Hill, AL) at Miller (Brewton, AL), 7:00pm
Cottage Hill Christian Academy (Mobile, AL) at Mobile Christian (Mobile, AL), 7:00pm
Excel (AL) at Hillcrest (Evergreen, AL), 7:00pm
Flomaton (AL) at Bayside Academy (Daphne, AL), 7:00pm

3A REGION 2
Daleville (AL) at Opp (AL), 7:00pm
Geneva (AL) at Wicksburg (Newton, AL), 7:00pm
Houston Academy (Dothan, AL) at Providence Christian (Dothan, AL), 7:00pm
Straughn (Andalusia, AL) at Slocomb (AL), 7:00pm

3A REGION 3
Comer (Sylacauga, AL) at Beulah (Valley, AL), 7:00pm
Montgomery Academy (Montgomery, AL) at Prattville Christian Academy (Prattville, AL), 7:00pm

3A REGION 4
Carbon Hill (AL) at Montevallo (AL), 7:00pm
Gordo (AL) at Greene County (Eutaw, AL), 7:00pm
Oakman (AL) at American Christian Academy (Tuscaloosa, AL), 7:00pm

3A REGION 5
Glencoe (AL) at Ohatchee (AL), 7:00pm
Pleasant Valley (Jacksonville, AL) at Weaver (AL), 7:00pm
Randolph County (Wedowee, AL) at Wellborn (Anniston, AL), 7:00pm

3A REGION 6
Holly Pond (AL) at Vinemont (AL), 7:00pm
Locust Fork (AL) at Fultondale (Birmingham, AL), 7:00pm
Pennington (Blountsville, AL) at Moore (Blountsville, AL), 7:00pm

3A REGION 7
Geraldine (AL) at North Sand Mountain (Higdon, AL), 7:00pm
Plainview (Rainsville, AL) at New Hope (AL), 7:00pm
Sylvania (AL) at Brindlee Mountain (Guntersville, AL), 7:00pm

3A REGION 8
Clements (Athens, AL) at Elkmont (AL), 7:00pm
East Lawrence (Trinity, AL) at Colbert Heights (Tuscumbia, AL), 7:00pm
Lauderdale County (Rogersville, AL) at Colbert County (Leighton, AL), 7:00pm
Lexington (AL) at West Morgan (Trinity, AL), 7:00pm

4A REGION 1
Neal (East Brewton, AL) at Escambia County (Atmore, AL), 7:00pm
Satsuma (AL) at Thomasville (AL), 7:00pm
UMS-Wright Prep (Mobile, AL) at Monroe County (Monroeville, AL), 7:00pm

4A REGION 2
Dale County (Midland City, AL) at Ashford (AL), 7:00pm
Montgomery Catholic (Montgomery, AL) at Alabama Christian Academy (Montgomery, AL), 7:00pm
Trinity Presbyterian (Montgomery, AL) at St. James (Montgomery, AL), 7:00pm

4A REGION 3
Childersburg (AL) at Dadeville (AL), 7:00pm
Elmore County (Eclectic, AL) at Tallassee (AL), 7:00pm
Handley (Roanoke, AL) at Holtville (Deatsville, AL), 7:00pm
Munford (AL) at Leeds (AL), 7:00pm

4A REGION 4
Bibb County (Centreville, AL) at Sipsey Valley (Buhl, AL), 7:00pm
Greensboro (AL) at Hale County (Moundville, AL), 7:00pm
Holt (AL) at West Blocton (AL), 7:00pm
Northside (Northport, AL) at Oak Grove (Bessemer, AL), 7:00pm

4A REGION 5
Anniston (AL) at Oneonta (AL), 7:00pm
Cherokee County (Centre, AL) at Jacksonville (AL), 7:00pm
Saks (Anniston, AL) at Hokes Bluff (AL), 7:00pm
White Plains (Anniston, AL) at Ashville (AL), 7:00pm

4A REGION 6
Good Hope (Cullman, AL) at Dora (AL), 7:00pm
Haleyville (AL) at Fayette County (Fayette, AL), 7:00pm
Winfield (AL) at Hamilton (AL), 7:00pm

4A REGION 7
Madison Academy (Madison, AL) at Smith DAR (Grant, AL), 7:00pm
Sardis (Boaz, AL) at Randolph (Huntsville, AL), 7:00pm
Westminster Christian (Huntsville, AL) at Madison County (Gurley, AL), 7:00pm

4A REGION 8
Priceville (AL) at Danville (AL), 7:00pm
Rogers (Florence, AL) at Wilson (Florence, AL), 7:00pm
West Limestone (Lester, AL) at Deshler (Tuscumbia, AL), 7:00pm

5A REGION 1
Faith Academy (Mobile, AL) at St. Paul's Episcopal (Mobile, AL), 7:00pm
Jackson (AL) at Citronelle (AL), 7:00pm
Williamson (Mobile, AL) at Wilcox Central (Camden, AL), 7:00pm

5A REGION 2
Greenville (AL) at Carroll (Ozark, AL), 7:00pm
Headland (AL) at Henderson (Troy, AL), 7:00pm
Rehobeth (Dothan, AL) at Eufaula (AL), 7:00pm

5A REGION 3
Dallas County (Plantersville, AL) at Central (Tuscaloosa, AL), 7:00pm
Jemison (AL) at Demopolis (AL), 7:00pm
Marbury (AL) at Calera (AL), 7:00pm

5A REGION 4
Cleburne County (Heflin, AL) at Sylacauga (AL), 7:00pm

5A REGION 5
Briarwood Christian (Birmingham, AL) at Pleasant Grove (AL), 7:00pm
Fairfield (AL) at Moody (AL), 7:00pm
Shelby County (Columbiana, AL) at Woodlawn (Birmingham, AL), 5:00pm
St. Clair County (Odenville, AL) at Wenonah (Birmingham, AL), 7:00pm

5A REGION 6
Fairview (Cullman, AL) at Springville (AL), 7:00pm
Jordan (Morris, AL) at Hayden (AL), 7:00pm
West Point (Cullman, AL) at Curry (Jasper, AL), 7:00pm

5A REGION 7
Crossville (AL) at Alexandria (AL), 7:00pm
Douglas (AL) at Boaz (AL), 7:00pm
Guntersville (AL) at Arab (AL), 7:00pm
Scottsboro (AL) at Etowah (Attalla, AL), 7:00pm

5A REGION 8
Ardmore (AL) at Russellville (AL), 7:00pm
East Limestone (Athens, AL) at Brooks (Killen, AL), 7:00pm
Jemison (Huntsville, AL) at Lawrence County (Moulton, AL), 7:00pm
Lee (Huntsville, AL) at St. John Paul II (Huntsville, AL), 7:00pm

6A REGION 1
Blount (Eight Mile, AL) at Gulf Shores (AL), 7:00pm
LeFlore (Mobile, AL) at Baldwin County (Bay Minette, AL), 7:00pm
Rain (Mobile, AL) at Spanish Fort (AL), 7:00pm
Robertsdale (AL) at Daphne (AL), 7:00pm

6A REGION 2
Carver (Montgomery, AL) at Russell County (Seale, AL), 7:00pm
Northview (Dothan, AL) at Dothan (AL), 7:00pm

6A REGION 3
Chelsea (AL) at Helena (AL), 7:00pm
Pelham (AL) at Opelika (AL), 7:00pm
Wetumpka (AL) at Russell (Alexander City, AL), 7:00pm

6A REGION 4
Bessemer City (Bessemer, AL) at Brookwood (AL), 7:00pm
Northridge (Tuscaloosa, AL) at McAdory (McCalla, AL), 7:00pm
Selma (AL) at Hillcrest (Tuscaloosa, AL), 7:00pm

6A REGION 5
Carroll Catholic (Birmingham, AL) at Shades Valley (Birmingham, AL), 7:00pm
Hueytown (AL) at Homewood (AL), 7:00pm

6A REGION 6
Center Point (Birmingham, AL) at Gardendale (AL), 7:00pm

6A REGION 7
Brewer (Somerville, AL) at Cullman (AL), 7:00pm
Fort Payne (AL) at Pell City (AL), 7:00pm
Southside (Gadsden, AL) at Albertville (AL), 7:00pm

6A REGION 8
Athens (AL) at Austin (Decatur, AL), 7:00pm
Columbia (Huntsville, AL) at Hartselle (AL), 7:00pm
Decatur (AL) at Muscle Shoals (AL), 7:00pm
Florence (AL) at Hazel Green (AL), 7:00pm

7A REGION 1
Baker (Mobile, AL) at Foley (AL), 7:00pm
Bryant (Irvington, AL) at Fairhope (AL), 7:00pm
Murphy (Mobile, AL) at Davidson (Mobile, AL), 7:00pm
Theodore (AL) at McGill-Toolen (Mobile, AL), 7:00pm

7A REGION 2
Enterprise (AL) at Lee (Montgomery, AL), 7:00pm
Prattville (AL) at Central (Phenix City, AL), 7:00pm

7A REGION 3
Mountain Brook (Birmingham, AL) at Huffman (Birmingham, AL), 7:00pm
Oak Mountain (Birmingham, AL) at Spain Park (Hoover, AL), 7:00pm
Thompson (Alabaster, AL) at Hoover (AL), 7:00pm
Vestavia Hills (AL) at Tuscaloosa County (Northport, AL), 7:00pm

7A REGION 4
Hewitt-Trussville (Trussville, AL) at Clemens (Madison, AL), 7:00pm
Huntsville (AL) at Gadsden City (Gadsden, AL), 7:00pm
Jones (Madison, AL) at Buckhorn (New Market, AL), 7:00pm
Sparkman (Harvest, AL) at Grissom (Huntsville, AL), 7:00pm

NON-LEAGUE
Abbeville (AL) at Bullock County (Union Springs, AL), 7:00pm
Abbeville Christian Academy (Abbeville, AL) at Glenwood (Phenix City, AL), 7:00pm
Chilton County (Clanton, AL) at Washington (Tuskegee, AL), 7:00pm
Clarke Prep (Grove Hill, AL) at Wilcox Academy (Camden, AL), 7:00pm
Escambia Academy (Atmore, AL) at Bessemer Academy (Bessemer, AL), 7:00pm
Hooper Academy (Hope Hull, AL) at Evangel Christian Academy (Montgomery, AL), 7:00pm
Lakeside (Eufaula, AL) at Fort Dale Academy (Greenville, AL), 7:00pm
Midfield (AL) at New Hope (AL), 7:00pm
Morgan Academy (Selma, AL) at Autauga Academy (Prattville, AL), 7:00pm
North River Christian (Tuscaloosa, AL) at Cornerstone Christian (Columbiana, AL), 7:00pm
Park Crossing (Montgomery, AL) at Clay-Chalkville (Pinson, AL), 7:00pm
Patrician Academy (Butler, AL) at Jackson Academy (Jackson, AL), 7:00pm
Pickens Academy (Carrollton, AL) at Kingwood Christian (Alabaster, AL), 7:00pm
Pike County (Brundidge, AL) at Goshen (AL), 7:00pm
Pike Liberal Arts (Troy, AL) at Lee-Scott Academy (Auburn, AL), 7:00pm
Smiths Station (Smiths, AL) at Ramsay (Birmingham, AL), 7:00pm
Sparta Academy (Evergreen, AL) at South Choctaw Academy (Toxey, AL), 7:00pm
Verbena (AL) at Autaugaville (AL), 7:00pm

INTERSTATE
Aucilla Christian (Monticello, FL) vs. Snook Christian Academy (Foley, AL) at TBA
LeFlore (Mobile, AL) at East Webster (Maben, MS), 7:00pm