2017 SOUTHERN SECTION DECEMBER SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Thursday, November 16th

11 PLAYOFFS
Covina (CA) 42 Westminster (CA) 28   


13 PLAYOFFS
La Quinta (Westminster, CA) 56 Webb (Claremont, CA) 28   




Friday, November 17th

1 PLAYOFFS
Centennial (Corona, CA) 77 Murrieta Valley (Murrieta, CA) 34   

Mater Dei (Santa Ana, CA) 55 Poly (Long Beach, CA) 13   

Mission Viejo (CA) 48 Lutheran (Orange, CA) 35   

St. John Bosco (Bellflower, CA) 55 Rancho Cucamonga (CA) 28   


10 PLAYOFFS
Apple Valley (CA) 59 Montebello (CA) 28   

Dos Pueblos (Goleta, CA) 35 Gahr (Cerritos, CA) 28   

Quartz Hill (CA) 36 Grand Terrace (CA) 13   

Valley View (Moreno Valley, CA) 59 Pacifica (Garden Grove, CA) 28   


11 PLAYOFFS
Culver City (CA) 45 Coachella Valley (Thermal, CA) 27   

Katella (Anaheim, CA) 41 Arcadia (CA) 35 (ot)   

Rancho Mirage (CA) 27 Arroyo (El Monte, CA) 21 (ot)   


12 PLAYOFFS
Santa Ana (CA) 35 Godinez (Santa Ana, CA) 6   

Santa Maria (CA) 42 Schurr (Montebello, CA) 21   

South El Monte (CA) 42 Rancho Christian (Temecula, CA) 35   


13 PLAYOFFS
Orange (CA) 27 Rio Hondo Prep (Arcadia, CA) 14   

Santa Clara (Oxnard, CA) 35 Santa Clarita Christian (Canyon Country, CA) 14   

Silver Valley (Yermo, CA) 35 Nogales (La Puente, CA) 29 (2ot)   


2 PLAYOFFS
Heritage (Romoland, CA) 41 Calabasas (CA) 7   

Oaks Christian (Westlake Village, CA) 42 Edison (Huntington Beach, CA) 13   

Upland (CA) 59 Cathedral (Los Angeles, CA) 20   

Valencia (CA) 70 Norco (CA) 35   


3 PLAYOFFS
Charter Oak (Covina, CA) 39 Westlake (Westlake Village, CA) 28   

El Toro (Lake Forest, CA) 37 Lompoc (CA) 16   

Rancho Verde (Moreno Valley, CA) 55 Hart (Newhall, CA) 27   

St. Francis (La Canada, CA) 30 Citrus Hill (Perris, CA) 20   


4 PLAYOFFS
Cajon (San Bernardino, CA) 42 San Juan Hills (San Juan Capistrano, CA) 21   

Capistrano Valley (Mission Viejo, CA) 34 Damien (La Verne, CA) 7   

Downey (CA) 49 Corona del Mar (Newport Beach, CA) 42   

Murrieta Mesa (Murrieta, CA) 54 Glendora (CA) 20   


5 PLAYOFFS
Moorpark (CA) 22 Lawndale (CA) 20   

Paloma Valley (Menifee, CA) 56 Yucaipa (CA) 21   

Paraclete (Lancaster, CA) 55 St. Joseph (Santa Maria, CA) 30   

Paramount (CA) 34 Chaparral (Temecula, CA) 21   


6 PLAYOFFS
Bishop Diego (Santa Barbara, CA) 59 San Marino (CA) 21   

Golden Valley (Santa Clarita, CA) 41 Fountain Valley (CA) 14   

Saugus (CA) 28 St. Paul (Santa Fe Springs, CA) 27   


7 PLAYOFFS
Burbank (CA) 42 South Hills (West Covina, CA) 30   

Don Lugo (Chino, CA) 41 Yorba Linda (CA) 24   

El Modena (Orange, CA) 35 Diamond Ranch (Pomona, CA) 7   

St. Margaret's (San Juan Capistrano, CA) 34 Fullerton (CA) 28   


8 PLAYOFFS
Antelope Valley (Lancaster, CA) 58 Valley Christian (Cerritos, CA) 34   

Grace Brethren (Simi Valley, CA) 29 Millikan (Long Beach, CA) 22   

Rio Mesa (Oxnard, CA) 63 Kaiser (Fontana, CA) 28   

Silverado (Victorville, CA) 35 Garden Grove (CA) 20   


8 MAN DIVISION 1 PLAYOFFS
Mojave (CA) 86 Villanova Prep (Ojai, CA) 44

8 MAN DIVISION 2 PLAYOFFS
Lancaster Baptist (Lancaster, CA) 56 Bloomington Christian (Bloomington, CA) 22

9 PLAYOFFS
Aquinas (San Bernardino, CA) 56 Moreno Valley (CA) 7   

Burroughs (Ridgecrest, CA) 32 St. Anthony (Long Beach, CA) 7   

Cypress (CA) 21 Palm Desert (CA) 17   

Mayfair (Lakewood, CA) 42 Woodbridge (Irvine, CA) 7   




Saturday, November 18th

12 PLAYOFFS
Big Bear (Big Bear City, CA) 42 Patriot (Riverside, CA) 14   


6 PLAYOFFS
Mira Costa (Manhattan Beach, CA) 45 Canyon (Canyon Country, CA) 28   


8 MAN DIVISION 1 PLAYOFFS
Faith Baptist (Canoga Park, CA) 56 Orcutt Academy (Orcutt, CA) 50

8 MAN DIVISION 2 PLAYOFFS
Laguna Blanca (Santa Barbara, CA) 42 Hesperia Christian (Hesperia, CA) 36



Friday, November 24th

1 PLAYOFFS
Centennial (Corona, CA) at St. John Bosco (Bellflower, CA), 7:30pm   

Mater Dei (Santa Ana, CA) at Mission Viejo (CA), 7:30pm   


10 PLAYOFFS
Quartz Hill (CA) at Apple Valley (CA), 7:30pm   

Valley View (Moreno Valley, CA) at Dos Pueblos (Goleta, CA), 7:30pm   


11 PLAYOFFS
Covina (CA) at Culver City (CA), 7:30pm   

Rancho Mirage (CA) at Katella (Anaheim, CA), 7:30pm   


12 PLAYOFFS
Santa Ana (CA) at Big Bear (Big Bear City, CA), 7:30pm   

Santa Maria (CA) at South El Monte (CA), 7:30pm   


13 PLAYOFFS
La Quinta (Westminster, CA) at Silver Valley (Yermo, CA), 7:30pm   

Santa Clara (Oxnard, CA) at Orange (CA), 7:30pm   


2 PLAYOFFS
Upland (CA) at Oaks Christian (Westlake Village, CA), 7:30pm   

Heritage (Romoland, CA) at Valencia (CA), 7:30pm   


3 PLAYOFFS
Charter Oak (Covina, CA) at Rancho Verde (Moreno Valley, CA), 7:30pm   

El Toro (Lake Forest, CA) at St. Francis (La Canada, CA), 7:30pm   


4 PLAYOFFS
Murrieta Mesa (Murrieta, CA) at Cajon (San Bernardino, CA), 7:30pm   

Downey (CA) at Capistrano Valley (Mission Viejo, CA), 7:30pm   


5 PLAYOFFS
Paloma Valley (Menifee, CA) at Paraclete (Lancaster, CA), 7:30pm   

Moorpark (CA) at Paramount (CA), 7:30pm   


6 PLAYOFFS
Bishop Diego (Santa Barbara, CA) at Saugus (CA), 7:30pm   

Golden Valley (Santa Clarita, CA) at Mira Costa (Manhattan Beach, CA), 7:30pm   


7 PLAYOFFS
Burbank (CA) at Don Lugo (Chino, CA), 7:30pm   

St. Margaret's (San Juan Capistrano, CA) at El Modena (Orange, CA), 7:30pm   


8 PLAYOFFS
Grace Brethren (Simi Valley, CA) at Silverado (Victorville, CA), 7:30pm   

Rio Mesa (Oxnard, CA) at Antelope Valley (Lancaster, CA), 7:30pm   


8 MAN DIVISION 1 CHAMPIONSHIP
Mojave (CA) at Faith Baptist (Canoga Park, CA)

8 MAN DIVISION 2 CHAMPIONSHIP
Laguna Blanca (Santa Barbara, CA) at Lancaster Baptist (Lancaster, CA)

9 PLAYOFFS
Aquinas (San Bernardino, CA) at Cypress (CA), 7:30pm   

Burroughs (Ridgecrest, CA) at Mayfair (Lakewood, CA), 7:30pm