2016 MINNESOTA 9/30 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Monday, September 26th

MID SOUTHEAST - WEST
St. Clair (MN) 39 United South Central (Wells, MN) 34   




Friday, September 30th

DISTRICT 9 NORTH - BLUE
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 23 Cook County (Grand Marais, MN) 22

DISTRICT 9 NORTH - GOLD
Onamia (MN) 16 Isle (MN) 13
Ogilvie (MN) 15 Nevis (MN) 14

DISTRICT 9 NORTH - RED
Northeast Range (Babbitt, MN) 42 Bigfork (MN) 38
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 42 Kelliher/Northome (Northome, MN) 39
North Woods (Cook, MN) 37 Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 35

DISTRICT 9 NORTH - WHITE
Floodwood (MN) 38 Cromwell (MN) 36
South Ridge (Culver, MN) 25 Carlton (MN) 23
McGregor (MN) 29 Wrenshall (MN) 24

DISTRICT 9 SOUTH - EAST
Alden-Conger (Alden, MN) 36 Lanesboro (MN) 32
Grand Meadow (MN) 15 West Lutheran (Plymouth, MN) 13
LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 12 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 10
Mabel-Canton (Mabel, MN) 30 Houston (MN) 25
Spring Grove (MN) 17 Randolph (MN) 16

DISTRICT 9 SOUTH - WEST
Fulda (MN) 41 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 36
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 39 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 36
Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 28 Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 27
Madelia (MN) 40 Nicollet (MN) 37
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 34 Southwest Star Concept (Okabena, MN) 32
WEST - NORTH 15
DISTRICT 11
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 32 Kittson Central (Hallock, MN) 30
Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 22 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 19
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 17 Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 14

DISTRICT 11 WEST - NORTH 8
Win-E-Mac (Erskine, MN) 42 Ada-Borup (Ada, MN) 40
Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 37 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 34
Norman County West (Halstad, MN) 39 Waubun (MN) 37

DISTRICT 13 WEST - SOUTH 12
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 28 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 25
Laporte (MN) 23 Park Christian (Moorhead, MN) 21 [forfeit]
Verndale (MN) 38 Rothsay (MN) 34

DISTRICT 15 WEST - SOUTH 10
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 22 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 20
Hancock (MN) 39 MACCRAY (Clara City, MN) 38
Renville County West (Renville, MN) 29 Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 25

EAST CENTRAL - NORTH
Foley (MN) 14 Becker (MN) 13   

Little Falls (MN) 28 New London-Spicer (New London, MN) 26   

St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 21 Milaca (MN) 17   

Albany (MN) 15 Zimmerman (MN) 12   


EAST CENTRAL - SOUTH
Delano (MN) 33 Annandale (MN) 32   

Watertown-Mayer (Watertown, MN) 35 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 34   

Hutchinson (MN) 18 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 14   


EAST METRO - BLUE
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 26 East Ridge (Woodbury, MN) 21   

Mounds View (Arden Hills, MN) 23 White Bear Lake (MN) 22   

Forest Lake (MN) 37 Roseville (MN) 33   

Woodbury (MN) 18 Stillwater (MN) 15   


EAST METRO - RED
Mahtomedi (MN) 37 Hastings (MN) 33   

North (North St. Paul, MN) 13 Hill-Murray (Maplewood, MN) 10   

Sibley (Mendota Heights, MN) 34 Park (Cottage Grove, MN) 31   

South St. Paul (MN) 11 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 8   

Simley (Inver Grove Heights, MN) 28 Tartan (Oakdale, MN) 26   


EAST METRO - WHITE
Apple Valley (MN) 42 Eastview (Apple Valley, MN) 38   

Burnsville (MN) 13 Farmington (MN) 12   

Lakeville North (Lakeville, MN) 25 Lakeville South (Lakeville, MN) 23   

Rosemount (MN) 41 Eagan (MN) 40   


MID SOUTHEAST - EAST
Southland (Adams, MN) 14 Fillmore Central (Harmony, MN) 13   

Goodhue (MN) 26 Kingsland (Spring Valley, MN) 25   

Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 18 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 13   

Hayfield (MN) 12 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 11   


MID SOUTHEAST - WEST
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 25 United South Central (Wells, MN) 24   

Loyola (Mankato, MN) 15 Blooming Prairie (MN) 10 [forfeit]   

St. Clair (MN) 11 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 10   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 39 Medford (MN) 36   


MID STATE - SUB 1
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 13 Paynesville (MN) 8   

Melrose (MN) 22 Maple Lake (MN) 18   

Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 26 Pierz (MN) 24   

Rockford (MN) 40 Holdingford (MN) 38   


MID STATE - SUB 2
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 15 Benson (MN) 13   

Montevideo (MN) 22 B O L D (Olivia, MN) 20   

Minnewaska Area (Glenwood, MN) 30 Sauk Centre (MN) 28   

Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 20 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 19   


MID STATE - SUB 3
Parkers Prairie (MN) 40 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 35   

Royalton (MN) 15 Browerville (MN) 14   

Upsala/Swanville (Upsala, MN) 38 Kimball (MN) 34   

Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 34 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 32   


MIDWEST - BLUE
Osakis (MN) 13 Frazee (MN) 9   

Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 31 Staples-Motley (Staples, MN) 27   

Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 17 United North Central co-op (Menahga, MN) 15   


MIDWEST - RED
Detroit Lakes (MN) 15 Pequot Lakes (MN) 11   

Roseau (MN) 33 Fergus Falls (MN) 28   

Park Rapids (MN) 35 Perham (MN) 31   

Thief River Falls (MN) 29 East Grand Forks (MN) 25   


MIDWEST - WHITE
Barnesville (MN) 33 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 28   

Breckenridge (MN) 18 Crookston (MN) 15   

Warroad (MN) 12 Pelican Rapids (MN) 7   


NORTH CENTRAL - BLUE
Buffalo (MN) 23 Elk River (MN) 20   

Rogers (MN) 13 St. Francis (MN) 10   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 38 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 37   


NORTH CENTRAL - RED
Brainerd (MN) 25 Moorhead (MN) 23   

Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 13 Rocori (Cold Spring, MN) 12   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 36 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 31   

Apollo (St. Cloud, MN) 25 Willmar (MN) 22   


NORTH CENTRAL - WHITE
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 10 Big Lake (MN) 9   

Duluth East (Duluth, MN) 15 North Branch (MN) 10   

Monticello (MN) 17 Princeton (MN) 13   


NORTHEAST - BLUE
Aitkin (MN) 12 Esko (MN) 10   

Mora (MN) 26 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 22   

Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 30 Pine City (MN) 28   


NORTHEAST - RED
Cloquet (MN) 26 Hermantown (MN) 25   

Hibbing (MN) 34 Grand Rapids (MN) 30   

Proctor (MN) 28 Denfeld (Duluth, MN) 25   


NORTHEAST - SILVER
Chisholm (MN) 13 Mesabi East (Aurora, MN) 10   

East Central (Sandstone, MN) 16 Barnum (MN) 13   

Braham (MN) 11 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 8   

Deer River (MN) 11 Rush City (MN) 7   


NORTHEAST - WHITE
International Falls (MN) 37 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 34   

Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 24 Two Harbors (MN) 23   


NORTHWEST - RED
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 42 Climax/Fisher (Climax, MN) 41   

Fosston (MN) 42 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 37   

Mahnomen (MN) 40 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 38   


NORTHWEST - WHITE
Bagley (MN) 28 Blackduck (MN) 23   

Pine River-Backus (Pine River, MN) 25 Red Lake (MN) 21   

Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 24 New York Mills (MN) 19   


SOUTH CENTRAL - BLUE
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 10 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 6   

Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 26 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 22   

Maple River (Mapleton, MN) 27 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 25   

Norwood-Young America (MN) 40 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 37   

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 13 Sibley East (Arlington, MN) 12   


SOUTH CENTRAL - RED
Albert Lea (MN) 17 Tri-City United (Montgomery, MN) 16   

Belle Plaine (MN) 34 New Ulm (MN) 33   

St. Peter (MN) 21 Fairmont (MN) 19   

Marshall (MN) 25 Worthington (MN) 22   

Jordan (MN) 40 Waseca (MN) 36   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Martin County West (Sherburn, MN) 20 Blue Earth (MN) 18   

Windom (MN) 23 Jackson County Central (Jackson, MN) 18   

Luverne (MN) 36 Pipestone (MN) 33   

St. James (MN) 21 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 19   


SOUTHEAST - RED
Cannon Falls (MN) 17 Byron (MN) 15   

Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 16 Lourdes (Rochester, MN) 15   

Lake City (MN) 34 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 31   

La Crescent (MN) 27 Stewartville (MN) 26   


SOUTHEAST - WHITE
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 36 Caledonia (MN) 31   

Dover-Eyota (Eyota, MN) 33 Cotter (Winona, MN) 31   

Pine Island (MN) 29 St. Charles (MN) 27   

Chatfield (MN) 14 Triton (Dodge Center, MN) 13   


SOUTHWEST - EAST
Springfield (MN) 27 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 26   

Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 37 Sleepy Eye (MN) 33   

Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 10 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 6   

Red Rock Central (Lamberton, MN) 20 Wabasso (MN) 17   


SOUTHWEST - WEST
Canby (MN) 29 Adrian (MN) 24   

Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 21 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 16   

Minneota (MN) 19 Murray County Central (Slayton, MN) 18   

Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12 Ortonville (MN) 11   


SUBURBAN - RED
Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 37 St. Louis Park (MN) 32   

Irondale (New Brighton, MN) 41 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 40   

Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 42 Park Center (Brooklyn Park, MN) 41   

Spring Lake Park (MN) 14 DeLaSalle (Minneapolis, MN) 11   


SUBURBAN - WHITE
Chanhassen (MN) 24 Orono (Long Lake, MN) 20   

Chaska (MN) 15 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 12   

Jefferson (Bloomington, MN) 26 Waconia (MN) 21   


TWIN CITY - BLUE
Spectrum (Elk River, MN) 17 Roosevelt (Minneapolis, MN) 15   

St. Agnes (St. Paul, MN) 32 Brooklyn Center (MN) 30   


TWIN CITY - GOLD
Providence Academy (Plymouth, MN) 22 New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 18   

Minneapolis South (Minneapolis, MN) 20 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 16   


TWIN CITY - MAROON
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 34 Fridley (MN) 31   

Washburn (Minneapolis, MN) 39 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 34   


TWIN CITY - RED
Como Park (St. Paul, MN) 33 Concordia Academy (Roseville, MN) 29   

Mound-Westonka (Mound, MN) 21 Breck (Minneapolis, MN) 17   


WEST METRO - NORTH
Centennial (Circle Pines, MN) 26 Andover (MN) 23   

Coon Rapids (MN) 35 Anoka (MN) 30   

Osseo (MN) 32 Champlin Park (Champlin, MN) 30   

Totino-Grace (Fridley, MN) 19 Blaine (MN) 17   


WEST METRO - SOUTH
Minnetonka (MN) 38 Eden Prairie (MN) 35   

Hopkins (Minnetonka, MN) 26 Shakopee (MN) 24   

Wayzata (Plymouth, MN) 32 Maple Grove (MN) 29   

Edina (MN) 33 Prior Lake (MN) 31   


NON-LEAGUE
Underwood (MN) 37 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 32
Hill City (MN) 15 Ely (MN) 12
Marshall (Rochester, MN) 40 Faribault (MN) 35   

Hawley (MN) 23 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 21   

Mankato East (Mankato, MN) 39 Century (Rochester, MN) 38   

Mankato West (Mankato, MN) 10 Mayo (Rochester, MN) 6   

St. Paul Central (St. Paul, MN) 19 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 18   

Red Wing (MN) 22 New Prague (MN) 20   

Austin (MN) 21 Owatonna (MN) 16   

Pillager (MN) 33 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 29   

Winona (MN) 29 Northfield (MN) 28   




Saturday, October 1st

EAST CENTRAL - SOUTH
Litchfield (MN) 30 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 28   
[projection: Litchfield (MN) 35-17]

NORTH CENTRAL - RED
Bemidji (MN) 22 Alexandria (MN) 18   
[projection: Alexandria (MN) 52-20]

SOUTHWEST - WEST
Lakeview (Cottonwood, MN) 14 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 9   
[projection: Lakeview (Cottonwood, MN) 35-14]

SUBURBAN - WHITE
Kennedy (Bloomington, MN) 22 Richfield (MN) 17   
[projection: Richfield (MN) 35-17]

TWIN CITY - GOLD
Johnson (St. Paul, MN) 39 Harding (St. Paul, MN) 36   
[projection: Johnson (St. Paul, MN) 42-21]

TWIN CITY - MAROON
St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 38 Highland Park (St. Paul, MN) 37   
[projection: Highland Park (St. Paul, MN) 31-26]

TWIN CITY - RED
Henry (Minneapolis, MN) 10 Columbia Heights (MN) 7   
[projection: Henry [Patrick] (Minneapolis, MN) 34-6]

NON-LEAGUE
Virginia (MN) 12 Edison (Minneapolis, MN) 9   
[projection: Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 24-19]