2016 MINNESOTA 9/16 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, September 15th

SOUTH CENTRAL - RED
New Ulm (MN) 11 Marshall (MN) 7   




Friday, September 16th

DISTRICT 9 NORTH - BLUE
Ely (MN) 20 Kelley (Silver Bay, MN) 18

DISTRICT 9 NORTH - GOLD
Nevis (MN) 15 Isle (MN) 13

DISTRICT 9 NORTH - RED
Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 40 Bigfork (MN) 37
Kelliher/Northome (Northome, MN) 33 Northeast Range (Babbitt, MN) 29
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 11 North Woods (Cook, MN) 10

DISTRICT 9 NORTH - WHITE
Cromwell (MN) 31 Wrenshall (MN) 26
Carlton (MN) 20 McGregor (MN) 17
Floodwood (MN) 28 South Ridge (Culver, MN) 24

DISTRICT 9 SOUTH - EAST
Alden-Conger (Alden, MN) 19 Grand Meadow (MN) 17
Houston (MN) 25 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 20
Randolph (MN) 21 West Lutheran (Plymouth, MN) 19
Spring Grove (MN) 18 Lanesboro (MN) 17

DISTRICT 9 SOUTH - WEST
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 26 Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 23
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 10 Nicollet (MN) 9
Fulda (MN) 40 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 38
Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 38 Southwest Star Concept (Okabena, MN) 36
Madelia (MN) 10 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 6
WEST - SOUTH 42
DISTRICT 39
Rothsay (MN) 41 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 38
Underwood (MN) 38 Laporte (MN) 34
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 36 Verndale (MN) 35
WEST - SOUTH 30
DISTRICT 28
MACCRAY (Clara City, MN) 39 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 37
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 42 Hancock (MN) 38
Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 26 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 22

EAST CENTRAL - NORTH
New London-Spicer (New London, MN) 16 Albany (MN) 14   

Little Falls (MN) 42 Becker (MN) 37   

Foley (MN) 15 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 11   

Zimmerman (MN) 25 Milaca (MN) 20   


EAST CENTRAL - SOUTH
Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 34 Annandale (MN) 29   

Dassel-Cokato (Cokato, MN) 18 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 16   

Watertown-Mayer (Watertown, MN) 28 Hutchinson (MN) 27   

Litchfield (MN) 17 Delano (MN) 14   


EAST METRO - BLUE
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 21 Stillwater (MN) 17   

East Ridge (Woodbury, MN) 31 White Bear Lake (MN) 29   

Forest Lake (MN) 35 Mounds View (Arden Hills, MN) 31   

Roseville (MN) 19 Woodbury (MN) 17   


EAST METRO - RED
Hastings (MN) 28 Hill-Murray (Maplewood, MN) 26   

Sibley (Mendota Heights, MN) 42 Mahtomedi (MN) 40   

Park (Cottage Grove, MN) 33 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 32   

South St. Paul (MN) 14 Simley (Inver Grove Heights, MN) 9   

Tartan (Oakdale, MN) 41 North (North St. Paul, MN) 36   


EAST METRO - WHITE
Farmington (MN) 29 Apple Valley (MN) 27   

Lakeville North (Lakeville, MN) 15 Burnsville (MN) 11   

Lakeville South (Lakeville, MN) 30 Eagan (MN) 26   

Rosemount (MN) 26 Eastview (Apple Valley, MN) 21   


MID SOUTHEAST - EAST
Goodhue (MN) 36 Fillmore Central (Harmony, MN) 34   

Hayfield (MN) 28 Kingsland (Spring Valley, MN) 25   

Southland (Adams, MN) 23 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 22   

Rushford-Peterson (Rushford, MN) 40 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 38   


MID SOUTHEAST - WEST
St. Clair (MN) 12 Blooming Prairie (MN) 8   

Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 11 United South Central (Wells, MN) 10   

Bethlehem Academy (Faribault, MN) 10 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 9   

Loyola (Mankato, MN) 35 Medford (MN) 32   


MID STATE - SUB 1
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 35 Rockford (MN) 30   

Holdingford (MN) 41 Paynesville (MN) 39   

Maple Lake (MN) 30 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 27   

Melrose (MN) 28 Pierz (MN) 26   


MID STATE - SUB 2
B O L D (Olivia, MN) 26 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 21   

Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 32 Benson (MN) 30   

Montevideo (MN) 39 Sauk Centre (MN) 35   

Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 15 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 14   


MID STATE - SUB 3
Browerville (MN) 27 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 23   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 19 Kimball (MN) 16   

Upsala/Swanville (Upsala, MN) 16 Parkers Prairie (MN) 12   

West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 30 Royalton (MN) 27   


MIDWEST - BLUE
Frazee (MN) 38 Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 34   

Osakis (MN) 31 Staples-Motley (Staples, MN) 27   

Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 14 United North Central co-op (Menahga, MN) 9   


MIDWEST - RED
Fergus Falls (MN) 37 Detroit Lakes (MN) 33   

Park Rapids (MN) 41 East Grand Forks (MN) 39   

Pequot Lakes (MN) 28 Roseau (MN) 27   

Perham (MN) 21 Thief River Falls (MN) 16   


MIDWEST - WHITE
Breckenridge (MN) 34 Barnesville (MN) 32   

Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 30 Crookston (MN) 28   

Hawley (MN) 10 Pelican Rapids (MN) 8   


NORTH CENTRAL - BLUE
St. Francis (MN) 10 Buffalo (MN) 7   

Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 32 Elk River (MN) 30   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 39 Rogers (MN) 34   


NORTH CENTRAL - RED
Apollo (St. Cloud, MN) 40 Alexandria (MN) 35   

Brainerd (MN) 16 Willmar (MN) 13   

Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 17 Moorhead (MN) 12   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 14 Rocori (Cold Spring, MN) 13   

Bemidji (MN) 10 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 6   


NORTH CENTRAL - WHITE
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 39 North Branch (MN) 37   

Monticello (MN) 24 Big Lake (MN) 21   

Duluth East (Duluth, MN) 31 Princeton (MN) 27   


NORTHEAST - BLUE
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 16 Aitkin (MN) 13   

Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 33 Esko (MN) 30   

Pine City (MN) 26 Mora (MN) 22   


NORTHEAST - RED
Denfeld (Duluth, MN) 13 Cloquet (MN) 11   

Grand Rapids (MN) 32 Proctor (MN) 31   

Hibbing (MN) 36 Hermantown (MN) 31   


NORTHEAST - SILVER
Mesabi East (Aurora, MN) 26 Barnum (MN) 23   

East Central (Sandstone, MN) 23 Chisholm (MN) 20   

Deer River (MN) 39 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 38   


NORTHEAST - WHITE
International Falls (MN) 27 Two Harbors (MN) 26   


NORTHWEST - RED
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 23 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 19   

Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 31 Fosston (MN) 30   

Mahnomen (MN) 20 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 16   


NORTHWEST - WHITE
New York Mills (MN) 22 Pillager (MN) 21   

Pine River-Backus (Pine River, MN) 19 Blackduck (MN) 18   

Bagley (MN) 20 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 19   


SOUTH CENTRAL - BLUE
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 32 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 29   

Maple River (Mapleton, MN) 14 Norwood-Young America (MN) 12   

Mayer Lutheran (Mayer, MN) 26 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 22   

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 34 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 31   

Sibley East (Arlington, MN) 34 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 31   


SOUTH CENTRAL - RED
Belle Plaine (MN) 12 Jordan (MN) 7   

Fairmont (MN) 12 Tri-City United (Montgomery, MN) 8   

St. Peter (MN) 29 Waseca (MN) 28   

Albert Lea (MN) 19 Worthington (MN) 14   


SOUTH CENTRAL - WHITE
Jackson County Central (Jackson, MN) 17 Luverne (MN) 14   

Pipestone (MN) 41 Windom (MN) 40   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 11 Blue Earth (MN) 6   

St. James (MN) 40 Martin County West (Sherburn, MN) 36   


SOUTHEAST - RED
Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 30 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 25   

Lake City (MN) 12 La Crescent (MN) 8   

Byron (MN) 28 Lourdes (Rochester, MN) 23   

Stewartville (MN) 37 Cannon Falls (MN) 32   


SOUTHEAST - WHITE
Pine Island (MN) 30 Caledonia (MN) 29   

Chatfield (MN) 30 St. Charles (MN) 26   

Triton (Dodge Center, MN) 30 Cotter (Winona, MN) 27   

Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 38 Dover-Eyota (Eyota, MN) 33   


SOUTHWEST - EAST
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 21 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 18   

Springfield (MN) 32 Red Rock Central (Lamberton, MN) 30   

Sleepy Eye (MN) 20 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 19   

Wabasso (MN) 22 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 20   


SOUTHWEST - WEST
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 23 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 20   

Canby (MN) 15 Lakeview (Cottonwood, MN) 12   

Adrian (MN) 40 Minneota (MN) 38   

Ortonville (MN) 24 Murray County Central (Slayton, MN) 21   

Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 16 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12   


SUBURBAN - RED
Irondale (New Brighton, MN) 16 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 11   

DeLaSalle (Minneapolis, MN) 41 Park Center (Brooklyn Park, MN) 36   

Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 14 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 12   

St. Louis Park (MN) 18 Spring Lake Park (MN) 14   


SUBURBAN - WHITE
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 11 Jefferson (Bloomington, MN) 10   

Chanhassen (MN) 26 Waconia (MN) 24   

Chaska (MN) 35 Kennedy (Bloomington, MN) 32   

Orono (Long Lake, MN) 18 Richfield (MN) 15   


TWIN CITY - BLUE
Edison (Minneapolis, MN) 31 St. Agnes (St. Paul, MN) 27   


TWIN CITY - GOLD
Providence Academy (Plymouth, MN) 19 Johnson (St. Paul, MN) 18   

Harding (St. Paul, MN) 19 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 15   


TWIN CITY - MAROON
St. Paul Central (St. Paul, MN) 27 Fridley (MN) 23   

St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 39 Highland Park (St. Paul, MN) 37   

Washburn (Minneapolis, MN) 15 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 10   


TWIN CITY - RED
Breck (Minneapolis, MN) 42 Como Park (St. Paul, MN) 39   

Concordia Academy (Roseville, MN) 14 Henry (Minneapolis, MN) 12   


WEST METRO - NORTH
Osseo (MN) 26 Anoka (MN) 25   

Blaine (MN) 21 Centennial (Circle Pines, MN) 16   

Coon Rapids (MN) 16 Champlin Park (Champlin, MN) 12   

Andover (MN) 24 Totino-Grace (Fridley, MN) 21   


WEST METRO - SOUTH
Hopkins (Minnetonka, MN) 31 Eden Prairie (MN) 27   

Maple Grove (MN) 25 Edina (MN) 20   

Minnetonka (MN) 34 Shakopee (MN) 30   

Wayzata (Plymouth, MN) 34 Prior Lake (MN) 32   


NON-LEAGUE
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 11 Ada-Borup (Ada, MN) 8
Century (Rochester, MN) 28 Red Wing (MN) 23   

Red Lake (MN) 23 Climax/Fisher (Climax, MN) 20   

Faribault (MN) 35 Owatonna (MN) 34   

Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 39 Kittson Central (Hallock, MN) 36
Mankato West (Mankato, MN) 38 Marshall (Rochester, MN) 34   

Mayo (Rochester, MN) 40 Austin (MN) 38   

Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 15 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 11   

Mound-Westonka (Mound, MN) 15 Spectrum (Elk River, MN) 14   

Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 36 Onamia (MN) 31
Columbia Heights (MN) 30 New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 27   

Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 14 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 11
Mankato East (Mankato, MN) 32 Northfield (MN) 27   

Renville County West (Renville, MN) 22 Park Christian (Moorhead, MN) 20 [forfeit]
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 20 Norman County West (Halstad, MN) 18
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 10 Win-E-Mac (Erskine, MN) 5
Warroad (MN) 21 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 16   

Waubun (MN) 13 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 8
New Prague (MN) 20 Winona (MN) 15   


INTERSTATE
Frederic (WI) 11 Cook County (Grand Marais, MN) 8
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 34 Ashland (WI) 31   




Saturday, September 17th

DISTRICT 9 SOUTH - EAST
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 15 Mabel-Canton (Mabel, MN) 10

NORTHEAST - WHITE
Virginia (MN) 25 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 22