2016 MINNESOTA 9/9 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Friday, September 9th

BIG SOUTHEAST - BLUE
Red Wing (MN) 27 Faribault (MN) 26   

Mankato East (Mankato, MN) 26 Mankato West (Mankato, MN) 23   

Austin (MN) 36 Winona (MN) 35   


BIG SOUTHEAST - RED
Mayo (Rochester, MN) 32 Century (Rochester, MN) 29   

Northfield (MN) 18 New Prague (MN) 16   

Marshall (Rochester, MN) 40 Owatonna (MN) 37   


DISTRICT 9 SOUTH - EAST
Grand Meadow (MN) 29 Randolph (MN) 27
Houston (MN) 12 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 11
Mabel-Canton (Mabel, MN) 23 Lanesboro (MN) 22
West Lutheran (Plymouth, MN) 25 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 22
Spring Grove (MN) 11 Alden-Conger (Alden, MN) 8

DISTRICT 9 SOUTH - WEST
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 15 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 14
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 22 Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 20
Fulda (MN) 37 Southwest Star Concept (Okabena, MN) 35
Madelia (MN) 24 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 22
Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 34 Nicollet (MN) 30

DISTRICT 38 WEST - SOUTH 34
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 22 Rothsay (MN) 21
Underwood (MN) 42 Park Christian (Moorhead, MN) 41
Verndale (MN) 30 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 26

DISTRICT 39 WEST - SOUTH 35
Hancock (MN) 40 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 35
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 40 Renville County West (Renville, MN) 39
MACCRAY (Clara City, MN) 21 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 18

EAST CENTRAL - NORTH
Albany (MN) 11 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 10   

Milaca (MN) 40 Little Falls (MN) 37   

Becker (MN) 16 New London-Spicer (New London, MN) 12   

Foley (MN) 31 Zimmerman (MN) 29   


EAST CENTRAL - SOUTH
Holy Family Catholic (Victoria, MN) 24 Annandale (MN) 20   

Dassel-Cokato (Cokato, MN) 10 Delano (MN) 8   

Hutchinson (MN) 12 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 10   

Litchfield (MN) 40 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 38   


EAST METRO - BLUE
Woodbury (MN) 40 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 38   

East Ridge (Woodbury, MN) 36 Mounds View (Arden Hills, MN) 34   

White Bear Lake (MN) 11 Forest Lake (MN) 6   

Roseville (MN) 21 Stillwater (MN) 16   


EAST METRO - RED
Tartan (Oakdale, MN) 14 Mahtomedi (MN) 12   

Hill-Murray (Maplewood, MN) 14 Sibley (Mendota Heights, MN) 9   

Simley (Inver Grove Heights, MN) 34 Hastings (MN) 32   

South St. Paul (MN) 27 Park (Cottage Grove, MN) 22   

St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 31 North (North St. Paul, MN) 28   


EAST METRO - WHITE
Burnsville (MN) 20 Lakeville South (Lakeville, MN) 15   

Farmington (MN) 41 Eastview (Apple Valley, MN) 37
Eagan (MN) 41 Lakeville North (Lakeville, MN) 37   

Apple Valley (MN) 40 Rosemount (MN) 37   


MID SOUTHEAST - EAST
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 33 Goodhue (MN) 32   

Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 20 Hayfield (MN) 15   

Rushford-Peterson (Rushford, MN) 35 Fillmore Central (Harmony, MN) 33   


MID SOUTHEAST - WEST
Blooming Prairie (MN) 19 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 18   

Medford (MN) 41 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 36   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 13 St. Clair (MN) 8   

Loyola (Mankato, MN) 32 United South Central (Wells, MN) 27   


MID STATE - SUB 1
Holdingford (MN) 28 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 26
Pierz (MN) 15 Maple Lake (MN) 11   

Melrose (MN) 12 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 8   

Paynesville (MN) 23 Rockford (MN) 22   


MID STATE - SUB 2
B O L D (Olivia, MN) 38 Sauk Centre (MN) 34
Benson (MN) 26 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 23   

Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 35 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 33

MID STATE - SUB 3
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 42 Browerville (MN) 37
Kimball (MN) 19 Parkers Prairie (MN) 14
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 36 Royalton (MN) 35   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 22 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 17

MIDWEST - BLUE
Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 37 Osakis (MN) 32   

Frazee (MN) 22 Staples-Motley (Staples, MN) 18   

Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 34 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 31

MIDWEST - RED
Roseau (MN) 25 Detroit Lakes (MN) 24   

Fergus Falls (MN) 20 Pequot Lakes (MN) 19   

Thief River Falls (MN) 15 Park Rapids (MN) 10   

Perham (MN) 22 East Grand Forks (MN) 18   


MIDWEST - WHITE
Barnesville (MN) 23 Crookston (MN) 18   

Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 33 Breckenridge (MN) 29   

Hawley (MN) 15 Warroad (MN) 12   


NORTH CENTRAL - RED
Moorhead (MN) 24 Alexandria (MN) 21   

Bemidji (MN) 11 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 8   

Brainerd (MN) 37 Apollo (St. Cloud, MN) 36   

Willmar (MN) 25 Rocori (Cold Spring, MN) 22   

St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 28 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 23   


NORTHEAST - SILVER
Barnum (MN) 19 Deer River (MN) 16   

Mesabi East (Aurora, MN) 28 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 27
East Central (Sandstone, MN) 35 Rush City (MN) 30   


NORTHWEST - RED
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 11 Climax/Fisher (Climax, MN) 7
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 11 Fosston (MN) 7
Mahnomen (MN) 22 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 18

NORTHWEST - WHITE
Blackduck (MN) 28 Red Lake (MN) 26
Bagley (MN) 27 Pillager (MN) 23
New York Mills (MN) 19 Pine River-Backus (Pine River, MN) 16

SOUTH CENTRAL - BLUE
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 19 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 18   

Sibley East (Arlington, MN) 20 Maple River (Mapleton, MN) 19
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 27 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 26   

Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 23 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 20
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 20 Norwood-Young America (MN) 15   


SOUTH CENTRAL - RED
Albert Lea (MN) 42 Belle Plaine (MN) 39   

Fairmont (MN) 20 Jordan (MN) 17   

Waseca (MN) 33 Marshall (MN) 31   

New Ulm (MN) 11 Tri-City United (Montgomery, MN) 7   

Worthington (MN) 23 St. Peter (MN) 22   


SOUTH CENTRAL - WHITE
St. James (MN) 27 Blue Earth (MN) 23   

Pipestone (MN) 42 Jackson County Central (Jackson, MN) 39   

Luverne (MN) 10 Windom (MN) 9   

Martin County West (Sherburn, MN) 34 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 30   


SOUTHEAST - RED
Stewartville (MN) 36 Byron (MN) 31   

Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 42 Cannon Falls (MN) 40   

La Crescent (MN) 10 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 6   

Lourdes (Rochester, MN) 11 Lake City (MN) 7

SOUTHEAST - WHITE
Chatfield (MN) 34 Dover-Eyota (Eyota, MN) 31   

Cotter (Winona, MN) 14 Pine Island (MN) 13   

Triton (Dodge Center, MN) 27 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 25   


SOUTHWEST - EAST
Sleepy Eye (MN) 31 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 30   

Red Rock Central (Lamberton, MN) 11 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6
Springfield (MN) 10 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 8   

Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 14 Wabasso (MN) 10   


SOUTHWEST - WEST
Lakeview (Cottonwood, MN) 26 Adrian (MN) 22
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 34 Canby (MN) 31   

Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 34 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 33   

Minneota (MN) 30 Ortonville (MN) 29   

Murray County Central (Slayton, MN) 40 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 35   


SUBURBAN - RED
DeLaSalle (Minneapolis, MN) 36 Irondale (New Brighton, MN) 35   

Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 30 St. Louis Park (MN) 27   

Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 26 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 23   

Spring Lake Park (MN) 15 Park Center (Brooklyn Park, MN) 11   


SUBURBAN - WHITE
Chanhassen (MN) 23 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 20   

Chaska (MN) 42 Richfield (MN) 40   

Jefferson (Bloomington, MN) 31 Orono (Long Lake, MN) 28   

Kennedy (Bloomington, MN) 41 Waconia (MN) 38   


TWIN CITY - BLUE
Brooklyn Center (MN) 17 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 15
Roosevelt (Minneapolis, MN) 31 St. Agnes (St. Paul, MN) 27

TWIN CITY - GOLD
Minneapolis South (Minneapolis, MN) 40 New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 37   

Johnson (St. Paul, MN) 42 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 39

TWIN CITY - MAROON
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 12 Fridley (MN) 10   

St. Paul Central (St. Paul, MN) 34 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 30   

Washburn (Minneapolis, MN) 21 Highland Park (St. Paul, MN) 17   


TWIN CITY - RED
Breck (Minneapolis, MN) 22 Concordia Academy (Roseville, MN) 18   

Columbia Heights (MN) 16 Mound-Westonka (Mound, MN) 13   


WEST METRO - NORTH
Coon Rapids (MN) 20 Blaine (MN) 19   

Champlin Park (Champlin, MN) 14 Centennial (Circle Pines, MN) 9   

Andover (MN) 19 Osseo (MN) 14   

Totino-Grace (Fridley, MN) 12 Anoka (MN) 7   


WEST METRO - SOUTH
Edina (MN) 21 Eden Prairie (MN) 18   

Maple Grove (MN) 41 Hopkins (Minnetonka, MN) 39   

Prior Lake (MN) 31 Minnetonka (MN) 28   

Shakopee (MN) 11 Wayzata (Plymouth, MN) 6   


NON-LEAGUE
Ada-Borup (Ada, MN) 27 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 26
Aitkin (MN) 27 Denfeld (Duluth, MN) 26
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 29 Duluth East (Duluth, MN) 28   

Cloquet (MN) 38 Virginia (MN) 35   

Como Park (St. Paul, MN) 26 Harding (St. Paul, MN) 24   

Cook County (Grand Marais, MN) 37 Carlton (MN) 36
Cromwell (MN) 29 Ogilvie (MN) 25
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 28 Braham (MN) 27   

Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 13 Elk River (MN) 8
Ely (MN) 22 Northeast Range (Babbitt, MN) 17
Chisholm (MN) 11 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 8   

Hill City (MN) 39 Floodwood (MN) 34
Win-E-Mac (Erskine, MN) 13 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 11
Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 37 Grand Rapids (MN) 32   

Henry (Minneapolis, MN) 12 Edison (Minneapolis, MN) 7   

Pine City (MN) 27 Hermantown (MN) 26   

Hibbing (MN) 25 International Falls (MN) 20   

Isle (MN) 33 Bigfork (MN) 30
Wrenshall (MN) 23 Kelley (Silver Bay, MN) 19
Norman County West (Halstad, MN) 42 Kittson Central (Hallock, MN) 40
Onamia (MN) 16 McGregor (MN) 13
Buffalo (MN) 37 Monticello (MN) 36   

Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 10 Spectrum (Elk River, MN) 9
Nevis (MN) 23 Kelliher/Northome (Northome, MN) 18
Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 31 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 27
South Ridge (Culver, MN) 13 North Woods (Cook, MN) 9
Mora (MN) 31 Proctor (MN) 29   

Princeton (MN) 33 Rogers (MN) 31   

Providence Academy (Plymouth, MN) 25 St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 23   

St. Francis (MN) 29 North Branch (MN) 24   

Big Lake (MN) 12 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 10   

Esko (MN) 29 Two Harbors (MN) 26
United North Central co-op (Menahga, MN) 23 Pelican Rapids (MN) 19   

Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 14 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 9
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 12 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 7
Waubun (MN) 33 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 32
Laporte (MN) 37 Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 32



Saturday, September 10th

MID SOUTHEAST - EAST
Kingsland (Spring Valley, MN) 20 Southland (Adams, MN) 19   


MID STATE - SUB 2
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 20 Montevideo (MN) 16   


SOUTHEAST - WHITE
St. Charles (MN) 41 Caledonia (MN) 36   


NON-LEAGUE
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 10 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 8