2016 MINNESOTA 9/2 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Thursday, September 1st

DISTRICT 9 SOUTH - WEST
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 20 Nicollet (MN) 17
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 24 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 22
Fulda (MN) 39 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 37
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 38 Southwest Star Concept (Okabena, MN) 36

EAST METRO - RED
Simley (Inver Grove Heights, MN) 37 Park (Cottage Grove, MN) 32   


NORTHEAST - SILVER
Braham (MN) 17 Chisholm (MN) 16   


SOUTH CENTRAL - RED
Albert Lea (MN) 10 Waseca (MN) 5   


NON-LEAGUE
Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 25 DeLaSalle (Minneapolis, MN) 22   

Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 23 Ada-Borup (Ada, MN) 18
Forest Lake (MN) 42 Apple Valley (MN) 39   

Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 27 Barnesville (MN) 22   

Norwood-Young America (MN) 16 Belle Plaine (MN) 11   

Blaine (MN) 22 Wayzata (Plymouth, MN) 19   

Burnsville (MN) 24 Roseville (MN) 22   

Dover-Eyota (Eyota, MN) 40 Byron (MN) 37   

Prior Lake (MN) 17 Centennial (Circle Pines, MN) 12   

Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 31 Norman County West (Halstad, MN) 27
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 28 Lakeville South (Lakeville, MN) 23   

Dawson-Boyd (Dawson, MN) 39 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 36   

Detroit Lakes (MN) 36 Little Falls (MN) 35   

East Grand Forks (MN) 22 Crookston (MN) 18   

Andover (MN) 31 Edina (MN) 29   

Brainerd (MN) 11 Elk River (MN) 8   

Fairmont (MN) 11 Blue Earth (MN) 7   

Onamia (MN) 25 Floodwood (MN) 23
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 12 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 8
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 38 Henry (Minneapolis, MN) 37   

Virginia (MN) 31 Hibbing (MN) 26   

St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 18 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 14   

Coon Rapids (MN) 24 Hopkins (Minnetonka, MN) 21   

Becker (MN) 20 Hutchinson (MN) 18   

Jackson County Central (Jackson, MN) 24 Maple River (Mapleton, MN) 23   

Triton (Dodge Center, MN) 41 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 40   

East Ridge (Woodbury, MN) 20 Lakeville North (Lakeville, MN) 17   

Milaca (MN) 17 Litchfield (MN) 14   

St. Charles (MN) 25 Lourdes (Rochester, MN) 21
MACCRAY (Clara City, MN) 37 Park Christian (Moorhead, MN) 36
Maple Grove (MN) 37 Osseo (MN) 32   

Maple Lake (MN) 40 Kimball (MN) 36   

Champlin Park (Champlin, MN) 28 Minnetonka (MN) 26   

Barnum (MN) 36 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 33
Mora (MN) 15 Harding (St. Paul, MN) 14   

Carlton (MN) 25 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 21
Murray County Central (Slayton, MN) 24 Springfield (MN) 21   

North Woods (Cook, MN) 28 Cook County (Grand Marais, MN) 24
Park Rapids (MN) 33 United North Central co-op (Menahga, MN) 32   

Staples-Motley (Staples, MN) 27 Pequot Lakes (MN) 23   

Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 17 Pine River-Backus (Pine River, MN) 12
Underwood (MN) 28 Renville County West (Renville, MN) 24
Jefferson (Bloomington, MN) 41 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 40   

Minneapolis South (Minneapolis, MN) 34 Roosevelt (Minneapolis, MN) 30
Rosemount (MN) 27 White Bear Lake (MN) 24   

Royalton (MN) 29 New York Mills (MN) 28
Pine City (MN) 40 Rush City (MN) 36   

Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 11 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8   

Anoka (MN) 21 Shakopee (MN) 17   

Chaska (MN) 31 Spring Lake Park (MN) 30   

Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 41 Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 38
Stillwater (MN) 25 Eagan (MN) 20   

Totino-Grace (Fridley, MN) 33 Eden Prairie (MN) 31   

Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 13 Sleepy Eye (MN) 12   

Waconia (MN) 19 Irondale (New Brighton, MN) 16   

Waubun (MN) 32 Kittson Central (Hallock, MN) 27
Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 15 Rothsay (MN) 14
Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 22 Win-E-Mac (Erskine, MN) 20
Zimmerman (MN) 31 Delano (MN) 29   

Cannon Falls (MN) 12 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 8   




Friday, September 2nd

DISTRICT 9 SOUTH - EAST
West Lutheran (Plymouth, MN) 27 Alden-Conger (Alden, MN) 23
Lanesboro (MN) 20 Grand Meadow (MN) 19
Houston (MN) 20 Randolph (MN) 18
Mabel-Canton (Mabel, MN) 34 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 33
Spring Grove (MN) 34 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 31

DISTRICT 9 SOUTH - WEST
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 41 Madelia (MN) 38

EAST METRO - RED
Hastings (MN) 19 Sibley (Mendota Heights, MN) 16   

Mahtomedi (MN) 10 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 6   

North (North St. Paul, MN) 11 South St. Paul (MN) 6   

Hill-Murray (Maplewood, MN) 19 Tartan (Oakdale, MN) 16   


SOUTH CENTRAL - BLUE
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 22 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 19   


SOUTH CENTRAL - RED
Jordan (MN) 12 Marshall (MN) 7   


SOUTHWEST - WEST
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 15 Canby (MN) 10   


NON-LEAGUE
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 10 Adrian (MN) 6
Monticello (MN) 26 Alexandria (MN) 25   

Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 30 Apollo (St. Cloud, MN) 28   

Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 19 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 17   

Paynesville (MN) 32 B O L D (Olivia, MN) 29   

Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 26 Bagley (MN) 23
Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 11 Orono (Long Lake, MN) 10   

Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 37 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 32
Frazee (MN) 11 Breckenridge (MN) 6   

Browerville (MN) 34 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 32
Willmar (MN) 17 Buffalo (MN) 12   

Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 35 Laporte (MN) 32
La Crescent (MN) 41 Caledonia (MN) 39   

Chanhassen (MN) 31 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 27   

Blackduck (MN) 39 Climax/Fisher (Climax, MN) 34
Esko (MN) 39 Cloquet (MN) 35   

Spectrum (Elk River, MN) 33 Concordia Academy (Roseville, MN) 28   

Isle (MN) 14 Cromwell (MN) 13
East Central (Sandstone, MN) 26 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 22   

International Falls (MN) 21 Deer River (MN) 18   

Denfeld (Duluth, MN) 40 Duluth East (Duluth, MN) 35
Thief River Falls (MN) 31 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 27   

Eastview (Apple Valley, MN) 36 Woodbury (MN) 34
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 15 Benson (MN) 13   

Edison (Minneapolis, MN) 41 Columbia Heights (MN) 40   

Ely (MN) 13 Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 10 [forfeit]
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 42 Mesabi East (Aurora, MN) 38   

Fergus Falls (MN) 13 Albany (MN) 8   

Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 16 Fillmore Central (Harmony, MN) 13   

Foley (MN) 38 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 37   

Red Lake (MN) 39 Fosston (MN) 34   

Brooklyn Center (MN) 20 Fridley (MN) 15
Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 40 New London-Spicer (New London, MN) 37   

Goodhue (MN) 17 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 14   

North Branch (MN) 23 Grand Rapids (MN) 22   

Hawley (MN) 22 Perham (MN) 19   

Hayfield (MN) 35 Loyola (Mankato, MN) 32   

Hermantown (MN) 29 Two Harbors (MN) 28
Highland Park (St. Paul, MN) 36 Como Park (St. Paul, MN) 35   

Hill City (MN) 15 McGregor (MN) 14
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 38 Hancock (MN) 35
Aitkin (MN) 26 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 24
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 15 Holdingford (MN) 11
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 32 Montevideo (MN) 31   

Kelley (Silver Bay, MN) 20 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 16
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 20 Martin County West (Sherburn, MN) 16   

Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 34 Lakeview (Cottonwood, MN) 30   

Windom (MN) 30 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 27
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 10 Medford (MN) 9   

Worthington (MN) 29 Luverne (MN) 27   

Mankato East (Mankato, MN) 42 New Prague (MN) 40   

Owatonna (MN) 24 Mankato West (Mankato, MN) 20   

Marshall (Rochester, MN) 30 Austin (MN) 27   

Faribault (MN) 21 Mayo (Rochester, MN) 19   

Sauk Centre (MN) 21 Melrose (MN) 17
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 17 Washburn (Minneapolis, MN) 12   

Wabasso (MN) 25 Minneota (MN) 20   

Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 25 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 24
Mound-Westonka (Mound, MN) 21 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 18   

Farmington (MN) 36 Mounds View (Arden Hills, MN) 34   

Nevis (MN) 15 Bigfork (MN) 10
Pipestone (MN) 10 New Ulm (MN) 6   

Red Wing (MN) 42 Northfield (MN) 39   

Ogilvie (MN) 25 Wrenshall (MN) 22
Ortonville (MN) 10 Red Rock Central (Lamberton, MN) 8
Osakis (MN) 19 Pelican Rapids (MN) 15   

Park Center (Brooklyn Park, MN) 14 Kennedy (Bloomington, MN) 10   

Parkers Prairie (MN) 22 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 18
Pierz (MN) 35 Annandale (MN) 31   

Mahnomen (MN) 32 Pillager (MN) 29   

Pine Island (MN) 19 Lake City (MN) 18   

Cotter (Winona, MN) 32 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 28   

Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 22 Proctor (MN) 17   

Breck (Minneapolis, MN) 37 Providence Academy (Plymouth, MN) 35   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 28 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 26   

Richfield (MN) 11 St. Louis Park (MN) 7   

Rockford (MN) 13 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 8   

Rocori (Cold Spring, MN) 30 Big Lake (MN) 25   

Rogers (MN) 42 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 41   

Blooming Prairie (MN) 14 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 9   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 30 Princeton (MN) 29   

Kelliher/Northome (Northome, MN) 17 South Ridge (Culver, MN) 15
Southland (Adams, MN) 39 St. Clair (MN) 35   

Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 35 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 34
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 24 New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 19   

Bemidji (MN) 21 St. Francis (MN) 16   

Moorhead (MN) 42 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 37   

St. Agnes (St. Paul, MN) 28 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 25
Johnson (St. Paul, MN) 28 St. Paul Central (St. Paul, MN) 25   

St. Peter (MN) 24 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 22   

Chatfield (MN) 13 Stewartville (MN) 9   

Tri-City United (Montgomery, MN) 30 Sibley East (Arlington, MN) 25
United South Central (Wells, MN) 36 Kingsland (Spring Valley, MN) 31   

Upsala/Swanville (Upsala, MN) 21 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 16
Verndale (MN) 12 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 7
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 33 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 31   

Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 30 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 29
Roseau (MN) 42 Warroad (MN) 40   

Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 11 St. James (MN) 9   

Winona (MN) 24 Century (Rochester, MN) 21   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 26 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 22