2016 MINNESOTA 11/4 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    show projections


Monday, October 31st

AA PLAYOFFS
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 12   

Maple River (Mapleton, MN) 24 Blue Earth (MN) 21   




Thursday, November 3rd

9 MAN PLAYOFFS
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 30 Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 12
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 19 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 15
Waubun (MN) 29 Nevis (MN) 28

A PLAYOFFS
Braham (MN) 29 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20   

Climax/Fisher (Climax, MN) 39 Mahnomen (MN) 34   


AA PLAYOFFS
Royalton (MN) 41 Rush City (MN) 8   


AAA PLAYOFFS
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 31 Pequot Lakes (MN) 20   

Proctor (MN) 37 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 33   




Friday, November 4th

9 MAN PLAYOFFS
Cromwell (MN) 54 South Ridge (Culver, MN) 0
Ely (MN) 32 North Woods (Cook, MN) 31
Spring Grove (MN) 20 Grand Meadow (MN) 18
Verndale (MN) 27 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 25

A PLAYOFFS
Browerville (MN) 21 Parkers Prairie (MN) 14   

Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 23 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 22   

Adrian (MN) 34 Murray County Central (Slayton, MN) 33   

Wabasso (MN) 27 B O L D (Olivia, MN) 23   


AA PLAYOFFS
Barnesville (MN) 24 Hawley (MN) 14   

Caledonia (MN) 15 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 12   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 39 Lakeview (Cottonwood, MN) 37   

Pillager (MN) 17 Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 12   


AAA PLAYOFFS
Belle Plaine (MN) 34 Jordan (MN) 21   

Jackson County Central (Jackson, MN) 41 Fairmont (MN) 37   

Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 34 Albany (MN) 30   

Pierz (MN) 11 Mora (MN) 6   

St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 28 Henry (Minneapolis, MN) 25   


AAAA PLAYOFFS
Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 44 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 29   

Cloquet (MN) 40 Princeton (MN) 38   

Fridley (MN) 38 Highland Park (St. Paul, MN) 37   

Hutchinson (MN) 35 Marshall (MN) 33   

Big Lake (MN) 11 Orono (Long Lake, MN) 10   

Willmar (MN) 34 Rocori (Cold Spring, MN) 33   

New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 41 South St. Paul (MN) 39   

Winona (MN) 37 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 36   


AAAAA PLAYOFFS
Alexandria (MN) 40 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 32   

Andover (MN) 39 St. Francis (MN) 34   

Apple Valley (MN) 13 Park (Cottage Grove, MN) 8   

Elk River (MN) 10 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 9   

Mahtomedi (MN) 37 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 34   

Mankato West (Mankato, MN) 42 Chanhassen (MN) 38   

Owatonna (MN) 28 Northfield (MN) 25   

Spring Lake Park (MN) 12 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 7   


AAAAAA PLAYOFFS
Blaine (MN) 21 Prior Lake (MN) 17   

East Ridge (Woodbury, MN) 14 Champlin Park (Champlin, MN) 9   

Eden Prairie (MN) 20 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 18   

Mounds View (Arden Hills, MN) 35 Lakeville North (Lakeville, MN) 33   

Maple Grove (MN) 32 Edina (MN) 31   

Minnetonka (MN) 34 Burnsville (MN) 32   

Rosemount (MN) 15 Centennial (Circle Pines, MN) 13   

Hopkins (Minnetonka, MN) 35 Totino-Grace (Fridley, MN) 33   




Saturday, November 5th

9 MAN PLAYOFFS
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 44 MACCRAY (Clara City, MN) 6

A PLAYOFFS
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 46 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12   

Rushford-Peterson (Rushford, MN) 13 Fillmore Central (Harmony, MN) 10   


AA PLAYOFFS
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41 Osakis (MN) 7   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 35 Maple River (Mapleton, MN) 34   

Maple Lake (MN) 40 Norwood-Young America (MN) 38   


AAA PLAYOFFS
Lourdes (Rochester, MN) 41 Cannon Falls (MN) 14