CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAAA



Game 1
Apple Valley (MN) (bye)
     
 Game 33
Apple Valley (MN) 28
Hastings (MN) 21
    
Game 2
Hastings (MN) 43
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 22
     
  Game 49
Apple Valley (MN) 42
Park (Cottage Grove, MN) 35
   
Game 3
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 42
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 31
     
 Game 34
Park (Cottage Grove, MN) 28
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 14
    
Game 4
Park (Cottage Grove, MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
Owatonna (MN) 28
Apple Valley (MN) 24
  
Game 5
Owatonna (MN) (bye)
     
 Game 35
Owatonna (MN) 58
Austin (MN) 0
    
Game 6
Austin (MN) 28
Marshall [John] (Rochester, MN) 12
     
  Game 50
Owatonna (MN) 38
Northfield (MN) 20
   
Game 7
Century (Rochester, MN) 32
Mayo (Rochester, MN) 13
     
 Game 36
Northfield (MN) 20
Century (Rochester, MN) 18
    
Game 8
Northfield (MN) (bye)
     
    Semifinals
Game 61
Elk River (MN) 19
Owatonna (MN) 7
 
Game 9
Alexandria (MN) (bye)
     
 Game 37
Alexandria (MN) 37
Moorhead (MN) 30
    
Game 10
Moorhead (MN) 48
Bemidji (MN) 0
     
  Game 51
Alexandria (MN) 40
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 32
   
Game 11
Brainerd (MN) 48
Apollo (St. Cloud, MN) 35
     
 Game 38
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 35
Brainerd (MN) 0
    
Game 12
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) (bye)
     
   Game 58
Elk River (MN) 60
Alexandria (MN) 36
  
Game 13
Elk River (MN) (bye)
     
 Game 39
Elk River (MN) 62
Monticello (MN) 33
    
Game 14
Monticello (MN) 24
Rogers (MN) 19
     
  Game 52
Elk River (MN) 56
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 0
   
Game 15
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 47
Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 0
     
 Game 40
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 31
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 7
    
Game 16
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
Elk River (MN) 42
Spring Lake Park (MN) 14
Game 17
Mahtomedi (MN) (bye)
     
 Game 41
Mahtomedi (MN) 48
Washburn (Minneapolis, MN) 7
    
Game 18
Washburn (Minneapolis, MN) 35
Tartan (Oakdale, MN) 21
     
  Game 53
Mahtomedi (MN) 50
St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 27
   
Game 19
St. Paul Central (St. Paul, MN) 27
North (North St. Paul, MN) 14
     
 Game 42
St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 28
St. Paul Central (St. Paul, MN) 7
    
Game 20
St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) (bye)
     
   Game 59
Mankato West (Mankato, MN) 28
Mahtomedi (MN) 7
  
Game 21
Chanhassen (MN) (bye)
     
 Game 43
Chanhassen (MN) 27
Chaska (MN) 11
    
Game 22
Chaska (MN) 34
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 16
     
  Game 54
Mankato West (Mankato, MN) 35
Chanhassen (MN) 14
   
Game 23
Waconia (MN) 35
New Prague (MN) 0
     
 Game 44
Mankato West (Mankato, MN) 40
Waconia (MN) 13
    
Game 24
Mankato West (Mankato, MN) (bye)
     
    Game 62
Spring Lake Park (MN) 14
Mankato West (Mankato, MN) 0
 
Game 25
Grand Rapids (MN) (bye)
     
 Game 45
Andover (MN) 56
Grand Rapids (MN) 12
    
Game 26
Andover (MN) 36
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 22
     
  Game 55
Andover (MN) 20
St. Francis (MN) 18
   
Game 27
St. Francis (MN) 20
Duluth East (Duluth, MN) 13
     
 Game 46
St. Francis (MN) 24
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 0
    
Game 28
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) (bye)
     
   Game 60
Spring Lake Park (MN) 31
Andover (MN) 30
  
Game 29
Spring Lake Park (MN) (bye)
     
 Game 47
Spring Lake Park (MN) 35
St. Louis Park (MN) 14
    
Game 30
St. Louis Park (MN) 49
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 0
     
  Game 56
Spring Lake Park (MN) 39
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 20
   
Game 31
Irondale (New Brighton, MN) 28
Park Center (Brooklyn Park, MN) 13
     
 Game 48
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 42
Irondale (New Brighton, MN) 12
    
Game 32
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) (bye)
     








Game 1: Apple Valley (MN) has a bye
Game 2: Hastings (MN) 43 Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 22
Game 3: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 42 Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 31
Game 4: Park (Cottage Grove, MN) has a bye
Game 5: Owatonna (MN) has a bye
Game 6: Austin (MN) 28 Marshall [John] (Rochester, MN) 12
Game 7: Century (Rochester, MN) 32 Mayo (Rochester, MN) 13
Game 8: Northfield (MN) has a bye
Game 9: Alexandria (MN) has a bye
Game 10: Moorhead (MN) 48 Bemidji (MN) 0
Game 11: Brainerd (MN) 48 Apollo (St. Cloud, MN) 35
Game 12: Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) has a bye
Game 13: Elk River (MN) has a bye
Game 14: Monticello (MN) 24 Rogers (MN) 19
Game 15: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 47 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 0
Game 16: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) has a bye
Game 17: Mahtomedi (MN) has a bye
Game 18: Washburn (Minneapolis, MN) 35 Tartan (Oakdale, MN) 21
Game 19: St. Paul Central (St. Paul, MN) 27 North (North St. Paul, MN) 14
Game 20: St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) has a bye
Game 21: Chanhassen (MN) has a bye
Game 22: Chaska (MN) 34 Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 16
Game 23: Waconia (MN) 35 New Prague (MN) 0
Game 24: Mankato West (Mankato, MN) has a bye
Game 25: Grand Rapids (MN) has a bye
Game 26: Andover (MN) 36 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 22
Game 27: St. Francis (MN) 20 Duluth East (Duluth, MN) 13
Game 28: Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) has a bye
Game 29: Spring Lake Park (MN) has a bye
Game 30: St. Louis Park (MN) 49 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 0
Game 31: Irondale (New Brighton, MN) 28 Park Center (Brooklyn Park, MN) 13
Game 32: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) has a bye




Game 33: Apple Valley (MN) 28 Hastings (MN) 21
Game 34: Park (Cottage Grove, MN) 28 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 14
Game 35: Owatonna (MN) 58 Austin (MN) 0
Game 36: Northfield (MN) 20 Century (Rochester, MN) 18
Game 37: Alexandria (MN) 37 Moorhead (MN) 30
Game 38: Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 35 Brainerd (MN) 0
Game 39: Elk River (MN) 62 Monticello (MN) 33
Game 40: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 31 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 7
Game 41: Mahtomedi (MN) 48 Washburn (Minneapolis, MN) 7
Game 42: St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 28 St. Paul Central (St. Paul, MN) 7
Game 43: Chanhassen (MN) 27 Chaska (MN) 11
Game 44: Mankato West (Mankato, MN) 40 Waconia (MN) 13
Game 45: Andover (MN) 56 Grand Rapids (MN) 12
Game 46: St. Francis (MN) 24 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 0
Game 47: Spring Lake Park (MN) 35 St. Louis Park (MN) 14
Game 48: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 42 Irondale (New Brighton, MN) 12




Game 49: Apple Valley (MN) 42 Park (Cottage Grove, MN) 35
Game 50: Owatonna (MN) 38 Northfield (MN) 20
Game 51: Alexandria (MN) 40 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 32
Game 52: Elk River (MN) 56 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 0
Game 53: Mahtomedi (MN) 50 St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (Minneapolis, MN) 27
Game 54: Mankato West (Mankato, MN) 35 Chanhassen (MN) 14
Game 55: Andover (MN) 20 St. Francis (MN) 18
Game 56: Spring Lake Park (MN) 39 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 20




Quarterfinals
Game 57: Owatonna (MN) 28 Apple Valley (MN) 24
Game 58: Elk River (MN) 60 Alexandria (MN) 36
Game 59: Mankato West (Mankato, MN) 28 Mahtomedi (MN) 7
Game 60: Spring Lake Park (MN) 31 Andover (MN) 30




Semifinals
Game 61: Elk River (MN) 19 Owatonna (MN) 7
Game 62: Spring Lake Park (MN) 14 Mankato West (Mankato, MN) 0




Finals
Game 63: Elk River (MN) 42 Spring Lake Park (MN) 14