CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 37
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 8
     
 Game 33
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 24
Pipestone (MN) 21
    
Game 2
Pipestone (MN) 53
Windom (MN) 7
     
  Game 49
Lakeview (Cottonwood, MN) 56
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 22
   
Game 3
Lakeview (Cottonwood, MN) 56
St. James (MN) 14
     
 Game 34
Lakeview (Cottonwood, MN) 13
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 9
    
Game 4
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 27
Martin County West (Sherburn, MN) 0
     
   Quarterfinals
Game 57
Caledonia (MN) 58
Lakeview (Cottonwood, MN) 16
  
Game 5
Caledonia (MN) 45
Cotter (Winona, MN) 14
     
 Game 35
Caledonia (MN) 49
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 14
    
Game 6
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 43
St. Charles (MN) 22
     
  Game 50
Caledonia (MN) 27
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 7
   
Game 7
Triton (Dodge Center, MN) 27
Chatfield (MN) 21
     
 Game 36
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 21
Triton (Dodge Center, MN) 6
    
Game 8
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 13
Dover-Eyota (Eyota, MN) 7
     
    Semifinals
Game 61
Caledonia (MN) 55
Barnesville (MN) 20
 
Game 9
Barnesville (MN) (bye)
     
 Game 37
Barnesville (MN) 32
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 0
    
Game 10
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 30
Warroad (MN) 14
     
  Game 51
Barnesville (MN) 24
Hawley (MN) 14
   
Game 11
Bagley (MN) 45
Crookston (MN) 6
     
 Game 38
Hawley (MN) 49
Bagley (MN) 27
    
Game 12
Hawley (MN) 42
Frazee (MN) 22
     
   Game 58
Barnesville (MN) 42
Pillager (MN) 14
  
Game 13
Pillager (MN) 50
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 6
     
 Game 39
Pillager (MN) 43
Staples-Motley (Staples, MN) 14
    
Game 14
Staples-Motley (Staples, MN) 46
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
     
  Game 52
Pillager (MN) 29
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 6
   
Game 15
Breckenridge (MN) 41
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 6
     
 Game 40
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 38
Breckenridge (MN) 21
    
Game 16
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 44
Pelican Rapids (MN) 6
     
     Finals
Game 63
Caledonia (MN) 61
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 12
Game 17
Norwood-Young America (MN) (bye)
     
 Game 41
Norwood-Young America (MN) 25
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 6
    
Game 18
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 38
St. Agnes (St. Paul, MN) 12
     
  Game 53
Norwood-Young America (MN) 3
Maple Lake (MN) 0
   
Game 19
Spectrum (Elk River, MN) 44
Concordia Academy (Roseville, MN) 0
     
 Game 42
Maple Lake (MN) 19
Spectrum (Elk River, MN) 18
    
Game 20
Maple Lake (MN) 54
Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 14
     
   Game 59
Maple River (Mapleton, MN) 12
Norwood-Young America (MN) 7
  
Game 21
Maple River (Mapleton, MN) 26
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 0
     
 Game 43
Maple River (Mapleton, MN) 21
Blue Earth (MN) 13
    
Game 22
Blue Earth (MN) 26
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 7
     
  Game 54
Maple River (Mapleton, MN) 14
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 0
   
Game 23
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 6
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 0
     
 Game 44
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 12
    
Game 24
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 43
Medford (MN) 24
     
    Game 62
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 46
Maple River (Mapleton, MN) 13
 
Game 25
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) (bye)
     
 Game 45
Rush City (MN) 21
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 19
    
Game 26
Rush City (MN) 42
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 40
     
  Game 55
Royalton (MN) 41
Rush City (MN) 8
   
Game 27
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 48
Mesabi East (Aurora, MN) 0
     
 Game 46
Royalton (MN) 13
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 0
    
Game 28
Royalton (MN) (bye)
     
   Game 60
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 29
Royalton (MN) 12
  
Game 29
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) (bye)
     
 Game 47
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 63
Sauk Centre (MN) 26
    
Game 30
Sauk Centre (MN) 28
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 20
     
  Game 56
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41
Osakis (MN) 7
   
Game 31
Paynesville (MN) 42
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 14
     
 Game 48
Osakis (MN) 28
Paynesville (MN) 20
    
Game 32
Osakis (MN) 56
Benson (MN) 12
     








Game 1: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 37 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 8
Game 2: Pipestone (MN) 53 Windom (MN) 7
Game 3: Lakeview (Cottonwood, MN) 56 St. James (MN) 14
Game 4: Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 27 Martin County West (Sherburn, MN) 0
Game 5: Caledonia (MN) 45 Cotter (Winona, MN) 14
Game 6: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 43 St. Charles (MN) 22
Game 7: Triton (Dodge Center, MN) 27 Chatfield (MN) 21
Game 8: Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 13 Dover-Eyota (Eyota, MN) 7
Game 9: Barnesville (MN) has a bye
Game 10: United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 30 Warroad (MN) 14
Game 11: Bagley (MN) 45 Crookston (MN) 6
Game 12: Hawley (MN) 42 Frazee (MN) 22
Game 13: Pillager (MN) 50 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 6
Game 14: Staples-Motley (Staples, MN) 46 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
Game 15: Breckenridge (MN) 41 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 6
Game 16: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 44 Pelican Rapids (MN) 6
Game 17: Norwood-Young America (MN) has a bye
Game 18: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 38 St. Agnes (St. Paul, MN) 12
Game 19: Spectrum (Elk River, MN) 44 Concordia Academy (Roseville, MN) 0
Game 20: Maple Lake (MN) 54 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 14
Game 21: Maple River (Mapleton, MN) 26 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 0
Game 22: Blue Earth (MN) 26 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 7
Game 23: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 6 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 0
Game 24: Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 43 Medford (MN) 24
Game 25: Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) has a bye
Game 26: Rush City (MN) 42 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 40
Game 27: Crosby-Ironton (Crosby, MN) 48 Mesabi East (Aurora, MN) 0
Game 28: Royalton (MN) has a bye
Game 29: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) has a bye
Game 30: Sauk Centre (MN) 28 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 20
Game 31: Paynesville (MN) 42 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 14
Game 32: Osakis (MN) 56 Benson (MN) 12




Game 33: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 24 Pipestone (MN) 21
Game 34: Lakeview (Cottonwood, MN) 13 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 9
Game 35: Caledonia (MN) 49 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 14
Game 36: Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 21 Triton (Dodge Center, MN) 6
Game 37: Barnesville (MN) 32 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 0
Game 38: Hawley (MN) 49 Bagley (MN) 27
Game 39: Pillager (MN) 43 Staples-Motley (Staples, MN) 14
Game 40: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 38 Breckenridge (MN) 21
Game 41: Norwood-Young America (MN) 25 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 6
Game 42: Maple Lake (MN) 19 Spectrum (Elk River, MN) 18
Game 43: Maple River (Mapleton, MN) 21 Blue Earth (MN) 13
Game 44: Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 12
Game 45: Rush City (MN) 21 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 19
Game 46: Royalton (MN) 13 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 0
Game 47: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 63 Sauk Centre (MN) 26
Game 48: Osakis (MN) 28 Paynesville (MN) 20




Game 49: Lakeview (Cottonwood, MN) 56 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 22
Game 50: Caledonia (MN) 27 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 7
Game 51: Barnesville (MN) 24 Hawley (MN) 14
Game 52: Pillager (MN) 29 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 6
Game 53: Norwood-Young America (MN) 3 Maple Lake (MN) 0
Game 54: Maple River (Mapleton, MN) 14 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 0
Game 55: Royalton (MN) 41 Rush City (MN) 8
Game 56: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41 Osakis (MN) 7




Quarterfinals
Game 57: Caledonia (MN) 58 Lakeview (Cottonwood, MN) 16
Game 58: Barnesville (MN) 42 Pillager (MN) 14
Game 59: Maple River (Mapleton, MN) 12 Norwood-Young America (MN) 7
Game 60: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 29 Royalton (MN) 12




Semifinals
Game 61: Caledonia (MN) 55 Barnesville (MN) 20
Game 62: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 46 Maple River (Mapleton, MN) 13




Finals
Game 63: Caledonia (MN) 61 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 12