2015 WASHINGTON 11/13 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Tuesday, November 10th

2A PLAYOFFS
Cheney (WA) 48 Selah (WA) 21   
[projection: Cheney (WA) 31-14]
East Valley (Yakima, WA) 17 Clarkston (WA) 12   
[projection: Clarkston (WA) 42-7]



Friday, November 13th

1A PLAYOFFS
Connell (WA) 35 Cashmere (WA) 14   
[projection: Connell (WA) 31-12]
Port Townsend (WA) 24 King's (Seattle, WA) 23   
[projection: King's (Seattle, WA) 28-27]
Royal (Royal City, WA) 35 Wright Academy (Tacoma, WA) 30   
[projection: Royal (Royal City, WA) 60-7]

1B PLAYOFFS
Almira-Coulee-Hartline (Coulee City, WA) 52 Selkirk (Ione, WA) 8
Odessa/Harrington (Odessa, WA) 10 Liberty Christian (Richland, WA) 8
Neah Bay (WA) 26 Clallam Bay (WA) 22
Seattle Lutheran (Seattle, WA) 37 Naselle (WA) 35

2A PLAYOFFS
Archbishop Murphy (Everett, WA) 56 Black Hills (Tumwater, WA) 21   
[projection: Archbishop Murphy [Thomas J.] (Everett, WA) 31-26]
Tumwater (WA) 39 Pierce (Tacoma, WA) 38   
[projection: Tumwater (WA) 60-14]

2B PLAYOFFS
Asotin (WA) 7 Brewster (WA) 6   
[projection: Brewster (WA) 35-28]
Mabton (WA) 42 Lind-Ritzville/Sprague (Ritzville, WA) 40   
[projection: Lind-Ritzville/Sprague (Ritzville, WA) 42-13]
North Beach (Ocean Shores, WA) 24 Napavine (WA) 20   
[projection: Napavine (WA) 31-28]
Northwest Christian (Colbert, WA) 25 Warden (WA) 23   
[projection: Northwest Christian (Colbert, WA) 42-28]
Okanogan (WA) 41 Davenport (WA) 37   
[projection: Okanogan (WA) 38-19]
Life Christian Academy (Tacoma, WA) 34 Willapa Valley/Pe Ell (Menlo, WA) 31   
[projection: Willapa Valley/Pe Ell (Menlo, WA) 42-19]

3A PLAYOFFS
Bellevue (WA) 49 Kennedy (Burien, WA) 15   
[projection: Bellevue (WA) 35-14]
Bishop Blanchet (Seattle, WA) 20 Sumner (WA) 19   
[projection: Sumner (WA) 26-22]
Lincoln (Tacoma, WA) 10 Bonney Lake (WA) 9   
[projection: Lincoln (Tacoma, WA) 35-17]
Auburn Mountainview (Auburn, WA) 32 Eastside Catholic (Sammamish, WA) 27   
[projection: Eastside Catholic (Sammamish, WA) 48-14]

4A PLAYOFFS
Lake Stevens (WA) 42 Issaquah (WA) 32   
[projection: Lake Stevens (WA) 31-20]
Central Valley (Spokane Valley, WA) 10 Richland (WA) 7   
[projection: Richland (WA) 22-17]
Davis (Yakima, WA) 33 Woodinville (WA) 31   
[projection: Woodinville (WA) 22-14]



Saturday, November 14th

1A PLAYOFFS
Colville (WA) 29 Eatonville (WA) 0   
[projection: Colville (WA) 31-24]
Hoquiam (WA) 24 Meridian (Bellingham, WA) 20   
[projection: Hoquiam (WA) 28-22]
Cascade Christian (Puyallup, WA) 26 Montesano (WA) 25   
[projection: Montesano (WA) 31-20]
Kalama (WA) 42 Mt. Baker (Deming, WA) 41   
[projection: Mt. Baker (Deming, WA) 35-19]
Zillah (WA) 34 Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 32   
[projection: Zillah (WA) 38-27]

1B PLAYOFFS
Lummi (Bellingham, WA) 50 Evergreen Lutheran (Tacoma, WA) 0
Quilcene (WA) 18 Taholah (WA) 13
Republic (WA) 33 Garfield-Palouse (Palouse, WA) 30
Touchet (WA) 33 Cusick (WA) 28

2A PLAYOFFS
Ellensburg (WA) 30 Cheney (WA) 7   
[projection: Ellensburg (WA) 31-17]
Liberty (Renton, WA) 17 Hockinson (Brush Prairie, WA) 16   
[projection: Hockinson (Brush Prairie, WA) 35-7]
River Ridge (Lacey, WA) 40 North Kitsap (Poulsbo, WA) 35   
[projection: River Ridge (Lacey, WA) 27-21]
Clarkston (WA) 27 Prosser (WA) 25   
[projection: Prosser (WA) 34-27]
Sedro-Woolley (WA) 28 Olympic (Bremerton, WA) 26   
[projection: Olympic (Bremerton, WA) 22-21]
Squalicum (Bellingham, WA) 40 West (Chehalis, WA) 37   
[projection: Squalicum (Bellingham, WA) 38-14]

2B PLAYOFFS
Liberty (Spangle, WA) 16 Toledo (WA) 6   
[projection: Toledo (WA) 31-14]
White Pass/Morton (Randle, WA) 32 LaConner (WA) 30   
[projection: LaConner (WA) 35-21]

3A PLAYOFFS
Glacier Peak (Snohomish, WA) 41 Ballard (Seattle, WA) 33   
[projection: Glacier Peak (Snohomish, WA) 41-28]
Juanita (Kirkland, WA) 32 Columbia River (Vancouver, WA) 31   
[projection: Juanita (Kirkland, WA) 44-28]
Kennewick (WA) 39 Wilson (Tacoma, WA) 34   
[projection: Kennewick (WA) 26-14]
Lakes (Lakewood, WA) 36 Kamiakin (Kennewick, WA) 32   
[projection: Kamiakin (Kennewick, WA) 35-28]

4A PLAYOFFS
Camas (WA) 29 Skyview (Vancouver, WA) 22   
[projection: Camas (WA) 38-17]
Gonzaga Prep (Spokane, WA) 36 Battle Ground (WA) 32   
[projection: Gonzaga Prep (Spokane, WA) 34-17]
Graham-Kapowsin (Graham, WA) 38 Mount Si (Snoqualmie, WA) 34   
[projection: Graham-Kapowsin (Graham, WA) 31-12]
Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 23 Moses Lake (WA) 20   
[projection: Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 31-27]
Skyline (Sammamish, WA) 10 Gig Harbor (WA) 9   
[projection: Gig Harbor (WA) 35-31]