2015 WASHINGTON 11/6 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Tuesday, November 3rd

1A OLYMPIC
Coupeville (WA) 37 Chimacum (WA) 36

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Twin Valley (Amanda Park, WA) 20 Oakville (WA) 17

1B PLAYOFFS
Washington School for the Deaf (Vancouver, WA) 50 Knight (Elma, WA) 18

2A PLAYOFFS
Lakewood (Arlington, WA) 24 Shorecrest (Seattle, WA) 19   
[projection: Lakewood (Arlington, WA) 28-17]
Lindbergh (Renton, WA) 27 Bremerton (WA) 22
Kingston (WA) 33 Steilacoom (WA) 29

3A PLAYOFFS
Ferndale (WA) 49 Marysville-Pilchuck (Marysville, WA) 20   
[projection: Ferndale (WA) 38-14]



Thursday, November 5th

2A CENTRAL WASHINGTON
Quincy (WA) 34 Ellensburg (WA) 33   
[projection: Ellensburg (WA) 44-3]
Grandview (WA) 13 Wapato (WA) 8   
[projection: Grandview (WA) 41-14]
Othello (WA) 42 Prosser (WA) 37   
[projection: Prosser (WA) 42-6]
East Valley (Yakima, WA) 39 Selah (WA) 36   
[projection: Selah (WA) 26-17]
Toppenish (WA) 11 Ephrata (WA) 6   
[projection: Ephrata (WA) 27-19]

2B NORTHWEST
Orcas Island/Lopez (Eastsound, WA) 31 LaConner (WA) 29   
[projection: LaConner (WA) 35-27]

CONSOLATION PLAYOFFS
Auburn (WA) 18 Stadium (Tacoma, WA) 16   
[projection: Auburn (WA) 35-31]
Bellingham (WA) 11 Granite Falls (WA) 10   
[projection: Bellingham (WA) 35-17]
Cedarcrest (Duvall, WA) 40 Sehome (Bellingham, WA) 39   
[projection: Sehome (Bellingham, WA) 22-21]
Decatur (Federal Way, WA) 21 White River (Buckley, WA) 17   
[projection: White River (Buckley, WA) 38-28]
North Central (Spokane, WA) 29 East Valley (Spokane, WA) 25   
[projection: East Valley (Spokane, WA) 40-20]
Emerald Ridge (South Hill, WA) 25 Kentridge (Kent, WA) 22   
[projection: Emerald Ridge (South Hill, WA) 34-21]
Pasco (WA) 28 Ferris (Spokane, WA) 27   
[projection: Ferris [Joel E.] (Spokane, WA) 27-20]
Inchelium (WA) 10 Walker (Springdale, WA) 9
Marysville Getchell (Marysville, WA) 29 Kamiak (Mukilteo, WA) 24   
[projection: Kamiak (Mukilteo, WA) 38-17]
Hanford (Richland, WA) 31 Mead (Spokane, WA) 28   
[projection: Mead (Spokane, WA) 38-21]
Enumclaw (WA) 37 North Thurston (Lacey, WA) 34   
[projection: Enumclaw (WA) 28-21]
Federal Way (WA) 13 Puyallup (WA) 11   
[projection: Puyallup (WA) 35-24]
Shelton (WA) 27 Yelm (WA) 26   
[projection: Yelm (WA) 35-19]
University (Spokane, WA) 28 Southridge (Kennewick, WA) 26   
[projection: University (Spokane, WA) 31-7]
Mt. Rainier (Des Moines, WA) 35 Spanaway Lake (Spanaway, WA) 33   
[projection: Spanaway Lake (Spanaway, WA) 31-21]
Peninsula (Gig Harbor, WA) 24 Timberline (Lacey, WA) 22   
[projection: Peninsula (Gig Harbor, WA) 24-17]

1B SOUTHEAST (8 MAN)
Colton (WA) 24 Garfield-Palouse (Palouse, WA) 21
Touchet (WA) 27 Liberty Christian (Richland, WA) 23
Dayton (WA) 39 Pomeroy (WA) 38
St. John-Endicott (St. John, WA) 35 Sunnyside Christian (Sunnyside, WA) 32



Friday, November 6th

4A BIG NINE
Eisenhower (Yakima, WA) 11 Davis (Yakima, WA) 7   
[projection: Davis [A. C.] (Yakima, WA) 31-6]
Eastmont (East Wenatchee, WA) 34 Sunnyside (WA) 29   
[projection: Eastmont (East Wenatchee, WA) 27-17]
Moses Lake (WA) 19 West Valley (Yakima, WA) 17   
[projection: Moses Lake (WA) 31-17]
Foss (Tacoma, WA) 11
CONSOLATION PLAYOFFS
Auburn Riverside (Auburn, WA) 7   
[projection: Auburn Riverside (Auburn, WA) 34-14]
Cascade (Everett, WA) 14 Shorewood (Shoreline, WA) 13   
[projection: Cascade (Everett, WA) 31-20]
Cle Elum-Roslyn (Cle Elum, WA) 23 River View (Kennewick, WA) 21   
[projection: Cle Elum-Roslyn (Cle Elum, WA) 35-27]
Crescent (Joyce, WA) 32 Darrington (WA) 28
Mount Vernon (WA) 15 Everett (WA) 14   
[projection: Everett (WA) 40-21]
Hale (Seattle, WA) 22 Mercer Island (WA) 20   
[projection: Mercer Island (WA) 35-28]
Newport (Bellevue, WA) 21 Hazen (Renton, WA) 17   
[projection: Newport (Bellevue, WA) 42-19]
College Place (WA) 23 Highland (Cowiche, WA) 22
Interlake (Bellevue, WA) 35 Bainbridge (Bainbridge Island, WA) 31   
[projection: Interlake (Bellevue, WA) 41-22]
Kent-Meridian (Kent, WA) 35 Rogers (Puyallup, WA) 30   
[projection: Kent-Meridian (Kent, WA) 28-21]
Naches Valley (Naches, WA) 35 Kiona-Benton (Benton City, WA) 32   
[projection: Kiona-Benton (Benton City, WA) 35-20]
Lynnwood (Bothell, WA) 33 Jackson (Mill Creek, WA) 31   
[projection: Jackson [Henry M.] (Mill Creek, WA) 31-28]
South Whidbey (Langley, WA) 32 Nooksack Valley (Everson, WA) 28   
[projection: Nooksack Valley (Everson, WA) 35-21]
Columbia (Hunters, WA) 12 Northport (WA) 11
Orting (WA) 19 North Mason (Belfair, WA) 17   
[projection: Orting (WA) 40-7]
Sammamish (Bellevue, WA) 26 Chief Sealth (Seattle, WA) 22   
[projection: Sammamish (Bellevue, WA) 35-17]
Shadle Park (Spokane, WA) 40 West Valley (Spokane, WA) 37   
[projection: West Valley (Spokane, WA) 27-12]
Mount Tahoma (Tacoma, WA) 32 South Kitsap (Port Orchard, WA) 27   
[projection: South Kitsap (Port Orchard, WA) 42-21]
Mountlake Terrace (WA) 42 Stanwood (WA) 40   
[projection: Stanwood (WA) 31-28]
Wilbur-Creston (Creston, WA) 24 Tri-Cities Prep (Pasco, WA) 22   
[projection: Wilbur-Creston (Creston, WA) 35-19]
Coupeville (WA) 26 Vashon Island (WA) 24   
[projection: Vashon Island (WA) 34-26]
Highline (Burien, WA) 37 West Seattle (Seattle, WA) 33   
[projection: West Seattle (Seattle, WA) 35-7]

NON-LEAGUE
Lakeside (Nine Mile Falls, WA) 13 Cashmere (WA) 9
Chelan (WA) 16 Jenkins (Chewelah, WA) 14   
[projection: Chelan (WA) 31-10]

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Liberty Bell (Winthrop, WA) 30 Waterville (WA) 26

1A PLAYOFFS
Connell (WA) 30 La Salle (Union Gap, WA) 6   
[projection: Connell (WA) 40-6]
La Center (WA) 25 Eatonville (WA) 23   
[projection: Eatonville (WA) 30-28]
Lynden Christian (Lynden, WA) 40 King's (Seattle, WA) 39   
[projection: King's (Seattle, WA) 31-14]
Cedar Park Christian (Bothell, WA) 16 Meridian (Bellingham, WA) 14   
[projection: Meridian (Bellingham, WA) 35-14]
Castle Rock (WA) 19 Montesano (WA) 15   
[projection: Montesano (WA) 41-8]
Mt. Baker (Deming, WA) 34 Sultan (WA) 29   
[projection: Mt. Baker (Deming, WA) 52-7]
Bellevue Christian (Clyde Hill, WA) 32 Port Townsend (WA) 29   
[projection: Port Townsend (WA) 42-7]
Goldendale (WA) 12 Royal (Royal City, WA) 10   
[projection: Royal (Royal City, WA) 52-0]
Klahowya (Silverdale, WA) 42 Wright Academy (Tacoma, WA) 41   
[projection: Klahowya (Silverdale, WA) 31-27]
Wahluke (Mattawa, WA) 35 Zillah (WA) 32   
[projection: Zillah (WA) 42-21]

1B PLAYOFFS
Almira-Coulee-Hartline (Coulee City, WA) 60 Republic (WA) 30
Lyle/Wishram (Lyle, WA) 30 Clallam Bay (WA) 29
Odessa/Harrington (Odessa, WA) 37 Cusick (WA) 35
Oakville (WA) 36 Lummi (Bellingham, WA) 34
Tulalip Heritage (Marysville, WA) 39 Quilcene (WA) 34
Selkirk (Ione, WA) 21 Entiat (WA) 20

2A PLAYOFFS
Archbishop Murphy (Everett, WA) 30 Burlington-Edison (Burlington, WA) 7   
[projection: Archbishop Murphy [Thomas J.] (Everett, WA) 31-22]
Hockinson (Brush Prairie, WA) 40 Centralia (WA) 38   
[projection: Hockinson (Brush Prairie, WA) 41-7]
Liberty (Renton, WA) 35 Renton (WA) 30   
[projection: Liberty (Renton, WA) 27-13]
North Kitsap (Poulsbo, WA) 13 Fife (Tacoma, WA) 11   
[projection: Fife (Tacoma, WA) 27-26]
Pierce (Tacoma, WA) 26 Foster (Tukwila, WA) 24   
[projection: Pierce [Franklin] (Tacoma, WA) 42-26]
Sedro-Woolley (WA) 21 Lynden (WA) 20   
[projection: Lynden (WA) 27-22]
Tumwater (WA) 36 Morris (Longview, WA) 33   
[projection: Tumwater (WA) 62-0]
West (Chehalis, WA) 14 Ridgefield (WA) 13   
[projection: Ridgefield (WA) 21-20]

2B PLAYOFFS
Asotin (WA) 24 Colfax (WA) 19   
[projection: Asotin (WA) 24-22]
Brewster (WA) 41 White Swan (WA) 38   
[projection: Brewster (WA) 50-12]
Davenport (WA) 39 Waitsburg/Prescott (Waitsburg, WA) 36   
[projection: Davenport (WA) 35-17]
DeSales (Walla Walla, WA) 32 Liberty (Spangle, WA) 29   
[projection: Liberty (Spangle, WA) 35-6]
Onalaska (WA) 31 Life Christian Academy (Tacoma, WA) 28
Kettle Falls (WA) 30 Lind-Ritzville/Sprague (Ritzville, WA) 27   
[projection: Lind-Ritzville/Sprague (Ritzville, WA) 48-0]
Oroville (WA) 36 Mabton (WA) 32   
[projection: Mabton (WA) 42-24]
Ilwaco (WA) 26 Napavine (WA) 23   
[projection: Napavine (WA) 35-17]
Reardan (WA) 34 Northwest Christian (Colbert, WA) 33   
[projection: Northwest Christian (Colbert, WA) 42-17]
Lake Roosevelt (Coulee Dam, WA) 26 Okanogan (WA) 22   
[projection: Okanogan (WA) 56-0]
Rainier (WA) 24 Toledo (WA) 21
Manson (WA) 22 Warden (WA) 21   
[projection: Warden (WA) 52-8]
Raymond (WA) 35 White Pass/Morton (Randle, WA) 33

3A PLAYOFFS
Auburn Mountainview (Auburn, WA) 35 Meadowdale (Lynnwood, WA) 27   
[projection: Auburn Mountainview (Auburn, WA) 41-19]
Kelso (WA) 30 Bishop Blanchet (Seattle, WA) 29   
[projection: Bishop Blanchet (Seattle, WA) 40-6]
Bonney Lake (WA) 10 Arlington (WA) 5   
[projection: Arlington (WA) 31-14]
Capital (Olympia, WA) 10 Columbia River (Vancouver, WA) 6   
[projection: Capital (Olympia, WA) 35-31]
Edmonds-Woodway (Edmonds, WA) 24 Eastside Catholic (Sammamish, WA) 22   
[projection: Eastside Catholic (Sammamish, WA) 49-3]
Seattle Prep (Seattle, WA) 36 Glacier Peak (Snohomish, WA) 32   
[projection: Glacier Peak (Snohomish, WA) 42-7]
Juanita (Kirkland, WA) 38 Oak Harbor (WA) 37   
[projection: Oak Harbor (WA) 35-27]
Kamiakin (Kennewick, WA) 37 Rogers (Spokane, WA) 32   
[projection: Kamiakin (Kennewick, WA) 42-10]
Roosevelt (Seattle, WA) 28 Kennedy (Burien, WA) 27   
[projection: Kennedy [John F.] (Burien, WA) 34-21]
Kennewick (WA) 42 Mt. Spokane (Mead, WA) 37   
[projection: Mt. Spokane (Mead, WA) 41-24]
O'Dea (Seattle, WA) 36 Lakes (Lakewood, WA) 33   
[projection: O'Dea (Seattle, WA) 35-31]
Rainier Beach (Seattle, WA) 29 Lincoln (Tacoma, WA) 28   
[projection: Lincoln (Tacoma, WA) 48-7]
Sumner (WA) 31 Cleveland (Seattle, WA) 29   
[projection: Sumner (WA) 42-3]

4A PLAYOFFS
Camas (WA) 49 Bethel (Spanaway, WA) 6   
[projection: Camas (WA) 48-14]
Central Valley (Spokane Valley, WA) 39 Chiawana (Pasco, WA) 38   
[projection: Central Valley (Spokane Valley, WA) 28-20]
Gig Harbor (WA) 40 Mariner (Everett, WA) 39   
[projection: Gig Harbor (WA) 48-6]
Walla Walla (WA) 32 Gonzaga Prep (Spokane, WA) 27   
[projection: Gonzaga Prep (Spokane, WA) 48-7]
Snohomish (WA) 41 Graham-Kapowsin (Graham, WA) 39   
[projection: Graham-Kapowsin (Graham, WA) 42-14]
Olympia (WA) 26 Issaquah (WA) 24   
[projection: Olympia (WA) 26-17]
Lake Stevens (WA) 13 Tahoma (Kent, WA) 11   
[projection: Lake Stevens (WA) 48-14]
Jefferson (Auburn, WA) 26 Mount Si (Snoqualmie, WA) 22   
[projection: Jefferson [Thomas] (Auburn, WA) 21-14]
Lewis & Clark (Spokane, WA) 26 Richland (WA) 25   
[projection: Richland (WA) 28-7]
Skyline (Sammamish, WA) 32 Beamer (Federal Way, WA) 28   
[projection: Skyline (Sammamish, WA) 42-6]
Kentwood (Covington, WA) 19 Woodinville (WA) 14   
[projection: Kentwood (Covington, WA) 24-22]



Saturday, November 7th

CONSOLATION PLAYOFFS
Rainier Christian (Covington, WA) 60 Wellpinit (WA) 22

NON-LEAGUE
Seton Catholic (Vancouver, WA) 19 Fort Vancouver (Vancouver, WA) 16   
[projection: Fort Vancouver (Vancouver, WA) 31-21]

1A PLAYOFFS
Cascade Christian (Puyallup, WA) 42 Chimacum (WA) 0   
[projection: Cascade Christian (Puyallup, WA) 50-6]

1B PLAYOFFS
Seattle Lutheran (Seattle, WA) 52 Washington School for the Deaf (Vancouver, WA) 12

2A PLAYOFFS
Black Hills (Tumwater, WA) 40 Long (Longview, WA) 14   
[projection: Black Hills (Tumwater, WA) 48-7]
Olympic (Bremerton, WA) 31 Steilacoom (WA) 26   
[projection: Olympic (Bremerton, WA) 41-12]
River Ridge (Lacey, WA) 35 Lindbergh (Renton, WA) 32   
[projection: River Ridge (Lacey, WA) 34-10]
Lakewood (Arlington, WA) 34 Squalicum (Bellingham, WA) 32   
[projection: Squalicum (Bellingham, WA) 48-6]

3A PLAYOFFS
Ballard (Seattle, WA) 39 Central Kitsap (Silverdale, WA) 15   
[projection: Ballard (Seattle, WA) 41-21]
Bellevue (WA) 16 Ferndale (WA) 11   
[projection: Bellevue (WA) 27-17]
Wilson (Tacoma, WA) 39 Lake Washington (Kirkland, WA) 37 (2ot)   
[projection: Wilson [Woodrow] (Tacoma, WA) 17-16]

4A PLAYOFFS
Battle Ground (WA) 35 Kentlake (Kent, WA) 16   
[projection: Battle Ground (WA) 38-10]
Bellarmine Prep (Tacoma, WA) 23 Curtis (University Place, WA) 18   
[projection: Curtis (University Place, WA) 33-31]
Skyview (Vancouver, WA) 23 Monroe (WA) 21