2015 SOUTH DAKOTA 10/16 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 16th

ALL NATIONS
St. Francis Indian (St. Francis, SD) 32 Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 30   
[projection: Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 35-28]
Crow Creek (Stephan, SD) 32 Jones County/White River (Murdo, SD) 27   
[projection: Jones County/White River (Murdo, SD) 46-8]

BIG EAST
Beresford (SD) 18 Flandreau (SD) 15   
[projection: Beresford (SD) 31-6]
Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 35 Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 31   
[projection: Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 49-3]
McCook Central/Montrose (Salem, SD) 14 Sioux Valley (Volga, SD) 11   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 17-16]

BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Custer (SD) 42 Pine Ridge (SD) 38   
[projection: Custer (SD) 56-0]
Red Cloud (Pine Ridge, SD) 14 Little Wound (Kyle, SD) 11   
[projection: Red Cloud (Pine Ridge, SD) 28-17]

BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
More (Rapid City, SD) 16 Belle Fourche (SD) 14   
[projection: More [St. Thomas] (Rapid City, SD) 35-21]
Sturgis Brown (Sturgis, SD) 38 Spearfish (SD) 33   
[projection: Spearfish (SD) 31-10]

DAKOTA 12
Dakota Valley (North Sioux City, SD) 36 Dell Rapids (SD) 31   
[projection: Dell Rapids (SD) 28-17]
Vermillion (SD) 13 Lennox (SD) 12   
[projection: Lennox (SD) 35-14]
Tea (SD) 29 Madison (SD) 24   
[projection: Madison (SD) 38-12]
Tri-Valley (Colton, SD) 38 West Central (Hartford, SD) 33   
[projection: West Central (Hartford, SD) 28-10]

EASTERN SOUTH DAKOTA
Harrisburg (SD) 38 Brookings (SD) 35   
[projection: Harrisburg (SD) 27-26]
Mitchell (SD) 25 Riggs (Pierre, SD) 24   
[projection: Riggs [T. F.] (Pierre, SD) 31-22]
Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 34 Watertown (SD) 33   
[projection: Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 22-20]

GREATER DAKOTA
Rapid City Central (Rapid City, SD) 28 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 24   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 60-8]
Washington (Sioux Falls, SD) 13 Stevens (Rapid City, SD) 10   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 48-3]

NORTHEAST
Sisseton (SD) 23 Milbank (SD) 20   
[projection: Milbank (SD) 28-13]

NON-LEAGUE
Canton (SD) 32 Wagner (SD) 29   
[projection: Canton (SD) 42-7]
Todd County (Mission, SD) 32 Hot Springs (SD) 30   
[projection: Hot Springs (SD) 31-8]
Lincoln (Sioux Falls, SD) 36 Brandon Valley (Brandon, SD) 33   
[projection: Brandon Valley (Brandon, SD) 31-17]
Huron (SD) 23 O'Gorman (Sioux Falls, SD) 18   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 48-3]
Roncalli (Aberdeen, SD) 28 Chamberlain (SD) 26   
[projection: Roncalli (Aberdeen, SD) 28-7]
Winner (SD) 39 Redfield/Doland (Redfield, SD) 34   
[projection: Winner (SD) 52-0]
Douglas (Box Elder, SD) 17 Yankton (SD) 12   
[projection: Yankton (SD) 35-12]

INTERSTATE
Upton/Sundance (Upton, WY) 14 Lead-Deadwood (Lead, SD) 10   
[projection: Upton/Sundance (Upton, WY) 46-7]

281 (9 MAN)
Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 31 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 30

BIG EAST (9 MAN)
Parker (SD) 38 Baltic (SD) 34

CORNBELT (9 MAN)
Menno/Marion (Menno, SD) 30 Canistota (SD) 28

DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 37 Castlewood/Estelline (Castlewood, SD) 34
DeSmet (SD) 40 Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 39
Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 18 Deubrook (White, SD) 16
Colman-Egan (Colman, SD) 18 St. Mary (Dell Rapids, SD) 15

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Clark/Willow Lake (Clark, SD) 33 Wilmot/Waubay/Summit (Wilmot, SD) 32
Hamlin (Hayti, SD) 13 Britton-Hecla (Britton, SD) 10
Deuel (Clear Lake, SD) 32 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 29
Tri-State co-op (Rosholt, SD) 24 Webster (SD) 20

GREAT PLAINS (9 MAN)
Marty Indian (Marty, SD) 34 Gayville-Volin (Gayville, SD) 30

GREAT WESTERN (9 MAN)
New Underwood (SD) 38 Stanley County (Fort Pierre, SD) 33
Wall (SD) 36 Kadoka (SD) 35

LAKE REGION (9 MAN)
Faulkton (SD) 36 Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 31
Leola/Frederick (Leola, SD) 19 Langford (SD) 17

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 24 Bison (SD) 22

YELLOWSTONE TRAIL (9 MAN)
Eureka/Bowdle (Eureka, SD) 31 Sully Buttes (Onida, SD) 30

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Avon (SD) 11 Andes Central/Dakota Christian (Lake Andes, SD) 8
Bon Homme (Tyndall, SD) 28 Platte/Geddes (Platte, SD) 25
Irene/Wakonda (Irene, SD) 20 Chester (SD) 19
Colome (SD) 31 Tripp-Delmont/Armour (Armour, SD) 26
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 30 Scotland (SD) 27
Edgemont (SD) 25 Philip (SD) 22
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 37 Gregory (SD) 32
Hanson (Alexandria, SD) 38 Centerville (SD) 33
Herreid/Selby (Herreid, SD) 23 Harding County (Buffalo, SD) 19
Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 27 Northwestern Area (Mellette, SD) 24
Lyman (Presho, SD) 21 Lower Brule (SD) 16
Howard (SD) 14 Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 11
Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 36 Potter County co-op (Gettysburg, SD) 31
Hill City (SD) 17 Rapid City Christian (Rapid City, SD) 14
Timber Lake (SD) 34 McLaughlin (SD) 30
Warner (SD) 22 Tiospa Zina (Agency Village, SD) 18