2015 SOUTH DAKOTA 10/9 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Friday, October 9th

ALL NATIONS
Chamberlain (SD) 12 St. Francis Indian (St. Francis, SD) 10   
[projection: Chamberlain (SD) 42-6]
Crow Creek (Stephan, SD) 24 Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 21   
[projection: Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 41-31]
Jones County/White River (Murdo, SD) 41 Todd County (Mission, SD) 40   
[projection: Todd County (Mission, SD) 27-17]

BIG EAST
Bridgewater/Emery/Ethan (Bridgewater, SD) 24 Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 21   
[projection: Bridgewater/Emery/Ethan (Bridgewater, SD) 38-10]
Beresford (SD) 22 Sioux Valley (Volga, SD) 19   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 21-14]

BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Bennett County (Martin, SD) 25 Pine Ridge (SD) 23   
[projection: Bennett County (Martin, SD) 48-3]
Little Wound (Kyle, SD) 16 Lead-Deadwood (Lead, SD) 14   
[projection: Lead-Deadwood (Lead, SD) 31-27]

BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Belle Fourche (SD) 16 Spearfish (SD) 15   
[projection: Belle Fourche (SD) 38-20]
More (Rapid City, SD) 29 Sturgis Brown (Sturgis, SD) 27   
[projection: More [St. Thomas] (Rapid City, SD) 56-0]

DAKOTA 12
Dakota Valley (North Sioux City, SD) 12 Lennox (SD) 11   
[projection: Lennox (SD) 38-21]
Canton (SD) 21 Madison (SD) 18
Tea (SD) 21 West Central (Hartford, SD) 17   
[projection: West Central (Hartford, SD) 28-6]

EASTERN SOUTH DAKOTA
Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 11 Riggs (Pierre, SD) 7   
[projection: Riggs [T. F.] (Pierre, SD) 35-17]
Brookings (SD) 17 Mitchell (SD) 15   
[projection: Brookings (SD) 41-28]
Yankton (SD) 39 Huron (SD) 37   
[projection: Yankton (SD) 31-14]

GREATER DAKOTA
Lincoln (Sioux Falls, SD) 25 Rapid City Central (Rapid City, SD) 23   
[projection: Lincoln (Sioux Falls, SD) 48-19]
Stevens (Rapid City, SD) 36 O'Gorman (Sioux Falls, SD) 31   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 41-7]

NORTHEAST
Roncalli (Aberdeen, SD) 23 Sisseton (SD) 19   
[projection: Roncalli (Aberdeen, SD) 31-3]

SOUTHEASTERN SOUTH DAKOTA
Winner (SD) 15 Parkston (SD) 12   
[projection: Winner (SD) 35-20]

NON-LEAGUE
Roosevelt (Sioux Falls, SD) 35 Brandon Valley (Brandon, SD) 31   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 35-14]
Wagner (SD) 31 Groton (SD) 30   
[projection: Groton (SD) 31-3]
Douglas (Box Elder, SD) 23 Harrisburg (SD) 21   
[projection: Harrisburg (SD) 31-8]
Custer (SD) 29 Hot Springs (SD) 28   
[projection: Custer (SD) 17-15]
Milbank (SD) 38 Dell Rapids (SD) 37   
[projection: Dell Rapids (SD) 24-21]
Redfield/Doland (Redfield, SD) 23 Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 19   
[projection: Redfield/Doland (Redfield, SD) 26-22]
Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 39 Vermillion (SD) 36   
[projection: Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 42-14]
Watertown (SD) 29 Washington (Sioux Falls, SD) 25   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 42-0]

CORNBELT (9 MAN)
Hanson (Alexandria, SD) 29 Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 26

DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 19 Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 15
Castlewood/Estelline (Castlewood, SD) 18 Colman-Egan (Colman, SD) 14
Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 25 DeSmet (SD) 21
St. Mary (Dell Rapids, SD) 26 Deubrook (White, SD) 24

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Britton-Hecla (Britton, SD) 19 Deuel (Clear Lake, SD) 16
Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 27 Clark/Willow Lake (Clark, SD) 22
Florence/Henry (Florence, SD) 13 Tri-State co-op (Rosholt, SD) 9
Hamlin (Hayti, SD) 12 Webster (SD) 7

GREAT PLAINS (9 MAN)
Avon (SD) 24 Marty Indian (Marty, SD) 23 [forfeit]
Gayville-Volin (Gayville, SD) 15 Scotland (SD) 11

GREAT WESTERN (9 MAN)
New Underwood (SD) 19 Lyman (Presho, SD) 14
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 29 Kadoka (SD) 24
Philip (SD) 18 Wall (SD) 13

LAKE REGION (9 MAN)
Langford (SD) 42 Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 41
Leola/Frederick (Leola, SD) 28 Warner (SD) 26

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 15 Faith (SD) 14
Newell (SD) 21 Harding County (Buffalo, SD) 19

TRI-VALLEY (9 MAN)
Irene/Wakonda (Irene, SD) 41 Garretson (SD) 37

YELLOWSTONE TRAIL (9 MAN)
Potter County co-op (Gettysburg, SD) 32 Eureka/Bowdle (Eureka, SD) 27

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Viborg/Hurley (Viborg, SD) 17 Baltic (SD) 13
Alcester-Hudson (Alcester, SD) 37 Canistota (SD) 36
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 11 Tripp-Delmont/Armour (Armour, SD) 6
Edgemont (SD) 37 Bison (SD) 33
Hill City (SD) 21 Gregory (SD) 19
Herreid/Selby (Herreid, SD) 23 Faulkton (SD) 19
Menno/Marion (Menno, SD) 24 Howard (SD) 20
Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 26 Lower Brule (SD) 21
McLaughlin (SD) 37 Dupree (SD) 36
Platte/Geddes (Platte, SD) 24 Miller (SD) 19
South Central co-op (Bonesteel, SD) 41 Andes Central/Dakota Christian (Lake Andes, SD) 39
Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 30 Sully Buttes (Onida, SD) 28
Crazy Horse (Wanblee, SD) 12 Timber Lake (SD) 8 [forfeit]
Tiospa Zina (Agency Village, SD) 24 Northwestern Area (Mellette, SD) 20
Bon Homme (Tyndall, SD) 23 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 22
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 16 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 14