2015 SOUTH DAKOTA 10/2 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Thursday, October 1st

NON-LEAGUE
Riggs (Pierre, SD) 25 Washington (Sioux Falls, SD) 24   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 27-21]



Friday, October 2nd

ALL NATIONS
Chamberlain (SD) 11 Todd County (Mission, SD) 6   
[projection: Chamberlain (SD) 28-19]

BIG EAST
McCook Central/Montrose (Salem, SD) 10 Bridgewater/Emery/Ethan (Bridgewater, SD) 8   
[projection: Bridgewater/Emery/Ethan (Bridgewater, SD) 21-19]
Sioux Valley (Volga, SD) 39 Flandreau (SD) 36   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 42-6]

BLACK HILLS - CRAZY HORSE
Red Cloud (Pine Ridge, SD) 27 Bennett County (Martin, SD) 26   
[projection: Red Cloud (Pine Ridge, SD) 20-17]
Custer (SD) 17 Little Wound (Kyle, SD) 14   
[projection: Custer (SD) 38-6]
Lead-Deadwood (Lead, SD) 20 Pine Ridge (SD) 18   
[projection: Lead-Deadwood (Lead, SD) 42-14]

BLACK HILLS - MOUNT RUSHMORE
Sturgis Brown (Sturgis, SD) 33 Hot Springs (SD) 29   
[projection: Hot Springs (SD) 31-6]
Douglas (Box Elder, SD) 14 More (Rapid City, SD) 11   
[projection: More [St. Thomas] (Rapid City, SD) 48-7]

DAKOTA 12
Canton (SD) 25 Dell Rapids (SD) 23   
[projection: Canton (SD) 20-14]
Tea (SD) 27 Vermillion (SD) 24   
[projection: Tea (SD) 31-7]
Lennox (SD) 12 West Central (Hartford, SD) 8   
[projection: West Central (Hartford, SD) 31-19]

EASTERN SOUTH DAKOTA
Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 35 Harrisburg (SD) 32   
[projection: Harrisburg (SD) 24-21]

NORTHEAST
Sisseton (SD) 30 Groton (SD) 29   
[projection: Groton (SD) 22-10]
Redfield/Doland (Redfield, SD) 27 Milbank (SD) 23   
[projection: Milbank (SD) 31-17]

NON-LEAGUE
Belle Fourche (SD) 10 St. Francis Indian (St. Francis, SD) 6   
[projection: Belle Fourche (SD) 56-0]
Rapid City Central (Rapid City, SD) 13 Brandon Valley (Brandon, SD) 8   
[projection: Brandon Valley (Brandon, SD) 49-14]
Elk Point-Jefferson (Elk Point, SD) 14 Dakota Valley (North Sioux City, SD) 10   
[projection: Dakota Valley (North Sioux City, SD) 35-21]
Spearfish (SD) 16 Huron (SD) 15   
[projection: Huron (SD) 27-24]
Madison (SD) 42 Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 38   
[projection: Madison (SD) 40-17]
Mitchell (SD) 28 Lincoln (Sioux Falls, SD) 25   
[projection: Lincoln (Sioux Falls, SD) 35-14]
Cheyenne-Eagle Butte (Eagle Butte, SD) 42 Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 37   
[projection: Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 48-14]
Yankton (SD) 16 O'Gorman (Sioux Falls, SD) 12   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 35-21]
Parkston (SD) 29 Jones County/White River (Murdo, SD) 25   
[projection: Parkston (SD) 44-0]
Roncalli (Aberdeen, SD) 16 Wagner (SD) 12   
[projection: Roncalli (Aberdeen, SD) 38-3]
Brookings (SD) 39 Roosevelt (Sioux Falls, SD) 34   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 42-17]
Stevens (Rapid City, SD) 22 Watertown (SD) 17   
[projection: Stevens (Rapid City, SD) 22-21]
Tri-Valley (Colton, SD) 23 Beresford (SD) 19   
[projection: Tri-Valley (Colton, SD) 26-7]

281 (9 MAN)
Sunshine Bible Academy (Miller, SD) 19 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 18

CORNBELT (9 MAN)
Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 30 Canistota (SD) 25
Hanson (Alexandria, SD) 26 Menno/Marion (Menno, SD) 25

DAKOTA VALLEY (9 MAN)
Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 12 Deubrook (White, SD) 10
Oldham-Ramona/Rutland (Ramona, SD) 18 DeSmet (SD) 13
St. Mary (Dell Rapids, SD) 16 Elkton/Lake Benton MN (Elkton, SD) 13

EASTERN COTEAU (9 MAN)
Clark/Willow Lake (Clark, SD) 18 Deuel (Clear Lake, SD) 17
Tri-State co-op (Rosholt, SD) 19 Great Plains Lutheran (Watertown, SD) 16
Waverly/South Shore (Waverly, SD) 14 Wilmot/Waubay/Summit (Wilmot, SD) 9
Webster (SD) 28 Florence/Henry (Florence, SD) 26

GREAT PLAINS (9 MAN)
Tripp-Delmont/Armour (Armour, SD) 20 Gayville-Volin (Gayville, SD) 15
Marty Indian (Marty, SD) 36 Scotland (SD) 34
South Central co-op (Bonesteel, SD) 27 Avon (SD) 25

GREAT WESTERN (9 MAN)
Rapid City Christian (Rapid City, SD) 36 New Underwood (SD) 31
Philip (SD) 27 Lyman (Presho, SD) 22
Stanley County (Fort Pierre, SD) 22 Kadoka (SD) 17

LAKE REGION (9 MAN)
Leola/Frederick (Leola, SD) 19 Ipswich/Edmunds Central (Ipswich, SD) 18

LITTLE MOREAU (9 MAN)
Bison (SD) 22 Harding County (Buffalo, SD) 18
Newell (SD) 27 Timber Lake (SD) 24 [forfeit]

TRI-VALLEY (9 MAN)
Centerville (SD) 29 Irene/Wakonda (Irene, SD) 27

YELLOWSTONE TRAIL (9 MAN)
Potter County co-op (Gettysburg, SD) 16 Herreid/Selby (Herreid, SD) 13

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Baltic (SD) 12 Alcester-Hudson (Alcester, SD) 8
Colman-Egan (Colman, SD) 41 Bon Homme (Tyndall, SD) 40
Chester (SD) 33 Viborg/Hurley (Viborg, SD) 32
Andes Central/Dakota Christian (Lake Andes, SD) 37 Colome (SD) 36
Wall (SD) 41 Faith (SD) 40
Edgemont (SD) 11 Hill City (SD) 6
Northwestern Area (Mellette, SD) 36 Lower Brule (SD) 33
Crazy Horse (Wanblee, SD) 12 McLaughlin (SD) 10
Kimball/White Lake (Kimball, SD) 12 Miller (SD) 10
Parker (SD) 37 Garretson (SD) 32
Dupree (SD) 40 Tiospa Zina (Agency Village, SD) 39
Warner (SD) 39 Hitchcock-Tulare (Hitchcock, SD) 35
Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 30 Gregory (SD) 29

6/8/9 MAN INTERSTATE
Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 14 Grant County co-op/Flasher (Elgin, ND) 11