2015 SOUTH DAKOTA 10/30 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Tuesday, October 27th

11B PLAYOFFS
Bennett County (Martin, SD) 50 Lead-Deadwood (Lead, SD) 6   
[projection: Bennett County (Martin, SD) 20-14]
Chamberlain (SD) 21 Bridgewater/Emery/Ethan (Bridgewater, SD) 16   
[projection: Bridgewater/Emery/Ethan (Bridgewater, SD) 28-13]
Custer (SD) 40 Little Wound (Kyle, SD) 35   
[projection: Custer (SD) 34-8]
Mobridge-Pollock (Mobridge, SD) 12 Groton (SD) 11   
[projection: Groton (SD) 31-7]
Roncalli (Aberdeen, SD) 17 Red Cloud (Pine Ridge, SD) 15   
[projection: Roncalli (Aberdeen, SD) 52-0]
Sioux Valley (Volga, SD) 24 McCook Central/Montrose (Salem, SD) 20   
[projection: Sioux Valley (Volga, SD) 22-17]
Beresford (SD) 17 Tri-Valley (Colton, SD) 12   
[projection: Tri-Valley (Colton, SD) 31-6]
Winner (SD) 27 Parkston (SD) 24   
[projection: Winner (SD) 38-10]

9A PLAYOFFS
Canistota (SD) 52 Gayville-Volin (Gayville, SD) 0
Irene/Wakonda (Irene, SD) 41 Hanson (Alexandria, SD) 39
Parker (SD) 13 Colman-Egan (Colman, SD) 10
Philip (SD) 13 Lemmon/McIntosh (Lemmon, SD) 9
Scotland (SD) 36 Andes Central/Dakota Christian (Lake Andes, SD) 35
Sully Buttes (Onida, SD) 34 Potter County co-op (Gettysburg, SD) 29
Eureka/Bowdle (Eureka, SD) 36 Warner (SD) 31
Castlewood/Estelline (Castlewood, SD) 13 Waverly/South Shore (Waverly, SD) 8

9AA PLAYOFFS
Baltic (SD) 40 Arlington/Lake Preston (Arlington, SD) 8
Bon Homme (Tyndall, SD) 35 Clark/Willow Lake (Clark, SD) 34
Chester (SD) 15 Deuel (Clear Lake, SD) 10
Herreid/Selby (Herreid, SD) 21 Lyman (Presho, SD) 20
Gregory (SD) 21 Stanley County (Fort Pierre, SD) 17
Britton-Hecla (Britton, SD) 22 Webster (SD) 21
Miller (SD) 28 Wolsey-Wessington (Wolsey, SD) 25
Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (Woonsocket, SD) 10 Mt. Vernon/Plankinton (Mt. Vernon, SD) 5

9B PLAYOFFS
Alcester-Hudson (Alcester, SD) 30 Wall (SD) 8
Colome (SD) 11 Lower Brule (SD) 10
Corsica/Stickney (Corsica, SD) 39 South Central co-op (Bonesteel, SD) 35
St. Mary (Dell Rapids, SD) 31 DeSmet (SD) 29
Timber Lake (SD) 32 Faith (SD) 27
Hamlin (Hayti, SD) 20 Bison (SD) 16
Harding County (Buffalo, SD) 10 Edgemont (SD) 5
Langford (SD) 21 Faulkton (SD) 17



Thursday, October 29th

11A PLAYOFFS
Lennox (SD) 35 More (Rapid City, SD) 34   
[projection: More [St. Thomas] (Rapid City, SD) 35-21]
Tea (SD) 35 Madison (SD) 31   
[projection: Madison (SD) 41-14]
Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 26 Belle Fourche (SD) 21   
[projection: Sioux Falls Christian (Sioux Falls, SD) 31-17]
West Central (Hartford, SD) 31 Milbank (SD) 29   
[projection: West Central (Hartford, SD) 42-14]

11AA PLAYOFFS
Harrisburg (SD) 20 Brookings (SD) 17   
[projection: Brookings (SD) 24-23]
Spearfish (SD) 15 Mitchell (SD) 10   
[projection: Mitchell (SD) 40-21]
Riggs (Pierre, SD) 13 Douglas (Box Elder, SD) 9   
[projection: Riggs [T. F.] (Pierre, SD) 35-10]
Huron (SD) 23 Yankton (SD) 19   
[projection: Yankton (SD) 38-12]

11AAA PLAYOFFS
Brandon Valley (Brandon, SD) 28 Lincoln (Sioux Falls, SD) 14   
[projection: Brandon Valley (Brandon, SD) 28-19]
O'Gorman (Sioux Falls, SD) 32 Aberdeen Central (Aberdeen, SD) 28   
[projection: O'Gorman (Sioux Falls, SD) 41-7]
Roosevelt (Sioux Falls, SD) 35 Stevens (Rapid City, SD) 31   
[projection: Roosevelt (Sioux Falls, SD) 42-6]
Washington (Sioux Falls, SD) 11 Watertown (SD) 9   
[projection: Washington (Sioux Falls, SD) 44-0]