2015 NEW YORK 10/9 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Monday, October 5th

SECTION 9 A-II
Port Jervis (NY) 33 New Paltz (NY) 31   
[projection: Port Jervis (NY) 35-14]



Thursday, October 8th

SECTION 11 DIVISION IV
Babylon (NY) 15 Wyandanch (NY) 11   
[projection: Babylon (NY) 48-0]

SECTION 3 C - NORTH
Thousand Islands (Clayton, NY) 16 Immaculate Heart Central (Watertown, NY) 11

SECTION 3 C - WEST
LaFayette/Fabius Pompey (LaFayette, NY) 17 Jordan-Elbridge (Jordan, NY) 15



Friday, October 9th

CATHOLIC AA
Xavier (New York, NY) 40 Kellenberg Memorial (Uniondale, NY) 36   
[projection: Xavier (New York, NY) 27-8]

CATHOLIC AAA
St. Anthony's (Melville, NY) 31 Chaminade (Mineola, NY) 29   
[projection: St. Anthony's (Melville, NY) 46-14]

MONSIGNOR MARTIN
Cardinal O'Hara (Tonawanda, NY) 20 Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 16   
[projection: Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 35-14]

PSAL BOWL
Automotive (Brooklyn, NY) 37 Jamaica (NY) 35   
[projection: Jamaica (NY) 40-0]

PSAL CITY
Lincoln (Brooklyn, NY) 22 Grand Street Campus (Brooklyn, NY) 19   
[projection: Lincoln [Abraham] (Brooklyn, NY) 21-14]
Port Richmond (Staten Island, NY) 25 Tottenville (Staten Island, NY) 21   
[projection: Tottenville (Staten Island, NY) 42-17]

PSAL CUP
East Harlem (New York, NY) 34 Stuyvesant (New York, NY) 32   
[projection: Stuyvesant (New York, NY) 20-14]

SECTION 1 A
Brewster (NY) 39 Panas (Cortlandt Manor, NY) 34   
[projection: Brewster (NY) 35-14]
Nyack (Upper Nyack, NY) 36 Lakeland (Shrub Oak, NY) 32   
[projection: Nyack (Upper Nyack, NY) 28-17]
Tappan Zee (Orangeburg, NY) 30 Byram Hills (Armonk, NY) 26   
[projection: Tappan Zee (Orangeburg, NY) 38-31]

SECTION 1 AA
Arlington (LaGrangeville, NY) 31 White Plains (NY) 28   
[projection: Arlington (LaGrangeville, NY) 35-13]
Clarkstown North (New City, NY) 23 Ossining (NY) 20   
[projection: Clarkstown North (New City, NY) 38-7]
Jay (Hopewell Junction, NY) 40 Mamaroneck (NY) 35   
[projection: Jay [John] (Hopewell Junction, NY) 31-14]
New Rochelle (NY) 32 Mahopac (NY) 29   
[projection: New Rochelle (NY) 24-7]

SECTION 1 B
Magnus (Bardonia, NY) 26 Hastings (Hastings on Hudson, NY) 21   
[projection: Magnus [Albertus] (Bardonia, NY) 41-0]

SECTION 1 C/D
Tuckahoe (Eastchester, NY) 22 Dobbs Ferry (NY) 20   
[projection: Dobbs Ferry (NY) 34-7]

SECTION 10
Williams (Canton, NY) 34 Massena (NY) 30   
[projection: Williams [Hugh C.] (Canton, NY) 28-14]
Ogdensburg Free Academy (Ogdensburg, NY) 31 Gouverneur (NY) 28   
[projection: Ogdensburg Free Academy (Ogdensburg, NY) 24-21]
Potsdam (NY) 29 Tupper Lake (NY) 25   
[projection: Potsdam (NY) 31-26]

SECTION 2 A - NORTHWEST
South Glens Falls (NY) 29 Green Tech (Albany, NY) 24   
[projection: Green Tech (Albany, NY) 27-19]

SECTION 2 A - SOUTHEAST
Averill Park (NY) 25 Amsterdam (NY) 23   
[projection: Amsterdam (NY) 42-31]
Troy (NY) 28 Mohonasen (Schenectady, NY) 25   
[projection: Troy (NY) 44-13]

SECTION 2 AA - EMPIRE
Guilderland (Guilderland Center, NY) 14 Ballston Spa (NY) 11   
[projection: Guilderland (Guilderland Center, NY) 27-21]
Saratoga Springs (NY) 32 Christian Brothers Academy (Albany, NY) 30   
[projection: Saratoga Springs (NY) 35-17]
Albany (NY) 31 Shenendehowa (Clifton Park, NY) 26   
[projection: Shenendehowa (Clifton Park, NY) 58-8]

SECTION 2 AA - LIBERTY
Schenectady (NY) 36 Colonie Central (Albany, NY) 31   
[projection: Colonie Central (Albany, NY) 28-17]
Columbia (East Greenbush, NY) 32 LaSalle Institute (Troy, NY) 30   
[projection: LaSalle Institute (Troy, NY) 28-21]
Shaker (Latham, NY) 33 Bethlehem Central (Delmar, NY) 30   
[projection: Shaker (Latham, NY) 40-6]

SECTION 2 B - REINFURT
Hudson (NY) 20 Ravena-Coeymans-Selkirk (Ravena, NY) 15
Schalmont (Schenectady, NY) 24 Lansingburgh (Troy, NY) 21   
[projection: Schalmont (Schenectady, NY) 46-14]

SECTION 2 B - WEST
Broadalbin-Perth (Broadalbin, NY) 37 Cobleskill-Richmondville (Cobleskill, NY) 35
Glens Falls (NY) 17 Schuylerville (NY) 12   
[projection: Schuylerville (NY) 41-28]

SECTION 2 C - CENTRAL
Watervliet (NY) 13 Catholic Central/Notre Dame Bishop Gibbons/Saratoga Central Catholic (Troy, NY) 11

SECTION 2 C - NORTH
Hoosick Falls (NY) 26 Corinth (NY) 25   
[projection: Hoosick Falls (NY) 35-24]
Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 37 Lake George/Hadley Luzerne (Lake George, NY) 33   
[projection: Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 48-7]

SECTION 2 D
Canajoharie (NY) 10 Warrensburg (NY) 7   
[projection: Canajoharie (NY) 20-17]
Whitehall (NY) 11 Salem (NY) 10

SECTION 3 A - AMERICAN
Bodley (Fulton, NY) 25 East Syracuse-Minoa (East Syracuse, NY) 20

SECTION 3 A - NATIONAL
New Hartford (NY) 21 Carthage (NY) 17
Whitesboro (Marcy, NY) 11 Watertown (NY) 10
AA 42
SECTION 40
West Genesee (Camillus, NY) 29 Christian Brothers Academy (Syracuse, NY) 28
Nottingham (Syracuse, NY) 34 Liverpool (NY) 32
Rome Free Academy (Rome, NY) 30 Central Square (NY) 29

SECTION 38 AA 36
Baker (Baldwinsville, NY) 36 Henninger (Syracuse, NY) 35
Fayetteville-Manlius (Manlius, NY) 21 Cicero-North Syracuse (Cicero, NY) 16

SECTION 3 B - EAST
South Jefferson (Adams, NY) 18 Central Valley Academy (Ilion, NY) 17

SECTION 3 B - WEST
Cortland (NY) 35 Solvay (NY) 31
Marcellus (NY) 20 Homer (NY) 17
Institute of Tech (Syracuse, NY) 13 Skaneateles (NY) 12
Westhill (Syracuse, NY) 18 Chittenango (NY) 15

SECTION 3 C - EAST
Holland Patent (NY) 18 Herkimer (NY) 15

SECTION 3 C - NORTH
General Brown (Dexter, NY) 21 Adirondack (Boonville, NY) 18
Pulaski (NY) 29 Lowville (NY) 24

SECTION 3 C - WEST
Bishop Ludden (Syracuse, NY) 12 Sherburne-Earlville (Sherburne, NY) 8

SECTION 3 D - WEST
Cato-Meridian (Cato, NY) 33 Onondaga (Nedrow, NY) 32
Bishop Grimes (East Syracuse, NY) 30 Weedsport (NY) 29

SECTION 3 NFF - EAST
Sauquoit Valley (Sauquoit, NY) 31 Waterville (NY) 28
A DIVISION 35
SECTION 33
Union-Endicott (Endicott, NY) 28 Vestal (NY) 23   
[projection: Vestal (NY) 20-14]

SECTION 25 AA DIVISION 20
Ithaca (NY) 22 Binghamton (NY) 19   
[projection: Binghamton (NY) 48-21]

SECTION 14 B DIVISION 11
Chenango Valley (Binghamton, NY) 28 Oneonta (NY) 26   
[projection: Chenango Valley (Binghamton, NY) 42-10]
Windsor Central (Windsor, NY) 35 Owego Free Academy (Owego, NY) 31   
[projection: Owego Free Academy (Owego, NY) 21-17]

SECTION 20 D DIVISION 16
Deposit/Hancock (Deposit, NY) 40 Bainbridge-Guilford (Bainbridge, NY) 35   
[projection: Deposit/Hancock (Deposit, NY) 48-8]

SECTION 34 D DIVISION 30
Harpursville/Afton (Harpursville, NY) 39 Candor (NY) 37   
[projection: Harpursville/Afton (Harpursville, NY) 35-3]

SECTION 36 D DIVISION 35
Groton (NY) 41 Notre Dame (Elmira, NY) 37   
[projection: Notre Dame (Elmira, NY) 35-34]

SECTION 5 FINGER LAKES - EAST
East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 13 Waterloo (NY) 10   
[projection: East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 48-12]
Penn Yan Academy (Penn Yan, NY) 31 Geneva (NY) 27   
[projection: Geneva (NY) 30-28]
Newark (NY) 41 Palmyra-Macedon (Palmyra, NY) 39   
[projection: Newark (NY) 28-21]

SECTION 5 FINGER LAKES - WEST
Dundee (NY) 12 Whitman (Rushville, NY) 11   
[projection: Dundee (NY) 35-14]
Red Jacket (Shortsville, NY) 16 Mynderse Academy (Seneca Falls, NY) 13   
[projection: Red Jacket (Shortsville, NY) 50-6]
Midlakes (Clifton Springs, NY) 27 South Seneca/Romulus/Dickerson (Ovid, NY) 25   
[projection: Midlakes (Clifton Springs, NY) 22-17]

SECTION 5 GENESEE REGION
Pembroke (Corfu, NY) 17 Alexander (NY) 14   
[projection: Alexander (NY) 38-7]
Notre Dame (Batavia, NY) 34 Attica (NY) 30   
[projection: Attica (NY) 21-20]

SECTION 5 LIVINGSTON I
Warsaw/Letchworth (Warsaw, NY) 20 Dansville (NY) 18   
[projection: Dansville (NY) 21-13]

SECTION 5 LIVINGSTON II
Avon (NY) 29 York/Pavilion (Retsof, NY) 24   
[projection: Avon (NY) 42-0]
Perry (NY) 18 Bolivar-Richburg (Bolivar, NY) 17   
[projection: Bolivar-Richburg (Bolivar, NY) 20-17]
Geneseo (NY) 30 Canisteo-Greenwood (Canisteo, NY) 26   
[projection: Geneseo (NY) 38-22]

SECTION 5 MONROE II
Spencerport (NY) 24 Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 22   
[projection: Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 40-28]
Irondequoit (Rochester, NY) 11 Greece Athena (Rochester, NY) 6   
[projection: Greece Athena (Rochester, NY) 21-19]
Victor (NY) 35 Hilton (NY) 32   
[projection: Victor (NY) 26-14]

SECTION 6 A - NORTH
Starpoint (Lockport, NY) 27 North Tonawanda (NY) 23   
[projection: Starpoint (Lockport, NY) 27-26]

SECTION 6 A - SOUTH
Iroquois (Elma, NY) 41 Amherst Central (Amherst, NY) 37   
[projection: Iroquois (Elma, NY) 35-6]
South Park/Middle Early College (Buffalo, NY) 20 West Seneca East (West Seneca, NY) 15   
[projection: South Park/Middle Early College (Buffalo, NY) 26-22]
West Seneca West (West Seneca, NY) 37 Lake Shore (Angola, NY) 34   
[projection: Lake Shore (Angola, NY) 31-17]

SECTION 6 AA - NORTH
Clarence (NY) 36 Niagara Falls (NY) 31   
[projection: Niagara Falls (NY) 31-24]
Kenmore West (Buffalo, NY) 28 Riverside/International Prep at Grove/Da Vinci/LaFayette/East/School of the Arts (Buffalo, NY) 26   
[projection: Kenmore West (Buffalo, NY) 46-0]

SECTION 6 AA - SOUTH
Hutchinson-Central Tech/Emerson Vo-Tech/City Honors (Buffalo, NY) 19 Jamestown (NY) 14   
[projection: Jamestown (NY) 50-3]
Lancaster (NY) 26 Orchard Park (NY) 23   
[projection: Orchard Park (NY) 38-31]

SECTION 6 B - EAST
East Aurora/Holland (East Aurora, NY) 14 Alden (NY) 12   
[projection: Alden (NY) 22-8]
Medina/Webber (Medina, NY) 13 Depew (NY) 10   
[projection: Depew (NY) 35-22]

SECTION 6 B - SOUTH
Dunkirk (NY) 32 Olean (NY) 31   
[projection: Dunkirk (NY) 31-14]
Pioneer (Yorkshire, NY) 21 Griffith Institute (Springville, NY) 16   
[projection: Griffith Institute (Springville, NY) 28-14]

SECTION 6 B - WEST
Tonawanda (NY) 27 Maryvale (Cheektowaga, NY) 23   
[projection: Maryvale (Cheektowaga, NY) 34-8]

SECTION 6 C - NORTH
Wilson (NY) 26 Bennett/Olmsted (Buffalo, NY) 24   
[projection: Bennett/Olmsted (Buffalo, NY) 60-0]
Silver Creek/Forestville Central (Silver Creek, NY) 12 Cleveland Hill (Cheektowaga, NY) 11   
[projection: Cleveland Hill (Cheektowaga, NY) 30-28]
Lackawanna (NY) 36 Akron (NY) 35   
[projection: Lackawanna (NY) 22-14]

SECTION 6 C - SOUTH
Gowanda/Pine Valley Central (Gowanda, NY) 32 Salamanca (NY) 28   
[projection: Gowanda/Pine Valley Central (Gowanda, NY) 42-17]
Maple Grove/Chautauqua Lake (Bemus Point, NY) 40 Southwestern (Jamestown, NY) 38   
[projection: Maple Grove/Chautauqua Lake (Bemus Point, NY) 31-12]

SECTION 6 D
Frewsburg (NY) 37 Franklinville/Ellicottville/West Valley Central (Franklinville, NY) 34   
[projection: Franklinville/Ellicottville/West Valley Central (Franklinville, NY) 31-20]
Cattaraugus-Little Valley (Cattaraugus, NY) 17 Randolph (NY) 16   
[projection: Randolph (NY) 31-7]

SECTION 7
AuSable Valley (Clintonville, NY) 36 Ticonderoga (NY) 31   
[projection: Ticonderoga (NY) 28-10]

SECTION 8 CONFERENCE I
Hicksville (NY) 37 Farmingdale (NY) 34   
[projection: Farmingdale (NY) 46-0]
Uniondale (NY) 42 Schreiber (Port Washington, NY) 38   
[projection: Uniondale (NY) 34-0]

SECTION 8 CONFERENCE IV
Carle Place (NY) 40 Friends Academy (Locust Valley, NY) 38   
[projection: Carle Place (NY) 27-14]

SECTION 9 AA-I
Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 41 Monroe-Woodbury (Central Valley, NY) 36   
[projection: Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 19-17]
Pine Bush (NY) 15 Kingston (NY) 14   
[projection: Pine Bush (NY) 28-26]

SECTION 9 AA-II
Minisink Valley (Slate Hill, NY) 32 Washingtonville (NY) 30   
[projection: Minisink Valley (Slate Hill, NY) 17-15]
Valley Central (Montgomery, NY) 28 Warwick (NY) 26   
[projection: Valley Central (Montgomery, NY) 21-19]

SECTION 9 B-I
Red Hook (NY) 15 Spackenkill (Poughkeepsie, NY) 13   
[projection: Spackenkill (Poughkeepsie, NY) 31-21]

SECTION 9 B-II
Stissing Mountain (Pine Plains, NY) 21 Dover/Webutuck (Dover Plains, NY) 19   
[projection: Dover/Webutuck (Dover Plains, NY) 31-14]
O'Neill (Highland Falls, NY) 25 Ellenville/Wawarsing Christian Academy (Ellenville, NY) 20   
[projection: O'Neill [James I.] (Highland Falls, NY) 55-6]

SECTION 9 C
Millbrook (NY) 28 Chester (NY) 23   
[projection: Millbrook (NY) 35-34]

NON-LEAGUE
Batavia (NY) 38 Wayne (Ontario Center, NY) 34   
[projection: Batavia (NY) 56-7]
Eastridge (Rochester, NY) 24 Brockport (NY) 20   
[projection: Brockport (NY) 28-20]
Cambridge (NY) 10 Chatham (NY) 8
Canastota (NY) 13 Camden (NY) 12
University Prep (Rochester, NY) 22 Cheektowaga (NY) 20   
[projection: Cheektowaga (NY) 35-14]
Sodus/Lyons (Sodus, NY) 22 Clyde-Savannah (Clyde, NY) 17   
[projection: Clyde-Savannah (Clyde, NY) 24-19]
Burke Catholic (Goshen, NY) 39 Cornwall Central (New Windsor, NY) 34   
[projection: Cornwall Central (New Windsor, NY) 40-6]
Wellsville (NY) 30 Cuba-Rushford (Cuba, NY) 26
Whitney Point (NY) 42 Edison (Elmira Heights, NY) 37   
[projection: Whitney Point (NY) 22-20]
Mechanicville (NY) 10 Greenwich (NY) 5
Fowler (Syracuse, NY) 19 Indian River (Philadelphia, NY) 18
Johnson City (NY) 24 Horseheads (NY) 19   
[projection: Johnson City (NY) 35-17]
Crane (Valatie, NY) 23 Johnstown (NY) 20   
[projection: Johnstown (NY) 35-17]
Kennedy (Cheektowaga, NY) 15 Falconer/Cassadaga Valley (Falconer, NY) 12   
[projection: Kennedy [John F.] (Cheektowaga, NY) 21-14]
Le Roy (NY) 22 Caledonia-Mumford (Caledonia, NY) 18
Maine-Endwell (Endwell, NY) 28 Corcoran (Syracuse, NY) 24
Marlboro Central (Marlboro, NY) 41 Wallkill (NY) 38   
[projection: Marlboro Central (Marlboro, NY) 42-8]
Mendon/Sutherland (Pittsford, NY) 20 Webster Thomas (Webster, NY) 17   
[projection: Mendon/Sutherland (Pittsford, NY) 40-17]
Mt. Vernon (NY) 27 Pelham Memorial (Pelham, NY) 22   
[projection: Mt. Vernon (NY) 34-13]
Bishop Maginn (Albany, NY) 40 Niskayuna (NY) 39   
[projection: Bishop Maginn (Albany, NY) 21-20]
Norwich (NY) 27 Dryden (NY) 24   
[projection: Norwich (NY) 31-17]
Allegany-Limestone (Allegany, NY) 30 Portville (NY) 26   
[projection: Portville (NY) 21-20]
Rensselaer (NY) 14 Taconic Hills (Craryville, NY) 12   
[projection: Rensselaer (NY) 20-14]
New Paltz (NY) 21 Roosevelt (Hyde Park, NY) 20   
[projection: New Paltz (NY) 26-21]
West Canada Valley (Newport, NY) 14 Sandy Creek (NY) 10
Stillwater (NY) 42 Coxsackie-Athens (Coxsackie, NY) 39   
[projection: Stillwater (NY) 19-17]
Sidney (NY) 17 Tioga (Tioga Center, NY) 16   
[projection: Tioga (Tioga Center, NY) 49-21]
Greene (NY) 23 Waverly (NY) 21   
[projection: Waverly (NY) 28-14]

INTERSTATE
Woodstock (VT) 40 Plattsburgh (NY) 35



Saturday, October 10th

CATHOLIC A
Xaverian (Brooklyn, NY) 34 Cardinal Spellman (Bronx, NY) 32   
[projection: Xaverian (Brooklyn, NY) 31-21]

CATHOLIC AA
Holy Trinity (Hicksville, NY) 34 Fordham Prep (Bronx, NY) 29   
[projection: Fordham Prep (Bronx, NY) 24-14]
Mt. St. Michael Academy (Bronx, NY) 31 St. John the Baptist (West Islip, NY) 26   
[projection: St. John the Baptist (West Islip, NY) 34-7]

CATHOLIC AAA
Cardinal Hayes (Bronx, NY) 42 Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 41   
[projection: Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 38-12]
Monsignor Farrell (Staten Island, NY) 14 Iona Prep (New Rochelle, NY) 10   
[projection: Monsignor Farrell (Staten Island, NY) 28-17]
Holy Cross (Flushing, NY) 33 St. Peter's (Staten Island, NY) 32   
[projection: Holy Cross (Flushing, NY) 17-14]

HUDSON RIVER
Roosevelt (Yonkers, NY) 19 Peekskill (NY) 16   
[projection: Peekskill (NY) 42-14]
Riverside (Yonkers, NY) 11 Saunders Trades & Tech (Yonkers, NY) 6   
[projection: Saunders Trades & Tech (Yonkers, NY) 35-7]

MONSIGNOR MARTIN
St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 30 Canisius (Buffalo, NY) 27   
[projection: Canisius (Buffalo, NY) 38-0]
St. Mary's (Lancaster, NY) 20 St. Francis (Athol Springs, NY) 15   
[projection: St. Francis (Athol Springs, NY) 40-31]

PSAL BOWL
Lafayette (Brooklyn, NY) 15 Adams (Jamaica, NY) 13   
[projection: Adams [John] (Jamaica, NY) 20-14]
Bayside (NY) 26 Lehman (Bronx, NY) 21   
[projection: Bayside (NY) 21-14]
Lane (Brooklyn, NY) 16 Beach Channel/Channel View (Rockaway Park, NY) 15   
[projection: Beach Channel/Channel View (Rockaway Park, NY) 28-17]
Petrides (Staten Island, NY) 35 Columbus (Bronx, NY) 32   
[projection: Columbus [Christopher] (Bronx, NY) 19-14]
Madison (Brooklyn, NY) 23 Washington (New York, NY) 19   
[projection: Madison [James] (Brooklyn, NY) 28-12]
McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 24 Truman (Bronx, NY) 23   
[projection: McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 17-14]
Roosevelt (Brooklyn, NY) 41 Grady (Brooklyn, NY) 36   
[projection: Roosevelt [Franklin D.] (Brooklyn, NY) 34-21]
Sheepshead Bay (Brooklyn, NY) 40 Mott Haven (Bronx, NY) 36   
[projection: Sheepshead Bay (Brooklyn, NY) 34-19]
Tilden (Brooklyn, NY) 14 Springfield Gardens (NY) 10   
[projection: Springfield Gardens (NY) 21-20]

PSAL CITY
Brooklyn Tech (Brooklyn, NY) 42 Flushing (NY) 38   
[projection: Flushing (NY) 28-13]
Canarsie (Brooklyn, NY) 40 Boys & Girls (Brooklyn, NY) 38   
[projection: Canarsie (Brooklyn, NY) 21-14]
New Utrecht (Brooklyn, NY) 14 Curtis (Staten Island, NY) 9   
[projection: Curtis (Staten Island, NY) 26-7]
Erasmus Hall (Brooklyn, NY) 14 Clinton (Bronx, NY) 9   
[projection: Erasmus Hall (Brooklyn, NY) 31-14]
Fort Hamilton (Brooklyn, NY) 38 New Dorp (Staten Island, NY) 35   
[projection: Fort Hamilton (Brooklyn, NY) 48-6]
Kennedy (Bronx, NY) 11 Jefferson (Brooklyn, NY) 6   
[projection: Kennedy [John F.] (Bronx, NY) 31-17]
South Shore (Brooklyn, NY) 25 Campus Magnet (Cambria Heights, NY) 21   
[projection: South Shore (Brooklyn, NY) 28-14]
Midwood (Brooklyn, NY) 30 Wagner (Staten Island, NY) 28   
[projection: Midwood (Brooklyn, NY) 20-19]

PSAL CUP
Far Rockaway (NY) 33 Bryant (Queens, NY) 30   
[projection: Far Rockaway (NY) 17-15]
Cardozo (Bayside, NY) 11 Douglass Academy (New York, NY) 10   
[projection: Douglass Academy [Frederick] (New York, NY) 22-17]
Childs (Bronx, NY) 12 Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 9   
[projection: Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 41-3]
Eagle Academy III (Brooklyn, NY) 36 Stevenson (Bronx, NY) 31   
[projection: Stevenson [Adlai E.] (Bronx, NY) 27-14]
KIPP NYC College Prep (New York, NY) 37 Smith (Bronx, NY) 36   
[projection: KIPP NYC College Prep (New York, NY) 28-6]
Long Island City (NY) 37 Information Tech (Long Island City, NY) 32   
[projection: Long Island City (NY) 38-14]

SECTION 1 A
Hudson (Montrose, NY) 30 Eastchester (NY) 28   
[projection: Eastchester (NY) 35-6]
Jay (Cross River, NY) 22 Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 20   
[projection: Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 35-21]
Spring Valley (NY) 24 Pearl River (NY) 21   
[projection: Pearl River (NY) 28-21]
Rye (NY) 16 Harrison (NY) 13   
[projection: Rye (NY) 35-12]
Sleepy Hollow (NY) 37 Somers (Lincolndale, NY) 35 [forfeit]   
[projection: Somers (Lincolndale, NY) 26-20]
Yorktown (Yorktown Heights, NY) 12 Beacon (NY) 11   
[projection: Yorktown (Yorktown Heights, NY) 40-14]

SECTION 1 AA
Carmel (NY) 13 Fox Lane (Bedford, NY) 12   
[projection: Carmel (NY) 27-24]
Greeley (Chappaqua, NY) 36 Clarkstown South (West Nyack, NY) 35   
[projection: Clarkstown South (West Nyack, NY) 31-14]
Ramapo (Spring Valley, NY) 26 Ketcham (Wappingers Falls, NY) 22   
[projection: Ketcham [Roy C.] (Wappingers Falls, NY) 31-7]
Scarsdale (NY) 22 North Rockland (Thiells, NY) 20   
[projection: Scarsdale (NY) 28-21]
Port Chester (NY) 12 Suffern (NY) 10   
[projection: Suffern (NY) 24-7]

SECTION 1 B
Bronxville (NY) 39 Ardsley (NY) 35   
[projection: Ardsley (NY) 21-19]
Briarcliff (Briarcliff Manor, NY) 42 Palisade Prep (Yonkers, NY) 39   
[projection: Briarcliff (Briarcliff Manor, NY) 31-7]
Yonkers Montessori Academy (Yonkers, NY) 37 Croton-Harmon (Croton on Hudson, NY) 33   
[projection: Croton-Harmon (Croton on Hudson, NY) 28-21]
Nanuet (NY) 42 Edgemont (Scarsdale, NY) 39   
[projection: Nanuet (NY) 40-0]
Putnam Valley (NY) 26 Pleasantville (NY) 25   
[projection: Pleasantville (NY) 24-8]
Blind Brook (Rye Brook, NY) 10 Valhalla (NY) 9   
[projection: Valhalla (NY) 28-21]
Westlake (Thornwood, NY) 21 Irvington (NY) 16   
[projection: Westlake (Thornwood, NY) 26-14]

SECTION 1 C/D
Rye Neck (Mamaroneck, NY) 39 Woodlands (Hartsdale, NY) 35   
[projection: Woodlands (Hartsdale, NY) 31-19]

SECTION 10
St. Lawrence Central (Brasher Falls, NY) 14 Franklin Academy (Malone, NY) 9   
[projection: Franklin Academy (Malone, NY) 35-13]

SECTION 11 DIVISION I
Bay Shore (NY) 42 Brentwood (NY) 38   
[projection: Bay Shore (NY) 28-24]
Commack (NY) 19 Connetquot (Bohemia, NY) 18   
[projection: Connetquot (Bohemia, NY) 28-21]
Lindenhurst (NY) 10 Longwood (Middle Island, NY) 6   
[projection: Longwood (Middle Island, NY) 27-22]
Melville (East Setauket, NY) 16 Central Islip (NY) 13   
[projection: Melville [Ward] (East Setauket, NY) 31-14]
Floyd (Mastic Beach, NY) 29 Northport (NY) 26   
[projection: Floyd [William] (Mastic Beach, NY) 21-12]
Patchogue-Medford (Medford, NY) 16 Sachem East (Farmingville, NY) 14   
[projection: Sachem East (Farmingville, NY) 31-27]
Whitman (Huntington Station, NY) 36 Sachem North (Lake Ronkonkoma, NY) 34   
[projection: Sachem North (Lake Ronkonkoma, NY) 21-13]

SECTION 11 DIVISION II
Half Hollow Hills East (Dix Hills, NY) 38 Smithtown East (Smithtown, NY) 36   
[projection: Half Hollow Hills East (Dix Hills, NY) 21-14]
Bellport (Brookhaven, NY) 17 Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 16   
[projection: Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 42-12]
Newfield (Selden, NY) 38 Riverhead (NY) 36   
[projection: Newfield (Selden, NY) 31-3]
Smithtown West (Smithtown, NY) 25 North Babylon (NY) 23   
[projection: North Babylon (NY) 30-28]
West Babylon (NY) 16 Copiague (Copiague, NY) 12   
[projection: Copiague [Walter G. O'Connell] (Copiague, NY) 21-20]
Centereach (NY) 34 West Islip (NY) 29   
[projection: West Islip (NY) 34-12]

SECTION 11 DIVISION III
East Islip (Islip Terrace, NY) 13 Miller Place (NY) 9   
[projection: East Islip (Islip Terrace, NY) 28-19]
Hauppauge (NY) 38 Comsewogue (Port Jefferson Station, NY) 36   
[projection: Hauppauge (NY) 28-21]
Westhampton Beach (NY) 15 Kings Park (NY) 13   
[projection: Westhampton Beach (NY) 34-21]
Rocky Point (NY) 24 Harborfields (Greenlawn, NY) 19
Islip (NY) 32 Sayville (NY) 29   
[projection: Sayville (NY) 41-6]

SECTION 11 DIVISION IV
Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 27 Greenport-Southold-Mattituck (Greenport, NY) 24   
[projection: Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 35-10]
Elwood-Glenn (Elwood, NY) 25 Southampton/Ross (Southampton, NY) 21   
[projection: Elwood-Glenn (Elwood, NY) 62-0]
McGann-Mercy (Riverhead, NY) 42 East Hampton-Bridgehampton (East Hampton, NY) 41   
[projection: McGann-Mercy (Riverhead, NY) 28-7]
Mount Sinai (NY) 26 Hampton Bays (NY) 22   
[projection: Mount Sinai (NY) 27-14]
Vandermeulen (Port Jefferson, NY) 41 Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 37   
[projection: Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 44-0]

SECTION 2 A - NORTHWEST
Gloversville (NY) 30 Burnt Hills-Ballston Lake (Burnt Hills, NY) 26   
[projection: Burnt Hills-Ballston Lake (Burnt Hills, NY) 42-7]
Queensbury (NY) 14 Scotia-Glenville (Scotia, NY) 11

SECTION 2 B - REINFURT
Cohoes (NY) 42 Albany Academy for Boys (Albany, NY) 37   
[projection: Albany Academy for Boys (Albany, NY) 33-31]

SECTION 2 C - CENTRAL
Voorheesville (NY) 20 Tamarac (Troy, NY) 17   
[projection: Voorheesville (NY) 26-14]

SECTION 2 C - SOUTH
Fonda-Fultonville (Fonda, NY) 12 Schoburg (Schoharie, NY) 8   
[projection: Fonda-Fultonville (Fonda, NY) 46-3]

SECTION 3 A - AMERICAN
Jamesville-DeWitt (DeWitt, NY) 25 Oswego (NY) 23

SECTION 18 AA 13
Proctor (Utica, NY) 16 Auburn (NY) 14

SECTION 3 B - EAST
Cazenovia (NY) 28 Vernon-Verona-Sherrill (Verona, NY) 25
Oneida (NY) 15 Mexico (NY) 11

SECTION 3 C - EAST
Notre Dame (Utica, NY) 37 Little Falls (NY) 33

SECTION 3 D - EAST
Dolgeville (NY) 42 Morrisville-Eaton/Hamilton (Morrisville, NY) 40
Mt. Markham (West Winfield, NY) 27 Westmoreland (NY) 25

SECTION 3 NFF - EAST
Cooperstown (NY) 13 Beaver River (Beaver Falls, NY) 11

SECTION 3 NFF - WEST
Clinton (NY) 28 Altmar-Parish-Williamstown (Parish, NY) 23
Hannibal (NY) 24 Port Byron (NY) 22
Tully (NY) 35 Oriskany (NY) 32

SECTION 37 AA DIVISION 36
Corning-Painted Post (Corning, NY) 30 Elmira/Southside (Elmira, NY) 26   
[projection: Elmira/Southside (Elmira, NY) 35-28]
C DIVISION 34
SECTION 29
Chenango Forks (Binghamton, NY) 34 Newark Valley (NY) 30   
[projection: Newark Valley (NY) 26-24]
D DIVISION 31
SECTION 30
Unatego/Franklin (Otego, NY) 12 Delaware Academy (Delhi, NY) 11   
[projection: Delaware Academy (Delhi, NY) 24-17]
Unadilla Valley (New Berlin, NY) 25 Walton (NY) 23   
[projection: Walton (NY) 38-21]

SECTION 13 D DIVISION 8
Oxford Academy (Oxford, NY) 38 Seton Catholic Central (Binghamton, NY) 37   
[projection: Oxford Academy (Oxford, NY) 34-20]

SECTION 39 D DIVISION 34
Newfield (NY) 39 Spencer-Van Etten (Spencer, NY) 37   
[projection: Newfield (NY) 24-21]

SECTION 5 CITY-CATHOLIC
East/School of the Arts/Dr. Thomas (Rochester, NY) 23 Wilson Magnet/School Without Walls/Early College International (Rochester, NY) 21   
[projection: Wilson Magnet/School Without Walls/Early College International (Rochester, NY) 22-17]

SECTION 5 GENESEE REGION
Holley (NY) 31 Oakfield-Alabama (Oakfield, NY) 29   
[projection: Oakfield-Alabama (Oakfield, NY) 42-21]

SECTION 5 LIVINGSTON I
Haverling (Bath, NY) 24 Hornell (NY) 20   
[projection: Haverling (Bath, NY) 34-17]
Wayland-Cohocton (Wayland, NY) 13 Livonia (NY) 12   
[projection: Livonia (NY) 41-10]

SECTION 5 MONROE I
Penfield (NY) 22 Fairport (NY) 19   
[projection: Fairport (NY) 35-8]
Webster Schroeder (Webster, NY) 18 Rush-Henrietta (Henrietta, NY) 13   
[projection: Rush-Henrietta (Henrietta, NY) 40-14]

SECTION 5 MONROE IV
Brighton (Rochester, NY) 16 Greece Olympia/Greece Odyssey (Rochester, NY) 12   
[projection: Brighton (Rochester, NY) 27-14]
Honeoye Falls-Lima (Honeoye Falls, NY) 18 Greece Arcadia (Rochester, NY) 17   
[projection: Greece Arcadia (Rochester, NY) 31-8]

SECTION 6 A - NORTH
Grand Island (NY) 31 Sweet Home (Amherst, NY) 26   
[projection: Sweet Home (Amherst, NY) 28-20]
Williamsville North (Williamsville, NY) 39 Williamsville East (East Amherst, NY) 35   
[projection: Williamsville North (Williamsville, NY) 38-0]
Kenmore East (Tonawanda, NY) 41 Williamsville South (Williamsville, NY) 37   
[projection: Williamsville South (Williamsville, NY) 49-12]

SECTION 6 A - SOUTH
McKinley (Buffalo, NY) 22 Hamburg (NY) 21   
[projection: Hamburg (NY) 28-17]

SECTION 6 B - EAST
Barker/Royalton-Hartland (Barker, NY) 20 Albion (NY) 17   
[projection: Albion (NY) 35-12]

SECTION 6 B - WEST
Burgard/Math Science Tech Prep at Seneca (Buffalo, NY) 38 Newfane (NY) 34   
[projection: Burgard/Math Science Tech Prep at Seneca (Buffalo, NY) 42-0]

SECTION 6 D
Westfield/Brocton (Westfield, NY) 32 Clymer Central/Sherman/Panama (Clymer, NY) 29   
[projection: Clymer Central/Sherman/Panama (Clymer, NY) 28-17]

SECTION 7
Moriah (Port Henry, NY) 33 Beekmantown (Plattsburgh, NY) 32   
[projection: Moriah (Port Henry, NY) 28-17]
Peru (NY) 10 Saranac Lake (NY) 6   
[projection: Peru (NY) 22-17]

SECTION 8 CONFERENCE I
Freeport (NY) 18 East Meadow (NY) 15   
[projection: East Meadow (NY) 27-21]
Valley Stream Central (Valley Stream, NY) 23 Hempstead (NY) 20   
[projection: Hempstead (NY) 28-14]
Kennedy (Plainview, NY) 40 Herricks (New Hyde Park, NY) 35   
[projection: Kennedy [John F.] (Plainview, NY) 35-13]
Massapequa (NY) 19 Baldwin (NY) 15   
[projection: Massapequa (NY) 28-27]
Syosset (NY) 42 Oceanside (NY) 41   
[projection: Syosset (NY) 27-24]

SECTION 8 CONFERENCE II
Calhoun (Merrick, NY) 30 Kennedy (Bellmore, NY) 25   
[projection: Calhoun [Sanford H.] (Merrick, NY) 28-17]
Mepham (North Bellmore, NY) 22 Carey (Franklin Square, NY) 19   
[projection: Carey (Franklin Square, NY) 35-17]
Elmont Memorial (Elmont, NY) 12 Manhasset (NY) 8   
[projection: Elmont Memorial (Elmont, NY) 40-12]
Long Beach (NY) 26 Garden City (NY) 24   
[projection: Garden City (NY) 35-14]
MacArthur (Levittown, NY) 13 Sewanhaka (Floral Park, NY) 10   
[projection: MacArthur [Douglas] (Levittown, NY) 38-14]
Jericho (NY) 38 New Hyde Park Memorial (New Hyde Park, NY) 36   
[projection: New Hyde Park Memorial (New Hyde Park, NY) 35-10]
Wantagh (NY) 35 Westbury (Old Westbury, NY) 30 [forfeit]   
[projection: Wantagh (NY) 35-0]

SECTION 8 CONFERENCE III
Glen Cove (NY) 28 Bethpage (NY) 26   
[projection: Bethpage (NY) 22-19]
Rockville Centre South Side (Rockville Centre, NY) 23 Division (Levittown, NY) 19   
[projection: Division (Levittown, NY) 35-14]
Lawrence (Cedarhurst, NY) 25 Hewlett (Hewlett, NY) 21   
[projection: Lawrence (Cedarhurst, NY) 35-19]
North Shore (Glen Head, NY) 16 Floral Park Memorial (Floral Park, NY) 14   
[projection: Floral Park Memorial (Floral Park, NY) 42-28]
Plainedge (Massapequa, NY) 35 Lynbrook (NY) 33   
[projection: Plainedge (Massapequa, NY) 49-19]
Valley Stream North (Franklin Square, NY) 27 Roosevelt (NY) 23   
[projection: Roosevelt (NY) 42-14]

SECTION 8 CONFERENCE IV
Clarke (Westbury, NY) 16 Cold Spring Harbor (NY) 14   
[projection: Clarke [W. Tresper] (Westbury, NY) 27-8]
Great Neck North (Great Neck, NY) 29 Island Trees (Levittown, NY) 26   
[projection: Island Trees (Levittown, NY) 21-17]
Malverne (NY) 30 Locust Valley (NY) 27   
[projection: Locust Valley (NY) 38-3]
Oyster Bay (NY) 34 Mineola (New Hyde Park, NY) 31   
[projection: Mineola (New Hyde Park, NY) 28-6]
Seaford (NY) 15 Roslyn (Roslyn Heights, NY) 10   
[projection: Seaford (NY) 41-6]
South (Valley Stream, NY) 34 Great Neck South (Great Neck, NY) 29   
[projection: South (Valley Stream, NY) 35-7]
East Rockaway (NY) 30 West Hempstead (NY) 25   
[projection: West Hempstead (NY) 28-24]

SECTION 9 B-I
Highland (NY) 16 Rondout Valley (Accord, NY) 13   
[projection: Rondout Valley (Accord, NY) 31-28]

SECTION 9 C
Liberty (NY) 31 Fallsburg (NY) 28   
[projection: Liberty (NY) 58-0]
Tri-Valley (Grahamsville, NY) 13 Sullivan West (Lake Huntington, NY) 10   
[projection: Sullivan West (Lake Huntington, NY) 31-28]

SECTION 9 D
Downsville Central/Roscoe Central (Downsville, NY) 33 Eldred (NY) 31   
[projection: Downsville Central/Roscoe Central (Downsville, NY) 42-6]

NON-LEAGUE
Aquinas Institute (Rochester, NY) 17 McQuaid Jesuit (Rochester, NY) 16   
[projection: Aquinas Institute (Rochester, NY) 44-0]
Nazareth (Brooklyn, NY) 26 Christ the King (Middle Village, NY) 23   
[projection: Christ the King (Middle Village, NY) 62-0]
Leadership Academy (Rochester, NY) 16 Edison Tech/Monroe (Rochester, NY) 11   
[projection: Edison Tech/Monroe (Rochester, NY) 38-17]
Elba/Byron-Bergen (Elba, NY) 27 Finney/Northstar Christian Academy (Penfield, NY) 22   
[projection: Elba/Byron-Bergen (Elba, NY) 28-17]
Gates Chili (Rochester, NY) 14 Churchville-Chili (Churchville, NY) 12   
[projection: Gates Chili (Rochester, NY) 44-28]
Goshen Central (Goshen, NY) 29 Saugerties (NY) 24   
[projection: Goshen Central (Goshen, NY) 26-7]
Hudson Falls (NY) 41 Granville (NY) 39   
[projection: Hudson Falls (NY) 34-12]
Frontier (Hamburg, NY) 13 Lockport (NY) 8   
[projection: Lockport (NY) 24-14]
Port Jervis (NY) 27 Middletown (NY) 23   
[projection: Port Jervis (NY) 28-20]
Niagara-Wheatfield (Sanborn, NY) 32 Lewiston-Porter (Youngstown, NY) 27   
[projection: Lewiston-Porter (Youngstown, NY) 26-21]
Poughkeepsie (NY) 42 Monticello (NY) 41   
[projection: Poughkeepsie (NY) 31-24]
Susquehanna Valley (Conklin, NY) 17 Lansing (NY) 12   
[projection: Susquehanna Valley (Conklin, NY) 28-10]
Moravia (NY) 22 Watkins Glen/Odessa-Montour (Watkins Glen, NY) 18   
[projection: Watkins Glen/Odessa-Montour (Watkins Glen, NY) 35-26]

INTERSTATE
Bishop Kearney (Rochester, NY) 29 Farrell (PA) 27   
[projection: Farrell (PA) 38-17]
Long Island Lutheran (Brookville, NY) 13 Gorton (Yonkers, NY) 12
Villanova College (King City, Ontario) 14 Nichols (Buffalo, NY) 11



Sunday, October 11th

CATHOLIC AA
St. Francis Prep (Fresh Meadows, NY) 31 St. Joseph-by-the-Sea (Staten Island, NY) 29   
[projection: St. Joseph-by-the-Sea (Staten Island, NY) 38-14]

SECTION 11 DIVISION II
Huntington (NY) 31 Deer Park (NY) 30   
[projection: Deer Park (NY) 24-20]

SECTION 11 DIVISION III
Amityville Memorial (Amityville, NY) 42 Eastport-South Manor (Manorville, NY) 39   
[projection: Eastport-South Manor (Manorville, NY) 35-6]