2015 NEW YORK 11/6 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    hide projections


Monday, November 2nd

NON-LEAGUE
Lewiston-Porter (Youngstown, NY) 21 Williamsville East (East Amherst, NY) 20



Thursday, November 5th

PSAL CITY
Midwood (Brooklyn, NY) 32 Brooklyn Tech (Brooklyn, NY) 29   
[projection: Midwood (Brooklyn, NY) 28-8]

NON-LEAGUE
Averill Park (NY) 34 Albany (NY) 32
Gates Chili (Rochester, NY) 13 Brighton (Rochester, NY) 8
Crane (Valatie, NY) 30 Coxsackie-Athens (Coxsackie, NY) 27

A PLAYOFFS
South Park/Middle Early College (Buffalo, NY) 54 West Seneca East (West Seneca, NY) 30   
[projection: South Park/Middle Early College (Buffalo, NY) 34-28]

B PLAYOFFS
Cheektowaga (NY) 25 Burgard/Math Science Tech Prep at Seneca (Buffalo, NY) 22   
[projection: Cheektowaga (NY) 31-14]



Friday, November 6th

CATHOLIC A
Cardinal Spellman (Bronx, NY) 15 Xaverian (Brooklyn, NY) 12   
[projection: Xaverian (Brooklyn, NY) 31-14]

PSAL BOWL
Automotive (Brooklyn, NY) 17 Mott Haven (Bronx, NY) 14   
[projection: Mott Haven (Bronx, NY) 28-21]

PSAL CITY
Kennedy (Bronx, NY) 41 Boys & Girls (Brooklyn, NY) 37   
[projection: Kennedy [John F.] (Bronx, NY) 26-17]
Flushing (NY) 17 Lincoln (Brooklyn, NY) 13   
[projection: Lincoln [Abraham] (Brooklyn, NY) 38-6]

A PLAYOFFS
Cornwall Central (New Windsor, NY) 42 Port Jervis (NY) 28   
[projection: Cornwall Central (New Windsor, NY) 35-14]
Johnson City (NY) 24 Maine-Endwell (Endwell, NY) 19   
[projection: Maine-Endwell (Endwell, NY) 41-17]
Whitesboro (Marcy, NY) 12 East Syracuse-Minoa (East Syracuse, NY) 11   
[projection: Whitesboro (Marcy, NY) 28-22]

AA PLAYOFFS
Orchard Park (NY) 34 Kenmore West (Buffalo, NY) 20   
[projection: Orchard Park (NY) 31-21]
Shaker (Latham, NY) 27 Saratoga Springs (NY) 24   
[projection: Shaker (Latham, NY) 34-31]

C PLAYOFFS
Greenwich (NY) 49 Hoosic Valley (Schaghticoke, NY) 14   
[projection: Greenwich (NY) 28-17]
Maple Grove/Chautauqua Lake (Bemus Point, NY) 13 Bennett/Olmsted (Buffalo, NY) 12 (ot)   
[projection: Bennett/Olmsted (Buffalo, NY) 35-20]

D PLAYOFFS
Downsville Central/Roscoe Central (Downsville, NY) 40 Eldred (NY) 8   
[projection: Downsville Central/Roscoe Central (Downsville, NY) 42-6]
Franklinville/Ellicottville/West Valley Central (Franklinville, NY) 28 Frewsburg (NY) 23   
[projection: Franklinville/Ellicottville/West Valley Central (Franklinville, NY) 28-19]
Sandy Creek (NY) 14 West Canada Valley (Newport, NY) 13   
[projection: Sandy Creek (NY) 21-19]
Tupper Lake (NY) 14 Ticonderoga (NY) 12   
[projection: Ticonderoga (NY) 50-7]
Deposit/Hancock (Deposit, NY) 15 Tioga (Tioga Center, NY) 10   
[projection: Tioga (Tioga Center, NY) 38-35]

LONG ISLAND I PLAYOFFS
Connetquot (Bohemia, NY) 41 Melville (East Setauket, NY) 40   
[projection: Connetquot (Bohemia, NY) 31-21]
Freeport (NY) 39 Farmingdale (NY) 38   
[projection: Farmingdale (NY) 44-20]
Brentwood (NY) 30 Lindenhurst (NY) 25   
[projection: Lindenhurst (NY) 38-3]
Floyd (Mastic Beach, NY) 12 Longwood (Middle Island, NY) 11   
[projection: Longwood (Middle Island, NY) 34-6]

LONG ISLAND II PLAYOFFS
Carey (Franklin Square, NY) 41 New Hyde Park Memorial (New Hyde Park, NY) 14   
[projection: Carey (Franklin Square, NY) 35-12]
Deer Park (NY) 16 Newfield (Selden, NY) 11   
[projection: Newfield (Selden, NY) 42-3]

LONG ISLAND III PLAYOFFS
Bethpage (NY) 41 North Shore (Glen Head, NY) 20   
[projection: Bethpage (NY) 42-14]
Division (Levittown, NY) 37 Glen Cove (NY) 35   
[projection: Glen Cove (NY) 48-14]
Eastport-South Manor (Manorville, NY) 42 Miller Place (NY) 38   
[projection: Miller Place (NY) 31-24]

LONG ISLAND IV PLAYOFFS
Clarke (Westbury, NY) 43 Carle Place (NY) 6   
[projection: Clarke [W. Tresper] (Westbury, NY) 35-14]
West Hempstead (NY) 32 East Rockaway (NY) 31   
[projection: West Hempstead (NY) 28-22]

MONSIGNOR MARTIN PLAYOFFS
Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 26 Cardinal O'Hara (Tonawanda, NY) 14   
[projection: Bishop Timon-St. Jude (Buffalo, NY) 34-19]



Saturday, November 7th

CATHOLIC A
St. Dominic (Oyster Bay, NY) 29 Nazareth (Brooklyn, NY) 25   
[projection: St. Dominic (Oyster Bay, NY) 24-14]

PSAL BOWL
Adams (Jamaica, NY) 32 Tilden (Brooklyn, NY) 29   
[projection: Adams [John] (Jamaica, NY) 21-14]
Washington (New York, NY) 26 Lehman (Bronx, NY) 23   
[projection: Lehman [Herbert H.] (Bronx, NY) 21-17]

PSAL CITY
South Shore (Brooklyn, NY) 39 Curtis (Staten Island, NY) 37   
[projection: South Shore (Brooklyn, NY) 21-20]
Tully (NY) 41
PLAYOFFS
Altmar-Parish-Williamstown (Parish, NY) 36   
[projection: Tully (NY) 28-22]

A PLAYOFFS
Amsterdam (NY) 49 Troy (NY) 35   
[projection: Troy (NY) 28-21]
Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 18 Brockport (NY) 17   
[projection: Canandaigua Academy (Canandaigua, NY) 28-21]
Rye (NY) 28 Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie, NY) 26   
[projection: Rye (NY) 21-19]

AA PLAYOFFS
Elmira/Southside (Elmira, NY) 64 Binghamton (NY) 50   
[projection: Elmira/Southside (Elmira, NY) 46-26]
Christian Brothers Academy (Syracuse, NY) 27 Liverpool (NY) 23   
[projection: Christian Brothers Academy (Syracuse, NY) 28-24]
New Rochelle (NY) 35 Jay (Hopewell Junction, NY) 33   
[projection: New Rochelle (NY) 21-14]
Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 40 Monroe-Woodbury (Central Valley, NY) 39   
[projection: Newburgh Free Academy (Newburgh, NY) 21-20]

B PLAYOFFS
Cazenovia (NY) 42 Vernon-Verona-Sherrill (Verona, NY) 6   
[projection: Cazenovia (NY) 38-12]
Franklin Academy (Malone, NY) 21 Beekmantown (Plattsburgh, NY) 18   
[projection: Franklin Academy (Malone, NY) 31-20]
O'Neill (Highland Falls, NY) 20 Marlboro Central (Marlboro, NY) 15   
[projection: Marlboro Central (Marlboro, NY) 44-24]
Glens Falls (NY) 35 Schuylerville (NY) 34   
[projection: Schuylerville (NY) 35-21]
Waverly (NY) 17 Chenango Valley (Binghamton, NY) 12   
[projection: Waverly (NY) 21-17]
Westlake (Thornwood, NY) 39 Nanuet (NY) 37   
[projection: Nanuet (NY) 20-14]

C PLAYOFFS
Chenango Forks (Binghamton, NY) 42 Newark Valley (NY) 15   
[projection: Chenango Forks (Binghamton, NY) 28-24]
Gouverneur (NY) 35 AuSable Valley (Clintonville, NY) 33   
[projection: Gouverneur (NY) 28-10]
Haverling (Bath, NY) 39 East Rochester-Gananda (East Rochester, NY) 34   
[projection: Haverling (Bath, NY) 35-22]
Liberty (NY) 24 Millbrook (NY) 20   
[projection: Liberty (NY) 31-28]
Canastota (NY) 39 Notre Dame (Utica, NY) 34   
[projection: Notre Dame (Utica, NY) 35-27]

CHSFL AA PLAYOFFS
Fordham Prep (Bronx, NY) 39 Holy Trinity (Hicksville, NY) 22   
[projection: Fordham Prep (Bronx, NY) 28-17]
Xavier (New York, NY) 31 Kellenberg Memorial (Uniondale, NY) 26   
[projection: Xavier (New York, NY) 28-12]

CHSFL AAA PLAYOFFS
Cardinal Hayes (Bronx, NY) 31 Holy Cross (Flushing, NY) 14   
[projection: Cardinal Hayes (Bronx, NY) 35-8]
Iona Prep (New Rochelle, NY) 21 St. Anthony's (Melville, NY) 20   
[projection: St. Anthony's (Melville, NY) 42-20]
St. Peter's (Staten Island, NY) 37 Monsignor Farrell (Staten Island, NY) 34   
[projection: Monsignor Farrell (Staten Island, NY) 28-17]

D PLAYOFFS
Bishop Kearney (Rochester, NY) 46 Clyde-Savannah (Clyde, NY) 21   
[projection: Bishop Kearney (Rochester, NY) 28-24]
Cambridge (NY) 19 Whitehall (NY) 16   
[projection: Whitehall (NY) 28-21]

LONG ISLAND I PLAYOFFS
East Meadow (NY) 22 Baldwin (NY) 7   
[projection: East Meadow (NY) 27-7]
Syosset (NY) 40 Massapequa (NY) 36   
[projection: Massapequa (NY) 31-30]
Northport (NY) 15 Commack (NY) 14   
[projection: Northport (NY) 21-17]
Oceanside (NY) 13 Uniondale (NY) 12   
[projection: Oceanside (NY) 40-7]

LONG ISLAND II PLAYOFFS
Garden City (NY) 24 Long Beach (NY) 7   
[projection: Garden City (NY) 44-10]
Smithtown West (Smithtown, NY) 39 Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 37   
[projection: Half Hollow Hills West (Dix Hills, NY) 48-8]
MacArthur (Levittown, NY) 24 Elmont Memorial (Elmont, NY) 22   
[projection: MacArthur [Douglas] (Levittown, NY) 41-17]
North Babylon (NY) 18 Huntington (NY) 15   
[projection: Huntington (NY) 24-21]
Wantagh (NY) 18 Mepham (North Bellmore, NY) 13   
[projection: Wantagh (NY) 28-19]
Riverhead (NY) 39 West Islip (NY) 35   
[projection: West Islip (NY) 24-13]

LONG ISLAND III PLAYOFFS
East Islip (Islip Terrace, NY) 42 Harborfields (Greenlawn, NY) 14   
[projection: East Islip (Islip Terrace, NY) 31-17]
Plainedge (Massapequa, NY) 18 Lynbrook (NY) 13   
[projection: Plainedge (Massapequa, NY) 50-19]
Lawrence (Cedarhurst, NY) 32 Roosevelt (NY) 27   
[projection: Roosevelt (NY) 34-21]
Sayville (NY) 14 Rocky Point (NY) 12   
[projection: Sayville (NY) 46-7]
Westhampton Beach (NY) 39 Kings Park (NY) 34   
[projection: Kings Park (NY) 27-20]

LONG ISLAND IV PLAYOFFS
Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 35 Babylon (NY) 8   
[projection: Bayport-Blue Point (Bayport, NY) 26-20]
Elwood-Glenn (Elwood, NY) 26 Center Moriches (NY) 21   
[projection: Elwood-Glenn (Elwood, NY) 42-10]
Locust Valley (NY) 23 Malverne (NY) 18   
[projection: Locust Valley (NY) 42-3]
Hampton Bays (NY) 10 Mount Sinai (NY) 5   
[projection: Mount Sinai (NY) 31-10]
Seaford (NY) 21 Friends Academy (Locust Valley, NY) 20   
[projection: Seaford (NY) 48-6]
Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 40 McGann-Mercy (Riverhead, NY) 39   
[projection: Shoreham-Wading River (Shoreham, NY) 44-0]

MONSIGNOR MARTIN PLAYOFFS
St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 28 St. Mary's (Lancaster, NY) 14   
[projection: St. Joseph's Collegiate Institute (Buffalo, NY) 27-26]



Sunday, November 8th

PSAL BOWL
Petrides (Staten Island, NY) 19 Bayside (NY) 16   
[projection: Bayside (NY) 35-10]
Lane (Brooklyn, NY) 14 Jamaica (NY) 10   
[projection: Jamaica (NY) 35-0]
Grady (Brooklyn, NY) 38 Lafayette (Brooklyn, NY) 34   
[projection: Grady [William E.] (Brooklyn, NY) 28-19]
Beach Channel/Channel View (Rockaway Park, NY) 28 Madison (Brooklyn, NY) 24   
[projection: Madison [James] (Brooklyn, NY) 28-13]
Columbus (Bronx, NY) 33 McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 30   
[projection: McKee Vo-Tech/Staten Island Tech (Staten Island, NY) 34-3]
Roosevelt (Brooklyn, NY) 37 Sheepshead Bay (Brooklyn, NY) 33   
[projection: Roosevelt [Franklin D.] (Brooklyn, NY) 35-17]
Truman (Bronx, NY) 13 Springfield Gardens (NY) 11   
[projection: Truman [Harry S] (Bronx, NY) 27-10]

PSAL CITY
Canarsie (Brooklyn, NY) 12 Campus Magnet (Cambria Heights, NY) 8   
[projection: Canarsie (Brooklyn, NY) 22-20]
Clinton (Bronx, NY) 30 Fort Hamilton (Brooklyn, NY) 26   
[projection: Fort Hamilton (Brooklyn, NY) 31-19]
Grand Street Campus (Brooklyn, NY) 28 New Utrecht (Brooklyn, NY) 24   
[projection: Grand Street Campus (Brooklyn, NY) 35-3]
Port Richmond (Staten Island, NY) 42 Jefferson (Brooklyn, NY) 38   
[projection: Port Richmond (Staten Island, NY) 42-6]
Erasmus Hall (Brooklyn, NY) 26 Tottenville (Staten Island, NY) 25   
[projection: Tottenville (Staten Island, NY) 28-22]
New Dorp (Staten Island, NY) 17 Wagner (Staten Island, NY) 16   
[projection: Wagner [Susan] (Staten Island, NY) 35-10]

PSAL CUP
Cardozo (Bayside, NY) 39 Stuyvesant (New York, NY) 38   
[projection: Cardozo [Benjamin N.] (Bayside, NY) 28-14]
Smith (Bronx, NY) 20 Childs (Bronx, NY) 18   
[projection: Childs [Evander] (Bronx, NY) 24-17]
Douglass Academy (New York, NY) 34 Stevenson (Bronx, NY) 30   
[projection: Douglass Academy [Frederick] (New York, NY) 35-8]
Bryant (Queens, NY) 33 Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 29   
[projection: Eagle Academy II (Brooklyn, NY) 35-6]
Information Tech (Long Island City, NY) 19 Eagle Academy III (Brooklyn, NY) 16   
[projection: Eagle Academy III (Brooklyn, NY) 35-6]
KIPP NYC College Prep (New York, NY) 23 East Harlem (New York, NY) 21   
[projection: East Harlem (New York, NY) 21-14]
Long Island City (NY) 17 Far Rockaway (NY) 13   
[projection: Long Island City (NY) 26-13]

NON-LEAGUE
Mt. St. Michael Academy (Bronx, NY) 14 Kennedy Catholic (Somers, NY) 13   
[projection: Mt. St. Michael Academy (Bronx, NY) 35-12]

AA PLAYOFFS
Aquinas Institute (Rochester, NY) 17 Rush-Henrietta (Henrietta, NY) 14   
[projection: Aquinas Institute (Rochester, NY) 34-13]

B PLAYOFFS
Batavia (NY) 52 Livonia (NY) 20   
[projection: Batavia (NY) 40-28]

CHSFL AA PLAYOFFS
Christ the King (Middle Village, NY) 60 St. Francis Prep (Fresh Meadows, NY) 20   
[projection: Christ the King (Middle Village, NY) 48-6]
St. John the Baptist (West Islip, NY) 37 St. Joseph-by-the-Sea (Staten Island, NY) 32   
[projection: St. John the Baptist (West Islip, NY) 28-17]

CHSFL AAA PLAYOFFS
Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 50 Chaminade (Mineola, NY) 3   
[projection: Archbishop Stepinac (White Plains, NY) 55-6]