2015 MINNESOTA 9/11 SCHEDULE & RESULTS   projection accuracy    NOTE: NO PROJECTED SCORES UNTIL OCTOBER


Tuesday, September 8th

NORTH (9 MAN)
Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 26 Bigfork (MN) 25



Friday, September 11th

BIG SOUTHEAST
Mankato West (Mankato, MN) 21 Austin (MN) 19   

Century (Rochester, MN) 30 Marshall (Rochester, MN) 28   

New Prague (MN) 41 Mayo (Rochester, MN) 37   

Owatonna (MN) 13 Northfield (MN) 11   

Winona (MN) 18 Red Wing (MN) 14   


EAST CENTRAL
Albany (MN) 34 Little Falls (MN) 29   

Annandale (MN) 36 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 32   

Zimmerman (MN) 33 Becker (MN) 30   

Milaca (MN) 38 Foley (MN) 33   

Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 34 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 29   

Delano (MN) 15 Hutchinson (MN) 13   

Litchfield (MN) 17 Dassel-Cokato (Cokato, MN) 13   

St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 27 New London-Spicer (New London, MN) 26   


EAST METRO
Burnsville (MN) 35 Apple Valley (MN) 34   

Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 42 White Bear Lake (MN) 37   

Eastview (Apple Valley, MN) 36 Eagan (MN) 35   

East Ridge (Woodbury, MN) 34 Stillwater (MN) 29   

Lakeville North (Lakeville, MN) 11 Farmington (MN) 7   

Hill-Murray (Maplewood, MN) 10 Mahtomedi (MN) 5   

Roseville (MN) 40 Mounds View (Arden Hills, MN) 39   

North (North St. Paul, MN) 11 Sibley (Mendota Heights, MN) 8   

Park (Cottage Grove, MN) 14 Tartan (Oakdale, MN) 11   

Lakeville South (Lakeville, MN) 42 Rosemount (MN) 41   

Hastings (MN) 22 South St. Paul (MN) 20   

Simley (Inver Grove Heights, MN) 16 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 12   

Woodbury (MN) 29 Forest Lake (MN) 28   


MID SOUTHEAST
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 11 Medford (MN) 10   

Blooming Prairie (MN) 40 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 38   

Southland (Adams, MN) 16 Goodhue (MN) 13   

Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 22 Loyola (Mankato, MN) 20   

Fillmore Central (Harmony, MN) 25 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 24   

Rushford-Peterson (Rushford, MN) 12 Hayfield (MN) 8   

St. Clair (MN) 22 United South Central (Wells, MN) 19   

Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 20 Kingsland (Spring Valley, MN) 19   


MID STATE
B O L D (Olivia, MN) 22 Benson (MN) 21   

Parkers Prairie (MN) 30 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 28   

Browerville (MN) 39 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 35   

Maple Lake (MN) 36 Holdingford (MN) 31   

Rockford (MN) 13 Melrose (MN) 8   

Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 13 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 8   

Montevideo (MN) 30 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 28   

Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21 Paynesville (MN) 17   

Pierz (MN) 21 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20   

Royalton (MN) 20 Kimball (MN) 18   

Sauk Centre (MN) 12 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 10   

Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 33 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 28   


MIDWEST
Barnesville (MN) 13 Frazee (MN) 9   

Breckenridge (MN) 41 Warroad (MN) 36   

Pelican Rapids (MN) 15 Crookston (MN) 14   

Park Rapids (MN) 14 Detroit Lakes (MN) 10   

Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 21 Hawley (MN) 18   

Fergus Falls (MN) 12 East Grand Forks (MN) 9   

Osakis (MN) 25 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 23   

Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 21 Otter Tail Central co-op (Battle Lake, MN) 16   

Perham (MN) 19 Pequot Lakes (MN) 17   

Thief River Falls (MN) 10 Roseau (MN) 7   

Staples-Motley (Staples, MN) 22 United North Central co-op (Menahga, MN) 19   


NORTH CENTRAL
Alexandria (MN) 40 Willmar (MN) 39   

Bemidji (MN) 17 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 15   

Big Lake (MN) 16 North Branch (MN) 11   

Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 24 Brainerd (MN) 20   

Princeton (MN) 27 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 24   

Duluth East (Duluth, MN) 36 Monticello (MN) 33   

Moorhead (MN) 36 Apollo (St. Cloud, MN) 33   

Rogers (MN) 12 Buffalo (MN) 8   

Rocori (Cold Spring, MN) 39 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 35   

St. Francis (MN) 34 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 33   

St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 30 Elk River (MN) 28   


NORTHEAST
Aitkin (MN) 15 Pine City (MN) 12   

Braham (MN) 42 Deer River (MN) 38   

Barnum (MN) 12 Chisholm (MN) 9   

Mesabi East (Aurora, MN) 25 East Central (Sandstone, MN) 22   

Crosby-Ironton (Crosby, MN) 21 Esko (MN) 18   

Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 25 International Falls (MN) 24   

Grand Rapids (MN) 42 Cloquet (MN) 37   

Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 16 Virginia (MN) 15   

Hermantown (MN) 38 Denfeld (Duluth, MN) 34   

Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 13 Mora (MN) 11   

Hibbing (MN) 26 Proctor (MN) 22   

Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 14 Rush City (MN) 11   

Marshall (Duluth, MN) 20 Two Harbors (MN) 18   


NORTHWEST
Climax/Fisher (Climax, MN) 27 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 25   

Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 29 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 28   

Fosston (MN) 22 Mahnomen (MN) 20   

Bagley (MN) 33 New York Mills (MN) 29   

Blackduck (MN) 26 Pillager (MN) 24   

Pine River-Backus (Pine River, MN) 11 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 7   

Red Lake (MN) 13 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 12   


SOUTH CENTRAL
Blue Earth (MN) 22 Jackson County Central (Jackson, MN) 19   

Albert Lea (MN) 20 Jordan (MN) 16   

Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 25 Luverne (MN) 24   

Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 29 Maple River (Mapleton, MN) 27   

Fairmont (MN) 13 Marshall (MN) 9   

Martin County West (Sherburn, MN) 40 Windom (MN) 35   

Sibley East (Arlington, MN) 24 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 19   

Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 35 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 32   

Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 14 Norwood-Young America (MN) 13   

Pipestone (MN) 41 St. James (MN) 39   

New Ulm (MN) 24 St. Peter (MN) 23   

Tri-City United (Montgomery, MN) 24 Worthington (MN) 22   

Belle Plaine (MN) 10 Waseca (MN) 9   

Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 27 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 25   


SOUTHEAST
Byron (MN) 18 Lake City (MN) 16   

Caledonia (MN) 16 Triton (Dodge Center, MN) 12   

Pine Island (MN) 35 Chatfield (MN) 33   

St. Charles (MN) 12 Dover-Eyota (Eyota, MN) 11   

Lourdes (Rochester, MN) 38 Cannon Falls (MN) 33   

La Crescent (MN) 33 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 31   

Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 28 Stewartville (MN) 27   

Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 21 Cotter (Winona, MN) 20   


SOUTHWEST
Adrian (MN) 26 Murray County Central (Slayton, MN) 22   

Canby (MN) 20 Ortonville (MN) 19   

Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 37 Lakeview (Cottonwood, MN) 33   

Dawson-Boyd (Dawson, MN) 22 Minneota (MN) 20   

Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 14 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 11   

New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 25 Red Rock Central (Lamberton, MN) 20   

Springfield (MN) 11 Sleepy Eye (MN) 10   

Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 19 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 17   

St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 32 Wabasso (MN) 31   


SUBURBAN
DeLaSalle (Minneapolis, MN) 39 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 36   

Chaska (MN) 32 Waconia (MN) 31   

Jefferson (Bloomington, MN) 41 Kennedy (Bloomington, MN) 36   

Orono (Long Lake, MN) 38 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) 35   

Richfield (MN) 18 Chanhassen (MN) 15   

Park Center (Brooklyn Park, MN) 40 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 35   

St. Louis Park (MN) 37 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 36   

Irondale (New Brighton, MN) 30 Spring Lake Park (MN) 25   


TWIN CITY
Blake (Minneapolis, MN) 26 New Life Academy/St. Croix Prep (Woodbury, MN) 22   

Breck (Minneapolis, MN) 24 Columbia Heights (MN) 21   

Brooklyn Center (MN) 23 Edison (Minneapolis, MN) 22   

Fridley (MN) 20 Washburn (Minneapolis, MN) 15   

Como Park (St. Paul, MN) 16 Henry (Minneapolis, MN) 12   

Johnson (St. Paul, MN) 21 Highland Park (St. Paul, MN) 18   

Spectrum (Elk River, MN) 16 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 13   

Mound-Westonka (Mound, MN) 11 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 8   

Providence Academy (Plymouth, MN) 37 Harding (St. Paul, MN) 35   

Humboldt (St. Paul, MN) 29 Roosevelt/Minnesota Transitions (Minneapolis, MN) 27   

Concordia Academy (Roseville, MN) 36 St. Agnes (St. Paul, MN) 33   

St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 16 St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 14   

Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 24 St. Paul Central (St. Paul, MN) 19   


WEST METRO
Anoka (MN) 35 Andover (MN) 31   

Champlin Park (Champlin, MN) 25 Blaine (MN) 21   

Centennial (Circle Pines, MN) 19 Coon Rapids (MN) 14   

Maple Grove (MN) 35 Eden Prairie (MN) 32   

Hopkins (Minnetonka, MN) 18 Edina (MN) 15   

Shakopee (MN) 38 Prior Lake (MN) 35   

Totino-Grace (Fridley, MN) 35 Osseo (MN) 33   

Wayzata (Plymouth, MN) 31 Minnetonka (MN) 29   


NORTH (9 MAN)
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 20 Bigfork (MN) 17
Cromwell (MN) 10 South Ridge (Culver, MN) 9
Ely (MN) 18 Cook County (Grand Marais, MN) 16
Isle (MN) 24 Ogilvie (MN) 23
Cherry (Iron, MN) 19 Kelley (Silver Bay, MN) 17
North Woods (Cook, MN) 23 Kelliher/Northome (Northome, MN) 19
McGregor (MN) 20 Floodwood (MN) 16
Mesabi Academy (Buhl, MN) 13 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 12
Nevis (MN) 22 Hill City (MN) 20
Northeast Range (Babbitt, MN) 39 Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 35
Northland (Remer, MN) 17 Onamia (MN) 13

SOUTH (9 MAN)
Cleveland/Immanuel Lutheran (Cleveland, MN) 24 Madelia (MN) 22
Edgerton/Ellsworth (Edgerton, MN) 30 Fulda (MN) 26
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 32 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 30
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 36 Grand Meadow (MN) 35
Alden-Conger (Alden, MN) 31 Houston (MN) 28
Lanesboro (MN) 30 West Lutheran (Plymouth, MN) 27
Hills-Beaver Creek (Hills, MN) 27 Mountain Lake/Mountain Lake Christian (Mountain Lake, MN) 25
Mabel-Canton (Mabel, MN) 32 Randolph (MN) 30
Nicollet (MN) 10 Southwest Star Concept (Okabena, MN) 9
Glenville-Emmons (Glenville, MN) 35 Spring Grove (MN) 31

WEST (9 MAN)
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 29 Park Christian (Moorhead, MN) 25
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 35 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 34
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 19 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 14
Kittson Central (Hallock, MN) 40 Northern Freeze co-op (Newfolden, MN) 37
MACCRAY (Clara City, MN) 33 Wheaton/Herman-Norcross (Wheaton, MN) 30
Win-E-Mac (Erskine, MN) 38 Norman County East/Ulen-Hitterdal (Twin Valley, MN) 33
Norman County West (Halstad, MN) 32 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 27
Hancock (MN) 33 Renville County West (Renville, MN) 32
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 35 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 33
Rothsay (MN) 22 Underwood (MN) 20
Verndale (MN) 12 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 8
Ada-Borup (Ada, MN) 14 Waubun (MN) 13

6/8/9 MAN NON-LEAGUE
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 38 Carlton (MN) 34



Saturday, September 12th

BIG SOUTHEAST
Mankato East (Mankato, MN) 24 Faribault (MN) 23