CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAAA



Game 1
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) (bye)
     
 Game 33
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 28
Hastings (MN) 14
    
Game 2
Hastings (MN) 44
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 21
     
  Game 49
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 35
Apple Valley (MN) 14
   
Game 3
Apple Valley (MN) 31
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 7
     
 Game 34
Apple Valley (MN) 39
Park (Cottage Grove, MN) 29
    
Game 4
Park (Cottage Grove, MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 7
North (North St. Paul, MN) 0
  
Game 5
Blake (Minneapolis, MN) (bye)
     
 Game 35
Mahtomedi (MN) 10
Blake (Minneapolis, MN) 7
    
Game 6
Mahtomedi (MN) 42
Washburn (Minneapolis, MN) 21
     
  Game 50
North (North St. Paul, MN) 16
Mahtomedi (MN) 10
   
Game 7
St. Paul Central (St. Paul, MN) 46
Tartan (Oakdale, MN) 19
     
 Game 36
North (North St. Paul, MN) 33
St. Paul Central (St. Paul, MN) 8
    
Game 8
North (North St. Paul, MN) (bye)
     
    Semifinals
Game 61
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 17
Moorhead (MN) 14
 
Game 9
St. Francis (MN) (bye)
     
 Game 37
St. Francis (MN) 31
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 28
    
Game 10
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 49
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 28
     
  Game 51
Andover (MN) 21
St. Francis (MN) 14
   
Game 11
Grand Rapids (MN) 35
Duluth East (Duluth, MN) 27
     
 Game 38
Andover (MN) 48
Grand Rapids (MN) 7
    
Game 12
Andover (MN) (bye)
     
   Game 58
Moorhead (MN) 47
Andover (MN) 44
  
Game 13
Moorhead (MN) (bye)
     
 Game 39
Moorhead (MN) 41
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 27
    
Game 14
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 41
Brainerd (MN) 16
     
  Game 52
Moorhead (MN) 43
Alexandria (MN) 11
   
Game 15
Bemidji (MN) 40
Apollo (St. Cloud, MN) 13
     
 Game 40
Alexandria (MN) 49
Bemidji (MN) 35
    
Game 16
Alexandria (MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 28
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 21
Game 17
Owatonna (MN) (bye)
     
 Game 41
Northfield (MN) 15
Owatonna (MN) 3
    
Game 18
Northfield (MN) 35
Century (Rochester, MN) 14
     
  Game 53
Marshall [John] (Rochester, MN) 15
Northfield (MN) 12
   
Game 19
Marshall [John] (Rochester, MN) 35
Austin (MN) 6
     
 Game 42
Marshall [John] (Rochester, MN) 28
Mayo (Rochester, MN) 21
    
Game 20
Mayo (Rochester, MN) (bye)
     
   Game 59
Mankato West (Mankato, MN) 42
Marshall [John] (Rochester, MN) 20
  
Game 21
Mankato West (Mankato, MN) (bye)
     
 Game 43
Mankato West (Mankato, MN) 66
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 14
    
Game 22
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 34
Waconia (MN) 0
     
  Game 54
Mankato West (Mankato, MN) 27
Chaska (MN) 17
   
Game 23
Chanhassen (MN) 51
New Prague (MN) 14
     
 Game 44
Chaska (MN) 35
Chanhassen (MN) 0
    
Game 24
Chaska (MN) (bye)
     
    Game 62
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 31
Mankato West (Mankato, MN) 28
 
Game 25
Spring Lake Park (MN) (bye)
     
 Game 45
Spring Lake Park (MN) 49
Irondale (New Brighton, MN) 8
    
Game 26
Irondale (New Brighton, MN) 33
St. Louis Park (MN) 7
     
  Game 55
Spring Lake Park (MN) 28
Park Center (Brooklyn Park, MN) 22
   
Game 27
Park Center (Brooklyn Park, MN) 64
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 2
     
 Game 46
Park Center (Brooklyn Park, MN) 48
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 37
    
Game 28
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) (bye)
     
   Game 60
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 15
Spring Lake Park (MN) 14
  
Game 29
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) (bye)
     
 Game 47
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 35
Elk River (MN) 12
    
Game 30
Elk River (MN) 62
Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 0
     
  Game 56
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 28
Rogers (MN) 21
   
Game 31
Monticello (MN) 50
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 42
     
 Game 48
Rogers (MN) 36
Monticello (MN) 20
    
Game 32
Rogers (MN) (bye)
     








Game 1: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) has a bye
Game 2: Hastings (MN) 44 Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 21
Game 3: Apple Valley (MN) 31 Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 7
Game 4: Park (Cottage Grove, MN) has a bye
Game 5: Blake (Minneapolis, MN) has a bye
Game 6: Mahtomedi (MN) 42 Washburn (Minneapolis, MN) 21
Game 7: St. Paul Central (St. Paul, MN) 46 Tartan (Oakdale, MN) 19
Game 8: North (North St. Paul, MN) has a bye
Game 9: St. Francis (MN) has a bye
Game 10: Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 49 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 28
Game 11: Grand Rapids (MN) 35 Duluth East (Duluth, MN) 27
Game 12: Andover (MN) has a bye
Game 13: Moorhead (MN) has a bye
Game 14: Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 41 Brainerd (MN) 16
Game 15: Bemidji (MN) 40 Apollo (St. Cloud, MN) 13
Game 16: Alexandria (MN) has a bye
Game 17: Owatonna (MN) has a bye
Game 18: Northfield (MN) 35 Century (Rochester, MN) 14
Game 19: Marshall [John] (Rochester, MN) 35 Austin (MN) 6
Game 20: Mayo (Rochester, MN) has a bye
Game 21: Mankato West (Mankato, MN) has a bye
Game 22: Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 34 Waconia (MN) 0
Game 23: Chanhassen (MN) 51 New Prague (MN) 14
Game 24: Chaska (MN) has a bye
Game 25: Spring Lake Park (MN) has a bye
Game 26: Irondale (New Brighton, MN) 33 St. Louis Park (MN) 7
Game 27: Park Center (Brooklyn Park, MN) 64 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 2
Game 28: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) has a bye
Game 29: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) has a bye
Game 30: Elk River (MN) 62 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 0
Game 31: Monticello (MN) 50 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 42
Game 32: Rogers (MN) has a bye




Game 33: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 28 Hastings (MN) 14
Game 34: Apple Valley (MN) 39 Park (Cottage Grove, MN) 29
Game 35: Mahtomedi (MN) 10 Blake (Minneapolis, MN) 7
Game 36: North (North St. Paul, MN) 33 St. Paul Central (St. Paul, MN) 8
Game 37: St. Francis (MN) 31 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 28
Game 38: Andover (MN) 48 Grand Rapids (MN) 7
Game 39: Moorhead (MN) 41 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 27
Game 40: Alexandria (MN) 49 Bemidji (MN) 35
Game 41: Northfield (MN) 15 Owatonna (MN) 3
Game 42: Marshall [John] (Rochester, MN) 28 Mayo (Rochester, MN) 21
Game 43: Mankato West (Mankato, MN) 66 Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 14
Game 44: Chaska (MN) 35 Chanhassen (MN) 0
Game 45: Spring Lake Park (MN) 49 Irondale (New Brighton, MN) 8
Game 46: Park Center (Brooklyn Park, MN) 48 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 37
Game 47: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 35 Elk River (MN) 12
Game 48: Rogers (MN) 36 Monticello (MN) 20




Game 49: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 35 Apple Valley (MN) 14
Game 50: North (North St. Paul, MN) 16 Mahtomedi (MN) 10
Game 51: Andover (MN) 21 St. Francis (MN) 14
Game 52: Moorhead (MN) 43 Alexandria (MN) 11
Game 53: Marshall [John] (Rochester, MN) 15 Northfield (MN) 12
Game 54: Mankato West (Mankato, MN) 27 Chaska (MN) 17
Game 55: Spring Lake Park (MN) 28 Park Center (Brooklyn Park, MN) 22
Game 56: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 28 Rogers (MN) 21




Quarterfinals
Game 57: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 7 North (North St. Paul, MN) 0
Game 58: Moorhead (MN) 47 Andover (MN) 44
Game 59: Mankato West (Mankato, MN) 42 Marshall [John] (Rochester, MN) 20
Game 60: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 15 Spring Lake Park (MN) 14




Semifinals
Game 61: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 17 Moorhead (MN) 14
Game 62: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 31 Mankato West (Mankato, MN) 28




Finals
Game 63: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 28 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 21