CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Pipestone (MN) 56
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 0
     
 Game 33
Pipestone (MN) 49
Windom (MN) 6
    
Game 2
Windom (MN) 33
Martin County West (Sherburn, MN) 18
     
  Game 49
Pipestone (MN) 31
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 7
   
Game 3
St. James (MN) 31
Lakeview (Cottonwood, MN) 20
     
 Game 34
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 52
St. James (MN) 27
    
Game 4
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 39
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 15
     
   Quarterfinals
Game 57
Pipestone (MN) 63
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 13
  
Game 5
St. Agnes (St. Paul, MN) 45
Humboldt (St. Paul, MN) 14
     
 Game 35
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 40
St. Agnes (St. Paul, MN) 20
    
Game 6
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 40
Concordia Academy (Roseville, MN) 22
     
  Game 50
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 34
Maple Lake (MN) 27
   
Game 7
Maple Lake (MN) 31
Norwood-Young America (MN) 6
     
 Game 36
Maple Lake (MN) 43
Spectrum (Elk River, MN) 16
    
Game 8
Spectrum (Elk River, MN) 35
Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 6
     
    Semifinals
Game 61
Pipestone (MN) 49
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 9
 
Game 9
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) (bye)
     
 Game 37
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 14
Royalton (MN) 0
    
Game 10
Royalton (MN) 28
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 20
     
  Game 51
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 22
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 6
   
Game 11
Rush City (MN) 48
Mesabi East (Aurora, MN) 8
     
 Game 38
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 41
Rush City (MN) 30
    
Game 12
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 58
Marshall (Duluth, MN) 27
     
   Game 58
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 21
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 20
  
Game 13
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) (bye)
     
 Game 39
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 24
Frazee (MN) 8
    
Game 14
Frazee (MN) 19
Hawley (MN) 14
     
  Game 52
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 24
Barnesville (MN) 16
   
Game 15
Bagley (MN) 34
Crookston (MN) 0
     
 Game 40
Barnesville (MN) 33
Bagley (MN) 6
    
Game 16
Barnesville (MN) 43
Warroad (MN) 20
     
     Finals
Game 63
Caledonia (MN) 40
Pipestone (MN) 0
Game 17
Caledonia (MN) 62
Cotter (Winona, MN) 0
     
 Game 41
Caledonia (MN) 48
Chatfield (MN) 0
    
Game 18
Chatfield (MN) 16
Dover-Eyota (Eyota, MN) 8
     
  Game 53
Caledonia (MN) 48
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 7
   
Game 19
Triton (Dodge Center, MN) 75
St. Charles (MN) 6
     
 Game 42
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 42
Triton (Dodge Center, MN) 21
    
Game 20
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 47
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 6
     
   Game 59
Caledonia (MN) 48
Blue Earth (MN) 0
  
Game 21
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 41
Medford (MN) 12
     
 Game 43
Blue Earth (MN) 17
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 14
    
Game 22
Blue Earth (MN) 48
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 22
     
  Game 54
Blue Earth (MN) 17
Maple River (Mapleton, MN) 10
   
Game 23
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 42
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 6
     
 Game 44
Maple River (Mapleton, MN) 17
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 14
    
Game 24
Maple River (Mapleton, MN) 35
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 7
     
    Game 62
Caledonia (MN) 43
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 6
 
Game 25
Minnewaska Area (Glenwood, MN) (bye)
     
 Game 45
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 20
Sauk Centre (MN) 7
    
Game 26
Sauk Centre (MN) 37
Osakis (MN) 16
     
  Game 55
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 34
Paynesville (MN) 30
   
Game 27
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 25
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20
     
 Game 46
Paynesville (MN) 62
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 28
    
Game 28
Paynesville (MN) 64
Benson (MN) 35
     
   Game 60
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 22
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 0
  
Game 29
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) (bye)
     
 Game 47
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 65
Staples-Motley (Staples, MN) 6
    
Game 30
Staples-Motley (Staples, MN) 16
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 6
     
  Game 56
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 33
Breckenridge (MN) 8
   
Game 31
Pillager (MN) 32
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 12
     
 Game 48
Breckenridge (MN) 42
Pillager (MN) 0
    
Game 32
Breckenridge (MN) 50
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 8
     








Game 1: Pipestone (MN) 56 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 0
Game 2: Windom (MN) 33 Martin County West (Sherburn, MN) 18
Game 3: St. James (MN) 31 Lakeview (Cottonwood, MN) 20
Game 4: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 39 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 15
Game 5: St. Agnes (St. Paul, MN) 45 Humboldt (St. Paul, MN) 14
Game 6: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 40 Concordia Academy (Roseville, MN) 22
Game 7: Maple Lake (MN) 31 Norwood-Young America (MN) 6
Game 8: Spectrum (Elk River, MN) 35 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 6
Game 9: Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) has a bye
Game 10: Royalton (MN) 28 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 20
Game 11: Rush City (MN) 48 Mesabi East (Aurora, MN) 8
Game 12: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 58 Marshall (Duluth, MN) 27
Game 13: United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) has a bye
Game 14: Frazee (MN) 19 Hawley (MN) 14
Game 15: Bagley (MN) 34 Crookston (MN) 0
Game 16: Barnesville (MN) 43 Warroad (MN) 20
Game 17: Caledonia (MN) 62 Cotter (Winona, MN) 0
Game 18: Chatfield (MN) 16 Dover-Eyota (Eyota, MN) 8
Game 19: Triton (Dodge Center, MN) 75 St. Charles (MN) 6
Game 20: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 47 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 6
Game 21: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 41 Medford (MN) 12
Game 22: Blue Earth (MN) 48 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 22
Game 23: Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 42 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 6
Game 24: Maple River (Mapleton, MN) 35 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 7
Game 25: Minnewaska Area (Glenwood, MN) has a bye
Game 26: Sauk Centre (MN) 37 Osakis (MN) 16
Game 27: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 25 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20
Game 28: Paynesville (MN) 64 Benson (MN) 35
Game 29: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) has a bye
Game 30: Staples-Motley (Staples, MN) 16 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 6
Game 31: Pillager (MN) 32 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 12
Game 32: Breckenridge (MN) 50 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 8




Game 33: Pipestone (MN) 49 Windom (MN) 6
Game 34: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 52 St. James (MN) 27
Game 35: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 40 St. Agnes (St. Paul, MN) 20
Game 36: Maple Lake (MN) 43 Spectrum (Elk River, MN) 16
Game 37: Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 14 Royalton (MN) 0
Game 38: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 41 Rush City (MN) 30
Game 39: United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 24 Frazee (MN) 8
Game 40: Barnesville (MN) 33 Bagley (MN) 6
Game 41: Caledonia (MN) 48 Chatfield (MN) 0
Game 42: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 42 Triton (Dodge Center, MN) 21
Game 43: Blue Earth (MN) 17 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 14
Game 44: Maple River (Mapleton, MN) 17 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 14
Game 45: Minnewaska Area (Glenwood, MN) 20 Sauk Centre (MN) 7
Game 46: Paynesville (MN) 62 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 28
Game 47: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 65 Staples-Motley (Staples, MN) 6
Game 48: Breckenridge (MN) 42 Pillager (MN) 0




Game 49: Pipestone (MN) 31 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 7
Game 50: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 34 Maple Lake (MN) 27
Game 51: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 22 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 6
Game 52: United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 24 Barnesville (MN) 16
Game 53: Caledonia (MN) 48 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 7
Game 54: Blue Earth (MN) 17 Maple River (Mapleton, MN) 10
Game 55: Minnewaska Area (Glenwood, MN) 34 Paynesville (MN) 30
Game 56: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 33 Breckenridge (MN) 8




Quarterfinals
Game 57: Pipestone (MN) 63 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 13
Game 58: United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 21 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 20
Game 59: Caledonia (MN) 48 Blue Earth (MN) 0
Game 60: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 22 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 0




Semifinals
Game 61: Pipestone (MN) 49 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 9
Game 62: Caledonia (MN) 43 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 6




Finals
Game 63: Caledonia (MN) 40 Pipestone (MN) 0