CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Hawley (MN) (bye)
     
 Game 33
Hawley (MN) 26
Barnesville (MN) 11
    
Game 2
Barnesville (MN) 36
Crookston (MN) 8
     
  Game 49
Hawley (MN) 34
Frazee (MN) 13
   
Game 3
Bagley (MN) 28
Warroad (MN) 14
     
 Game 34
Frazee (MN) 54
Bagley (MN) 12
    
Game 4
Frazee (MN) 44
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 6
     
   Quarterfinals
Game 57
B O L D (Olivia, MN) 21
Hawley (MN) 9
  
Game 5
Paynesville (MN) (bye)
     
 Game 35
Paynesville (MN) 46
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 33
    
Game 6
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 8
     
  Game 50
B O L D (Olivia, MN) 34
Paynesville (MN) 8
   
Game 7
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 38
Sauk Centre (MN) 22
     
 Game 36
B O L D (Olivia, MN) 41
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 12
    
Game 8
B O L D (Olivia, MN) 54
Benson (MN) 13
     
    Semifinals
Game 61
B O L D (Olivia, MN) 21
Caledonia (MN) 0
 
Game 9
Maple Lake (MN) 41
Humboldt/Open World Learning (St. Paul, MN) 0
     
 Game 37
Maple Lake (MN) 68
Brooklyn Center (MN) 14
    
Game 10
Brooklyn Center (MN) 48
Concordia Academy (Roseville, MN) 6
     
  Game 51
Maple Lake (MN) 42
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 0
   
Game 11
St. Agnes (St. Paul, MN) 28
Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 20
     
 Game 38
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 28
St. Agnes (St. Paul, MN) 12
    
Game 12
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 55
Spectrum (Elk River, MN) 30
     
   Game 58
Caledonia (MN) 20
Maple Lake (MN) 12
  
Game 13
Caledonia (MN) 49
Hayfield (MN) 8
     
 Game 39
Caledonia (MN) 22
Chatfield (MN) 0
    
Game 14
Chatfield (MN) 45
Dover-Eyota (Eyota, MN) 42
     
  Game 52
Caledonia (MN) 28
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 14
   
Game 15
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 69
Cotter (Winona, MN) 30
     
 Game 40
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 24
Triton (Dodge Center, MN) 21
    
Game 16
Triton (Dodge Center, MN) 67
St. Charles (MN) 0
     
     Finals
Game 63
Holdingford (MN) 20
B O L D (Olivia, MN) 18
Game 17
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) (bye)
     
 Game 41
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 44
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 21
    
Game 18
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 35
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 7
     
  Game 53
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 38
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 6
   
Game 19
Mesabi East (Aurora, MN) 33
Rush City (MN) 0
     
 Game 42
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 58
Mesabi East (Aurora, MN) 18
    
Game 20
Crosby-Ironton (Crosby, MN) (bye)
     
   Game 59
Holdingford (MN) 37
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 14
  
Game 21
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 55
Staples-Motley (Staples, MN) 13
     
 Game 43
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 40
Pelican Rapids (MN) 21
    
Game 22
Pelican Rapids (MN) 27
Breckenridge (MN) 20
     
  Game 54
Holdingford (MN) 42
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 22
   
Game 23
Osakis (MN) 26
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 19
     
 Game 44
Holdingford (MN) 48
Osakis (MN) 8
    
Game 24
Holdingford (MN) 47
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
     
    Game 62
Holdingford (MN) 35
Pipestone (MN) 18
 
Game 25
Luverne (MN) 40
Windom (MN) 7
     
 Game 45
Jackson County Central (Jackson, MN) 23
Luverne (MN) 16
    
Game 26
Jackson County Central (Jackson, MN) 32
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 31
     
  Game 55
Pipestone (MN) 42
Jackson County Central (Jackson, MN) 16
   
Game 27
Pipestone (MN) 35
Martin County West (Sherburn, MN) 12
     
 Game 46
Pipestone (MN) 20
Maple River (Mapleton, MN) 0
    
Game 28
Maple River (Mapleton, MN) 21
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 20
     
   Game 60
Pipestone (MN) 30
Norwood-Young America (MN) 28
  
Game 29
Norwood-Young America (MN) 38
Medford (MN) 13
     
 Game 47
Norwood-Young America (MN) 49
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 12
    
Game 30
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 41
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 20
     
  Game 56
Norwood-Young America (MN) 43
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 16
   
Game 31
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 35
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21
     
 Game 48
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 28
Pine Island (MN) 17
    
Game 32
Pine Island (MN) 17
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 15
     








Game 1: Hawley (MN) has a bye
Game 2: Barnesville (MN) 36 Crookston (MN) 8
Game 3: Bagley (MN) 28 Warroad (MN) 14
Game 4: Frazee (MN) 44 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 6
Game 5: Paynesville (MN) has a bye
Game 6: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 8
Game 7: Minnewaska Area (Glenwood, MN) 38 Sauk Centre (MN) 22
Game 8: B O L D (Olivia, MN) 54 Benson (MN) 13
Game 9: Maple Lake (MN) 41 Humboldt/Open World Learning (St. Paul, MN) 0
Game 10: Brooklyn Center (MN) 48 Concordia Academy (Roseville, MN) 6
Game 11: St. Agnes (St. Paul, MN) 28 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 20
Game 12: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 55 Spectrum (Elk River, MN) 30
Game 13: Caledonia (MN) 49 Hayfield (MN) 8
Game 14: Chatfield (MN) 45 Dover-Eyota (Eyota, MN) 42
Game 15: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 69 Cotter (Winona, MN) 30
Game 16: Triton (Dodge Center, MN) 67 St. Charles (MN) 0
Game 17: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) has a bye
Game 18: Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 35 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 7
Game 19: Mesabi East (Aurora, MN) 33 Rush City (MN) 0
Game 20: Crosby-Ironton (Crosby, MN) has a bye
Game 21: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 55 Staples-Motley (Staples, MN) 13
Game 22: Pelican Rapids (MN) 27 Breckenridge (MN) 20
Game 23: Osakis (MN) 26 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 19
Game 24: Holdingford (MN) 47 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
Game 25: Luverne (MN) 40 Windom (MN) 7
Game 26: Jackson County Central (Jackson, MN) 32 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 31
Game 27: Pipestone (MN) 35 Martin County West (Sherburn, MN) 12
Game 28: Maple River (Mapleton, MN) 21 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 20
Game 29: Norwood-Young America (MN) 38 Medford (MN) 13
Game 30: Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 41 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 20
Game 31: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 35 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21
Game 32: Pine Island (MN) 17 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 15




Game 33: Hawley (MN) 26 Barnesville (MN) 11
Game 34: Frazee (MN) 54 Bagley (MN) 12
Game 35: Paynesville (MN) 46 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 33
Game 36: B O L D (Olivia, MN) 41 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 12
Game 37: Maple Lake (MN) 68 Brooklyn Center (MN) 14
Game 38: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 28 St. Agnes (St. Paul, MN) 12
Game 39: Caledonia (MN) 22 Chatfield (MN) 0
Game 40: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 24 Triton (Dodge Center, MN) 21
Game 41: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 44 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 21
Game 42: Crosby-Ironton (Crosby, MN) 58 Mesabi East (Aurora, MN) 18
Game 43: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 40 Pelican Rapids (MN) 21
Game 44: Holdingford (MN) 48 Osakis (MN) 8
Game 45: Jackson County Central (Jackson, MN) 23 Luverne (MN) 16
Game 46: Pipestone (MN) 20 Maple River (Mapleton, MN) 0
Game 47: Norwood-Young America (MN) 49 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 12
Game 48: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 28 Pine Island (MN) 17




Game 49: Hawley (MN) 34 Frazee (MN) 13
Game 50: B O L D (Olivia, MN) 34 Paynesville (MN) 8
Game 51: Maple Lake (MN) 42 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 0
Game 52: Caledonia (MN) 28 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 14
Game 53: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 38 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 6
Game 54: Holdingford (MN) 42 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 22
Game 55: Pipestone (MN) 42 Jackson County Central (Jackson, MN) 16
Game 56: Norwood-Young America (MN) 43 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 16




Quarterfinals
Game 57: B O L D (Olivia, MN) 21 Hawley (MN) 9
Game 58: Caledonia (MN) 20 Maple Lake (MN) 12
Game 59: Holdingford (MN) 37 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 14
Game 60: Pipestone (MN) 30 Norwood-Young America (MN) 28




Semifinals
Game 61: B O L D (Olivia, MN) 21 Caledonia (MN) 0
Game 62: Holdingford (MN) 35 Pipestone (MN) 18




Finals
Game 63: Holdingford (MN) 20 B O L D (Olivia, MN) 18