CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Mahnomen (MN) 39
Red Lake (MN) 6
     
 Game 33
Mahnomen (MN) 42
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 0
    
Game 2
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 14
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 6
     
  Game 49
Mahnomen (MN) 48
Fosston (MN) 7
   
Game 3
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 16
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 0
     
 Game 34
Fosston (MN) 14
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 8
    
Game 4
Fosston (MN) 35
Sacred Heart/Climax/Fisher (East Grand Forks, MN) 14
     
   Quarterfinals
Game 57
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 34
Mahnomen (MN) 20
  
Game 5
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 56
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 14
     
 Game 35
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 48
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
    
Game 6
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 21
MACCRAY (Clara City, MN) 12
     
  Game 50
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 41
Canby (MN) 12
   
Game 7
Canby (MN) 40
Ortonville (MN) 16
     
 Game 36
Canby (MN) 46
Wabasso (MN) 6
    
Game 8
Wabasso (MN) 30
Lakeview (Cottonwood, MN) 13
     
    Semifinals
Game 61
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 28
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 12
 
Game 9
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 33
Kimball (MN) 0
     
 Game 37
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 58
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 22
    
Game 10
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 26
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 6
     
  Game 51
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 40
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 13
   
Game 11
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 26
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 22
     
 Game 38
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 20
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 14
    
Game 12
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 30
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 14
     
   Game 58
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 14
Blooming Prairie (MN) 6
  
Game 13
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 52
Kingsland (Spring Valley, MN) 0
     
 Game 39
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 66
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 20
    
Game 14
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 47
Southland (Adams, MN) 17
     
  Game 52
Blooming Prairie (MN) 36
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 21
   
Game 15
Goodhue (MN) 35
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 20
     
 Game 40
Blooming Prairie (MN) 41
Goodhue (MN) 28
    
Game 16
Blooming Prairie (MN) 60
Fillmore Central (Harmony, MN) 13
     
     Finals
Game 63
Minneota (MN) 28
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 14
Game 17
Braham (MN) (bye)
     
 Game 41
Braham (MN) 28
Barnum (MN) 8
    
Game 18
Barnum (MN) 38
Blackduck (MN) 28
     
  Game 53
Braham (MN) 36
East Central (Sandstone, MN) 0
   
Game 19
East Central (Sandstone, MN) 48
Ogilvie (MN) 20
     
 Game 42
East Central (Sandstone, MN) 37
Deer River (MN) 28
    
Game 20
Deer River (MN) (bye)
     
   Game 59
Braham (MN) 44
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 28
  
Game 21
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 60
West Central Area (Barrett, MN) 13
     
 Game 43
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 34
New York Mills (MN) 6
    
Game 22
New York Mills (MN) 24
Pillager (MN) 8
     
  Game 54
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 20
Royalton (MN) 14
   
Game 23
Pine River-Backus (Pine River, MN) 34
Browerville (MN) 11
     
 Game 44
Royalton (MN) 28
Pine River-Backus (Pine River, MN) 8
    
Game 24
Royalton (MN) 43
Prairie Valley [Eagle Valley/Parkers Prairie] (Eagle Bend, MN) 14
     
    Game 62
Minneota (MN) 52
Braham (MN) 14
 
Game 25
Minneota (MN) (bye)
     
 Game 45
Minneota (MN) 48
United South Central (Wells, MN) 7
    
Game 26
United South Central (Wells, MN) 14
Murray County Central (Slayton, MN) 13
     
  Game 55
Minneota (MN) 44
Adrian (MN) 6
   
Game 27
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 42
Red Rock Central (Lamberton, MN) 14
     
 Game 46
Adrian (MN) 21
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 14
    
Game 28
Adrian (MN) 48
St. Clair (MN) 7
     
   Game 60
Minneota (MN) 27
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 0
  
Game 29
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 41
Sleepy Eye (MN) 16
     
 Game 47
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 32
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8
    
Game 30
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 29
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 18
     
  Game 56
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 20
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 14
   
Game 31
Springfield (MN) 34
Loyola (Mankato, MN) 22
     
 Game 48
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 28
Springfield (MN) 19
    
Game 32
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 54
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6
     








Game 1: Mahnomen (MN) 39 Red Lake (MN) 6
Game 2: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 14 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 6
Game 3: Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 16 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 0
Game 4: Fosston (MN) 35 Sacred Heart/Climax/Fisher (East Grand Forks, MN) 14
Game 5: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 56 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 14
Game 6: Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 21 MACCRAY (Clara City, MN) 12
Game 7: Canby (MN) 40 Ortonville (MN) 16
Game 8: Wabasso (MN) 30 Lakeview (Cottonwood, MN) 13
Game 9: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 33 Kimball (MN) 0
Game 10: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 26 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 6
Game 11: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 26 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 22
Game 12: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 30 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 14
Game 13: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 52 Kingsland (Spring Valley, MN) 0
Game 14: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 47 Southland (Adams, MN) 17
Game 15: Goodhue (MN) 35 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 20
Game 16: Blooming Prairie (MN) 60 Fillmore Central (Harmony, MN) 13
Game 17: Braham (MN) has a bye
Game 18: Barnum (MN) 38 Blackduck (MN) 28
Game 19: East Central (Sandstone, MN) 48 Ogilvie (MN) 20
Game 20: Deer River (MN) has a bye
Game 21: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 60 West Central Area (Barrett, MN) 13
Game 22: New York Mills (MN) 24 Pillager (MN) 8
Game 23: Pine River-Backus (Pine River, MN) 34 Browerville (MN) 11
Game 24: Royalton (MN) 43 Prairie Valley [Eagle Valley/Parkers Prairie] (Eagle Bend, MN) 14
Game 25: Minneota (MN) has a bye
Game 26: United South Central (Wells, MN) 14 Murray County Central (Slayton, MN) 13
Game 27: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 42 Red Rock Central (Lamberton, MN) 14
Game 28: Adrian (MN) 48 St. Clair (MN) 7
Game 29: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 41 Sleepy Eye (MN) 16
Game 30: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 29 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 18
Game 31: Springfield (MN) 34 Loyola (Mankato, MN) 22
Game 32: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 54 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6




Game 33: Mahnomen (MN) 42 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 0
Game 34: Fosston (MN) 14 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 8
Game 35: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 48 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
Game 36: Canby (MN) 46 Wabasso (MN) 6
Game 37: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 58 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 22
Game 38: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 20 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 14
Game 39: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 66 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 20
Game 40: Blooming Prairie (MN) 41 Goodhue (MN) 28
Game 41: Braham (MN) 28 Barnum (MN) 8
Game 42: East Central (Sandstone, MN) 37 Deer River (MN) 28
Game 43: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 34 New York Mills (MN) 6
Game 44: Royalton (MN) 28 Pine River-Backus (Pine River, MN) 8
Game 45: Minneota (MN) 48 United South Central (Wells, MN) 7
Game 46: Adrian (MN) 21 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 14
Game 47: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 32 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8
Game 48: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 28 Springfield (MN) 19




Game 49: Mahnomen (MN) 48 Fosston (MN) 7
Game 50: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 41 Canby (MN) 12
Game 51: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 40 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 13
Game 52: Blooming Prairie (MN) 36 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 21
Game 53: Braham (MN) 36 East Central (Sandstone, MN) 0
Game 54: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 20 Royalton (MN) 14
Game 55: Minneota (MN) 44 Adrian (MN) 6
Game 56: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 20 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 14




Quarterfinals
Game 57: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 34 Mahnomen (MN) 20
Game 58: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 14 Blooming Prairie (MN) 6
Game 59: Braham (MN) 44 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 28
Game 60: Minneota (MN) 27 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 0




Semifinals
Game 61: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 28 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 12
Game 62: Minneota (MN) 52 Braham (MN) 14




Finals
Game 63: Minneota (MN) 28 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 14